Go down
Rossifumi_46
Rossifumi_46
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-05-19
Mηνύματα : 264
Ηλικία : 39
Μοντέλο : CBR 600 Fi Sport FS1 PC35
Κράνος : AGV K3 Rossi MotoGP Blue, HJC CS-14 Manly Red

-Quarantasei-

Αγορά Μεταχειρισμένου Κράνους Empty Αγορά Μεταχειρισμένου Κράνους

8/2/2012, 7:31 pm
Σκεφτόμουν εδώ και κάποιες μέρες ν' ανοίξω αυτό το θεματάκι και μία που δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο, πήρα αφορμή λοιπόν.

Σχεδιάζω να αγοράσω ένα δεύτερο κράνος σε λίγο καιρό, με τον ερχομό της άνοιξης δηλαδή. Θα ήθελα να πάω σε κάτι καλύτερο ποιοτικά, και συγκεκριμένα σε κάποιο Arai κάποια στιγμή. Όμως σύμφωνα με το budget το δικό μου, τώρα η αγορά καινούριου Arai φαντάζει αδύνατη. Ακόμα και απ' το εξωτερικό. Έτσι λοιπόν, μου ήρθε η ιδέα για την αγορά μεταχειρισμένου, θεωρόντας σα σκέψη ότι θα ήταν καλύτερο ένα μεταχειρισμένο Arai, παρά ένα κράνος "επιπέδου super-market" στα ίδια λεφτά από την τοπική αγορά.

Ψάχνοντας λοιπόν στο internet, και συγκεκριμένα στο ebay, βρίσκω μεταχειρισμένα Arai, τα οποία αν τα "χτυπήσεις" κλείνεις με μία τιμή της τάξης των 100-130 ευρώ. Από θέμα καθαριότητας, νομίζω ότι αν καθαριστεί και πλυθεί το εσωτερικό, μετά και με μία μπαλακλάβα είσαι εντάξει. Το φλέγον θέμα όμως είναι το θέμα της ασφάλειας. Με βάση τα αναγραφόμενα των πωλητών τους στο listing είναι ok, χωρίς φθορές ή πτώση, και στις φωτογραφίες φαίνονται όντως μια χαρά. Υπάρχουν βέβαια και άλλες αγγελίες, στις οποίες το κράνος έχει εμφανείς φθορές και γρατζουνιές και o πωλητής αναφέρεται σ’ αυτό (ειλικρινής τουλάχιστον!).

Γενικά όμως ο τομέας της ασφάλειας σε βάζει σε σκέψεις, για το τί μπορεί να κρύβει μία τέτοια κίνηση, ή καλύτερα τι μπορεί να κρύβει το κράνος. Παρεμπιπτόντως, ψάχνοτας σ’ αυτή την ενότητα του Forum βρήκα το ενδιαφέρον post με τον έλεγχο υλικού στο κράνος με ακτινογραφία, από το Fazer Club. Πολύ ωραίο, αλλά αδύνατο να γίνει πριν την αγορά!!

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε τη γνώμη σας αγαπητοί “συμφορουμίτες”. Συμφωνείτε; Να το κάνω; Τι να προσέξω; Ή ακόμα καλύτερα, έχει κάποιος από εσάς ανάλογη εμπειρία;

ΥΓ. Νομίζω ότι καλό θα ήταν να καλυφθεί και αυτό το θέμα στον τομέα του εξοπλισμού στο Forum.
horrorshow_gr
horrorshow_gr
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-12-12
Mηνύματα : 841
Ηλικία : 42
Μοντέλο : cbr 1100xx 04
Κράνος : arai ''chaser''

Αγορά Μεταχειρισμένου Κράνους Empty Re: Αγορά Μεταχειρισμένου Κράνους

8/2/2012, 8:08 pm






ενα δειγμα
1.0ν το αραι που θα παρεις να βγαινουν τα σφουγγαρια(ολα)!!!
2.0ν αν πατηθουν τα σφουγγαρια χανεις την σωστη εφαρμογη με το κεφαλι σου.
οποτε ενα μεταχειρισμενο σιγουρα θα εχει τετοια δειγματα ....
3.0ν στο κρανος δεν παιζει το θεμα μεταχειρισμενου ,εκτος αν πεσεις σε περιπτωση λαθους αγορας καποιου τυπου και το παρεις ουσιαστικα καινουργιο...
4.0ν βαλε δοσεις...ολοι πλεον τωρα οι εμποροι λογω κρισης κανουν ευκολιες..



αφτα απο μενα...

cheers
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Αγορά Μεταχειρισμένου Κράνους Empty Re: Αγορά Μεταχειρισμένου Κράνους

8/2/2012, 10:13 pm
Τα πράγματα είναι απλά. Αν το κράνος έχει πέσει και παρόλα αυτά δεν φαίνεται τίποτα τότε δεν υπάρχει τίποτα που μπορείς να κάνεις πριν το αγοράσεις. Άρα ακόμα και σε ένα άψογο εμφανισιακά κράνος αναλαμβάνεις ένα ρίσκο, άγνωστο το πόσο μεγάλο.

Προσωπικά, έχω αγοράσει αρκετά μεταχειρισμένα κράνη, ξέροντας τα παραπάνω. Ένα από αυτά, ένα πανέμορφο NOLAN N-42, κορυφαίο στις αρχές της δεκαετίας του 90, μου έσωσε τη ζωή στο σοβαρότερο ατύχημα που είχα. Αυτό, όμως, δεν σημαίνει τίποτα. Αν πάρεις μεταχειρισμένο κράνος, παίρνεις ένα ρίσκο. Αν είναι άψογο εξωτερικά και εσωτερικά το ρίσκο είναι σημαντικά μικρότερο, αλλά παραμένει. Η επιλογή είναι δική σου.

Πάντως, πολλοί πουλάνε κράνη όχι γιατί υπάρχει πρόβλημα αλλά γιατί έχουν 2 και 3 και κάποια στιγμή πουλάνε κάποιο για να αγοράσουν ένα καινούργιο ή έχουν πάρει λάθος νούμερο ή δεν τους έχει βολέψει. Έχω αγοράσει ARAI (μεταχ/νο) και μετά από 3 μήνες το πούλησα σε φίλο γιατί...έβρισκε η μύτη μου. Ελάχιστα, αλλά αρκετά για να έχω πονοκέφαλο μετά από μια ώρα οδήγησης.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Αγορά Μεταχειρισμένου Κράνους Empty Re: Αγορά Μεταχειρισμένου Κράνους

9/2/2012, 9:40 am
Ο φυσικός wrote:Έχω αγοράσει ARAI (μεταχ/νο) και μετά από 3 μήνες το πούλησα σε φίλο γιατί...έβρισκε η μύτη μου.

Αλήθεια; Χμμμ... παράξενο... lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!

Κατά τ' άλλα συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Παίρνεις ένα ρίσκο, όπως και να' χει και μην ξεχνάς ότι πρόκειται για το κεφάλι σου.
Εγώ θα περίμενα λίγο καιρό ακόμα, να μαζέψω μερικά λεφτά παραπάνω, να το πάρω καινούριο. Από εξωτερικό μπορείς να βρεις πολύ καλές τιμές... Δες εδώ για παράδειγμα, Arai από 250 λίρες.

Υ.Γ. Εγώ θα κοίταγα ΚΑΙ Shoei. Βρίσκεις παλιότερα μοντέλα σε φοβερές τιμές. Εξαιρετικό value for money! cheers
DENTOCOP
DENTOCOP
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-16
Mηνύματα : 1499
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750f 1990,1997 funduro.
Κράνος : HJC,SHOEI

It's all part of the charm.

Αγορά Μεταχειρισμένου Κράνους Empty Re: Αγορά Μεταχειρισμένου Κράνους

9/2/2012, 10:06 am
Vvag wrote:
Ο φυσικός wrote:Έχω αγοράσει ARAI (μεταχ/νο) και μετά από 3 μήνες το πούλησα σε φίλο γιατί...έβρισκε η μύτη μου.

Αλήθεια; Χμμμ... παράξενο... lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!



Για περίπου 11 ώρες πολλοί το είδαν,πολλοί το σκέφτηκαν,αρκετοί το προσπάθησαν και μετά το έσβησαν,αλλά.........

ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΤΟ ΤΟΛΜΗΣΕΣ!!!!!!
Rossifumi_46
Rossifumi_46
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-05-19
Mηνύματα : 264
Ηλικία : 39
Μοντέλο : CBR 600 Fi Sport FS1 PC35
Κράνος : AGV K3 Rossi MotoGP Blue, HJC CS-14 Manly Red

-Quarantasei-

Αγορά Μεταχειρισμένου Κράνους Empty Re: Αγορά Μεταχειρισμένου Κράνους

9/2/2012, 10:25 am
+++ Ο όρος "crash helmet" τί σημαίνει;

Σε παλιότερο thread διάβασα ότι πρόκειται για κράνος δοκιμών... Το έχω δει όμως και σε μεταχειρισμένο αλλά και σε καινούριο κράνος.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Αγορά Μεταχειρισμένου Κράνους Empty Re: Αγορά Μεταχειρισμένου Κράνους

9/2/2012, 1:46 pm
crash helmet σημαίνει...helmet. Εϊναι συνώνυμο του κράνους, τίποτα ιδιαίτερο.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum