Go down
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Μπαταρίες λιθίου Empty Μπαταρίες λιθίου

30/3/2015, 7:54 pm
Εικάζω βάσιμα ότι η μπαταρία μου τα φτύνει σιγά-σιγά και σκέφτομαι την αντικατάσταση της με μπαταρία λιθίου.
Μικρότερο βάρος και όγκος, μεγαλύτερη (θεωρητικά) διάρκεια ζωής και κανένα πρόβλημα αν τυχόν αφεθεί η μηχανή ακίνητη για μήνες.


Έχω βρει αυτή την μπαταρία http://www.genialmotor.it/catalog/HONDA-VFR800-A-INTERCEPTOR-ABS-800-2002-LITHIUM-BATTERIES-UNIBAT-21855 και σκέφτομαι να την παραγγείλω.



Ποια είναι η γνώμη σας; Έχει βάλει κανείς μπαταρία τέτοιου τύπου να μας πει την εμπειρία του;
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Μπαταρίες λιθίου Empty Re: Μπαταρίες λιθίου

30/3/2015, 7:57 pm
Νίκο καλησπέρα,ρώτησε τον Αναστάση ,έχει ψαχθεί πολύ με το θέμα.
kostas VFR800F
kostas VFR800F
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-07-08
Mηνύματα : 419
Ηλικία : 50
Μοντέλο : CRF1000 &99.765 km με vfr800f
Κράνος : Arai RX7V ,tour x4

Από το κοράκι κρα θα ακούσεις από το μ@ ..κ@ μ@....κιες

Μπαταρίες λιθίου Empty Re: Μπαταρίες λιθίου

30/3/2015, 9:46 pm
Πολύ ενδιαφέρον για να δούμε...
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Μπαταρίες λιθίου Empty Re: Μπαταρίες λιθίου

31/3/2015, 1:02 pm
Κινέζικο φαίνεται. Μην την περιμένεις κάτω από 250+ ευρώ. Έχει χρησιμότητα μόνο αν κάνεις πολλές και σύντομες διαδρομές, κάτω των 10 λεπτών.
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Μπαταρίες λιθίου Empty Re: Μπαταρίες λιθίου

3/3/2016, 8:26 pm
UPDATE!


Εδώ και σχεδόν ένα χρόνο πλέον έχω βάλει αυτή την μπαταρία: http://earthxmotorsports.com/shop/ETX18C

Αρκετά ελαφριά, σε διαστάσεις είναι όσο και οι κλασσικές μπαταρίες (ταιριάζει ακριβώς στον χώρο που έχει το VFR για την μπαταρία) και η λειτουργία της δεν με προβλημάτισε ποτέ σε αυτόν τον ένα χρόνο που την έχω: ξεκινάει το μηχανάκι άνετα. Δεν εντόπισα πάντως κάποια αξιοσημείωτη διαφορά στην οδήγηση...
Ελπίζω απλά να φανεί στην πράξη ότι αυτού του είδους οι μπαταρίες αντέχουν περισσότερα χρόνια, αλλιώς δεν θα έλεγα ότι αξίζει μια τέτοια αναβάθμιση. Σίγουρα έχει ικανοποιητική απόδοση, αλλά και από την προηγούμενη μπαταρία που είχα (Bosch) ήμουν ευχαριστημένος.

Το μόνο αρνητικό που εντόπισα είναι πως αν τύχει στραβή και καούν τα πηνία (το γνωστό θέμα που ταλανίζει τα VFR...), η μπαταρία από μόνη της δεν θα σε πάει πολύ μακρυά: μόλις 20 χλμ. αφού είδα στο βολτόμετρο μου την τρομακτική ένδειξη 12.6 V (τα οποία συνεχώς έπεφταν), το μηχανάκι μου έσβησε αφήνοντας με στην άκρη του δρόμου να περιμένω την οδική... την στιγμή που την προηγούμενη φορά που μου συνέβη το ίδιο, το VFR έβγαλε πάνω από 80 χλμ. και ίσως να έβγαζε και παραπάνω, αν δεν είχα φτάσει στον προορισμό μου! afraid Rolling Eyes
Τώρα που το σκέφτομαι όμως, μπορεί απλά να με σταμάτησε η προστασία που έχει η μπαταρία από υπερβολική αποφόρτιση: το μηχανάκι έσβησε όταν είδα 10.5 V. Αλλά και πάλι, τα volt έπεφταν με ταχύ ρυθμό.


(σημειώνω πάντως ότι είχα και διαφορετικό ανορθωτή, αν και δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο...)
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Μπαταρίες λιθίου Empty Re: Μπαταρίες λιθίου

5/3/2016, 9:25 pm
Είχες ανοικτά φώτα μήπως;
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Μπαταρίες λιθίου Empty Re: Μπαταρίες λιθίου

5/3/2016, 9:40 pm
Caracal wrote:Είχες ανοικτά φώτα μήπως;

Μιχάλη, Vtec έχει ο Νίκος. Δεν πρέπει να έχει διακόπτη που κλείνουν τα φώτα του...
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Μπαταρίες λιθίου Empty Re: Μπαταρίες λιθίου

5/3/2016, 9:43 pm
Σε αυτήν την περίπτωση όμως έχει κάποια ασφάλεια που τα σβήνει ή έστω τα ξεσυνδέουμε από τα φις τους.

Με μόνο την ανάφλεξη (και τροφοδοσία στα ψεκαστά) του κινητήρα, μια γεμάτη μπαταρία, κρατάει πολύ περισσότερο από 20 λεπτά.

Έτσι ταξίδεψα τότε με το Daytona οπως θα θυμάσαι.
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Μπαταρίες λιθίου Empty Re: Μπαταρίες λιθίου

6/3/2016, 4:08 pm
Caracal wrote:Σε αυτήν την περίπτωση όμως έχει κάποια ασφάλεια που τα σβήνει ή έστω τα ξεσυνδέουμε από τα φις τους.


Πράγματι, δεν έχω διακόπτη. Και το σκέφτηκα να ξεσυνδέσω τα φις... αλλά απλά δεν το έκανα! Wall Doh! Embarassed Stupid2


Ούτε πάντως την πρώτη φορά (τότε που μου έβγαλε το μηχανάκι 80 χλμ. χωρίς πηνία) δεν τα είχα ξεσυνδέσει.
Αναγκαστικά κιόλας, καθώς τότε ήταν νύχτα!
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Μπαταρίες λιθίου Empty Re: Μπαταρίες λιθίου

6/3/2016, 5:23 pm
Εχει γραφτει νομιζω εδω οτι αν εχουμε βολτομετρο, δουμε την ταση να πεφτει σταδιακα και χρειαζεται να φτασουμε καπου, τοτε αν εχουμε μηχανακι που εχει τα φωτα μονιμα αναμενα τραβαμε τις φισες των φωτων για να μεγιστοποιησουμε την αποσταση που μπορουμε να διανυσουμε.
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Μπαταρίες λιθίου Empty Re: Μπαταρίες λιθίου

7/3/2016, 10:53 pm
Μετά από πολύ ψάξιμο η γνώμη μου είναι ότι το πλεονέκτημα αυτών των συσσωρευτών, μάζα και ρεύμα έναρξης, σε σχέση με την ασύλληπτη τιμή, έχει χρησιμότητα σε πίστα ή στην πόλη με πολλά σταματήματα και ξεκινήματα σε διάστημα κάτω των 10 λεπτών.

Η μπαταρία αυτή σε συνδυασμό με σταθεροποιητή σειριακό, που αποκόπτει την γείωση, μπορεί να κάψει το σύμπαν στην μοτοσυκλέτα σε περίπτωση καψίματος των πηνίων.
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Μπαταρίες λιθίου Empty Re: Μπαταρίες λιθίου

8/3/2016, 4:42 pm
anastasis wrote:
Η μπαταρία αυτή σε συνδυασμό με σταθεροποιητή σειριακό, που αποκόπτει την γείωση, μπορεί να κάψει το σύμπαν στην μοτοσυκλέτα σε περίπτωση καψίματος των πηνίων.


Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Μην μου λέτε τέτοια... είχα σκοπό να βάλω ακριβώς ένα τέτοιο ανορθωτή/σταθεροποιητή για να μεγαλώσω την διάρκεια ζωής των πηνίων μου!! Δηλαδή τώρα έχω 2 επιλογές:

  1. Βάζω σειριακό σταθεροποιητή και επιστρέφω στις παλιές μπαταρίες μολύβδου.
  2. Μένω με τον ανορθωτή που έχω και περιμένω να (ξανα)καούν τα πηνία μου στα 50.000 χλμ.

Υπάρχει και η τρίτη επιλογή να... το ρισκάρω, αλλά δεν μου μοιάζει και η καλύτερη...  lazer


Περιττό να πω πως δεν μου αρέσει καμμία από τις επιλογές μου... Μπαταρίες λιθίου 530333
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Μπαταρίες λιθίου Empty Re: Μπαταρίες λιθίου

8/3/2016, 7:05 pm
Νίκος wrote:
anastasis wrote:
Η μπαταρία αυτή σε συνδυασμό με σταθεροποιητή σειριακό, που αποκόπτει την γείωση, μπορεί να κάψει το σύμπαν στην μοτοσυκλέτα σε περίπτωση καψίματος των πηνίων.


Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Μην μου λέτε τέτοια... είχα σκοπό να βάλω ακριβώς ένα τέτοιο ανορθωτή/σταθεροποιητή για να μεγαλώσω την διάρκεια ζωής των πηνίων μου!! Δηλαδή τώρα έχω 2 επιλογές:

  1. Βάζω σειριακό σταθεροποιητή και επιστρέφω στις παλιές μπαταρίες μολύβδου.
  2. Μένω με τον ανορθωτή που έχω και περιμένω να (ξανα)καούν τα πηνία μου στα 50.000 χλμ.

Υπάρχει και η τρίτη επιλογή να... το ρισκάρω, αλλά δεν μου μοιάζει και η καλύτερη...  lazer

Να θυμιζω οτι δεν εχουμε στοιχεια για το ποσο βγαζουν τα μαμισια πηνια του VTEC με σειριακο ανορθωτη. Ξερουμε οτι με τον μαμα shunt type βγαζουν τουλαχιστο 50000, εμενα τα δικα μου παραδωσανε πνευμα στις 67000 (απο τις 62000 ειχα σειριακο ανορθωτη). Δε νομιζω ομως οτι θα ζησουνε για παντα οπως σε αλλα μηχανακια, ισως να διπλασιαστει στην καλυτερη περιπτωση η ζωη τους.

Μ'αυτα που ξερω τωρα, και αν ητανε να κρατησω το βιτεκι για παντα, αυτο που θακανα εγω θατανε να βαλω εναν Mosfet ανορθωτη για ναμαι σιγουρος οτι ο ανορθωτης θαναι οκ και θ'αλλαζα πηνια προληπτικα καθε 50Κ χμ καθως το κοστος απο Αμερικη ειναι λογικο. Η αν δεν ειχα ταξιδια/διακοπες κλπ οταν εφτανα σ'αυτα τα χμ, θα τα αφηνα πανω μεχρι να τα παιξουν (με βολτομετρακι παντα φυσικα).

Στην περιπτωση σου θα κραταγα τη μπαταρια εφ'οσον την εχεις ακριβοπληρωσει σχετικα και θαβαζα πανω τον μαμα ανορθωτη. Αργοτερα, οταν θ'αλλαζα μπαταρια θα εβαζα παλι μολυβδου και θ'αλλαζα τον ανορθωτη με τον σειριακο Shindengen (και οχι με Compu-fire ή SH). Το τελευταιο αν ειμουνα σιγουρος οτι ο σειριακος Shindengen δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ θεμα αστοχιας.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum