ρεκτιφιέ σε VFR

+10
anastasis
DoctorAbo
Roberto
thira
Ο φυσικός
Them1s xXx
Caracal
GIORGOS VFR
vtecpatra
nikos-ex victor
14 posters
Go down
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

ρεκτιφιέ σε VFR Empty ρεκτιφιέ σε VFR

24/5/2014, 3:10 pm
έλαβα αυτό το μνμ από νέο συμφορουμίτη μας.
προσωπικά θεωρώ ότι είναι εφικτό...αλλά δεν κόβω κ τα γένεια μου.... old timer 

κ το μνμ:


- Σαβ 24 Μαϊος 2014, 2:06 pm



Παιδιά ρωτάω διότι μ είπαν οτι δεν γίνεται ρεκτιφιέ σε κινητήρα vfr 800 vtec και οτι πρέπει να πάρω νέο κινητήρα ισχύει???
Θέλω τα φώτα σας. ειναι μοντέλο του 2002


 cheers 
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

24/5/2014, 3:39 pm
Λογικά οι κύλινδροι θα έχουν επικάλυψη Νicasil,μπορεί να του περάσει καινούργια χιτώνια αλλά με μειωμένη αξιοπιστία πλέον,γίνεται και εκ νέου επίστρωση Nicasil αλλά είναι πολύ ακριβή ,καλό θα ήταν με λεπτόμερή περιγραφή του προβλήματος για να δούμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε.

GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 51
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

24/5/2014, 7:51 pm
Τι να πω... Καταρρίπτεται ο μύθος ότι το vfr ''δεν σπάει-δεν χαλάει!'' Εκτός κι αν οι προκάτοχοι είχαν τη νοοτροπία ενός με <<παπί>> στο χωριό κάποτε,που η απάντησή του στην ερώτηση ''είναι καλό;'',ήταν ''πολύ καλό,αφού φαντάσου ότι ούτε λάδια και μπουζί δεν του αλλάζω!''
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

24/5/2014, 9:08 pm
Οι κύλινδροι στο Vtec αλλά και στο Fi είναι αλουμινένιοι με κεραμική σκλήρυνση-επίστρωση.

Δεν παίρνουν ρεκτιφιέ, τουλάχιστον όχι με τους παραδοσιακούς τρόπους, θέλει ειδικού τύπου ρεκτιφιέ και ηλεκτροχημική σκλήρυνση, δεν ξέρω αν το κάνει κάποιος Ελλάδα, π.χ. Δράκος.

Γιατί όμως να θέλει ρεκτιφιέ; Εδώ VF του 82 με άγνωστο πόσα χιλιόμετρα, και δεν χρειάζονται ακόμα, και φαγώθηκαν τα χιτώνια του Vtec;
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

24/5/2014, 10:34 pm
Μου έστειλε κ μένα το παιδί, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως φτάσανε στο συμπέρασμα αυτό. Βασικά
δεν νομίζω να θέλει ρεκτιφιέ, απλά θα έπεσε σε κανα λυκόρνι μηχανικάτζα μαστωράτζα που θα θέλει να πάει
Βραζιλία να δει Μουντιάλ, αλλά του λείπει κανα 2χίλιαρο.
 lol! lol! lol! 
thira
thira
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-03-15
Mηνύματα : 12
Ηλικία : 34
Μοντέλο : Honda vfr 800 vtec 2002
Κράνος : shoei gt-air

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

25/5/2014, 9:27 pm
καλησπέρα παιδιά... Ρωτάω διότι ακούγεται ένας θόρυβος ακριβώς από την δεξιά πλευρά και ακούγεται μόνο στον μπροστινό κύλινδρο.. το θέμα είναι ότι ακούγεται μόνο αν είναι ζεστό το μηχανάκι μου από τους 88 βαθμούς και άνω καδένα τεντωτήρας δεν είναι αυτά τα τσέκαρα το θέμα μου είναι οτι μου είπαν οτι ακούγεται από την ανοχή που έχουν πάρει τα πιστόνια και ότι κάποια στιγμή θα πάρω των κινητήρα μου στα χέρια και αναρωτιέμαι μαι 35.950 χιλ είναι κάτι τέτοιο εφικτό???? Όχι είμαι πσίρας αλλά είμαι και πολύ σωστός απέναντι στο θέμα συντήρησης της μηχανής τα αλλάζω όλα και το κάνω ακριβώς όπως λέει και το manual που έχω κάνω τους ελέγχους κλπ κλπ κλπ..... Στο θέμα οδιγηκής συμπεριφοράς είμαι τυπικός δεν τρέχω τρελα αλλά μία φορά την εβδομάδα το βγάζω εθνική να το ξεμπουκωσω δεν το τελικιάζω και ούτε το έχω επιχειρήσει... Δεν ξέρω τι να πω... Ωστόσο ο θόρυβος είναι μεταξύ 3.000-5.000 στροφές και ακούγεται μπροστά και δεξιά. Αυτά ελπίζω να βρώ άκρη.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

25/5/2014, 9:33 pm
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένα VFR με τόσο λίγα χιλιόμετρα και τέτοια χρήση και συντήρηση μπορεί να θέλει ρεκτιφιέ. Βέβαια, αυτό το ξέρεις και εσύ. Ας αναλάβουν να απαντήσουν οι ειδικότεροι στα μηχανικά και μάλιστα των VTEC.
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

25/5/2014, 9:40 pm
Δεν νομίζω ότι παίζει να έχεις οβάλ στον κύλινδρο, και αυτό να κάνει θόρυβο, και να το ακούς κιόλλας.

Εκτός που θα σου έκαιγε λάδια του σκοτωμού, θα τα έβλεπες ακόμα και στο φως της μέρας, θα είχες και άλλα προβλήματα, δύσκολη εκκίνηση, μεγάλη κατανάλωση καυσίμου, πεσμένη απόδοση μοτέρ, λαδωμένα μπουζί κ.ο.κ.

Επίσης οι κύλινδροι τρώγονται όλοι μαζί, δεν τρώγεται ένας μόνος του.

Κάτι άλλο έχει το μοτό σου, μπας και έχει ξεβιδώσει λιγάκι κανάς λαιμός εξάτμισης, μπας και έχει φθορά η μπουζόπιπα και σκάει σπινθήρα έξω ή έχεις πολύ φθαρμένο μπουζί...

Το πολύ πολύ, να έχεις κάποιο πρόβλημα σε βαλβίδα ή φθορά σε μέταλα μπιέλας ή στροφαλοφόρου, πράγμα που σε vtec πρέπει να είναι αρνητικό Lotto.... μία στα εκατομύρια...

Δεν το πας σε κανά σοβαρό μηχανικό; Αν σε βολεύει Κορωπί, έχω να σου προτείνω άνθρωπο με λογική και τίμιο...
thira
thira
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-03-15
Mηνύματα : 12
Ηλικία : 34
Μοντέλο : Honda vfr 800 vtec 2002
Κράνος : shoei gt-air

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

25/5/2014, 9:44 pm
καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες και το συμμερίζομαι. Όταν όμως ακούς ένα "χρειάζεσαι νέο κινητήρα" χαζεύεις και είπα να ρωτήσω διότι έχω χαλαστή πάρα πολύ μπορεί να είμαι 25 ετών αλλά αν ήταν να πάρω μια μηχανή για το θέμα κόντρες και λοιπές τρέλες θα έπαιρνα ένα cbr και όχι ένα vfr. Και πόσο μάλλων όταν ξέρω οτι αυτήν η μηχανή είναι χαρτί δεν χαλάει δεν κολλάει και δεν έχει θέματα με το μοτέρ της. Και τελικά μ βγαίνει το ακριβώς αντίθετο. Λές να παίζουν ρόλο τα λάδια διότι ο θόρυβως ξεκίνηση μετά την αλλαγή λαδιών. και βάζω λάδι Honda 10-30 μέσα το manual τα δίνει αλλα για -10 έως 30 κάτι βαθμούς κελσίου. αν βάλω 15-50 5/100 μοτούλ??
thira
thira
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-03-15
Mηνύματα : 12
Ηλικία : 34
Μοντέλο : Honda vfr 800 vtec 2002
Κράνος : shoei gt-air

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

25/5/2014, 9:46 pm
δεν καίει λάδι αυτό το υπογράφω κάθε μέρα βλέπω την στάθμη τ. μπουζί άλλαξα οι πολλαπλασιαστές είναι πένα. βαλβίδεσ δεν έχω ρυθμίσει ακόμα. κατι άλλο?? ο θόρυβος προέρχεται από χαμηλά από εκεί που είναι οι δίσκοι συμπλέκτι αλλά ακούγεται στο μπροστά κίλινδρο από την πλευρά που ειναι ο τεντωτήρας το θέμα ειναι οτι τσέκαρα και τον τεντωτήρα και την καδένα και δεν είναι αυτοί ίσα ίσα δουλεύουν ρολόι
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

25/5/2014, 11:12 pm
Όπως λέει και ο Caracal, πρέπει σίγουρα να πάρεις μία 2η γνώμη.
Ειδικότερα από τη στιγμή που δεν βλέπω να έχεις συγκεκριμένη διάγνωση και πειστική εξήγηση στα χέρια σου.
Επιπρόσθετα, τους καιρούς αυτούς, και λαμόγιο να μην είσαι, όταν πεινάς γίνεσαι.
Ο νοών...νοείτω.
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

25/5/2014, 11:44 pm
Roberto wrote:Όπως λέει και ο Caracal, πρέπει σίγουρα να πάρεις μία 2η γνώμη.
Ειδικότερα από τη στιγμή που δεν βλέπω να έχεις συγκεκριμένη διάγνωση και πειστική εξήγηση στα χέρια σου.
Επιπρόσθετα, τους καιρούς αυτούς, και λαμόγιο να μην είσαι, όταν πεινάς γίνεσαι.
Ο νοών...νοείτω.

Ορθώς ομιλείτε αγαπητέ Roberto αν και καθιστός !!!  Razz 
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

26/5/2014, 12:43 am
thira wrote:....τεντωτήρας δεν είναι αυτά τα τσέκαρα...


Αυτό πως το έκανες;;;;;;;;;;;;;;;;;

thira wrote:.....

Λές να παίζουν ρόλο τα λάδια διότι ο θόρυβως ξεκίνηση μετά την αλλαγή λαδιών. και βάζω λάδι Honda 10-30 μέσα το manual τα δίνει αλλα για -10 έως 30 κάτι βαθμούς κελσίου. αν βάλω 15-50 5/100 μοτούλ??


Μπορεί να φταίει αυτό. Το VTEC είναι για 10-40, τελεία και παύλα. Όλες οι διατομές είναι κατασκευασμένες εδώ και 15 χρόνια για αυτήν την πυκνότητα. Όσο και να αυξήθηκαν οι αντιτριβικές ιδιότητες των λεπτόρευστων λαδιών, η πυκνότητά τους παραμένει ίδια. Αυτά τα λάδια είναι για Καναδά και βόρεια Ευρώπη ή για καινούριας σχεδίασης κινητήρες.

Μπορεί να είναι ο τεντωτήρας σου διότι η πυκνότητα του λαδιού επηρεάζει την ιδιοσυχνότητα του τεντωτήρα.

Βέβαια, αν είναι αυτό, μετά από κάποια χιλιόμετρα θα χρειαστείς τεντωτήρα έτσι και αλλιώς, απλώς το λάδι έδειξε γρηγορότερα την φθορά.
GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 51
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

26/5/2014, 12:50 pm
Φωτίστε με κι εμένα τον αδαή! Think Ο... φαινότυπος ενός κινητήρα που χρειάζεται ρεκτιφιέ,απ'όσο γνωρίζω,είναι:α) Η μειωμένη ισχύς,που σε κινητήρα με κάποια αξιοπρεπή <<άλογα>>,όπως του vfr,μπορεί να μη είναι αισθητή σε πρώιμο στάδιο,και β),η αδικαιολόγητη καύση λαδιών,που σε προχωρημένη φθορά μας δίνει το γνωστό ''ντουμάνι''... Είναι κάτι άλλο βασικό που δεν γνωρίζω;
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

26/5/2014, 1:58 pm
GIORGOS VFR wrote:Φωτίστε με κι εμένα τον αδαή! Think Ο... φαινότυπος ενός κινητήρα που χρειάζεται ρεκτιφιέ,απ'όσο γνωρίζω,είναι:α) Η μειωμένη ισχύς,που σε κινητήρα με κάποια αξιοπρεπή <<άλογα>>,όπως του vfr,μπορεί να μη είναι αισθητή σε πρώιμο στάδιο,και β),η αδικαιολόγητη καύση λαδιών,που σε προχωρημένη φθορά μας δίνει το γνωστό ''ντουμάνι''... Είναι κάτι άλλο βασικό που δεν γνωρίζω;

Συγχαρητήρια για τη λέξη "φαινότυπος". Εντυπωσιάστηκα.

φαινότυπος

φαινότυπος αρσενικό
Το σύνολο των εμφανών εξωτερικών χαρακτηριστικών τού ατόμου που καθορίζονται από τα γονίδια, σε αντίθεση με το γονότυπο που αντιστοιχεί στα χαρακτηριστικά που καθορίζονται από τα γονίδια αλλά δεν εκδηλώνονται εμφανώς στο άτομο

και

φαινότυπος


 Shocked 

χρησιμοποιείται στη μηχανική ή μας κάνεις πλάκα ?
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

26/5/2014, 2:06 pm
GIORGOS VFR wrote:Φωτίστε με κι εμένα τον αδαή! Think Ο... φαινότυπος ενός κινητήρα που χρειάζεται ρεκτιφιέ,απ'όσο γνωρίζω,είναι:α) Η μειωμένη ισχύς,που σε κινητήρα με κάποια αξιοπρεπή <<άλογα>>,όπως του vfr,μπορεί να μη είναι αισθητή σε πρώιμο στάδιο,και β),η αδικαιολόγητη καύση λαδιών,που σε προχωρημένη φθορά μας δίνει το γνωστό ''ντουμάνι''... Είναι κάτι άλλο βασικό που δεν γνωρίζω;
Σε οτι αναφερεις προσθεσε δυσκολια εκιννησης, κακη αποκριση στο γκαζι ιδιαιτερα χαμηλα, καταναλωση.
Ακομη και αν ολα τα παραπανω ισχυουν υπαρχει πιθανοτητα να μην χρειαζεται απαραιτητα ρεκτιφιε αν οι επιμερους μετρησεις κυλιδρων, εμβολων ειναι εντος ανοχων.
Σε αυτην την περιπτωση αλαγη ελατηριων με το ελαχιστο γυαλισμα σε κυλιδρους καθως και αλαγη τσιμουχων βαλβιδων συνηθως αρκει για πολλα παρα πολλα χιλιομετρα.
γενικα αποφαση για ρεκτιφιε η οποια αλλη μηχανουργικη εργασια προκυπτει μονο κατοπιν επιμελους μετρησης και οχι αυθεραιτα ...δια ακοης απο τον οποιο αυτηκοο μαστορα
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

26/5/2014, 2:26 pm
DoctorAbo wrote:
GIORGOS VFR wrote:Φωτίστε με κι εμένα τον αδαή! Think Ο... φαινότυπος ενός κινητήρα που χρειάζεται ρεκτιφιέ,απ'όσο γνωρίζω,είναι:α) Η μειωμένη ισχύς,που σε κινητήρα με κάποια αξιοπρεπή <<άλογα>>,όπως του vfr,μπορεί να μη είναι αισθητή σε πρώιμο στάδιο,και β),η αδικαιολόγητη καύση λαδιών,που σε προχωρημένη φθορά μας δίνει το γνωστό ''ντουμάνι''... Είναι κάτι άλλο βασικό που δεν γνωρίζω;

Συγχαρητήρια για τη λέξη "φαινότυπος". Εντυπωσιάστηκα.

φαινότυπος

φαινότυπος αρσενικό
Το σύνολο των εμφανών εξωτερικών χαρακτηριστικών τού ατόμου που καθορίζονται από τα γονίδια, σε αντίθεση με το γονότυπο που αντιστοιχεί στα χαρακτηριστικά που καθορίζονται από τα γονίδια αλλά δεν εκδηλώνονται εμφανώς στο άτομο

και

φαινότυπος


 Shocked 

χρησιμοποιείται στη μηχανική ή μας κάνεις πλάκα ?

Αδελφε ο πηχης στο φορουμ εχει ανεβει επικυνδυνα Συντομα θα χρειαζεται..... ντοκτορα για την εγγραφη  Very Happy Very Happy 
GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 51
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

26/5/2014, 2:41 pm
DoctorAbo wrote:



χρησιμοποιείται στη μηχανική ή μας κάνεις πλάκα ?
Μα το έβαλα με αποσιωπητικά!Νομίζω ότι ήταν ξεκάθαρη η μεταφορική σημασία της επίμαχης λέξης!
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

26/5/2014, 3:04 pm
GIORGOS VFR wrote:
DoctorAbo wrote:



χρησιμοποιείται στη μηχανική ή μας κάνεις πλάκα ?
Μα το έβαλα με αποσιωπητικά!Νομίζω ότι ήταν ξεκάθαρη η μεταφορική σημασία της επίμαχης λέξης!

Α, εντάξει αδελφέ, αποσύρω την ένσταση τότε.
Να έρθουν οι μπύρες. cheers cheers Cool 
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

26/5/2014, 3:08 pm
VEEFARIOS wrote:
Αδελφε ο πηχης στο φορουμ εχει ανεβει επικυνδυνα Συντομα θα χρειαζεται..... ντοκτορα για την εγγραφη  Very Happy Very Happy 

Μα φυσικά,  Razz 
διάβασε τους όρους εγγραφής στο φόρουμ ντε  Laughing 

Μη κοιτάς, εσύ εμπίπτεις στην κατηγορία " το υποψήφιο μέλος πρέπει να είναι κάτοχος Ντοκτορά ή να διαθέτει άλλα εξαιρετικά πνευματικά προσόντα ή δεξιότητες . "   Cool
GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 51
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

26/5/2014, 3:10 pm
DoctorAbo wrote:
GIORGOS VFR wrote:
DoctorAbo wrote:



χρησιμοποιείται στη μηχανική ή μας κάνεις πλάκα ?
Μα το έβαλα με αποσιωπητικά!Νομίζω ότι ήταν ξεκάθαρη η μεταφορική σημασία της επίμαχης λέξης!

Α, εντάξει αδελφέ, αποσύρω την ένσταση τότε.
Να έρθουν οι μπύρες. cheers cheers Cool 
Σπαμάρουμε το θέμα τώρα,αλλά αν περάσω από τον... Χαραμάδα το βραδάκι πριν τις 8:30-9,θα σε βρω εκεί να την πιούμε;(Μία,όχι παραπάνω,γιατί θα είμαι on duty).
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

26/5/2014, 3:36 pm
GIORGOS VFR wrote:
DoctorAbo wrote:
GIORGOS VFR wrote:
Μα το έβαλα με αποσιωπητικά!Νομίζω ότι ήταν ξεκάθαρη η μεταφορική σημασία της επίμαχης λέξης!

Α, εντάξει αδελφέ, αποσύρω την ένσταση τότε.
Να έρθουν οι μπύρες. cheers cheers Cool 
Σπαμάρουμε το θέμα τώρα,αλλά αν περάσω από τον... Χαραμάδα το βραδάκι πριν τις 8:30-9,θα σε βρω εκεί να την πιούμε;(Μία,όχι παραπάνω,γιατί θα είμαι on duty).

Ναι αμέ ? εκεί θάμαι και μετά θα πάω συμοφε
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

26/5/2014, 6:40 pm
Μιας και το είχα κοιτάξει το θέμα, το VFR παίρνει 2 ρεκτιφιέ. Αν κοιτάξετε το manual, δίνει και τα νούμερα από τις διαμέτρους των κυλίνδρων όπως και τα oversize πιστόνια.
Τώρα, αν χρειάζεται ρεκτιφιέ, θα πρέπει να βλέπεις γαλάζιο ντουμάνι και όχι μαύρο από την καύση των λαδιών πίσω, ότι δεν μπορεί να παίρνει εύκολα μπροστά όπως και τη στάθμη του λαδιού, να κατεβαίνει γρήγορα. Επίσης, με ένα πιεζόμετρο, να μετρήσεις τις πιέσεις των κυλίνδρων. Αν ένας από αυτούς έχει μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους ή από τις πιέσεις που δίνει η HONDA, πάλι θα χρειαστεί ρεκτιφιέ.
Οι πιέσεις, αν θυμάμαι καλά είναι από 199 έως 149 psi στις 300 στρ/λ, όσες δίνει η μίζα δηλαδή...

Επίσης, συμφωνώ με των VIEFARIO...  Drinking  Drinking  Drinking 

Αυτά...
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

26/5/2014, 7:17 pm
κ αν θεωρήσουμε ότι τελικά όλοι οι κινητήρες χρειάζονται ρεκτιφιέ......
τί εννοείς Πανέα μου "παίρνει 2 ρεκτιφιέ"?

στα "καπάκια" ή κάθε "χ" χλμ ή έτη?

 Razz Blink Drinking snif Tsopa 
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

26/5/2014, 8:40 pm
Νίκο, θα το θέσω πολύ απλά...

Αν με τα μαμά ελατήρια, πιστόνια και κύλινδρο, κάνεις 100.000 χιλ, ο κύλινδρος θα έχει Χ φθορές και θα έχει χάσει απόδοση, θα καίει λάδι κλπ. μπορείς να κάνεις το πρώτο ρεκτιφιέ έτσι ώστε ο κύλινδρος να ξαναγίνει κύλινδρος και να μην είναι οβάλ. Εκεί αλλάζεις και πιστόνια και ελατήρια. Είναι oversize, δηλαδή κάτι μεγαλύτερο από το αρχικό έτσι ώστε να μπορεί να ταιριάζει με τον ρεκτιφιαρισμένο κύλινδο. Αν πχ έχουμε 80χιλ. διάμετρο, με το oversize θα είναι 80,1. Τότε, θα μπορείς να κάνεις άλλα 100.000 χιλ. έως ότου εμφανιστούν τα ίδια συμπτώματα. Μετά, κάνεις και το δεύτερο ρεκτιφιέ και ο κινητήρας ξαναγίνεται καινούργιος. Αν μετά από 100.000 χιλ εμφανιστούν πάλι, τότε δεν μπορείς να τον ξανακάνεις. Δεν υπάρχουν ανταλλακτικά από την ίδια την εταιρία κιόλας. Πάει για πέταμα ή υπερκυβισμό....
Επίσης, το ίδιο ισχύει και για τα "μέταλα" του στροφάλου και των μπιελών.
Νίκο, τα 100.000 χιλ. είναι ενδεικτικός αριθμός. Υπάρχουν μηχανάκια κοντά στα 300.000 χιλ που δεν χρειάζονται ακόμα ρεκτιφιέ. Ονόματα δεν λέμε... 
 cheers  cheers  cheers  Drinking  Drinking  Drinking cheers 

vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

26/5/2014, 9:27 pm
Μήπως ακούγεται η καμπάνα σου?
GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 51
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

26/5/2014, 9:39 pm
Αν υποψιαστώω,ότι θα ξαναγυρίσουμε στα ρεκτιφιέ όπως '80 με τα παπιά,θα πεθάνωωω!  
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

26/5/2014, 9:46 pm
GIORGOS VFR wrote:Αν υποψιαστώω,ότι θα ξαναγυρίσουμε στα ρεκτιφιέ όπως '80 με τα παπιά,θα πεθάνωωω!  

Είχες 72άρι παπί;;;

http://www.madatoforos.com/wp-content/uploads/2013/11/papakia-souza.jpg
GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 51
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

26/5/2014, 9:52 pm
ΠΑΝΕΑΣ wrote:
GIORGOS VFR wrote:Αν υποψιαστώω,ότι θα ξαναγυρίσουμε στα ρεκτιφιέ όπως '80 με τα παπιά,θα πεθάνωωω!  

Είχες 72άρι παπί;;;

http://www.madatoforos.com/wp-content/uploads/2013/11/papakia-souza.jpg
Όπως όλη η πιτσιρικαρία της εποχής.''Της Κυριακής χαρά,και της Δευτέρας λύπη...''
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

ρεκτιφιέ σε VFR Empty Re: ρεκτιφιέ σε VFR

28/5/2014, 1:03 pm
GIORGOS VFR wrote:Τι να πω... Καταρρίπτεται ο μύθος ότι το vfr ''δεν σπάει-δεν χαλάει!'' Εκτός κι αν οι προκάτοχοι είχαν τη νοοτροπία ενός με <<παπί>> στο χωριό κάποτε,που η απάντησή του στην ερώτηση ''είναι καλό;'',ήταν ''πολύ καλό,αφού φαντάσου ότι ούτε λάδια και μπουζί δεν του αλλάζω!''

Χωρις σωστη συντηρηση και με κακομεταχειρηση ακομα και το πιο αξιοπιστο μηχανακι υπαρχει περιπτωση να βγαλει σοβαρη βλαβη. Υπαρχει επισης πολυ μικρη πιθανοτητα αστοχιας καποιου κατασκευαστικου υλικου. Αλλα ενα σωστα συντηρημενο VFR θ'αντεξει μηχανολογικα πολυ περισοτερο απο την μεγιστη πλειοψηφια των αλλων μηχανων. Τα 300K χμ χωρις επισκευη κινητηρα (ελατηρια ή ρεκτιφιε) ειναι ο κανονας και οχι η εξαιρεση Rock 

Απο την αλλη βεβαια, ας "σπρωξουμε κατω απο το χαλι" το πονεμενο θεμα των ηλεκτρικων  Whistle 
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum