Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

+12
GIORGOS VFR
Νίκος
vagelis78
SCORPIOS
Ο φυσικός
kostas VFR800F
ermis
nickstonecity
Caracal
Them1s xXx
dmgmacbookpro
Seelenheil
16 posters
Go down

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

4 - 40%
4 - 40%
1 - 10%
1 - 10%
 
Total Votes: 10
 
Poll closed
Seelenheil
Seelenheil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-08
Mηνύματα : 294
Ηλικία : 41
Μοντέλο : ST-1300 / 2004
Κράνος : Shark Skwal

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

6/8/2014, 8:48 pm
Και εκεί που που πήγαινα ωραία και καλά… Σβήνει και δεν ξαναπαίρνει! Αυτά… Με τα πολλά και με τράμπες και βολτόμετρα και κατέβασμα πάσου με σβηστή μηχανή και οδική βοήθεια, κατέληξα στη Gap οπου αύριο ο μηχανικός της Honda θα βγάλει πόρισμα! Ρίξτε λοιπόν τις ψήφους σας και κερδίστε φανταστικά δώρα!!!
dmgmacbookpro
dmgmacbookpro
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-08-09
Mηνύματα : 62
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Vfr 800 Vtec 04
Κράνος : Arai Chaser Force

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

6/8/2014, 9:27 pm
:( :( :( :( 


ωχ καημένε μου ...

το triple play το χεις ακουστά ???

πηνεία - ανορθωτής - μπαταρία

όλα μαζί στα 50.000χλμ

πηνεία - μαμά
ανόρθωση - sun
μπαταρία - yuasa
+φλάτζα , λάδια κλπ.

κουστουμάκι 700euro ... ακόμα τα πλερώνω για πόσο θα δουλεύει δεν ξέρω
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

6/8/2014, 11:06 pm
Καλά ξεμπερδέματα Κωστάκη...
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

6/8/2014, 11:08 pm
Πες μας και τι σου έκανε.

Έσβησε λες και δεν ξαναπαίρνει.

Δλδ; Μιζάρει ορεξάτα η μίζα , γυρνάει το μοτέρ, αλλά δεν παίρνει μπρος;

Μιζάρει ορεξάτα η μίζα, δεν γυρνάει το μοτέρ;

Μιζάρει ξεψυχισμένα η μίζα και αν επιμείνεις ψοφάει;

Δεν μιζάρει αλλά ακούγεται το ρελέ να κάνει τακ;

Ούτε μιζάρει, ούτε τακ από το ρελέ;

Λαμπάκια, κόρνες, φώτα, όργανα, ανάβουν;

avatar
nickstonecity
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-08-06
Mηνύματα : 56
Ηλικία : 44
Μοντέλο : kymco jetix 125
Κράνος : Καμία επιλογή

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

6/8/2014, 11:47 pm
Ασφαλειοθηκη 30Α ή περιξ καλωδιωση αυτης?
Καλωδιακι γειωσης μπλε φισσα εμπρος αριστερα στο φαιρινγκ?
Πηνιο- ανορθωτης- μπαταρια?
Στανταρ πραγματα,εχω 58000 και δεν μου εχει συμβει μονο η μπλε φισσα.
Εκτος αν σου βγαλει κανα λαγο το honda ή η honda.
Οπως και να χει καλα και γρηγορα και ολιγοέξοδα ξεμπερδεματα
ermis
ermis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-04-06
Mηνύματα : 127
Ηλικία : 58
Μοντέλο : vfr vtec 2004 abs blue, xciting 500 ABS, RX8 COSMO, Clio 3 tce
Κράνος : shoei xr 1100, nolan n90

Ο Φτερωτός, οικονομικός σας σύμβουλος!!

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

7/8/2014, 12:56 am
Και εγώ στις Άλπεις Ήμουν με διαρροή στο Έμβολο του dual cbs, και στις τσιμούχες του καλαμιου , όλα στις Άλπεις έτυχαν.....ευτυχώς επισκευαστηκαν στην μαμά Honda και το ταξίδι συνεχίστηκε ... Τελικά, γιατί όλα συμβαίνουν όταν είμαστε εκτός Ελλάδας Ποτέ δεν το Κατάλαβα!!! Καλά ξεμπερδέματαματα λοιπον!!!!! Think Think Think 
Seelenheil
Seelenheil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-08
Mηνύματα : 294
Ηλικία : 41
Μοντέλο : ST-1300 / 2004
Κράνος : Shark Skwal

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

7/8/2014, 1:43 am
Εχμ, εγώ είμαι -σχεδόν- μονίμως εκτώς Ελλάδας!
Caracal:
Επειδή είχαμε τον Bravo στην παρέα, που κάτι παραπάνω σκαμπάζει από εμένα, γι'αυτό καταλήξαμε στο συμπέρασμα πως κάτι τέτοιο παίζει.
Φτάνοντας στην κορυφή ενώς πάσου, μου έσβησε (σημειωτέρων οτι δούλευε και το σύστημα ψύξης). Έκτοτε δεν ξαναπήρα. Στην αρχή δεν γύριζε καν η μίζα, και μετά από λίγο έκανε ένα μικρό γκούχ και μετά τσκ τσκ τσκ τσκ. Έλεγχο έκανε κανονικά και τα φώτα άναβαν, αλλά τα αποσύνδεσα μπας και το βάζαμε μπροστά.
Τελικά βάλαμε την μπαταρία του Βαγγέλη (VVag) και κατέβηκα, ενώ αυτός πήρε τη δικιά μου και την φόρτισε.
Δοκιμάσαμε να μετρήσουμε αν φορτίζει την μπαταρία του Βαγγέλη, και στις 5000 στροφές έδειξε μέγιστη μέτρηση 14,3 αν θυμάμαι καλά. Τέλος πάντων, ας δούμε τι θα μας πει ο Χοντα-μάστορας και βλέπουμε!


Το poll το έβαλα έτσι για τον χαβαλέ και για να βρούν την ευκαιρία να κράξουν οι γραναζωτοί, γιατί καιρό έχετε να τσακωθείτε γι'αυτό το θέμα εδώ μέσα!!!
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

7/8/2014, 1:44 am
Μεγειά το κύκλωμα φόρτισης...
kostas VFR800F
kostas VFR800F
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-07-08
Mηνύματα : 419
Ηλικία : 50
Μοντέλο : CRF1000 &99.765 km με vfr800f
Κράνος : Arai RX7V ,tour x4

Από το κοράκι κρα θα ακούσεις από το μ@ ..κ@ μ@....κιες

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

7/8/2014, 4:51 pm
Κουράγιο αν μου κανει και το καινούργιο τα ίδια με βλέπω με deauville!
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

7/8/2014, 5:34 pm
Οι γραναζωτοί είναι καλά παιδιά και πειράζουν τον κόσμο μόνο όταν όλα είναι καλά. Εύχομαι γρήγορα και φθηνά ξεμπερδέματα. Δεν θα πρωτοτυπήσω αν πω ότι είναι κάτι στο κύκλωμα φόρτισης.  cheers cheers cheers 
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

7/8/2014, 7:01 pm
Άρα αφου έχουμε κ@λοηλεκτρικά πρέπει να έχουμε την καλύτερη οδική βοήθεια..
Περαστικά και ελπίζω να το φτιάξει πολύ γρήγορα για να μην επηρεάσει τα σχέδια του ταξιδιού σας.
Seelenheil
Seelenheil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-08
Mηνύματα : 294
Ηλικία : 41
Μοντέλο : ST-1300 / 2004
Κράνος : Shark Skwal

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

8/8/2014, 11:06 am
Λοιπόν, έχοντας φτάσει στην Ολλανδία από χτες το βράδυ, μπορώ να σας πω πως οι Γαλλοι βγάλανε το πόρισμά τους, αλλά δεν είχαν χρόνο για την επισκευή οπότε η μηχανή θα φορτωθεί από την οδική και θα επιστρέψει στην Ολλανδία.
Το πόρισμα των Γάλλων ήταν οτι έμεινα από πηνεία, αλλά θα ακολουθήσει εξονυχιστικότερος έλεγχος όταν με το καλό επαναπατριστεί η μηχανή!
Τελικά σε αυτό το ταξίδι πήρα όλα τα βασικά μέσα ταξιδίου! (μηχανή, αυτοκίνητο, λεωφορείο, τραίνο, καράβι και αεροπλάνο!).
Να'στε καλά παιδιά και ελπίζω να μην σας τύχουν τέτοια πράγματα τόσο μακρυά από τη βάση σας!
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

8/8/2014, 1:24 pm
Δεν είναι τίποτα, θα αλλάξεις ή θα επισκευάσεις την γεννήτρια και όλα κομπλέ.

Πάντα όταν ταξιδεύουμε, φροντίζουμε να έχουμε ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ. Και ποτέ να μην την χρειαστούμε, είναι μεγάλη υπόθεση που ένα άγχος φεύγει, όταν ξέρουμε πως ότι και να γίνει, στην χειρότερη θα το φέρει η οδική.

Και μπορεί να συμβεί σε οποιονδήποτε με οτιδήποτε μοτό, με οσοδήποτε σοβαρή βλάβη, π.χ. μπορεί από το να χάλασε ένα σωληνάκι υποπίεσης που ανοίγει την τρόμπα βενζίνης και κάνει 30 λεπτά του ευρώ μέχρι να κόπηκε και το μοτέρ στα δύο: Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, μένεις.

Πάντα οδική, νόμος.

Seelenheil
Seelenheil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-08
Mηνύματα : 294
Ηλικία : 41
Μοντέλο : ST-1300 / 2004
Κράνος : Shark Skwal

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

9/8/2014, 12:50 am
Θα συμφωνήσω με τον προλαλλήσαντα!

Τώρα περιμένω να φέρουν τη μηχανή πίσω να δούμε τι θα στοιχίσει για να επισκευαστεί...
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

10/8/2014, 3:28 pm
Όχι ρε φίλε  Surprised Surprised 

Κρίμα  :( :( 

Τι να πω, καλα ξεμπερδεματα και μην ξενερωνεις, αυτά συμβαίνουν. Smile 
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

10/8/2014, 10:56 pm
dmgmacbookpro wrote::( :( :( :( 


ωχ καημένε μου ...

το triple play το χεις ακουστά ???

πηνεία - ανορθωτής - μπαταρία

όλα μαζί στα 50.000χλμ

πηνεία - μαμά
ανόρθωση - sun
μπαταρία - yuasa
+φλάτζα , λάδια κλπ.

κουστουμάκι 700euro ... ακόμα τα πλερώνω για πόσο θα δουλεύει δεν ξέρω

50.000 χλμ. και εγώ... και με άφησε το VFR έξω από τον Βόλο!


Με V-tec πήγα, με V-ktel γύρισα!  :( 


Αν βοηθάει κανέναν, είχα βολτόμετρο και το έβλεπα να ξεκινάει νούμερα: έπεφτε η τάση στα 12.8 Volt, ανέβαινε για λίγο στα 14.7, ξαναέπεφτε, ξαναανέβαινε... μέχρι που κάποια στιγμή έμεινε στα 12.8. Μερικά χιλιόμετρα πιο πέρα, άρχισε να πέφτει: 12.6, 12.3, 12.2, 12.0, 11.8, 11.5 ... στο ξενοδοχείο που έκλεισα έδειχνε 11.3. Εκεί το έσβησα και δεν ξαναπήρε μπρος!

(αφού με πήγε μέχρι το ξενοδοχείο, πάλι καλά!)  Cool 

Ήρθε η οδική την επομένη. Είχε μια συσκευή (φορητός φορτιστής-εκκινητής μπαταρίας νομίζω). Με αυτόν πήρε μεν μπροστά, αλλά με τάση 9 Volt με πτωτικές τάσεις τι να το κάνεις; Την φορτώσαμε... και τώρα περιμένω να έρθει.
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

11/8/2014, 1:31 am
Το επόμενο μοντέλο, για σιγουριά, θα απλώνει μια μπέρτα σαν τον σούπερμαν πίσω του, πλεγμένη με φωτοβολταικά κύταρα.

Razz

(Το ίδιο με εσένα, μου συνέβη στο SP2 τον Απρίλιο, κάπου εκεί στην Ερέτρια, γυρνώντας προς Αττική βορειοπαραλιακά, άρχισε το βολτόμετρο να κατεβαίνει και κατάλαβα ότι όσο με πάει...Στην Νέα Μάκρη έμεινε τελικά, με το ρεκόρ των 8.5V. Γεννήτρια ωσαν πατάτα καμένη στο τηγάνισμα, και ξανατυλιγμένη όπως διαπιστώσαμε)

Δεν έχει αστοχήσει ΠΟΤΕ, ΚΑΝΕΝΑ 400ρι 20+ ετών μου να με γυρίσει σπίτι, και το ακριβό σούπερ ντούπερ γουάου SP2 μετράει τρία DNF.

 naaa Doh! 
kostas VFR800F
kostas VFR800F
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-07-08
Mηνύματα : 419
Ηλικία : 50
Μοντέλο : CRF1000 &99.765 km με vfr800f
Κράνος : Arai RX7V ,tour x4

Από το κοράκι κρα θα ακούσεις από το μ@ ..κ@ μ@....κιες

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

11/8/2014, 7:49 am
Οταν μας καίγονταν στα fi ανορθωτες μας βάζανε από v tek ήταν λέει ενίσχυμενοι και είχε λυθεί το πρόβλημα. ..
Όσο για τα 400 ειχα gull arm το 1996 μακάρι να μην το είχα πουλήσει.
GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 51
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

11/8/2014, 4:15 pm
[quote="Νίκος"]
dmgmacbookpro wrote:

Με V-tec πήγα, με V-ktel γύρισα!  :( 

Κι εγώ το ίδιο τρεις φορές!Αφού πλέον μου απαντάνε ονομαστικά από το τηλεφωνικό κέντρο της οδικής βοήθειας,όπως στις πιτσαρίες που παραγγέλνεις συχνά! Crying or Very sad 
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

11/8/2014, 8:18 pm
GIORGOS VFR wrote:
Νίκος wrote:
dmgmacbookpro wrote:

Με V-tec πήγα, με V-ktel γύρισα!  :( 

Κι εγώ το ίδιο τρεις φορές!Αφού πλέον μου απαντάνε  ονομαστικά από το τηλεφωνικό κέντρο της οδικής βοήθειας,όπως στις πιτσαρίες που παραγγέλνεις συχνά! Crying or Very sad 


 lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! cheers 
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

13/8/2014, 12:49 pm
Ο φυσικός wrote:
GIORGOS VFR wrote:
Νίκος wrote:
Κι εγώ το ίδιο τρεις φορές!Αφού πλέον μου απαντάνε  ονομαστικά από το τηλεφωνικό κέντρο της οδικής βοήθειας,όπως στις πιτσαρίες που παραγγέλνεις συχνά! Crying or Very sad 


 lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! cheers 

Πω πω πικρες !!! Αν και κατοχος Fi νοιωθω σαν μελλοθανατος με αυτα τα πηνια . ντροπη για την honda μετα απο τοσα χρονια κυκλοφοριας του μοντελου.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

14/8/2014, 11:03 am
Seelenheil wrote:
Τώρα περιμένω να φέρουν τη μηχανή πίσω να δούμε τι θα στοιχίσει για να επισκευαστεί...

Νίκος wrote:
50.000 χλμ. και εγώ... και με άφησε το VFR έξω από τον Βόλο!

Με V-tec πήγα, με V-ktel γύρισα! :(

Καλα ξεμπερδεματα παιδες, το να χαλασουν οι καλοκαιρινες διακοπες με την παρεα στις Αλπεις ειναι παντως απαραδεκτο Mad  Εχουν γραφτει τα σχετικα εκτενεστατα εδω μεσα, σε τετοια ταξιδια θελει οπωσδηποτε εφεδρικο πηνιο και ανορθωτη μαζι.


Εγω μολις γυρισα απο ταξιδι 3000χμ μεχρι τα βαθη της Ανατολίας (εφτασα μεχρι Καισάρεια μετα την Καππαδοκια) αλλα με το Τρανσαλπ  Wink  Εκει στα υψιπεδα της Ανατολιας ειχε πολυ ψηλες θερμοκρασιες (37-38'C) για δυο μερες και εξουσθενωμενος απο τη ζεστη - παρα το πολυ νερο που επινα - ειχα την εξης "παραισθηση": φανταζομουνα καβουρδισμενα πηνια VFR στο κεντρο ταψιου, περιτριγυρισμενα απο πατατες οι οποιες ειχανε επισης αρπαξει  Shocked Laughing  Εκει που πηγαινα να τρομαξω, θυμομουνα οτι εχω το Τρανσαλπ και ερχομουνα στα ισια  Very Happy Cool 

 cheers cheers 
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

14/8/2014, 6:58 pm
Διαβαζοντα τα γραφομενα σας και εχοντας κανει ατερμονες συζητησεις τοσο στο φορουμ οσο και στο συμοφε στο θεμα vfr και πηνια αναρωτατε ευλογα κανεις... τις πταιει.
Διαφορες λυσεις εχουν δοκιμαστει κατα καιρους αλλα το προβλημα παραμενει.
Τα παρακατω αποτελουν σκεψεις μου δεν τα εχω δοκιμασει((εχω κατι κατα νου) δεν εχω διαβασει αναφορες σχετικα με αυτο, οποτε τα μοιραζομαι απλα μαζι σας σαν ιδεα αλλα και σαν θεμα για συζητηση, αν και πολλοι απο εσας τα ξερετε ηδη.
ολοι κατα γενικη ομολογια ξερουμε οτι τα vtec δουλευουν ζεστα σε σχεση με τα fi και περισσοτερο ζεστα απο τα 750.
Οπως σε καθε κινητηρα ετσι και εδω την θερμοτητα που παραγεται απο τον κινητηρα καλειται να την διαχειριστει το κυκλωμα ψυξης ....και οχι μονο.
το κυκλωμα ψυξης την λειτουργια του οποιου αντιλαμβανομαστε μεσω του οργανου θερμοκρασιας και του βεντιλατερ.
Ομως ενα μεγαλο μερος του θερμικου φορτιου απαγεται απο το συστημα λιπανσης, και δυστυχως για ολους μας αυτο ερχεται σε επαφη με τα πηνια.
Σε αντιθεση με το κυλωμα ψυξης που αποδιδει γρηγορα την θερμοκρασια στο περιβαλον(μεγαλα ψυγεια , εξωτερικες σωληνες , βεντιλατερ) το λαδι την αποδιδει πολυ πιο αργα δεδομενου οτι ερχεται διαρκως σε επαφη με πυρωμενα μεταλλα πιεσεις και καταλοιπα καυσης, εχοντας ως μονη διεξοδο το μικροσκοπικο ψυγειο λαδιου.
για να δουλευει σωστα ενα λαδι πρεπει φυσικα να εχει θερμοκρασια που συνηθως κυμαινεται γυρω στους 120οC.
Συχνα ομως οταν οι θερμοκρασιες ανεβαινουν και ο κινητηρας παραμενει ζεστος για μεγαλα διαστηματα η θερμοκρασια του λαδιου μπορει να φτασει τους 150 και 160 βαθμους ισως και περισοτερο.
Η αληθεια ειναι οτι κανεις μας δεν εχει θερμομετρο λαδου για να ξερουμε τι κυκλους θερμανσης κανουν οι κινητηρες μας.
Οι ανωτερω θερμοκρασιες σε συνδιασμο και με τα οξεα που δημιουργουνται απο την καυση, σε βαθος χρονου πολυμεριζουν η ξεπερνουν τα ορια αντοχης της ρυτινης με αποτελεσμα....well done πηνια.
Το θεμα της αυξημενης θερμοκρασιας λαδιου φαινεται οτι ειναι γνωστο στην honda και για τον λογο αυτον στα vtec τοποθετησε μεγαλυτερο ψυγειο λαδιου κατα μια σειρα.
Εμεις λοιπον που εχουμε fi τοποθετουμε το μεγαλυτερο ψυγειο και σωληνες (ειναι διαφορετικες) και κατεβαζουμε την θερμοκρασια στο λαδι......ποσο δεν ξερω θελει μετρησεις.(αυτο εχω κατα νου).
Οι εχοντες vtek τοποθετηση ενος εξτρα, η λιγο μεγαλυτερου ψυγειου θα ειχε αντιστοιχα αποτελεσματα σε συνδιασμο με συχνοτερες αλλαγεσ λαδιων.
Μπορει η παραπανω σκεψεις μου να ειναι ... θεωρητικες για τον χωρο της μοτοσυκλετας ωστοσο για την ιστορια κατασκευαστες αεροπορικων κινητηρων δινουν πολυ μεγαλη βαση στην θερμοκρασια λαδιου και τοποθετουν τα ψυγεια λαδιου εμβαπτισμενα μεσα ...στο καυσιμο για αμεση ψυξη και οχι μονο.
Φυσικα κατι τετοιο ειναι ανεφικτο σε μοτο.
Απλα και συνοψιζοντας τις σκεψεις μου οσο λιγοτερο ζεστο ειναι το λαδι τοσο πιο πολυ θα ζουν τα πηνια μας και τελικα, ισως να ειναι και η λυση στο προβλημα των πηνιων .
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

14/8/2014, 7:08 pm
Εννοια θερμοκρασίας και έννοια θερμότητας, τα έχεις μπερδέψει λίγο...

Αφήστε την ψύξη όπως την έχει υπολογίσει ο κατασκευαστής, ξέρει κάτι παραπάνω.

Το λάδι ψύχεται όχι μόνο στο ψυγείο λαδιού, αλλά και με κάθε επαφή του με τα τοιχώματα του κινητήρα, που στην εξωτερική τους μεριά περνάει αέρας.

Αν θέλετε sony και καλά, να κατεβάσετε την θερμοκρασία των Vtec απλά βάλτε θερμοστάτη που ανοίγει πιο νωρίς. Ή αφαιρέστε τον τελείως τους μήνες του καλοκαιριού.
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

14/8/2014, 8:37 pm
Caracal wrote:Εννοια θερμοκρασίας και έννοια θερμότητας, τα έχεις μπερδέψει λίγο...

Αφήστε την ψύξη όπως την έχει υπολογίσει ο κατασκευαστής, ξέρει κάτι παραπάνω.

Το λάδι ψύχεται όχι μόνο στο ψυγείο λαδιού, αλλά και με κάθε επαφή του με τα τοιχώματα του κινητήρα, που στην εξωτερική τους μεριά περνάει αέρας.

Αν θέλετε sony και καλά, να κατεβάσετε την θερμοκρασία των Vtec απλά βάλτε θερμοστάτη που ανοίγει πιο νωρίς. Ή αφαιρέστε τον τελείως τους μήνες του καλοκαιριού.

Ναι εχεις δικιο σε οτι αφορα θερμοτητα και θερμοκρασια
λανθασμενα γραφω στο παρακατω (σε αντιθεση με το κυλωμα ψυξης που αποδιδει γρηγορα την θερμοκρασια στο περιβαλον ..) το σωστο ειναι θερμοτητα .
η θερμοτητα αλλωστε ειναι ενεργεια ενω η θερμοκρασια μεγεθος αν δεν κανω λαθος (τα εχω ξεχασει λιγο).
για τα υπολοιπα τι να πω.... οποιος πνιγεται απ τα μαλλια του πιανεται αν εχει
οταν κανω μετρησεις θα μπορω να πω αν κανει καποια διαφορα και ποσο.
προς το παρων απλα εκθετω την θεωρια
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

17/8/2014, 9:54 am
Χελόου κι από μένα. Λοιπόν η λύση είναι μία (πριν την οδική βοήθεια δηλαδή): Να έχεις (τουλάχιστον) άλλο ένα V-tec στην παρέα για να αλλάζεις μπαταρίες!!!  lol! lol! 
Είναι το δεύτερο ταξίδι μου στο εξωτερικό και δεύτερη σερί φορά μένει Vtec από πηνία (ευτυχώς για μένα, όχι το δικό μου)!!!

Για την ιστορία, δυο μέρες μετά ακινητοποιήθηκα κι εγώ, αλλά από λάστιχο, στα Cinque Terre. ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπόθεση το κιτ επισκευής ελαστικών, ΠΑΝΤΑ μαζί!!!
Για την ιστορία ξανά, back to Greece, μόλις χτες κόκκινο Vtec σε νησί - ονόματα δε λέμε υπολήψεις δε θίγουμε - έμεινε ξαφνικά. Αιτία, μια μισολιωμένη φύσα, εκεί που είναι η μπαταρία (νομίζω του ψεκασμού; Μη βαράς Caracal αν λέω μλκίες..!!).

Έχουμε και γαμώ τα ηλεκτρικά τελικά...  Razz Razz Razz Razz 
Seelenheil
Seelenheil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-08
Mηνύματα : 294
Ηλικία : 41
Μοντέλο : ST-1300 / 2004
Κράνος : Shark Skwal

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

17/8/2014, 10:06 am
Η μηχανή ακόμα στη Γαλλία είναι πάντως... κυκλοφορώ με ένα βαρκαντέρο αυτές τις μέρες, πλάκα έχει αλλά συνειδητοποιώ πως ήπιο όρθια θέση οδήγησής του δεν με βολελυει καθόλου και πίνει λίγο παραπάνω από την Βέφα!
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

17/8/2014, 10:49 am
Vvag wrote:
Για την ιστορία ξανά, back to Greece, μόλις χτες κόκκινο Vtec σε νησί - ονόματα δε λέμε υπολήψεις δε θίγουμε - έμεινε ξαφνικά. Αιτία, μια μισολιωμένη φύσα, εκεί που είναι η μπαταρία (νομίζω του ψεκασμού; Μη βαράς Caracal αν λέω μλκίες..!!).

Αν ειναι φυσα κοντα στη μπαταρια, ισως ειναι αυτη με την ασφαλεια 30Α στο starter battery cable. Ειναι κλασικο θεμα στα μοντελα 2002-2005 και εχει γινει ανακληση στην Αμερικη.
GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 51
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

17/8/2014, 5:43 pm
Seelenheil wrote:Η μηχανή ακόμα στη Γαλλία είναι πάντως... κυκλοφορώ με ένα βαρκαντέρο αυτές τις μέρες, πλάκα έχει αλλά συνειδητοποιώ πως ήπιο όρθια θέση οδήγησής του δεν με βολελυει καθόλου και πίνει λίγο παραπάνω από την Βέφα!
Κι εμένα,το θέμα ''ιδανική θέση οδήγησης'' είναι το μόνιμο σημείο διαφωνίας με φίλους μοτοσυκλετιστές!Τους εξηγώ ότι ορθοπεδικά είναι λάθος να είσαι όρθιος για πολλήν ώρα,κι ότι οι καταπονήσεις στη σπονδυλική στήλη είναι μεγαλύτερες σε σχέση με την sport και sport-touring θέση οδήγησης.Είναι μόνο ζήτημα εξοικείωσης για να μάθεις να μην κάθεσαι σαν... τσουβάλι πάνω στη σέλα,αλλά να στηρίζεις το βάρος στα πόδια.
Sorry για το σπαμάρισμα!
conan
conan
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-08-16
Mηνύματα : 18
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Στο ψάξιμο
Κράνος : Καμία επιλογή

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

17/8/2014, 8:35 pm
Διάβασα το θέμα και τελικά αναρωτιέμαι για ποιό λόγο να πάρει κάποιος για ταξίδι μία τέτοια μηχανή και όχι ένα πιο αξιόπιστο xx ή sprint st ή cbr600f ή αν πάμε σε πιο όρθια θέση και πιο all arounder cbf ή gsf1250 πχ..... Τεσπα "φτηνά περαστικά" στο φίλο που του βγήκε ξινό το ταξίδι στο εξωτερικό :/
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum