Go down
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Προταση για dSLR Empty Προταση για dSLR

28/6/2009, 8:30 pm
Σήμερα είχα μια δυσάρεστη έκπληξη... η πιστή μηχανούλα μου , μια Panasonic Lumix FZ7, παρουσίασε κάποιο πρόβλημα.. Βασικά κάπως έχει κολλήσει ο φακός και δεν μαζεύει, ενώ μόλις την ανοίγω μου βγάζει το εξής "please remove lens cap and press >"...
Δυστυχώς εγγύηση δεν υπάρχει πλέον (την έχω 3 χρόνια και την είχα πάρει και απο US οπότε...)
Θα προσπαθήσω να την πάω να την δούνε μήπως επισκευάζεται με λογικό κόστος αλλίως με βλέπω για καινούργια.....

Το θέμα είναι οτι δεν ήθελα αυτή την περίεδο να πάρω DSLR, το σκεφτόμουνα για μετά απο 1-2 χρόνια... Αν πάρω, θα πάρω κάποιο low end μηχάνημα για 2 λόγους
α) δεν θέλω αυτή την περιοδο να δώσω πολλά για φωτ. μηχανή
β) και με την FZ το 'δημιουργικό' μου κομμάτι το έκανα.. με DSLR υπερκαλύπτομαι απο το βασικότερο σώμα, και αμα ποτέ θέλω να 'ανέβω' απλά παίρνω κανα φακό καλύτερο....
Εξάλλου έχω SLR αναλογική και λίγο πολύ τις λειτουργιες που εχω καταλήξει οτι χρειάζομαι (στο manul) τις έχουν όλες.

Σκέφτομαι την Canon 1000D. Φακούς που έχω για Canon EOS 300 μπορώ να τους βάλω και στη ψηφιακή;
Γενικότερα προτάσεις & σχόλεια καλοδεχούμενα

Και φυσικά αν υπάρχει καμια ιδεα πως να φτιαχθεί η Panasonic.. σκέφτομαι μπας και της βάλω χέρι μόνος μου..
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

28/6/2009, 8:51 pm
Θα σου έλεγα πριν κάνεις οτιδήποτε να δεις μήπως με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο μπορεί να φτιαχτεί η μηχανή σου... Αλλά το πρόβλημα που λες... πολύ δύσκολο το βλέπω... Έχω πάθει με την παλιά μου fuji κάτι ανάλογο: ανοίγω, βγαίνει ο φακός και η μηχανή σβήνει σα να είναι κλειστή!! Και φυσικά για να ξαναμπει μετά ο φακός πας στο "preview", μετά off και μπαίνει μέσα... Την είχα πάει σε ένα εξουσιοδοτημένο τότε, μου είπαν 250 ευρώ και δεν εγγυάται οτί δε θα μου το ξαναπαρουσιάσει... Blink Ήταν λίγες μέρες πριν πάρω τη DSLR μου (είχα ήδη αποφασίσει ότι θα την έπαιρνα, ανεξάρτητα απ' αυτό) οπότε δεν ασχολήθηκα άλλο.

Τώρα για καινούρια. ΚΑΜΙΑ compact μηχανή δεν έχει το manual μιας SLR. Είτε που θα είναι πιο αργό, είτε που για να αλλάξεις ταχύτητες/διάφραγμα π.χ. θα πρέπει να πατάς τσούκου τσούκου τα βελάκια. Μεγάλο σπάσιμο, κι ήταν κι ο λόγος που πήρα DSLR παρόλο που η Fuji μου ήταν "SLR like" με πολύ προηγμένες και εύχρηστες manual λειτουργίες... αλλά SLR ΔΕΝ ήταν...
Ένα άλλο τεράστιο προτέρημα της SLR είναι η ταχύτητα. Αν και πλέον και οι compact είναι αρκετά γρήγορες από τη στιγμή που πατάς το κουμπί μέχρι τη στιγμή που η μηχανή είναι έτοιμη για την επόμενη λήψη, δεν αγγίζουν την ταχύτητα μίας SLR. Και φυσικά δε μιλάω για ποιότητα εικόνας... εκεί τα πράγματα είναι χαοτικά αντιδιαμετρικά. Και να σημειώσω ότι τα Megapixels δεν παίζουν ΚΑΝΕΝΑ ρόλο.

Το μόνο πρόβλημα της DSLR είναι το μέγεθος. Αν δε θες να κουβαλάς το "μπόγο" κάθε φορά μαζί σου, πάρε compact. Για το να τραβάς όταν είσαι στη μηχανή, χωρίς να βγάζεις κράνος, υπάρχει λύση, μιας και πλέον οι DSLR έχουν τη δυνατότητα να προβάλουν στην οθόνη της πλάτης αυτό που θέλεις να τραβήξεις (με τις παλιότερες όπως και τη δική μου, μπορείς να δεις μόνο από το "ματάκι"). Αλλά το μέγεθος είναι θέμα...

Το να πάρεις Canon επειδή έχεις φακούς είναι ένα μεγάλο επιχείρημα. Αν δεν είχες θα σου έλεγα να πάρεις αυτή που σου "κάθεται" καλύτερα στο χέρι, μιας και γενικά τα χαρ/ικά όλων είναι πολύ καλά πια για έναν ερασιτέχνη φωτογράφο. Και φυσικά αυτή που σου κάθεται καλύτερα στην τσέπη... Wink Αλλά απ' όσο νομίζω (ψάχ' το βέβαια) κατά 99% οι φακοί σου κάνουν στην DSLR αν είναι Canon. Πάντως οι τιμές των entry level DSLR έχουν πέσει πάαααρα πολύ.

Από εκεί κι ύστερα αν θέλεις compact... οι επιλογές είναι πολλές. Διαστάσεις αισθητήρα, φωτεινός φακός (διάφραγμα <3.5), καλός ευρυγώνιος (από 28 και κάτω), επίπεδα θορύβου, ελάχιστη ταχύτητα κλείστρου για νυχτερινές χωρίς φλας, διαστάσεις μηχανής, τιμές... σε κάθε περίπτωση, μόλις καταλήξεις με αυτό που θες, κάνε ένα search στο internet για δείγματα εικόνων. Με μεγάλη μου λύπη είδα ότι οι περισσότερες compact μηχανές <250 ευρώ λόγω τάσης να της μικρύνουν όσο γίνεται περισσότερο, έχουν πολύ μικρούς αισθητήρες και συνεπώς κάκιστη ποιότητα εικόνας (αυτό φαίνεται πάντα στο 100% zoom), pixelιασμα και τέτοια.

Ελπίζω να βοήθησα, για οποιαδήποτε άλλη απορία είμαι στη διάθεσή σου... Bye


Υ.Γ. Σ' αυτό το ΜΟΤΟφόρουμ το ωραίο είναι ότι μπορούν αρκετοί να σου καλύψουν τέτοιου είδους απορίες... Thumbsup
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

28/6/2009, 8:59 pm
Vvag wrote:
Υ.Γ. Σ' αυτό το ΜΟΤΟφόρουμ το ωραίο είναι ότι μπορούν αρκετοί να σου καλύψουν τέτοιου είδους απορίες... Thumbsup

........ημουν σιγουρος οτι θα εγραφες την πρωτη απαντηση σε αυτο το θεμα....... Wink
και εβαλα και στοιχημα οτι η αναλυση θα ηταν λεπτομερεστατη ... Thumbsup
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

28/6/2009, 9:14 pm
'AGGEVI' wrote:........ημουν σιγουρος οτι θα εγραφες την πρωτη απαντηση σε αυτο το θεμα....... Wink
και εβαλα και στοιχημα οτι η αναλυση θα ηταν λεπτομερεστατη ... Thumbsup

Laughing Laughing Laughing Laughing Razz Razz Razz Razz
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

28/6/2009, 9:34 pm
Εντάξυ Βαγγέλη, ευχάριστω για την απάντηση... μάλλον δύσκολα τα πράγματα για επιδιόρθωση...
φυσικά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με τις SLR.. μόνο το 'κλικ' που κάνει η αναλογική που έχω τουλάχιστον, φτάνει για να σε φτιάξει Very Happy
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

28/6/2009, 9:37 pm
KiloMeater wrote:μόνο το 'κλικ' που κάνει η αναλογική που έχω τουλάχιστον, φτάνει για να σε φτιάξει Very Happy

Σωστόοος!!! Thumbsup Thumbsup Thumbsup
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

9/7/2009, 9:55 am
Με πήρανε σήμερα απο το service. 40 ευρά θέλει η επισκευή.
Πάλι καλά, περίμενα περισσότερα....
Θα δοκιμάσω και αμα ξαναχαλάσει, την αφήνω στην άκρη.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

9/7/2009, 10:01 am
KiloMeater wrote:Με πήρανε σήμερα απο το service. 40 ευρά θέλει η επισκευή.
Πάλι καλά, περίμενα περισσότερα....
Θα δοκιμάσω και αμα ξαναχαλάσει, την αφήνω στην άκρη.

Thumbsup Thumbsup Thumbsup
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

8/11/2009, 7:44 am
Μετα απο μερικές μέρες χρήσης της επισκευασμένης μου Panasonic διαπίστωσα οτι δεν είχε επανέλθει στο 100% των δυνατοτήτων της... συγκεκριμένα σε full zoom δεν εστίαζε καθαρά, ούτε καν χειροκίνητα. Τέλος πάντων το είχα αποδεχθεί.. Τελευταία η κατάσταση επιδεινώθηκε... γενικότερα με ζουμ δεν εστιάζει καθαρά.. αποτέλεσμα να μπορείς να πάρεις μονο φωτο με μεγάλο βάθος πεδίου (τοπία κτλ) και γενικά το όποιο δημιουργικό κομμάτι πλέον εχει μειωθεί δραματικά,λειτουργεί σαν απλή Point & shoot.

Απο οτι φαίνεται τα Χριστουγεννα θα παω για DSLR.
Για best price έχετε καμια πρόταση απο online shop?
Καλές τιμές (σχετικά) έχω βρει σε www.katerelos.gr

μάλλον παω για την Cannon 1000D με το φακό Sigma 18-200/3.5-6.3
(O φακός δεν πρέπει να λέει πολλά αλλα για αρχή ειναι οκ)

είτε μόνο το σώμα με 350 ευρώ και φακό εναν 28-80 ποθ εχω απο αναλογικη EOS (αν ταιριάζει)
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

8/11/2009, 5:20 pm
Hλια δες και λιγο στο www.adorama.gr

πηρα απο εκει πριν 15 μερες την canon 450D με Tamron AF 18-200mm f/3.5-6.3 DI II XR


Προταση για dSLR Eos450dwtamron18200xrdi


σε καλυτερη τιμη απο τον κατερελο. Σηκωνει και απο "παζαρια" εκει στα μετρητα και αν σε ενδιαφερει εχει και μεταχειρισμενα σε πολυ καλες τιμες με εγγυηση γραπτη και ειναι πολυ καλα απόσο ειδα, αν θες ριξε μια ματια Bye


Last edited by 'AGGEVI' on 9/11/2009, 5:29 am; edited 5 times in total
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

8/11/2009, 9:37 pm
KiloMeater wrote:μόνο το 'κλικ' που κάνει η αναλογική που έχω τουλάχιστον, φτάνει για να σε φτιάξει Very Happy

Τώρα μιλάς σαν αυτούς με τα γραναζωτά VFR. Very Happy
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

10/11/2009, 2:46 pm
Συμφωνώ απόλυτα με τον Βαγγέλη και την αρχική του τοποθέτηση. Η slr φωτογράφηση δεν συγκρίνεται με καμία compact-SLRstyle.
Έχω μια Nikon D60 την οποία αγόρασα για να εντρυφήσω στο θέμα της slr και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το βάρος/όγκο και την εργονομία της. Αυτά βέβαια πήγαν περίπατο όταν κοτσάρισα επάνω τον 18-105mm που είναι διπλάσιος από τη μηχανή! Την έχω μόνιμα στο "P" με αυτόματο ISO για 2 λόγους.
1. Για να μη χάσω κάποια στιγμή έχοντάς την αρύθμιστη στο "M"
2. Γιατί απεχθάνομαι το φλας ειδικά στις φωτο μέσα στο σπίτι
Αν χρειαστεί να βγάλω κάποιο νυχτερινό τοπίο ή οτιδήποτε στατικό, τότε μόνο γυρίζω σε "M".

Κατά τα άλλα αν αγόραζα τώρα θα επέλεγα 450D της canon για καλύτερη συμπεριφορά στα υψηλά ISO (λιγότερος θόρυβος). Σε nikon χρειάστηκε να βγει η D90 για να δούμε ικανοποιητικά αποτελέσματα ψηλά. Αυτό είναι το ζητούμενο για εμένα μια που οι περισσότερες φωτό που βγάζω ειναι σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Ζύγισε τις δικές σου ανάγκες και επέλεξε όποια σου ταιριάζει καλύτερα. Πολύ καλός σύμβουλος αγοράς είναι το
http://www.dpreview.com/reviews/default.asp?view=alpha
Κατά τα άλλα, όλες βγάζουν καλές φωτογραφίες. Εξάλλου ο φακός είναι που μετράει περισσότερο. Για την 1000D πάντως δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα σχόλια.
macrozan
macrozan
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-05
Mηνύματα : 543
Ηλικία : 67
Μοντέλο : R1150GS
Κράνος : ARAI RX7 GP-SCHUBERTH S3

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

18/11/2009, 12:40 am
¨ο,τι καλύτερο παίζει σήμερα σε κόμπακτ είναι η Canon S 90 με ευρυγώνι 24άρη και με ρυθμίσεις σε δαχτυλίδια στο φακό ! Δυστυχώς, δεν κρατήθηκα και υπέκυψα. Να δούμε το τελωνείο πόσο θα έρθει.


http://www.kenrockwell.com/canon/s90.htm

Οπότε η S90 μπορεί ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΩΣ να μας καλύψει για ό,τι ΔΕΝ κινείται πολύ γρήγορα. Από κεί και πέρα, για κινούμενα πράματα, η DSLR είναι μονόδρομος.



Πολύ βάλιου γιά μάνεη, είναι σήμερα η Nikon D90, (τη χτύπησα τις προάλλες στο E-Bay γιά 530 € (!!!) ολοκαίνουρια (καλά, άντε,refurbished) από τη Nikon USA με εγγύση 1 χρόνου, με σταθερούς 'γρήγορους' φακούς τής Nikkor (1.4, 1.8) στα 35mm και 50mm και φθηνούς αλλά πολύ καλούς τηλεφακούς 28-70 και 70-200 τής Νικκορ.

http://www.kenrockwell.com/nikon/d90.htm



πιό πολλά να χώσει κανείς στη Νίκον (ή στην Canon) τώρα δεν αξίζει γιατί όπου νάναι βγάζει η Nikon το βαρύ της πυροβολικό, τη D800 (ή D700x ή D700s) που θα είναι FF και βίντεο με autofocus (???) και ISO 100- 12800 Για να δούμε.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

18/11/2009, 1:06 am
Να χαίρεστε τις μηχανούλες σας (τις φωτογραφικές!) όλοι!!!

Απλά να προσθέσω ένα (σημαντικό) πράγμα:
Έχω Nikon, αλλά δεν είμαι Nikonάκιας, γιατί τιμώ τις ρίζες μου (σε αναλογική SLR Canon έμαθα να φωτογραφίζω).
Όσο βλέπω όμως τα χαρακτηριστικά σε αντίστοιχες μηχανές Canon - Nikon, παρατηρώ πως οι Nikon έχουν μεγαλύτερους αισθητήρες, πράγμα που είναι ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ θέμα για την ποιότητα εικόνας, ΣΤΟ ΣΩΜΑ της μηχανής (γιατί το σημαντικότερο γενικά είναι ο φακός).
Ύστερα, όταν έκανα ένα mini search για μηχανή μου ήθελε ο GeorgeVFR, μεταξύ των Canon 1000D και Nikon D3000, παρατήρησα πως η Nikon, εκτός από μεγαλύτερο αισθητήρα, έχει και αρκετά μεγαλύτερη οθόνη. Κατά τ' άλλα είναι σχεδόν ίδιες σε χαρακτηριστικά και μπορείς να επιλέξεις μόνο βάσει τιμής (που και εκεί η διαφορά μικρή είναι) και βάσει ποιας σου "κάθεται" καλύτερα στο χέρι. Τελικά ο Γιώργος πήρε την Canon. lol!

Κατά τα άλλα, επίσης έχω παρατηρήσει πως η Nikon (για μένα) έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας, αλλά σε αυτές τις μηχανές ένας αρχάριος ή ένας που δεν το πολυψάχνει το θέμα γενικά, δύσκολα θα δει διαφορές.

Όσον αφορά το θέμα του φακού, αν δε θες να δώσεις πολλά λεφτά, τότε ένας Tamron ή Sigma (έχοντας την αίσθηση πως οι Tamron είναι καλύτεροι) 18-200 είναι ότι πρέπει. Πολύ καλό value for money, κι έχεις από ευρυγώνιο μέχρι τηλεφακό σε ένα φακό που δε χρειάζεται να αλλάζεις ποτέ.

Η επόμενή μου μηχανή πάντως θα είναι Full Frame (αισθητήρας σε μέγεθος φιλμ για όσους δεν ξέρουν), εκεί βλέπεις ΠΟΛΥ μεγάλη διαφορά στην ποιότητα εικόνας. Όταν η Nikon D700 πέσει από 1000ρικο και κάτω, θα αρχίσω να το ψάχνω... Smile Smile Smile

Macrozan είδα πρόσφατα εικόνες από τη D90 και έπαθα ζημιά... πολύ καλή μηχανή, καλορίζικη και καλορίζικο και το Canonάκι σου!!! Thumbsup


Υ.Γ. Κατερέλος και Adorama, έχουν παρόμοιες τιμές. Προσωπικά μέχρι στιγμής μόνο από αυτούς ψωνίζω... κοιτάω τι θέλω και βλέπω ποιος έχει την καλύτερη τιμή σ' αυτό που ψάχνω. Έχουν ΤΡΕΛΕΣ διαφορές στις τιμές από μαγαζιά τύπου Πλαίσιο, Γερμανός, MediaMarkt κλπ.
Πάντως μία καλή λύση είναι να μπαίνετε στο scroutz.gr. Γράφεις αυτό που θέλεις και σου βγάζει ποιο μαγαζί το έχει φθηνότερα (από τα μαγαζιά που το site έχει στη λίστα του)!!! Ο Κατερέλος και το Adorama είναι στη λίστα του scroutz, και όλα τα γνωστά καταστήματα επίσης!
macrozan
macrozan
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-05
Mηνύματα : 543
Ηλικία : 67
Μοντέλο : R1150GS
Κράνος : ARAI RX7 GP-SCHUBERTH S3

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

18/11/2009, 1:28 am
δηλαδή αν θέλου κουρίτς κι πάου σι μαγαζί κι χτυπήσου τού σκρουτζ θα μου βγαλ τη φτηνότερηηηηη ;;;;; lol! lol! lol!
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

18/11/2009, 9:21 am
macrozan wrote:δηλαδή αν θέλου κουρίτς κι πάου σι μαγαζί κι χτυπήσου τού σκρουτζ θα μου βγαλ τη φτηνότερηηηηη ;;;;; lol! lol! lol!

Κι την πιο τσούπρα μη σπω... lol!
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Προταση για dSLR Empty Nikon D3000

30/12/2009, 4:49 pm
Κύριοι, μόλις αγόρασα την Nikon D3000 (με ενα βασικό φακό 18-55 προς το παρών)
Αναμένω δοκιμές εναγωνίως μετά τη φόρτιση
Very Happy Very Happy Very Happy
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

30/12/2009, 6:43 pm
KiloMeater wrote:Κύριοι, μόλις αγόρασα την Nikon D3000 (με ενα βασικό φακό 18-55 προς το παρών)
Αναμένω δοκιμές εναγωνίως μετά τη φόρτιση
Very Happy Very Happy Very Happy

Καλορίζικα.
Με άλλα λόγια, εκτός από Kilomeater έγινες και Photomeater.
Άντε, καλούς πυροβολισμούς (shootings εννοώ μη μας παρεξηγήσουν κιόλας ε ? ΑΑΑρεεεεεε)

Thumbsup Thumbsup Thumbsup
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

2/1/2010, 6:51 pm
ΠΟΛΥ καλή επιλογή για Entry level!!! Καλορίζικη και καλόσκιστη...!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Προταση για dSLR Empty Πρωτες εντυπώσεις Nikon D3000

2/1/2010, 11:21 pm
Τελικά ο φακός του kit δεν είναι κακός!
Nikon 18-55mm f/3.5-5.6G VR AF-S DX Nikkor Zoom Lens
το Vibration Reduction (VR) της Nikon κανει καλη δουλειά! μπορώ και βγάζω καθαρές φωτο 2-3 στοπ χαμηλότερα απο οτι παλαιότερα (1/20 & 1/30)

Σε ISO800 που εβγαλα μερικες εσωτερικα το μπέμπη το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό για τα δεδομένα μου, και δεν είναι και η καλύτερη μηχανή υποτίθεται απο θέμα θορύβου σε μεγάλα ISO.

Οι δυνατότητες για ρυθμίσεις είναι ατελείωτες και προσπαθώ ακόμα να βρώ που βρίσκονται αυτές που με ενδιαφέρουν πιο πολύ. Επίσης με σχετικά λόγικό κόστος μπορείς να πάρεις και εναν ακόμα φακό (55-200mm) και να συμπληρωθεί η γκάμα.

Πολύ καλή φαίνεται, περισσότερα μετά απο καιρό συμβίωσης
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

3/1/2010, 6:19 pm
Πάντως αυτό τον όρο 'entry level' ποτέ δεν τον κατάλαβα.. μιλάμε για μηχανές που κάνουνε σχεδον τα πάντα... ή τουλάχιστον όσο μπορεί να κάνει ο χρήστης μαζί τους ανάλογα με τις δυνατότητές τους
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

3/1/2010, 6:22 pm
KiloMeater wrote:Πάντως αυτό τον όρο 'entry level' ποτέ δεν τον κατάλαβα.. μιλάμε για μηχανές που κάνουνε σχεδον τα πάντα... ή τουλάχιστον όσο μπορεί να κάνει ο χρήστης μαζί τους ανάλογα με τις δυνατότητές τους

Πίστεψέ με, αν δεις τις λειτουργίες, την κατασκευή και την ποιότητα εικόνας μιας full frame των 2000+ ευρώ (μόνο σώμα) με ένα φακό ανάλογό της, θα καταλάβεις γιατί λέγονται entry level... Smile
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

3/1/2010, 10:20 pm
Ρε συ Βαγγέλη, δε συγκρίνω τις δυο κατηγορίες... απλά είναι σαν να λές ενα R6 ας πούμε 'entry level' γιατί έχεις κατα νού τα GP bikes Very Happy
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Προταση για dSLR Empty Re: Προταση για dSLR

4/1/2010, 1:57 pm
KiloMeater wrote:Ρε συ Βαγγέλη, δε συγκρίνω τις δυο κατηγορίες... απλά είναι σαν να λές ενα R6 ας πούμε 'entry level' γιατί έχεις κατα νού τα GP bikes Very Happy

Σωστός!! Όταν η επαγγελματική φωτογραφία όμως αντιστοιχεί στα moto gp, τότε το R6 ναι, είναι entry level..!!! Razz Razz Razz
Δεν είπε κανείς ότι δε μπορείς να έχεις ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ αποτελέσματα με μια τέτοια μηχανή, αλλά σε σύγκριση με τις high end επαγγελματικές μηχανές, που ξεκινούν από 2000-5000 μόνο το σώμα, οι SLR των 300-500 ευρώ μόνο έτσι μπορούν να χαρακτηριστούν! Wink
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum