Honda Goldwing

+3
SCORPIOS
Παναγιώτης Κ.
Seelenheil
7 posters
Go down
Seelenheil
Seelenheil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-08
Mηνύματα : 294
Ηλικία : 41
Μοντέλο : ST-1300 / 2004
Κράνος : Shark Skwal

Honda Goldwing Empty Honda Goldwing

21/3/2013, 1:42 am
Το προηγούμενο σαββατοκύριακο βρέθηκα σε μια εκδήλωση οπου μου δώθηκε η ευκαιρία να καβαλήσω κάποιες μηχανες που πάντα αναρρωτιόμουν πως είναι!
Στο πλαίσιο του να γνωρίσει η τοπική κοινωνία μια καινούρια σχολή οδήγησης, είχαν ανοιχτή εκδήλωση στηνοποία συμμετείχε και ο μηχανικός μου ο οποίος με κάλεσε. Προσφέραν δωρεάν μαθήματα οδήγησης και την ευκαιρία να δούμε από κοντά καινούρια αυτοκίνητα και κάποιες μηχανές. Ο μηχανικός μου έφερε κάποιες από τις μηχανές που έχει προς ενοικοίαση και μας έδωσε το ελεύθερο να δοκιμάοσυμε όποια θέλουμε, συμπληρώνοντας φυσικά τα ανάλογα ένγραφα.
Πρώτο στη λίστα ήταν το CB 1300:
[img]Honda Goldwing Cb1300430x322 [/img]
Η Ροπή αυτής της μηχανής είναι πραγματικά αστεία!!! Κινείσαι χαλαρά με 120 στον αυτοκινητόδρομο και σκέφτεσαι, ας προσπεράσω αυτά τα δύο αυτοκίνητα και η σκέψη μεταφράζεται σε μια αίσθηση "παγώματος του χρόνου" και ξαφνικά έχεις την εντύπωση πως προσπερνάς σταματημένα αυτοκίνητα και το κοντέρ δείχει 180 μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα! Όλα αυτά με ένα απλό άνοιγμα του γκαζιού!! Γενικά διασκέδασα πολύ με αυτή τη μηχανή, και μου φάνηκε πολύ φιλική γι'αυτό που είναι! Έχει απίστευτη δύναμη και στην δίνει με πολύ όμορφο τρόπο.
Αφού έκανα ένα τσιγάρο να ηρεμίσω λιγάκι, με ρώτησε τι θέλω να καβαλήσω μετά. Οι επιλογές: Honda CBF 1000 (2010) , ένα τρίκυκλο Quattro 350cc και μια BMW 650. Εκεί που σκεφτόμουν με ρωτάει το θεϊκό: Μήπως θές να πας μια βόλτα την Goldwing;;
Ε, τι το'θελε και το ρώτησε;; Η Goldwing είναι μια μηχανή που άλλοι παπουδιέρα την ανεβάζουνε, άλλοι αυτοκίνητο την κατεβάζουνε, αλλά από όσους ξέρω που μου έχουν μιλήσει για αυτή, κανείς τους δεν την έχει οδηγήσει... Αποφάσισα λοιπόν να βγάλω τα δικά μου συμπεράσματα!
Μετά την απαραίτητη επεξήγηση για το ποια είναι τα βασικά από τα πάρα πολλά κουμπιά και την προειδοποίηση για το βάρος της σε χαμηλές ταχύτητες, έκουσα το "απόλαυσέ το" και βρουυυυυυυμ!
Πρέπει να ομολογήσω οτι το να περνάς από τα clip-ons στην τιμονάρα της Goldwing είναι λίγο σόκ τα πρώτα μέτρα, αλλά συνηθίζεις πολύ εύκολα! Η θέση εξαιρετικά άνετη, σχεδόν πολυθρόνα θα μπορούσα να πω και το ζεσταινόμενο κάθισμα με θερμοκρασίες ελάχιστα πάνω από 0 βαθμούς δίνει μια άλλη οπτική στην οδήγηση! Φυσικά τα θεμραινόμενα grips είναι must εδώ πάνω και σίγουρα στην εμπόμενη μηχανή μου θα επανδύσω οπωσδήποτε σε ένα καλό set.
Tώρα τα 1800 κυβικά είναι κάτι πραγματικά αστείο σε μια μηχανή... Η δύναμη από τον εξακύλυνδρο boxer σου παρέχεται απλόχερα και η επιτάχυνή της είναι πραγματικά ενδιαφέρουσα! Παρόλαυτά, εκεί που πραγματικά η Goldwing δείχνει γιατί είναι φτιαγμένη, είναι ο αυτοκινητόδρομος... Ταξιδεύεις ΑΝΕΤΑ με 160 km/h. Αφήνεις τα χέρια, στρίβεις τσιγάρο και γενικά δεν σε απασχολεί ο αέρας, οι θόριβοι, οι στροβιλισμοί, το να σκύψείς και να χωθείς κάτω από το fairing, τίποτα. Μπορείς ακόμη να βάλεις και μουσική που το δοκίμασα για λίγο και μετά το έκλεισα γιατί ήθελα να ακούω τον ήχο της μηχανής!
Φτάνοντας στην έξοδο έχει 3 ωραίες γλυκές στροφές που με τη VFR τις έπαιρνα με 140-150 χωρίς να ζορίζομαι ιδιέταιρα, αλλά με την Goldwing, πήγαινα με 160 και είχα την εντύπωση πως μπορούσα να αφήσω και τα χέρια αν ήθελα. Το τέρας έστριβε λες και ήταν σε ράγες! Πραγματικά εντυποσιασμένος, έκανα άλλα 2 τεστ σε παρόμοια κομμάτια και ένα χαζό χαμόγελο είχε σχηματιστεί στο πρόσωπό μου!
Μετά είπα να δοκιμάσω λίγο και την επιτάχυνση από στάση, κάτι που δεν με απογοήτευσε καθόλου! Δυστυχώς δεν έχω νούμερα, αλλά φαντάζομαι αν ψάξετε θα τα βρείτε! Ο ήχος της παρεπισπτόντος μαρσάροντας σε στάση θυμίζει λίγο Mustang! Έχει μια αγριάδα όταν ανοίγεις το γκάζι!
Γενικά αν ξανακούσω κάποιον να λέει οτι η Goldwing δεν είναι μηχανή, πλέον έχω κάποια απάντηση: Προφανώς δεν έχεις οδηγήσει μια Goldwing...
Άλλα ενδιαφέροντα έξτρα: ένας διακόπτης που ανοίγει κάτι πορτάκια και βγάζει ζέστη από τη μηχανή στα πόδια σου! Εξαιρετικό feature! Επίσης η οθόνη με το GPS, σε προειδοποιεί αν έχεις ξεχάσει κάποια βαλίτσα ανοιχτή και σου δείχνει ποια! Επίσης έχει τηλεχειριστήριο για τις βαλίτσες και μπορείς να δεις και dvd αν είσαι σταματημένος! Ψιλοάχρηστο, αλλά σίγουρα διασκεδαστικό! Επίσης ο αερόσακος υποτίθετε οτι είναι κάτι καλό, αλλά ευτυχώς δεν τον δοκίμασα!
Ιδού λοιπόν περί τείνως ο λόγος:
[img]Honda Goldwing Dsc03393430x322 [/img]
Κλείνω με πολύ ευχάριστες αναμνήσεις και εξαιρετικά εντυποσιασμένος. Αν και δεν είναι η πιο επιστημονική παρουσίαση μηχανής, απλά ήθελα να μοιραστώ την χαρά μου μαζί σας! Να'στε καλά και καλή αντάμωση!
Κλείνω με ένα σχετικό βιντεάκι:

Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Honda Goldwing Empty Re: Honda Goldwing

21/3/2013, 2:33 am
Honda Goldwing 0045

Κάτοχος Goldwing 1500 από το '94 έως το '96. Εντυπωσιακό το πώς αυτό το κτήνος έστριβε, η άνεση και οι χώροι. Ακόμα πιο εντυπωσιακή ήταν η ευκολία στο φόρτωμα...................

Honda Goldwing 0011-1

Honda Goldwing 0012-2

Honda Goldwing 0046
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Honda Goldwing Empty Re: Honda Goldwing

21/3/2013, 8:39 pm
Αν έχει τέτοια ευκολία στο φόρτωμα μηπως να σκεφτούμε να πάρουμε μία.... Wink
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Honda Goldwing Empty Re: Honda Goldwing

21/3/2013, 9:07 pm
Θα ήθελα να οδηγήσω μια φορά και εγώ μια Gold Wing. Πάντως, όσο καλοφτιαγμένη κι αν είναι, όσο καλή προστασία κι αν έχει, όσο, όσο...δεν είναι, τελικά, μια άσκηση στην υπερβολή; Δεν είναι μια ακύρωση του λόγου ύπαρξης της μοτοσικλέτας, που είναι η απλότητα σε σχέση με ένα αμάξι; Και, τέλος, δεν είναι απίστευτα πολλά κιλά σε δυο ρόδες, ίσως επιμελώς κρυμμένα, αλλά πολλά;

Οι ερωτήσεις είναι ακαδημαϊκού περιεχομένου και μόνο.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Honda Goldwing Empty Re: Honda Goldwing

22/3/2013, 1:03 pm
Ο φυσικός wrote:Θα ήθελα να οδηγήσω μια φορά και εγώ μια Gold Wing. Πάντως, όσο καλοφτιαγμένη κι αν είναι, όσο καλή προστασία κι αν έχει, όσο, όσο...δεν είναι, τελικά, μια άσκηση στην υπερβολή; Δεν είναι μια ακύρωση του λόγου ύπαρξης της μοτοσικλέτας, που είναι η απλότητα σε σχέση με ένα αμάξι; Και, τέλος, δεν είναι απίστευτα πολλά κιλά σε δυο ρόδες, ίσως επιμελώς κρυμμένα, αλλά πολλά;

Ακριβως ετσι! Thumbsup Λογω αυτης της υπερβολης και της σχετικης ακυρωσης του νοηματος της μοτοσυκλετας εγω δεν θα ενδιαφερομουνα καν να την οδηγησω.
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Honda Goldwing Empty Re: Honda Goldwing

22/3/2013, 1:54 pm
Χμμμμμμμμμμμμμμμ !!!! Neutral

εμένα πάντα μου θύμιζε (και συνήθισα να την αποκαλώ) , Passat confused

ίδια δεν είναι? Razz
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Honda Goldwing Empty Re: Honda Goldwing

22/3/2013, 6:12 pm
VFGeorge wrote:
Ακριβως ετσι! Thumbsup Λογω αυτης της υπερβολης και της σχετικης ακυρωσης του νοηματος της μοτοσυκλετας εγω δεν θα ενδιαφερομουνα καν να την οδηγησω.

Σκέψου τώρα, ότι κοροϊδεύουν τη Τζι Ες σα φορτηγό και καλά. Τι να πει λοιπόν κανείς για αυτόν τον λουτροκαμπινέ ? ε ? ΟΑΑΑΑΑΑ

Αυτό δεν είναι μηχανάκι. Τριάρι διαμπερές με λουτροκαμπινές είναι .......... μπα σε καλό σας ... με κάνατε και γέλασα με το τριάρι
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum