Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

+16
vasilakos
XLGeorge
vagelis78
tomakos
horrorshow_gr
Fanrider
Don John
arostaki
DoctorAbo
nikos-ex victor
Postman
Παναγιώτης Κ.
N.V.8
Ο φυσικός
VEFALIFT
'AGGEVI'
20 posters
Go down
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

16/10/2012, 9:59 pm
N.V.8 wrote:Κανα νέο είχαμε απο την χθεσινή σας συνάντηση με τους ΣΥΜΟΦίτες???? What

http://www.vfrh.net/t4460-topic#92889
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

16/10/2012, 10:01 pm
S.W. wrote:Παιδια δεν ξερω αν σας ενδιαφερει ακομα το ζητημα, παντως σε περιπτωση που δεν εχετε αποφασισει ακομα και ενοω τους θαμωνες, υπαρχει και αυτη η λυση https://www.facebook.com/roxboxbar στη φιλαδελφεια!
Το μπαρακι ειναι καινουριο και το εχουν δυο πολυ καλοι φιλοι, τιμες ενοικιασεις σχεδον μηδενικες!

Νομιζω πως ειναι και μια καλη λυση για οσους μενουν βορεια της αττικης οπως εγω που για να κατεβω ΣΥΜΟΦΕ απο αγιο στεφανο θελω 10ευρω πηγαινε-ελα.

Αν σας ενδιαφερει δεν εχουμε παρα να κανουμε ενα ρεπεραζ οποτε θελετε.........

Όπως έγραψα κι αλλού, τα παιδιά που μαζευόμαστε στο ΣΥΜΟΦΕ θέλουμε να συνεχίσουμε. Θα πρότεινα, όμως, να κανονίσουμε μια συνάντηση σε αυτό το μπαράκι και μάλιστα σύντομα. Θες να κατεβάσεις σχετικό πλάνο;
S.W.
S.W.
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-04
Mηνύματα : 203
Ηλικία : 104
Μοντέλο : vfr800 abs
Κράνος : HJC

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

17/10/2012, 1:56 pm
Τακη αν θελεις και μπορουν και οι υπολοιποι μπορουμε να κανονισουμε ενα καφεδακι και σημερα κατα τις 7:00!Το μαγαζι βρισκεται Ειρηνης 2 και Δεκελιας στη Νεα Φιλαδελφεια ειναι πολυ ευκολο!

Τονιζω πως το μαγαζακι δεν ειναι συλλογος μοτοσυκλετιστων!! Ομως μπορει να προσαρμοστει στα μετρα του VFRH ιδιαιτερα τις Δευτερες.......

Τα περετερο καλητερα να συζητιθουν αφου γινει η αναλογη μαζωξη των τακτικων μελων που νομιζω εχουν και τον πρωτο λογο!
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

17/10/2012, 2:07 pm
S.W. wrote:Τακη αν θελεις και μπορουν και οι υπολοιποι μπορουμε να κανονισουμε ενα καφεδακι και σημερα κατα τις 7:00!Το μαγαζι βρισκεται Ειρηνης 2 και Δεκελιας στη Νεα Φιλαδελφεια ειναι πολυ ευκολο!

Τονιζω πως το μαγαζακι δεν ειναι συλλογος μοτοσυκλετιστων!! Ομως μπορει να προσαρμοστει στα μετρα του VFRH ιδιαιτερα τις Δευτερες.......

Τα περετερο καλητερα να συζητιθουν αφου γινει η αναλογη μαζωξη των τακτικων μελων που νομιζω εχουν και τον πρωτο λογο!

.... άνοιξα αντίστοιχο θεμα !!! cheers
Drake Ramore
Drake Ramore
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-18
Mηνύματα : 84
Ηλικία : 45
Μοντέλο : XL600V TransAlp
Κράνος : Καμία επιλογή

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

18/10/2012, 2:17 pm
Παιδια, δεν θα γράψω στο άλλο θέμα που ψηφιζετε, μην σας το λερώσω. Θα γραψω εδω μια πρόταση ελπίζοντας οτι δεν θα χαθεί. Εξάλλου ειναι ξεχωριστή απο τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας και αφορά κυρίως το μέλλον.

Επειδη εγω λογω απόστασης δεν θα συμμετέχω, μπορείτε να γειώσετε την πρόταση μου φυσικά, χωρίς καμία παρέξηγηση απο μέρους μου. Smile

Βλέπω τόσο καιρό γινεται μια διαδικασία οργάνωσης, αλλά μάλλον γίνεται σε λάθος βάση. Προσπαθείτε να οργανώσετε δραστηριότητες που ανηκουν σε ένα συλλογο μοτοσυκλετών, μέσα απο ένα φόρουμ. Επαφίεστε στην καλή διάθεση των μελών να πληρώσουν νοικιο όσοι τυχαίνει και βρίσκονται εκείνη την στιγμή στον χώρο. Ή να διοργανώσουν εκδρομή 2-3 ίδια άτομα πάντα.

Μήπως θα ήταν καλύτερο, απο την στιγμή που θέλετε να συμπεριφέρεστε και να οργανώνεστε σαν σύλλογος, να αρχίσετε να οργανώνεστε και συλλογικά; Εννοώ με την δομή ενός συλλόγου, με καταστατικό λειτουργίας, αλλά και ταμείο, και εναλλασόμενους εκλεγμένους σε ρόλους. Αυτο γιατί και μεθαύρο θα υπάρχει πρόβλημα με το νοικι μετά απο 3-4 μήνες. Ή επειδή κάποια στιγμή ο Vvag θα πει "δεν μπορώ ρε παιδια να οργανωσω εκδρομή αυτο το καλοκαίρι επειδη φευγω μετάναστης" πχ.

Ενας σύλλογος έχει εισφορές μελών που καλύπτουν τέτοιες χρηματικές καταστάσεις. Εχει εκλεγμένους που γνωρίζουν απο πριν οτι για τον επόμενο χρόνο επωμίζονται την ευθυνη μιας εκδρομής ή την ευθυνη συντηρησης του χώρου που βρισκεστε.

Νομίζω ειναι καλύτερο απο το να ανοίγει ενα θέμα κάθε 5-6 μηνες σχετικά με το τι θα γίνει με το νοικι ή πως θα γίνει μια εκδρομή.

Προς θεού, η πρόθεση μου δεν ειναι να σας πω οτι κάνετε κάτι λάθος. Απλά επειδη βλέπω οτι προσπαθείτε να οργανώσετε μια κατάσταση, αλλά το κάνετε σε σαθρή βάση (κατα την δική μου γνωμη πάντα, ίσως ειμαι λάθος εγώ). Προσωπικά προτιμώ την φάση φόρουμ απο την φάση σύλλογος, αλλά βλέπω να τυραννιέστε τόσο καιρό να οργανώσετε κάτι που ειναι στην ουσία στον αέρα. Μια δέσμευση σε ένα ποστ οτι θα συμμετέχετε στο ενοίκιο, όσο ειλικρινής και αν είναι δεν λύνει ένα τέτοιο θέμα μακροπροθεσμα.

just my 2 cents.
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

18/10/2012, 2:24 pm
Drake Ramore wrote:Παιδια, δεν θα γράψω στο άλλο θέμα που ψηφιζετε, μην σας το λερώσω. Θα γραψω εδω μια πρόταση ελπίζοντας οτι δεν θα χαθεί. Εξάλλου ειναι ξεχωριστή απο τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας και αφορά κυρίως το μέλλον.

Επειδη εγω λογω απόστασης δεν θα συμμετέχω, μπορείτε να γειώσετε την πρόταση μου φυσικά, χωρίς καμία παρέξηγηση απο μέρους μου. Smile

Βλέπω τόσο καιρό γινεται μια διαδικασία οργάνωσης, αλλά μάλλον γίνεται σε λάθος βάση. Προσπαθείτε να οργανώσετε δραστηριότητες που ανηκουν σε ένα συλλογο μοτοσυκλετών, μέσα απο ένα φόρουμ. Επαφίεστε στην καλή διάθεση των μελών να πληρώσουν νοικιο όσοι τυχαίνει και βρίσκονται εκείνη την στιγμή στον χώρο. Ή να διοργανώσουν εκδρομή 2-3 ίδια άτομα πάντα.

Μήπως θα ήταν καλύτερο, απο την στιγμή που θέλετε να συμπεριφέρεστε και να οργανώνεστε σαν σύλλογος, να αρχίσετε να οργανώνεστε και συλλογικά; Εννοώ με την δομή ενός συλλόγου, με καταστατικό λειτουργίας, αλλά και ταμείο, και εναλλασόμενους εκλεγμένους σε ρόλους. Αυτο γιατί και μεθαύρο θα υπάρχει πρόβλημα με το νοικι μετά απο 3-4 μήνες. Ή επειδή κάποια στιγμή ο Vvag θα πει "δεν μπορώ ρε παιδια να οργανωσω εκδρομή αυτο το καλοκαίρι επειδη φευγω μετάναστης" πχ.

Ενας σύλλογος έχει εισφορές μελών που καλύπτουν τέτοιες χρηματικές καταστάσεις. Εχει εκλεγμένους που γνωρίζουν απο πριν οτι για τον επόμενο χρόνο επωμίζονται την ευθυνη μιας εκδρομής ή την ευθυνη συντηρησης του χώρου που βρισκεστε.

Νομίζω ειναι καλύτερο απο το να ανοίγει ενα θέμα κάθε 5-6 μηνες σχετικά με το τι θα γίνει με το νοικι ή πως θα γίνει μια εκδρομή.

Προς θεού, η πρόθεση μου δεν ειναι να σας πω οτι κάνετε κάτι λάθος. Απλά επειδη βλέπω οτι προσπαθείτε να οργανώσετε μια κατάσταση, αλλά το κάνετε σε σαθρή βάση (κατα την δική μου γνωμη πάντα, ίσως ειμαι λάθος εγώ). Προσωπικά προτιμώ την φάση φόρουμ απο την φάση σύλλογος, αλλά βλέπω να τυραννιέστε τόσο καιρό να οργανώσετε κάτι που ειναι στην ουσία στον αέρα. Μια δέσμευση σε ένα ποστ οτι θα συμμετέχετε στο ενοίκιο, όσο ειλικρινής και αν είναι δεν λύνει ένα τέτοιο θέμα μακροπροθεσμα.

just my 2 cents.

Απόλυτα σεβαστή η γνωμη σου.... αλλα εχει γινει και παλιότερα η πρόταση αυτη τοτε που ακομα ήμασταν πολλα τα ενεργα μελη και θα ειχε βαση να γινει κατι τετοιο..... τωρα με 10-12 ατομα δεν παιζει..... cheers cheers

N.V.8
N.V.8
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 486
Ηλικία : 43
Μοντέλο : KTM 950 ADVENTURE LC8
Κράνος : Arai tour x3

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

18/10/2012, 3:16 pm
Γιατί να μην μπορούμε να συνδυάσουμε και τα 2?????????

Και forum και σύλλογος...
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

18/10/2012, 3:29 pm
Να πω την άποψή μου (ξανά); Θα την πω.

Για μένα τούτο εδώ το πράμα έχει μια μορφή που τη γουστάρω πολύ. Κι όχι απλά δεν είναι σύλλογος, αλλά θα έλεγα πως έχει ξεφύγει κι απ' την έννοια του forum: Είναι ΠΑΡΕΑ.
Έτσι λοιπόν, όπως μια παρέα κάθεται στο τραπέζι και κουβεντιάζει το που θα κάνει το στέκι της και πως θα πληρώνει το νοίκι του, ή το που θα κάνουν την επόμενη εξόρμηση, έτσι λοιπόν γίνεται και εδώ πέρα: Με τη διαφορά ότι έχουμε αυτό το χώρο που μπορούμε να τα λέμε κάθε ώρα και στιγμή, σε όποιο γεωγραφικό πλάτος και μήκος (στην Ελλάδα και όχι μόνο) βρίσκεται ο καθένας.

Μ' αρέσει αυτή του η μορφή. Δουλεύει καλά έτσι και νομίζω πως ένας σύλλογος με καταστατικά, προέδρους, ταμεία κλπ θα χάλαγε το γλυκό.

Άποψή μου. cheers
horrorshow_gr
horrorshow_gr
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-12-12
Mηνύματα : 841
Ηλικία : 42
Μοντέλο : cbr 1100xx 04
Κράνος : arai ''chaser''

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

18/10/2012, 3:48 pm
Popcorn Popcorn Popcorn
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

18/10/2012, 4:11 pm
Εννοείται ότι όλες οι προτάσεις είναι καλό να πέφτουν στο τραπέζι, πόσο μάλλον όταν προέρχονται από φίλο που βλέπει τα πράγματα από μια απόσταση και άρα πιθανώς πιο αντικειμενικά. Πάντως. δεν βλέπω τι διαφορά υπάρχει ανάμεσα σε κάποιον που από την καλή του την καρδιά πληρώνει ένα ενοίκιο και κάποιον που από την καλή του την καρδιά πληρώνει μια συνδρομή. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα τρόπου οργάνωσης, αλλά μπορεί και να σφάλλω.
N.V.8
N.V.8
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 486
Ηλικία : 43
Μοντέλο : KTM 950 ADVENTURE LC8
Κράνος : Arai tour x3

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

18/10/2012, 4:37 pm
Εσύ είσαι Βόρειος τώρα,δεν έχεις άποψη!!! Razz Razz lol!

Βαγγέλη κι εγώ αυτής της άποψης είμαι αλλα όπως βλέπεις δεν βγάζουμε καμια άκρη επι του θέματος του ενοικίου!
Είναι λίγο μπάχαλο το θέμα και πρέπει να δωθεί άμεσα μια λύση μιά κι έξω που λέμε.
Ωραία η παρέα όπως λές, αλλα στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είμαστε όλοι!
Είναι 5-6 άτομα που προσπαθούν να κρατήσουν με νύχια και με δόντια τον ΣΥΜΟΦΕ (ήσουν κι εσύ μέσα σε αυτούς κάποτε) για να βρίσκονται της Δευτέρες.
Πόσα να κάνουν κι αυτοί! Προς θεού δεν λέω να γίνουμε σύλλογος αλλα ένα "πάντρεμα" μεταξύ συλλόγου και της forumοπαρέας μας πιστεύω οτι θα έκανε κάπως καλύτερα τα πράγματα.Δεν έχω και ιδιαίτερη πείρα σε αυτά τα θέματα για να προτείνω στο πώς θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο γιατί είναι το πρώτο forum που μπήκα,γράφτηκα και δεν ψάχτηκα για κάτι άλλο. Και ο λόγος είναι αυτή η ΠΑΡΕΑ!

Ειναι κρίμα πάντως να πληρώνουν τα ίδια άτομα συνέχεια!

Δυστυχώς δεν μπορώ να δεσμευτώ προσωπικά στην πληρωμή του ενοικίου κάθε μήνα γιατι πλέον μου είναι δύσκολο να πηγαίνω, γι αυτό και δεν θα ψηφίσω για το αν θα μείνουμε ή θα φύγουμε απο τον ΣΥΜΟΦΕ.
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι όποτε πηγαίνω να δίνω 5€ σαν μια επιπλέον βοήθεια.

Προσωπικά πάλι, κι αυτό που κάνετε εσείς πάνω(βρισκεστε καθε φορά και αλλού) μου αρέσει και θα ήθελα να το δοκιμάσουμε κι εμείς εδώ να δούμε πώς θα πάει.

Αυτά απο μένα και εύχομαι να βρεθεί μια λύση ωστε να είναι όλοι ευτυχισμένοι!
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

18/10/2012, 4:47 pm
N.V.8 wrote:Ωραία η παρέα όπως λές, αλλα στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είμαστε όλοι!
Είναι 5-6 άτομα που προσπαθούν να κρατήσουν με νύχια και με δόντια τον ΣΥΜΟΦΕ (ήσουν κι εσύ μέσα σε αυτούς κάποτε) για να βρίσκονται της Δευτέρες.
Πόσα να κάνουν κι αυτοί! Προς θεού δεν λέω να γίνουμε σύλλογος αλλα ένα "πάντρεμα" μεταξύ συλλόγου και της forumοπαρέας μας πιστεύω οτι θα έκανε κάπως καλύτερα τα πράγματα.Δεν έχω και ιδιαίτερη πείρα σε αυτά τα θέματα για να προτείνω στο πώς θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο γιατί είναι το πρώτο forum που μπήκα,γράφτηκα και δεν ψάχτηκα για κάτι άλλο. Και ο λόγος είναι αυτή η ΠΑΡΕΑ!

Ειναι κρίμα πάντως να πληρώνουν τα ίδια άτομα συνέχεια!

Νικόλα, δεν είναι καθόλου κρίμα... τα πράματα είναι απλά!
Αν είναι 5-6 άτομα μόνο που θέλουν και είναι διατεθειμένοι να κρατήσουν το ΣΥΜΟΦΕ, τότε απλούστατα δε γίνεται!
Δηλαδή αν είμασταν σύλλογος, τι; Θα υποχρεώνονταν όλοι να πληρώσουν συνδρομή, γιατί γουστάρουν 5-6 να κρατήσουν το ΣΥΜΟΦΕ; Δες το κι έτσι. Wink

Κι από μια άλλη οπτική: Αν ήταν 5-6 που ήθελαν να μαζευόμαστε στο τάδε μαγαζί, θα κάναμε ολόκληρο θέμα για το πως θα γίνει να πηγαίνουμε στο συγκεκριμένο μαγαζί;
Θα διαπραγματευόμασταν την τιμή της μπύρας, του καφέ και της ποικιλίας, για να μπορούν να πληρώνουν οι 5-6; Όχι. Θα μαζευόμασταν εκεί που θέλουν οι περισσότεροι.

Το έχω πει πολλές φορές, το έλεγα κι όταν ήμουν ακόμα εκεί, το ξαναλέω:
Ξεκινήσαμε να μαζευόμαστε στο ΣΥΜΟΦΕ επειδή είμασταν 10-20 άτομα που ΓΟΥΣΤΑΡΑΜΕ να πηγαίνουμε εκεί και είμασταν διατεθειμένοι ΚΑΘΕ φορά να συνδράμουμε για το εννοίκιο, ανεξάρτητα από το αν θα είμασταν εκεί αυτοί οι 10-20 ή θα έρχονταν άλλοι 20 που δεν πλήρωναν. ΕΜΕΙΣ πηγαίναμε, ΕΜΕΙΣ το θέλαμε, ΕΜΕΙΣ το πληρώναμε.
Αν τώρα, τα άτομα που θέλουν να συνεχίσουν έτσι είναι ελάχιστα και δε βγαίνουν τα μαθηματικά, τότε δε χρειάζεται νομίζω να το κουράζουμε... βάζετε ένα ελάχιστο ποσό που είστε διατεθειμένοι να δώσετε και αν βγαίνει έχει καλώς, αν όχι... υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές.

Το σύστημα πάντως στο Βορρά δουλεύει άψογα μέχρι στιγμής: Μαζευόμαστε κάθε βδομάδα σχεδόν και είμαστε πάντα καμιά 10ριά άτομα (σχεδόν όλα τα ενεργά μέλη της Θεσσαλονίκης)... Think about it.

cheers
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

18/10/2012, 4:49 pm
...απο αυριο και εμεις ξεκινάμε κατι και βλεπουμε πως θα παει !!!!! cheers
Drake Ramore
Drake Ramore
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-18
Mηνύματα : 84
Ηλικία : 45
Μοντέλο : XL600V TransAlp
Κράνος : Καμία επιλογή

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

18/10/2012, 4:54 pm
Ο φυσικός wrote:Εννοείται ότι όλες οι προτάσεις είναι καλό να πέφτουν στο τραπέζι, πόσο μάλλον όταν προέρχονται από φίλο που βλέπει τα πράγματα από μια απόσταση και άρα πιθανώς πιο αντικειμενικά. Πάντως. δεν βλέπω τι διαφορά υπάρχει ανάμεσα σε κάποιον που από την καλή του την καρδιά πληρώνει ένα ενοίκιο και κάποιον που από την καλή του την καρδιά πληρώνει μια συνδρομή. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα τρόπου οργάνωσης, αλλά μπορεί και να σφάλλω.

Θεωρητικά δεν αλλάζει τίποτα, πρακτικά αλλάζουν πάρα πολλά.

Πάρε παράδειγμα το παρον νήμα. Στο πρώτο ποστ λέγεται:

Θα παρακαλουσα ιδιαιτερως να ποσταρουν τα μελη που ενδιαφερονται και θα συμμετεχουν ειτε στην μια ειτε στην αλλη περιπτωση στις συναντησεις.

Μετά απο λίγο το ξανατονίζει κάποιο μέλος:

Κλείνοντας, πρέπει ν' αναφέρω, ότι όσοι φίλοι ανταποκρίνονται πιο συχνά στην εβδομαδιαία συνάντηση, έχουν τον πρώτο λόγο στην τελική επιλογή

Στην πορεία κάποιοι άλλοι μιλάνε πλέον πολύ διστακτικά επειδή δεν γνωρίζουν αν θα μπορούν να έρχονται ή ξέρουν οτι θα μπορούν να έρχονται μια φορά το τρίμηνο και δεν θέλουν να πάρουν θέση για να δεσμεύσουν το σύνολο.

Ωσπου έρχεται και το εύλογο ερώτημα μέλους βλέποντας οτι ουσιαστικά έχουν απαντησει 5 άτομα:

..ρε παιδια μονο 10 απόψεις εχουμε???? οι υπόλοιποι κλαιν μαιν δλδ????

Είναι το πρόβλημα που διαπίστωσα εγώ βλέποντας όπως πολύ πετυχημένα τόνισες απο απόσταση, αλλά με ενδιαφέρον για αυτον τον χώρο.
Ναι μεν υπαρχει η αναγκη για μαζικότητα (συμφωνα με αυτά που θέλετε να οργανώνετε) αλλά υπάρχει και η αποτροπή μελών παράλληλα. Κάποιος που βλέπει το πρώτο ποστ και το δευτερο θα σκεφτεί πολυ πριν κάνει δήλωση οτι θα συμμετάσχει. Επειδη θα πρέπει να ειναι 110% σίγουρος οτι θα συμμετάσχει. Ετσι, ή δεν γράφει, ή γράφει διστακτικά και τονίζει οτι μπορεί να μην έρχεται ή προτείνει να γινονται οι συναντησεις σε άλλο μέρος, όχι επειδη δεν του αρέσει ο ΣΥΜΟΦΕ, αλλά επειδη σε μια καφετέρια δεν υπάρχει η δέσμευση του ενοικίου που μεταφέρεται πιεστικά και στα μέλη. Αντίθετα πολύ ευκολα θα έδινε μια ετησια συνδρομη.

Ενα μέλος συλλόγου είναι διαφορετικό απο μέλος ενός φόρουμ. Συμμετέχει περισσότερο και η ετήσια συνδρομή του διασφαλίζει πλέον την βιωσιμότητα του συλλόγου. Δεν νιώθει οτι τα 30 ευρώ που δίνει ετησίως για την συνδρομή πηγαίνουν χαμένα γιατι πηγαινουν στον σύλλογο. Αν έδινε τα 30 αυτα ευρώ για 2 μήνες μερίδιο ενοικίου στον ΣΥΜΟΦΕ και δεν πήγαινε ούτε μια φορά πιθανόν να στεναχωριόταν. Οταν τα δίνει για τον σύλλογο δεν τα "ονοματίζει" οτι προορίζονται για ενοίκιο ή εκδηλώσεις ή αυτοκόλλητα ή μπλουζάκια. Επίσης το μακρυνό μέλος της Καβάλας, της Λάρισας ή της Θεσσαλονικης ενδεχομένως να έδινε ένα ποσο για ειναι μέλος του συλλόγου VFR Hellas, αλλά δυσκολα θα έδινε 30 ευρώ για να συνδράμει για το μέρος που θα βρίσκονται οι συμφορουμίτες του στην Αθήνα. Δεν τον ενδιαφέρει η Αθήνα.

Η ενέργεια που σπαταλάτε οι 5 -10 που τρεχετε να μαζεψετε λεφτά ενοικίου κάθε 3 μηνες και συζητάτε και σπάτε τα κεφάλια σας θα μπορουσε να διοχετευθεί αλλού. Οι ίδιοι ανθρωποι που τρώτε τόσες ώρες σε συζητησεις για τον χώρο στέγασης, αν πηγαινατε στο συνεργείο ή το μαγαζι που αγοράζετε μοτοαξεσουαρ στην γειτονιά σας και παίρνατε 5-10 εκπτώσεις μόνο για μέλη, θα δημιουργούσατε τις προϋποθέσεις για την πρώτη φουρνιά εγγεγραμμένων μελών. Ο Θεσσαλονικιός πχ θα είχε το έναυσμα να δώσει 30 ευρώ συνδρομή γνωρίζοντας οτι θα είναι μέλος σε εναν σύλλογο που φροντίζει ωστε να έχει εκπτωσεις για την μηχανη του, του βγάζει ένα μπλουζάκι τον χρόνο ή ενα μπρελοκ, του οργανώνει εκδρομές και κάποιος τρέχει πάντα σίγουρα για να οργανώνει πράγματα.

Δεν θα πρότεινα ποτέ κάτι τέτοιο σε φόρουμ γενικου μοτοσυκλετιστικου ενδιαφέροντος που περιλαμβάνει όλα τα μοντέλα μοτοσυκλετών για προφανείς λόγους. Δεν θα πετύχαινε. Σε φόρουμ μοτοσυκλετών όμως ενός είδους, και ενός μοντέλου, που προσπαθεί να αυτοοργανωθεί σε χώρους στέγασης και διαδικασιών είναι το επόμενο βήμα για την βιωσιμότητα του.

Οπως ειπα και πριν αυτη είναι μονο η γνώμη μου. Αλλά σας βλέπω να κινείστε προς μια τέτοια κατευθυνση έτσι κι αλλιώς, χωρίς ομως να θέλετε να κάνετε το αυτονόητο. Σαν να υπάρχει ένας φόβος για την λέξη σύλλογος, την στιγμή που στην επικεφαλίδα του φόρουμ αυτοπροσδιορίζεστε ως συλλογος έτσι κι αλλιώς (VFR Hellas Club).


Υ.Γ Απλά αναλογιστείτε οτι με 40 συνδρομές τον χρόνο των 30 ευρω μαζευονται 1200 ευρω, την στιγμή που ο συμοφέ θέλει 960 τον χρόνο. Με τα υπόλοιπα βγάζετε και μπλουζάκια και αυτοκόλλητα ή κάποια άλλη ενέργεια για τα μέλη που επειδη θα είναι μαζικά θα κοστίσουν πολύ λιγοτερο απο το να τρεχει ένας καθε φορά για να βγάλει 30 μπλουζάκια. Τα μέλη θα νιώσουν οτι παίρνουν πίσω κάτι απο την συνδρομή τους, οτι έχουν εκπτώσεις σε καταστήματα, οτι κάποιος τρεχει για τις εκδρομές τους.

horrorshow_gr
horrorshow_gr
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-12-12
Mηνύματα : 841
Ηλικία : 42
Μοντέλο : cbr 1100xx 04
Κράνος : arai ''chaser''

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

18/10/2012, 5:12 pm
παντως στο σωματειο ηλεκτρολοογων πλοιων εδινα 45...αλλα μου εδιναν πιστοποιητικο για να αναβαθμισω την αδεια...και το περιοδικο''ματσακονι''μην λετε για συνδρομες τετοιες εποχες...
και να αναλυεται το σκεπτικο γιατι γινονται παρεξηγησεις......
VEFALIFT
VEFALIFT
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-01
Mηνύματα : 1984
Ηλικία : 58
Μοντέλο : GSXR 750,TRANSALP 700, SYM 200 ST
Κράνος : SHOEI XR1100

Γρηγορότερος είναι αυτός που επιστρέφει . . .

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

18/10/2012, 7:20 pm
960 ευρώ το χρόνο για ενοικίαση χώρου, 50 τετραγωνικών, για 156 ώρες (6,5 ημέρες) . . . ? ? ? Shocked Think Shocked Think



Drake Ramore
Drake Ramore
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-18
Mηνύματα : 84
Ηλικία : 45
Μοντέλο : XL600V TransAlp
Κράνος : Καμία επιλογή

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

18/10/2012, 7:27 pm
VEFALIFT wrote:960 ευρώ το χρόνο για ενοικίαση χώρου, 50 τετραγωνικών, για 156 ώρες (6,5 ημέρες) . . . ? ? ? Shocked Think Shocked Think




80 ευρω για 12 μήνες τόσο δεν βγαίνουν; Οταν τα βλέπεις μαζεμένα ειναι πολλά ε; Μίνι εγκεφαλικό παθαίνεις! Laughing
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

18/10/2012, 7:37 pm
Thumbsup υπο αυτή (κ ουχί αφτί) την γωνία συμφωνώ με τον Αποστόλη!
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

18/10/2012, 7:52 pm
Λεσχες και συλλογοι με προεδρους γραμματεις φαρισαιους και συνδρομες νομιζω πως απλα δεν εχουν θεση σε αυτην την παρεα. Smile
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

18/10/2012, 8:06 pm
VEFALIFT wrote:960 ευρώ το χρόνο για ενοικίαση χώρου, 50 τετραγωνικών, για 156 ώρες (6,5 ημέρες) . . . ? ? ? Shocked Think Shocked Think


Έχει πλάκα το παιχνίδι των αριθμών. Smile

Ας το συνεχίσουμε:

8 άτομα x 1 μπύρα x 5 ευρώ x 40 φορές το χρόνο (και όχι 52 όσες είναι οι εβδομάδες) = 1600 ευρώ..... Shocked

Μπορούμε να φτιάξουμε άπειρους τέτοιους συνδυασμούς. Έχουν όλοι ένα κοινό. Σε κάθε περίπτωση κάνουν μια αμελητέα διαφορά ανά άτομο ανά μήνα. cheers
VEFALIFT
VEFALIFT
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-01
Mηνύματα : 1984
Ηλικία : 58
Μοντέλο : GSXR 750,TRANSALP 700, SYM 200 ST
Κράνος : SHOEI XR1100

Γρηγορότερος είναι αυτός που επιστρέφει . . .

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

18/10/2012, 8:46 pm
Ο φυσικός wrote:
VEFALIFT wrote:960 ευρώ το χρόνο για ενοικίαση χώρου, 50 τετραγωνικών, για 156 ώρες (6,5 ημέρες) . . . ? ? ? Shocked Think Shocked Think


Έχει πλάκα το παιχνίδι των αριθμών. Smile

Ας το συνεχίσουμε:

8 άτομα x 1 μπύρα x 5 ευρώ x 40 φορές το χρόνο (και όχι 52 όσες είναι οι εβδομάδες) = 1600 ευρώ..... Shocked

Μπορούμε να φτιάξουμε άπειρους τέτοιους συνδυασμούς. Έχουν όλοι ένα κοινό. Σε κάθε περίπτωση κάνουν μια αμελητέα διαφορά ανά άτομο ανά μήνα. cheers

. . . 192 μπύρες κερασμένες το χρόνο, καθόλου αμελητέα ποσότητα cheers cheers . . . Όλ' αυτά για μένα (και μόνο), μόνο παιχνίδι αριθμών δεν είναι, αλλά απόψεις, από διαφορετικές όψεις και φυσικά πάντα σεβαστές, στο συγκεκριμένο χώρο . . . :_hi: cheers :_hi:
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

18/10/2012, 9:14 pm
Δημήτρη ξέρεις τι προσπαθώ να πω, άλλωστε το έχω πει πολλές φορές. Το θέμα ΣΥΜΟΦΕ δεν είναι θέμα χρημάτων. Μπορεί για τον καθένα να είναι θέμα απόστασης, μπορεί να είναι θέμα αν αρέσει ο χώρος ή όχι, μπορεί να είναι θέμα "σπασίματος" με πρόσωπα ή καταστάσεις του χώρου (όχι του φόρουμ) αλλά όχι χρημάτων. Και αληθινά, όλα τα παραπάνω τα κατανοώ απόλυτα και έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως ήρθε η ώρα να την κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια. Αλλά, έτσι για την σωστή καταγραφή των δεδομένων, δεν μπορεί να είναι θέμα χρημάτων. Το όλο θέμα με το ενοίκιο νομίζω ότι έχει υπερτονιστεί.
Οι 192 κερασμένες μπύρες θα έχουν διπλάσια τιμή από τις αντίστοιχες στο ΣΥΜΟΦΕ που κοστίζουν 2 ευρώ κλπ κλπ.
Σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω ότι κάποιος θα σταματούσε να πήγαινε σε ένα αγαπημένο και βολικό μέρος για οικονομία 2-4 ευρώ τον μήνα. Εκτός αν δεν είναι αγαπημένο ή βολικό μέρος και αυτό νομίζω ότι συμβαίνει. Επαναλαμβάνω, το κατανοώ απόλυτα.
Με ιδιαίτερη εκτίμηση. cheers
horrorshow_gr
horrorshow_gr
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-12-12
Mηνύματα : 841
Ηλικία : 42
Μοντέλο : cbr 1100xx 04
Κράνος : arai ''chaser''

Αποτελεσματα συναντησης  ΣΥΜΟΦΕ,  08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ - Page 2 Empty Re: Αποτελεσματα συναντησης ΣΥΜΟΦΕ, 08/10/12 - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

19/10/2012, 12:37 am
μηπως επρεπε να γινει κατι εξ'αρχης που δεν εγινε....?
εεννοοωω μια λιστα με τα υπερ και τα κατα για να ξερουμε τι λεμε και γιατι το λεμε..?
π.χχ Α) ....δεν γουσταρω συμοφε γιατι την μια δευτερα που βγαινω να δω τα παιδια θα ηθελα να ανοιξει το ματι μου και οχι να νιωθω οτι βγηκα στο μπαλκονι του σπιτιου μου,απλα καποια λεφτα φτωχοτερος.. π.χχ Β)....γουσταρω τρελα συμοφε γιατι ειναι ηρεμα κλπ κλπ...
ετσι θα εχουμε και ενα πιο δυνατο μετρο συγκρισης ωστε και εμεις-εσεις να μην βγαλουμε-τε
ακρη, θα μιλησουν οι αριθμοι...
αυτα και δεν ξανα ανακατευομαι με το θεμα ουτος η αλλος και σε στριπτιτζαδικο να κανονιζαμε υπαρχουν καποιες παραμετροι που με βοηθανε για το αν θα ερθω η οχι


με εκτιμηση



cheers
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum