Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

+12
GIORGOS VFR
Νίκος
vagelis78
SCORPIOS
Ο φυσικός
kostas VFR800F
ermis
nickstonecity
Caracal
Them1s xXx
dmgmacbookpro
Seelenheil
16 posters
Go down

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

4 - 40%
4 - 40%
1 - 10%
1 - 10%
 
Total Votes: 10
 
Poll closed
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; - Page 2 Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

17/8/2014, 9:08 pm
conan wrote:Διάβασα το θέμα και τελικά αναρωτιέμαι για ποιό λόγο να πάρει κάποιος για ταξίδι μία τέτοια μηχανή και όχι ένα πιο αξιόπιστο xx ή sprint st ή cbr600f ή αν πάμε σε πιο όρθια θέση και πιο all arounder cbf ή gsf1250 πχ..... Τεσπα "φτηνά περαστικά" στο φίλο που του βγήκε ξινό το ταξίδι στο εξωτερικό :/

Το XX και το 600F έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια θέματα απ' όσο ξέρω. Δεν είναι θέμα VFR, είναι θέμα της Honda γενικότερα.
Για το Sprint ST δεν ξέρω, αλλά συνολικά νομίζω ότι είναι ένα κλικ κάτω απ' το VFR και σε αξιοπιστία και σε ποιότητα...

 cheers 
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; - Page 2 Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

18/8/2014, 1:18 pm
Vvag wrote:
Για το Sprint ST δεν ξέρω, αλλά συνολικά νομίζω ότι είναι ένα κλικ κάτω απ' το VFR και σε αξιοπιστία και σε ποιότητα...

 cheers 

ΗΜΑΡΤΩΝ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ Triumph.  afraid  afraid 
Γενικά πάντως μαλακία δικιά μας που ξέρουμε τι σκάτα έχει εκεί μέσα ο Ιάπωνας κ στα 45.000 δεν κάνουμε μια αλλαγή πηνίων.
Να μου πείς τώρα λαχείο είναι αυτό, δεν ξέρεις τι μπορεί να φταίει.
Επίσης γνώμη δικιά μου δεν είναι τραγική βλάβη απο κάποια άλλα που κόβουν μπιέλες, κολλάνε βαλβίδες, έχουνε πραγματικό θέμα με ηλεκτρονικά κ εγκεφάλους.
Εγώ μετά το ξεγύμνωμα έλεγξα κ καθάρισα όλες τις φύσες , όπως το ξανα έκανα κ τώρα.
Τώρα αν τα πηνία έχουν χεστεί δεν μπορώ να το ξέρω αλλά σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω ένα σετάκι να έχω καβάτζα. (κ μια φλάτζα που θέλει).
Αυτά απο μένα. Bye 
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; - Page 2 Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

18/8/2014, 1:52 pm
Θέμη είμαι 100% μαζί σου (και αυτό θα έπρεπε να σε ανησυχεί λιγάκι...) Very Happy 
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; - Page 2 Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

18/8/2014, 2:25 pm
Ο φυσικός wrote:Θέμη είμαι 100% μαζί σου (και αυτό θα έπρεπε να σε ανησυχεί λιγάκι...) Very Happy 

Τελευταία φορά που συμφώνησες μαζί μου, νομίζω έπεσε το Ήλιος στο Γραμματικό. Very Happy 
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; - Page 2 Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

18/8/2014, 2:40 pm
Αυτό ήταν η προτελευταία. Την τελευταία φορά φορά έψαχναν ένα άλλο αεροσκάφος στον Ειρηνικό...
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; - Page 2 Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

18/8/2014, 2:50 pm
Ο φυσικός wrote:Αυτό ήταν η προτελευταία. Την τελευταία φορά φορά έψαχναν ένα άλλο αεροσκάφος στον Ειρηνικό...

λυπησου μας σε παρακαλω να εχουμε καλο ταξιδι Crying or Very sad Crying or Very sad 
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; - Page 2 Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

18/8/2014, 3:27 pm
Εσύ ειδικά δεν έχεις φόβο με τα αεροσκάφη. Τα επισκευάζεις και εν πτήσει.  cheers 
Seelenheil
Seelenheil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-08
Mηνύματα : 294
Ηλικία : 41
Μοντέλο : ST-1300 / 2004
Κράνος : Shark Skwal

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; - Page 2 Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

18/8/2014, 9:25 pm
Έτσι για την ιστορία πάντως, εμένα μου καήκανε στα 78000 και στο προηγούμενο vfr στα 98000 δεν είχα ακόμη πρόβλημα...
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; - Page 2 Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

19/8/2014, 1:11 pm
Seelenheil wrote:Έτσι για την ιστορία πάντως, εμένα μου καήκανε στα 78000 και στο προηγούμενο vfr στα 98000 δεν είχα ακόμη πρόβλημα...

Είπαμε λαχείο τα γαμημένα...Πάντως εγώ θα κάνω ένα τσεκάρισμα τώρα στα 45,000 περιμένω την φλάτζα απ' το καπάκι , θα ανοίξω κ θα δώ.
Έτσι κ δω μαυρισμένο καλώδιο (μακριά απο μάς) θα παραγγείλω.
Πιστεύω οτι να δίνεις 2 ευρώ (κόστος φλάτζας) σε κάθε 2η αλλαγή λαδιών (κάθε 10.000Km +-)
δεν είναι τίποτα μπροστά σ'αυτό που θα προλάβεις. Very Happy 
Αλλά κ πάλι, προσωπικά, δεν νομίζω οτι είναι κάτι το τρομακτικό να καούν τα ρημάδια.
Δλδ άμα είχαμε Ducati που δουλεύουν όταν θυμόνται, που δεν γουστάρουν να δουλέψουν κ τους 2 κυλίνδρους μαζί, που απο ασφάλειες κάνουν πανηγύρια, ή κάτι άλλα εγκλέζικα που τα έχετε κ σε υπόληψη, που βγάζουνε τρόμπα βενζίνης, αναρθωτές, κ το χειρότερο όλων οι κομμένοι στρόφαλοι.
Μετρήστε μου πόσα VFR έχουν πάθει κάτι σοβαρό κ δεν εννοώ πηνία. κ πάλι κ τα καμένα πηνία να βάλετε μέσα πάνω απο 10 -15 δεν θα βρείτε με ΟΛΕΣ τις βλάβες μαζί.
 Smile 




VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; - Page 2 Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

19/8/2014, 3:56 pm
Them1s xXx wrote:
Seelenheil wrote:Έτσι για την ιστορία πάντως, εμένα μου καήκανε στα 78000 και στο προηγούμενο vfr στα 98000 δεν είχα ακόμη πρόβλημα...

Είπαμε λαχείο τα γαμημένα...Πάντως εγώ θα κάνω ένα τσεκάρισμα τώρα στα 45,000 περιμένω την φλάτζα απ' το καπάκι , θα ανοίξω κ θα δώ.
Έτσι κ δω μαυρισμένο καλώδιο (μακριά απο μάς) θα παραγγείλω.
Πιστεύω οτι να δίνεις 2 ευρώ (κόστος φλάτζας) σε κάθε 2η αλλαγή λαδιών (κάθε 10.000Km +-)
δεν είναι τίποτα μπροστά σ'αυτό που θα προλάβεις. Very Happy 
Αλλά κ πάλι, προσωπικά, δεν νομίζω οτι είναι κάτι το τρομακτικό να καούν τα ρημάδια.
Δλδ άμα είχαμε Ducati που δουλεύουν όταν θυμόνται, που δεν γουστάρουν να δουλέψουν κ τους 2 κυλίνδρους μαζί, που απο ασφάλειες κάνουν πανηγύρια, ή κάτι άλλα εγκλέζικα που τα έχετε κ σε υπόληψη, που βγάζουνε τρόμπα βενζίνης, αναρθωτές, κ το χειρότερο όλων οι κομμένοι στρόφαλοι.
Μετρήστε μου πόσα VFR έχουν πάθει κάτι σοβαρό κ δεν εννοώ πηνία. κ πάλι κ τα καμένα πηνία να βάλετε μέσα πάνω απο 10 -15 δεν θα βρείτε με ΟΛΕΣ τις βλάβες μαζί.
 Smile 

Λογικα θα υπαρχει διαφορα στο χρωμα στα τυλιγματα της κατω πλευρας λογω λιμνασεως του λαδιου.αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχουν προβλημα .
Μια μετρηση με οργανο meger θα ηταν πιο αξιοπιστη και θα εδειχνε την κατασταση της μονωσης -ρητινης.
Η σκεψη σου παντως δεν ειναι κακη , για πηνια μετα τις 50,000 η πριν απο ενα μεγαλο ταξιδι.




XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;; - Page 2 Empty Re: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

19/8/2014, 4:04 pm
Them1s xXx wrote:Πάντως εγώ θα κάνω ένα τσεκάρισμα τώρα στα 45,000 περιμένω την φλάτζα απ' το καπάκι , θα ανοίξω κ θα δώ.
Έτσι κ δω μαυρισμένο καλώδιο (μακριά απο μάς) θα παραγγείλω.
Πιστεύω οτι να δίνεις 2 ευρώ (κόστος φλάτζας) σε κάθε 2η αλλαγή λαδιών (κάθε 10.000Km +-)
δεν είναι τίποτα μπροστά σ'αυτό που θα προλάβεις. Very Happy 

Η φλαντζα του αριστερου καπακιου στο VTEC κανει ~15 ευρω. Αλλα το καπακι βγαινει προσεκτικα ΧΩΡΙΣ να καταστραφει η φλαντζα, ετσι εγινε τουλαχιστο οταν αλλαξαμε τα δικα μου. Αυτο που δεν ξερω ειναι ποσο "τζογο" εχει το καλωδιο που παει στον ανορθωτη ωστε να βγει λιγο το καπακι για να ελεγξει κανεις την κατασταση των πηνιων με το ματι. Αν δεν εχει τζογο, θε πρεπει αν αποσυνδεθει η φισα απο δεξια και να τραβηχτει το καλωδιο απο αριστερα, αφου ομως εχουμε βαλει οδηγο ωστε να το ξανατραβηξουμε πισω.

Και κατι αλλο: με την μηχανη στο κεντρικο σταντ σε επιπεδο εδαφος, το λαδι που χανεται οταν βγαινει το αριστερο καπακι ειναι ..μια κουταλια της σουπας - που σημαινει οτι η δουλεια δεν χρειαζεται να γινει αναγκαστικα μαζι με αλλαγη λαδιων.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum