The Avra Project

+12
Them1s xXx
Caracal
sernodas
nikos-ex victor
Fanrider
VEEFARIOS
Vvag
kostas VFR800F
VEFALIFT
pab-lo
SCORPIOS
Ταξιδευτής
16 posters
Go down
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

30/9/2015, 5:34 pm
Them1s xXx wrote:Καλά ρε παιδιά αυτό το μηχανάκι δεν θα το φτιάχναν οι Ιρλανδοί οι εγκληματίες που το ρίξαν στο ποτάμι?
Η βρήκε κανα στοιχείο η αστυνομία το NCIS κ η Ιντερπόλ κ το στείλαν πακέτο πίσω?

Τέσπα με αφήνει παγερά αδιάφορο το θέμα, έτσι γράφω για να κάνω λίγο πανικό.


Λέω εγώ τώρα.

Κ μην ανχώνεσαι, τα φιλαράκια διαβάζουν κ το mybike

Παιζει λιγο τρικυμια εκει πανω ετσι; Rolling Eyes
Λεω εγω τωρα.

Για την ιστορια, ουτε οι εγκληματιες βρεθηκαν ουτε η ιντερπολ τους αναγκασε να φτιαξουν τη μηχανη ουτε το ...NCIS την εστειλε πακετο στην Ελλαδα.

Απλα οι Ιρλανδοι φιλοι που προσφερθηκαν να βοηθησουν αυτο "το μηχανακι" ξεκινησαν τη δουλεια θεωροντας οτι εχουν απλετο χρονο, ομως οι καθημερινες τους εργασιες δεν τους επετρεπαν να ασχοληθουν πολυ. Τελικα μετα απο περιπου 15 ημερες η οδικη βοηθεια πηρε τη μηχανη οποτε δεν μπορεσαν να κανουν και πολλα πραγματα.

ΥΓ. Δικαιωμα σου να σε αφηνει παγερα αδιαφορο το θεμα, αλλα καταρχας αν ειναι ετσι μπορεις απλα να αγνοησεις το συγκεκριμενο θεμα και κατα δευτερον ελπιζω αν σου τυχει ποτε κατι αντιστοιχο να μην αφησει παγερα αδιαφορους τους αλλους που θα μαθουν για αυτο που επαθες.


ΥΓ2. Δεν αγχωνομαι, ξερω οτι οι φιλοι διαβαζουν και τα διπλανα fora. Ολα καλα. Smile
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

30/9/2015, 7:52 pm
Καλά όλα αυτά ... το φουστάνι το μοντάρησες ? Βάλε να δούμε το πιπίνι ντυμένο !
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

30/9/2015, 8:10 pm
DoctorAbo wrote:Καλά όλα αυτά ... το φουστάνι το μοντάρησες ? Βάλε να δούμε το πιπίνι ντυμένο !

Σωστα τα λεει ο Doc.
Εμεις αντιθετα απο εσενα ειμεθα ανυπομομοι. Αντε γιατι τελειωνει και ο πασατεμπος Very Happy Very Happy Very Happy
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

1/10/2015, 1:20 pm
Laughing Razz Παιδια εχετε απολυτο δικιο, αλλα το φουστανακι δεν εχει μπει ακομα γιατι δεν εχω καταφερει να βρω χρονο. Φιλοξενω συγγενεις αυτες τις ημερες και μεχρι την ερχομενη εβδομαδα θα τρεχω λιγο πανικοβλητος.
Υποσχομαι ομως φωτο απο το πιπινι το συντομοτερο δυνατον!

ΥΓ. Σας χρωστω μερικες extra large σακουλες πασατεμπο! Razz
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

1/10/2015, 8:57 pm
Άσχετο.Ταξιδάκι στο Εξωτερικό πήγες φέτος?
Για να δούμε κάνα ταξιδιωτικό γιαυτό λέω.
DENTOCOP
DENTOCOP
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-16
Mηνύματα : 1499
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750f 1990,1997 funduro.
Κράνος : HJC,SHOEI

It's all part of the charm.

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

3/10/2015, 4:15 pm
Ταξιδευτής wrote:ΥΓ. Δικαιωμα σου να σε αφηνει παγερα αδιαφορο το θεμα, αλλα καταρχας αν ειναι ετσι μπορεις απλα να αγνοησεις το συγκεκριμενο θεμα και κατα δευτερον ελπιζω αν σου τυχει ποτε κατι αντιστοιχο να μην αφησει παγερα αδιαφορους τους αλλους που θα μαθουν για αυτο που επαθες.





Έχω την εντύπωση πάντως Νίκο πως τον αφήνει αδιάφορο το γιατί τελικά ΔΕΝ το έφτιαξαν οι Ιρλανδοί,και όχι το τι έπαθες και πως το μάζεψες τελικά! Wink


ΟΚ Vitec-ης είναι αλλά δεν ειναι κακό παιδί. cheers cheers
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

8/10/2015, 11:10 am
SCORPIOS wrote:Άσχετο.Ταξιδάκι στο Εξωτερικό πήγες φέτος?
Για να δούμε κάνα ταξιδιωτικό γιαυτό λέω.

Κάτι κάναμε και φέτος -πήγα μια βολτίτσα μέχρι το Μέλανα Δρυμό με λίγο απο Άλπεις και Grossglockner στη πορεία που δεν είχα αξιωθεί να επισκευτώ. Καλα ηταν, δεν έχω παράπονο. Μπορεί να μην ήταν το συγκλονιστικό ταξίδι αλλά μια όμορφη ιστοριούλα βγαίνει. Να δω που θα βρω το χρόνο μόνο να ασχοληθώ.



Έχω την εντύπωση πάντως Νίκο πως τον αφήνει αδιάφορο το γιατί τελικά ΔΕΝ το έφτιαξαν οι Ιρλανδοί,και όχι το τι έπαθες και πως το μάζεψες τελικά! Wink

ΟΚ Vitec-ης είναι αλλά δεν ειναι κακό παιδί. cheers

Κανένα πρόβλημα -όλα καλά και καμία παρεξήγηση δεν υπάρχει! cheers

Τώρα στα καθ' ημάς θα ήθελα τη βοήθεια σας.
Καταρχάς ψάχνω να βρω ένα δυναμόμετρο με καυσαναλυτή αλλά πιο σημαντικά ψάχνω κάποιο τεχνικό με διάθεση να δει τι βγάζει (ή δεν βγάζει η μηχανή) και να ρυθμίσει τα carbs ώστε να λειτουργεί όπως πρέπει.

Δεν με ενδιαφέρει απαραίτητα να βγάλω παραπάνω άλογα απο stock (όχι οτι θα με χαλούσε) αλλά με ενδιαφέρει να βγάζει αυτά που πρέπει και όπως πρέπει.

Ο λόγος που το λέω είναι διότι τη περασμένη βδομάδα πήγα τη μηχανή για κάτι ψιλά λυσίματα (πχ πίσω παξιμάδι άξονα) σε ένα καλό μηχανικό επειδή εγώ δεν είχα τα κατάλληλα εργαλεία και μου είπε οτι λόγω άρρυθμου ρελαντί θα έκανε και ένα συγχρονισμό στα carbs.

Αυτό και έγινε και το ρελαντί είναι τώρα λάδι, όμως η μηχανή νοιώθω οτι έχει χάσει τη δύναμη της!
Συγκεκριμένα παλιότερα όταν άνοιγα το γκάζι απο χαμηλά στις 3.000, το μοτέρ άνοιγε γλυκά και περνώντας τις 4.500-5.000 υπήρχε μια ωραία "κλωτσιά", η μηχανή ξυπνούσε και επιτάχυνε δυνατά. Ήταν σαν ενα πολύ ήπιο VTEC -ήταν σαφές οτι κάπου εκεί ξυπνούσε το μοτέρ και αγρίευε.

Τώρα συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Ανοίγοντας απο χαμηλά ανεβάζει μεν, αλλά στις 4.500 εκεί που πριν ξυπνούσε τώρα ένοιωθα οτι γονατίζει ελαφρά. Ο ήχος απο τις εισαγωγές γινόταν πιο μπάσος, το μοτέρ ακουγόταν να δουλεύει όμως δεν είχε αυτό το "ξύπνημα" σε καμία περίπτωση και η επιτάχυνση γινόταν αλλά με πολύ πιο ήπιο/νωθρό τρόπο.

Την πρώτη φορά που συνέβει αυτό με ξάφνιασε αρκετά. Ήταν λίγο σαν να προσπαθείς να επιταγχύνεις ξεχασμένος με 6η ενώ νομίζεις οτι έχεις πχ 4η και να περιμένεις να ανοίξει πιο δυνατά αλλά αυτό να μην συμβαίνει.

Το οτι το μοτέρ έχασε την "αγριάδα" του ξαφνικά το βεβαίωσε και ο μηχανικός, ο οποίος μετά τη ρύθμιση των carbs είδε οτι η επιτάχυνση ήταν πιο ήπια, αλλά δεν έκανε κάτι άλλο καθώς η ρύθμιση στο μηχάνημα ήταν/έδειχνε σωστή.

Τώρα μερικά ακόμα πράγματα που ίσως βοηθούσαν στη λύση του μυστηριου:
- όταν βρέθηκα στη κίνηση της παραλιακής η μηχανή ανέβασε αρκετά θερμοκρασία (στα 4/6) και παρότι το βεντιλατέρ δούλευε η θερμοκρασία δεν έπεσε μέχρι που έφτασα σπίτι. Οκ είχε αρκετή κίνηση, όμως ήταν πρωι, η μηχανή δεν είχε fairings και δεν κόλλησα κάπου ιδιαίτερα.

- Έβγαλα τα πίσω μπουζί για έναν έλεγχο και το ηλεκτρόδιο/ακίδα/μόνωση μου φάνηκαν αρκετά λευκά.
Στις φωτό φαίνονται πιο σκούρα απ' οτι ήταν πραγματικά αλλά ίσως βοηθήσουν να κρίνετε.
The Avra Project - Page 2 2015-10-06

The Avra Project - Page 2 2015-10-06

Τι λέτε παιδιά; Τι μπορεί να φταίει; Ίσως να είναι φτωχό το μείγμα, αλλά γιατί να είναι αφού πριν τη ρύθμιση των πεταλούδων η μηχανή δούλευε μια χαρά όπως την ήξερα πάντα; Ο μηχανικός ορκίζεται (και τον πιστεύω) οτι δεν πείραξε τίποτα πέρα απο το συγχρονισμό των πεταλούδων και δεν ακούμπησε τις βίδες στα μείγματα.
Πως μπορεί αυτή η ρύθμιση να έκανε τέτοια διαφορά προς το χειρότερο;
Τι άλλο θα μπορούσε να φταίει;
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

8/10/2015, 12:32 pm
Ταξιδευτής wrote:
SCORPIOS wrote:Άσχετο.Ταξιδάκι στο Εξωτερικό πήγες φέτος?
Για να δούμε κάνα ταξιδιωτικό γιαυτό λέω.

Κάτι κάναμε και φέτος -πήγα μια βολτίτσα μέχρι το Μέλανα Δρυμό με λίγο απο Άλπεις και Grossglockner στη πορεία που δεν είχα αξιωθεί να επισκευτώ. Καλα ηταν, δεν έχω παράπονο. Μπορεί να μην ήταν το συγκλονιστικό ταξίδι αλλά μια όμορφη ιστοριούλα βγαίνει. Να δω που θα βρω το χρόνο μόνο να ασχοληθώ.



Έχω την εντύπωση πάντως Νίκο πως τον αφήνει αδιάφορο το γιατί τελικά ΔΕΝ το έφτιαξαν οι Ιρλανδοί,και όχι το τι έπαθες και πως το μάζεψες τελικά! Wink

ΟΚ Vitec-ης είναι αλλά δεν ειναι κακό παιδί. cheers

Κανένα πρόβλημα -όλα καλά και καμία παρεξήγηση δεν υπάρχει! cheers

Τώρα στα καθ' ημάς θα ήθελα τη βοήθεια σας.
Καταρχάς ψάχνω να βρω ένα δυναμόμετρο με καυσαναλυτή αλλά πιο σημαντικά ψάχνω κάποιο τεχνικό με διάθεση να δει τι βγάζει (ή δεν βγάζει η μηχανή) και να ρυθμίσει τα carbs ώστε να λειτουργεί όπως πρέπει.



Δεν με ενδιαφέρει απαραίτητα να βγάλω παραπάνω άλογα απο stock (όχι οτι θα με χαλούσε) αλλά με ενδιαφέρει να βγάζει αυτά που πρέπει και όπως πρέπει.

Ο λόγος που το λέω είναι διότι τη περασμένη βδομάδα πήγα τη μηχανή για κάτι ψιλά λυσίματα (πχ πίσω παξιμάδι άξονα) σε ένα καλό μηχανικό επειδή εγώ δεν είχα τα κατάλληλα εργαλεία και μου είπε οτι λόγω άρρυθμου ρελαντί θα έκανε και ένα συγχρονισμό στα carbs.

Αυτό και έγινε και το ρελαντί είναι τώρα λάδι, όμως η μηχανή νοιώθω οτι έχει χάσει τη δύναμη της!
Συγκεκριμένα παλιότερα όταν άνοιγα το γκάζι απο χαμηλά στις 3.000, το μοτέρ άνοιγε γλυκά και περνώντας τις 4.500-5.000 υπήρχε μια ωραία "κλωτσιά", η μηχανή ξυπνούσε και επιτάχυνε δυνατά. Ήταν σαν ενα πολύ ήπιο VTEC -ήταν σαφές οτι κάπου εκεί ξυπνούσε το μοτέρ και αγρίευε.

Τώρα συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Ανοίγοντας απο χαμηλά ανεβάζει μεν, αλλά στις 4.500 εκεί που πριν ξυπνούσε τώρα ένοιωθα οτι γονατίζει ελαφρά. Ο ήχος απο τις εισαγωγές γινόταν πιο μπάσος, το μοτέρ ακουγόταν να δουλεύει όμως δεν είχε αυτό το "ξύπνημα" σε καμία περίπτωση και η επιτάχυνση γινόταν αλλά με πολύ πιο ήπιο/νωθρό τρόπο.

Την πρώτη φορά που συνέβει αυτό με ξάφνιασε αρκετά. Ήταν λίγο σαν να προσπαθείς να επιταγχύνεις ξεχασμένος με 6η ενώ νομίζεις οτι έχεις πχ 4η και να περιμένεις να ανοίξει πιο δυνατά αλλά αυτό να μην συμβαίνει.

Το οτι το μοτέρ έχασε την "αγριάδα" του ξαφνικά το βεβαίωσε και ο μηχανικός, ο οποίος μετά τη ρύθμιση των carbs είδε οτι η επιτάχυνση ήταν πιο ήπια, αλλά δεν έκανε κάτι άλλο καθώς η ρύθμιση στο μηχάνημα ήταν/έδειχνε σωστή.

Τώρα μερικά ακόμα πράγματα που ίσως βοηθούσαν στη λύση του μυστηριου:
- όταν βρέθηκα στη κίνηση της παραλιακής η μηχανή ανέβασε αρκετά θερμοκρασία (στα 4/6) και παρότι το βεντιλατέρ δούλευε η θερμοκρασία δεν έπεσε μέχρι που έφτασα σπίτι. Οκ είχε αρκετή κίνηση, όμως ήταν πρωι, η μηχανή δεν είχε fairings και δεν κόλλησα κάπου ιδιαίτερα.

- Έβγαλα τα πίσω μπουζί για έναν έλεγχο και το ηλεκτρόδιο/ακίδα/μόνωση μου φάνηκαν αρκετά λευκά.
Στις φωτό φαίνονται πιο σκούρα απ' οτι ήταν πραγματικά αλλά ίσως βοηθήσουν να κρίνετε.
The Avra Project - Page 2 2015-10-06

The Avra Project - Page 2 2015-10-06

Τι λέτε παιδιά; Τι μπορεί να φταίει; Ίσως να είναι φτωχό το μείγμα, αλλά γιατί να είναι αφού πριν τη ρύθμιση των πεταλούδων η μηχανή δούλευε μια χαρά όπως την ήξερα πάντα; Ο μηχανικός ορκίζεται (και τον πιστεύω) οτι δεν πείραξε τίποτα πέρα απο το συγχρονισμό των πεταλούδων και δεν ακούμπησε τις βίδες στα μείγματα.
Πως μπορεί αυτή η ρύθμιση να έκανε τέτοια διαφορά προς το χειρότερο;
Τι άλλο θα μπορούσε να φταίει;

Νικο καλημερα. Να ξεκαθαρισουμε πρωτα οτι ο συχρονισμος των καρπυρατερ εχει σαν σκοπο την ομαλη λειτουργια του κινητηρα στο ρελαντι αλλα και στα μικτα ανοιγματα του γκαζιου περιπου μεχρι το 1/4.
απο εκει και περα ουτε προσθετει ουτε αφαιρει κατι.
θεωρουμε λοιπον οτι ο μηχανικος σου δεν πειραξε τα μειγματα και δεν ειχε και λογο να το κανει μιας και στο συχρονισμο δεν χρειαζεται.
με βαση αυτα που γραφεις με τις φωτο αλλα και απο το γεγονος οτι ο κινητητρας ζεσταινεται ειναι προφανες οτι εχεις πτωχα μειγματα.θα ξεκινησω να γραφω πιθανες αιτιες μιας και δεν εχω αλλη εικονα μπροστα μου.
1. ελεξε αν οι ταπες που συνδεονται τα σωληνακια των υποπιεσομετρων ειναι καλα τοποθετημενα στην θεση τους. Ενδεχετε ο μηχανικος να ξεχασε καποιο.και γενικα οτι σωληνακι υποπιεσης υπαρχει στην μοτο σου
2 τα κολαρα των εισαγωγων αερα ειναι σωστα σφιγμενα
3. ποσο σιγουρος εισαι οτι εχεις μονταρει σωστα τα καρπυρατερ παραδειγμα , υπαρχουν αλλα νουμερα ζικλερ μπροστα και πισω αποσο ξερω.
4 οι βιδες μειγματος εκτος απο το ελατηριο εχουν ο ring και ροδελιτσα ειναι στην θεση τους, αν οχι τραβαει αερα. οι στροφες ειναι σωστες
5. εχεις υπολειματα απο το ποταμι ξερω θα μου πεις οτι τα καθαρισες καλα αλλα μου εχει τυχει , προκειται για πολυ πολυ μικρα σωματιδια που δεν φαινοναται ευκολα, αλλα σταδιακα ερχονται και φρασουν ζιγκλερ και οπες φλογερας , αρχικα εχεις αισθηση φτωχου μειγματος μεχρι που φρασουν εντελως και ... παπαλα.
προς το παρον αυτα μπορω να σκεφτω αν μου ερθει κατι αλλο η μου δωσεις κανενα στοιχειο επιπλεον θα σου απαντησω.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

8/10/2015, 5:44 pm
Μπράβο Νίκο για την αγάπη που της έχεις, για την υπομονή και τον κόπο σου. cheers cheers cheers
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

8/10/2015, 10:17 pm
Ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις φιλε Veefarie. Σημειωνω τις απαντησεις με κοκκινο. :_hi:

VEEFARIOS wrote:
Νικο καλημερα. Να ξεκαθαρισουμε πρωτα οτι ο συχρονισμος των καρπυρατερ εχει σαν σκοπο την ομαλη λειτουργια του κινητηρα στο ρελαντι αλλα και στα μικτα ανοιγματα του γκαζιου περιπου μεχρι το 1/4.
απο εκει και περα ουτε προσθετει ουτε αφαιρει κατι.

Σωστο. Αυτο ξερω και εγω απο τη θεωρια, και το ιδιο επεσημανε ο μηχανικος και ολοι οι φιλοι που συζητησα το θεμα.

θεωρουμε λοιπον οτι ο μηχανικος σου δεν πειραξε τα μειγματα και δεν ειχε και λογο να το κανει μιας και στο συχρονισμο δεν χρειαζεται.

Οντως, αυτο πιστευω και εγω, ομως απο τη στιγμη που πριν η μηχανη δουλευε οπως την ηξερα ενω τωρα οχι, και αφου μονο η ρυθμιση μεσολαβησε, τοτε κατι συμβαινει εκει.

με βαση αυτα που γραφεις  με τις φωτο αλλα και απο το γεγονος οτι ο κινητητρας ζεσταινεται ειναι προφανες οτι εχεις πτωχα μειγματα.θα ξεκινησω να γραφω πιθανες αιτιες μιας και δεν εχω αλλη εικονα μπροστα μου.
1. ελεξε αν οι ταπες που συνδεονται τα σωληνακια των υποπιεσομετρων ειναι καλα τοποθετημενα στην θεση τους. Ενδεχετε ο μηχανικος να ξεχασε καποιο.και γενικα οτι σωληνακι υποπιεσης υπαρχει στην μοτο σου

Οι ταπες ελεγχθηκαν και ειναι ολες στη θεση τους. Σωληνακια υποπιεσης δεν ελεγχθηκαν αλλα οσα ειδα εδειχναν να ειναι οκ. Σιγουρα θα πρεπει να επανελθω πιο επισταμενα.

2 τα κολαρα των εισαγωγων αερα ειναι σωστα σφιγμενα

Ναι. Ομως θα ξαναελεγχθουν..

3. ποσο σιγουρος εισαι οτι εχεις μονταρει σωστα τα καρπυρατερ παραδειγμα , υπαρχουν αλλα νουμερα ζικλερ μπροστα και πισω αποσο ξερω.

99%. Τα carbs αλλαχθηκαν απο τα παιδια στην Ιρλανδια με μια αλλη τετραδα σε αριστη κατασταση καθως βρηκαν οτι στα δικα μου μια μεμβρανη ειχε σκιστει και αλλη μια ηταν ταλαιπωρημενη. Το κοστος για μεμβρανες ηταν ιδιο με μια ολοκληρη τετραδα οποτε βρεθηκε μια καλη ευκαιρια και την τσιμπησα.

4 οι βιδες μειγματος εκτος απο το ελατηριο εχουν ο ring και ροδελιτσα ειναι στην θεση τους, αν οχι τραβαει αερα. οι στροφες ειναι σωστες

Οι βιδες εδειξαν να ειναι σωστα στη θεση τους. Η θεση δεν γνωριζω αν ειναι η εργοστασιακη. Η διαδικασια που περιγραφει το manual ειναι λιγο περιπλοκη ομολογω οποτε δεν την επιχειρησα (ακομα).

5. εχεις υπολειματα απο το ποταμι ξερω θα μου πεις οτι τα καθαρισες καλα αλλα μου εχει τυχει , προκειται για πολυ πολυ μικρα σωματιδια που δεν φαινοναται ευκολα, αλλα σταδιακα ερχονται και φρασουν ζιγκλερ και οπες φλογερας , αρχικα εχεις αισθηση φτωχου μειγματος μεχρι που φρασουν εντελως και ... παπαλα.

Αυτο δεν ειναι καθολου απιθανο, αλλα γιατι να φανηκαν τωρα; Εχω και την αλλη τετραδα carbs (τα δικα του) οποτε θα μπορουσα να τα ανταλλαξω και να δω αν κανει καποια διαφορα.

προς το παρον αυτα μπορω να σκεφτω αν μου ερθει κατι αλλο η μου δωσεις κανενα στοιχειο επιπλεον θα σου απαντησω.

Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

8/10/2015, 10:18 pm
Ο φυσικός wrote:Μπράβο Νίκο για την αγάπη που της έχεις, για την υπομονή και τον κόπο σου. cheers cheers cheers

To μπραβο το αξιζετε εσεις που με ανεχεστε! Laughing


ΥΓ. Καμια προταση για δυναμομετρο εχουμε; Serenade
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

8/10/2015, 10:20 pm
Ταξιδευτής wrote:
SCORPIOS wrote:Άσχετο.Ταξιδάκι στο Εξωτερικό πήγες φέτος?
Για να δούμε κάνα ταξιδιωτικό γιαυτό λέω.

Κάτι κάναμε και φέτος -πήγα μια βολτίτσα μέχρι το Μέλανα Δρυμό με λίγο απο Άλπεις και Grossglockner στη πορεία που δεν είχα αξιωθεί να επισκευτώ. Καλα ηταν, δεν έχω παράπονο. Μπορεί να μην ήταν το συγκλονιστικό ταξίδι αλλά μια όμορφη ιστοριούλα βγαίνει. Να δω που θα βρω το χρόνο μόνο να ασχοληθώ.


Οff topic.Ωραίος ανυπομονώ να διαβάσω αυτή την ιστοριούλα
γιατί πολλές φορές ανακαλύπτω μέρη που δεν ήξερα..
Ελπίζω να την ξαναφτιάξεις γρήγορα και να την βγάλεις στους δρόμους..
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

10/10/2015, 6:31 pm
Μόλις πριν λίγο μίλησα με τον μηχανικό του Νίκου. Βρέθηκε ο λόγος που δεν πήγαινε το VFR. Για την ακρίβεια του λόγου....ακούστηκε... Razz

Το τι και πως, αφήνω να σας το πει ο Νίκος Laughing
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

10/10/2015, 8:33 pm
Caracal wrote:Μόλις πριν λίγο μίλησα με τον μηχανικό του Νίκου. Βρέθηκε ο λόγος που δεν πήγαινε το VFR. Για την ακρίβεια του λόγου....ακούστηκε... Razz

Το τι και πως, αφήνω να σας το πει ο Νίκος Laughing

Θα μας πεθανεται απο την περιεργεια εσεις Razz δεν πιστευω να βλεπατε Φωσκολο lol!
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

10/10/2015, 9:03 pm
Δεν ντρεπεσαι ρε να με αφηνεις εμενα να κανω τη βρωμοδουλεια! Laughing Laughing
Βασικα οταν πηγα τη μηχανη την πρωτη φορα στο μηχανικο εβαλα 6-7 λιτρα βενζινης, αρκετα για να παω και να γυρισω απο Κορωπι. Οταν πηρα τη μηχανη πισω και ειδα οτι δεν πηγαινε σωστα η σταθμη της βενζινης ειχε κατεβει λιγο απο τους ελεγχους και οσο την ειχαν να δουλευει για τις ρυθμισεις αλλα αφου ειχε ακομα μεχρι τη ρεζερβα δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια. Λογικο δεν ειναι εξαλλου;

Οταν την πηγα σημερα στο μαγαζι ξανα ειχα στο μεταξυ ελεγξει τα περισσοτερα απο οσα ειχε σημειωσε ο φιλος Veefarios και ολα ηταν οκ. Παροτι λοιπον ειχα κανει οσους ελεγχους μπορουσα, η μηχανη συνεχιζε να κανει αυτο το μπουκωμα/δισταγμο οταν ανοιγα αρκετο γκαζι απο χαμηλα. Ξεκινουσε να ανεβαζει αλλα γυρω στις 4-4.5 κομπιαζε προς στιγμη και μετα ξεκινουσε να ανοιγει παλι ζωηρα προς τα πανω.  

Οταν βαλαμε τη μηχανη στη ραμπα ο Γιωργος μου λεει: Ρε συ, εβαλες καθολου βενζινη απ' οταν την πηρες απο εδω και μεχρι τωρα;
Απαντησα αρνητικα. Παροτι η σταθμη ηταν χαμηλη και σκοπευα να γεμισω, ελεγα να το κανω αφου θα γυριζα απο το συνεργειο, σκεπτομενος οτι αν επρεπε να βγαλουμε το ντεποζιτο θα ηταν πιο ευκολο εχοντας λιγη βενζινη μεσα παρα με 20 λιτρα καυσιμο.
Ανοιξε το προστατευτικο της ταπας και μου λεει: Δες λιγο.
Τι να δω; Στη φωλια της κλειδαριας ηταν γεματη βενζινη, προφανως απο υδρατμους που ειχαν υγροποιηθει.

Οταν ανοιξαμε δε την ταπα το ντεποζιτο εκανε ενα δυνατο ΤΣΣΣΣΟΟΟΟΥΥΥΦΦΦΦ ρουφωντας μεσα αερα! Απο οταν ειχα γεμισει μεχρι τωρα η σταθμη της βενζινης κατεβαινε ολο και περισσοτερο αλλα δεν εμπαινε αερας μεσα γιατι η εξαερωση της ταπας ειχε βουλωσει με αποτελεσμα η παροχη της βενζινης να ειναι ολο και πιο δυσκολη. Αυτο θα εξηγουσε γιατι εδειχνε να μενει απο καυσιμο οταν χουφτωνα το γκαζι. Η αντλια ζητουσε μεγαλυτερη παροχη η οποια ομως λογω του μπλοκαρισμενου ντεποζιτου δεν ερχοταν, οποτε το μοτερ στεγνωνε!

Ομολογω οτι ενοιωσα πολυ ηλιθιος σε αυτο το σημειο! Ειλικρινα δεν μου ειχε περασει ποτε απο το κεφαλι οτι μπορουσε να συμβαινει κατι τετοιο.
Βγαλαμε τη μηχανη ξανα εξω και στο λιγο που δοκιμασα το μπουκωμα εδειχνε να εχει εξαφανιστει.
Η κλωτσια παραμενει αφαντη, ομως αυτο μπορει να συμβαινει λογω του οτι τωρα που τα carbs ειναι σωστα ρυθμισμενα η δυναμη ερχεται πολυ στρωτα ενω πριν ερχοταν οταν το μοτερ καθαριζε πανω απο τις 3-4 χιλιαδες.

Τελος καλο λοιπον; Μαλλον.
Ακομα σκοπευω να κανω τη βολτα απο το δυναμομετρο για να δω τι γινεται γενικοτερα και μετα ευελπιστω οτι θα ειμαστε καλα. Για τωρα χρειαζομαστε περισσοτερα χιλιομετρα στο δρομο για δοκιμες, και ως κλασσικος γκαντεμοσαυρος τωρα ο καιρος ξεκινησε να χαλαει! ("Οχι εσενα θα περιμενε ρε μεγαλε ο χειμωνας να τελειωσεις το γιοφυρι της Αρτας" θα μου πειτε...) Οψωμεθα. Laughing
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

10/10/2015, 9:10 pm
Ταξιδευτής wrote:Για τωρα χρειαζομαστε περισσοτερα χιλιομετρα στο δρομο για δοκιμες, και ως κλασσικος γκαντεμοσαυρος τωρα ο καιρος ξεκινησε να χαλαει!


Γκουχ γκουχ, πανελλήνια στα Μετέωρα, γκουχ γκουχ.... Knupp Knupp

Με γεια το μηχανάκι! cheers cheers
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

10/10/2015, 9:32 pm
Ο φυσικός wrote:
Ταξιδευτής wrote:Για τωρα χρειαζομαστε περισσοτερα χιλιομετρα στο δρομο για δοκιμες, και ως κλασσικος γκαντεμοσαυρος τωρα ο καιρος ξεκινησε να χαλαει!


Γκουχ γκουχ, πανελλήνια στα Μετέωρα, γκουχ γκουχ.... Knupp Knupp

Με γεια το μηχανάκι! cheers cheers

Think Χμμμμ... Μας κακομαθαινετε κυριε πρεσβη! Think

ΥΓ. Μιλ μερσι μεσιε! Cool
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

11/10/2015, 12:33 pm
Ταξιδευτής wrote:Δεν ντρεπεσαι ρε να με αφηνεις εμενα να κανω τη βρωμοδουλεια! Laughing Laughing
Βασικα οταν πηγα τη μηχανη την πρωτη φορα στο μηχανικο εβαλα 6-7 λιτρα βενζινης, αρκετα για να παω και να γυρισω απο Κορωπι. Οταν πηρα τη μηχανη πισω και ειδα οτι δεν πηγαινε σωστα η σταθμη της βενζινης ειχε κατεβει λιγο απο τους ελεγχους και οσο την ειχαν να δουλευει για τις ρυθμισεις αλλα αφου ειχε ακομα μεχρι τη ρεζερβα δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια. Λογικο δεν ειναι εξαλλου;

Οταν την πηγα σημερα στο μαγαζι ξανα ειχα στο μεταξυ ελεγξει τα περισσοτερα απο οσα ειχε σημειωσε ο φιλος Veefarios και ολα ηταν οκ. Παροτι λοιπον ειχα κανει οσους ελεγχους μπορουσα, η μηχανη συνεχιζε να κανει αυτο το μπουκωμα/δισταγμο οταν ανοιγα αρκετο γκαζι απο χαμηλα. Ξεκινουσε να ανεβαζει αλλα γυρω στις 4-4.5 κομπιαζε προς στιγμη και μετα ξεκινουσε να ανοιγει παλι ζωηρα προς τα πανω.  

Οταν βαλαμε τη μηχανη στη ραμπα ο Γιωργος μου λεει: Ρε συ, εβαλες καθολου βενζινη απ' οταν την πηρες απο εδω και μεχρι τωρα;
Απαντησα αρνητικα. Παροτι η σταθμη ηταν χαμηλη και σκοπευα να γεμισω, ελεγα να το κανω αφου θα γυριζα απο το συνεργειο, σκεπτομενος οτι αν επρεπε να βγαλουμε το ντεποζιτο θα ηταν πιο ευκολο εχοντας λιγη βενζινη μεσα παρα με 20 λιτρα καυσιμο.
Ανοιξε το προστατευτικο της ταπας και μου λεει: Δες λιγο.
Τι να δω; Στη φωλια της κλειδαριας ηταν γεματη βενζινη, προφανως απο υδρατμους που ειχαν υγροποιηθει.

Οταν ανοιξαμε δε την ταπα το ντεποζιτο εκανε ενα δυνατο ΤΣΣΣΣΟΟΟΟΥΥΥΦΦΦΦ ρουφωντας μεσα αερα! Απο οταν ειχα γεμισει μεχρι τωρα η σταθμη της βενζινης κατεβαινε ολο και περισσοτερο αλλα δεν εμπαινε αερας μεσα γιατι η εξαερωση της ταπας ειχε βουλωσει με αποτελεσμα η παροχη της βενζινης να ειναι ολο και πιο δυσκολη. Αυτο θα εξηγουσε γιατι εδειχνε να μενει απο καυσιμο οταν χουφτωνα το γκαζι. Η αντλια ζητουσε μεγαλυτερη παροχη η οποια ομως λογω του μπλοκαρισμενου ντεποζιτου δεν ερχοταν, οποτε το μοτερ στεγνωνε!

Ομολογω οτι ενοιωσα πολυ ηλιθιος σε αυτο το σημειο! Ειλικρινα δεν μου ειχε περασει ποτε απο το κεφαλι οτι μπορουσε να συμβαινει κατι τετοιο.
Βγαλαμε τη μηχανη ξανα εξω και στο λιγο που δοκιμασα το μπουκωμα εδειχνε να εχει εξαφανιστει.
Η κλωτσια παραμενει αφαντη, ομως αυτο μπορει να συμβαινει λογω του οτι τωρα που τα carbs ειναι σωστα ρυθμισμενα η δυναμη ερχεται πολυ στρωτα ενω πριν ερχοταν οταν το μοτερ καθαριζε πανω απο τις 3-4 χιλιαδες.

Τελος καλο λοιπον; Μαλλον.
Ακομα σκοπευω να κανω τη βολτα απο το δυναμομετρο για να δω τι γινεται γενικοτερα και μετα ευελπιστω οτι θα ειμαστε καλα. Για τωρα χρειαζομαστε περισσοτερα χιλιομετρα στο δρομο για δοκιμες, και ως κλασσικος γκαντεμοσαυρος τωρα ο καιρος ξεκινησε να χαλαει! ("Οχι εσενα θα περιμενε ρε μεγαλε ο χειμωνας να τελειωσεις το γιοφυρι της Αρτας" θα μου πειτε...) Οψωμεθα. Laughing

Shocked Shocked Η αντλια καυσιμου θα πρεπει να περασε δυσκολες ωρες . συνηθως απο εξαερωση ταπας μενεις εντελως. ομως τελος καλο ολα καλα. Thumbsup
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

11/10/2015, 3:57 pm
Όσο πήγαινε με λίγες στροφές η ροή αέρα που αναπλήρωνε την βενζίνη στο ντεπόζιτο επαρκούσε, μόλις ανέβαζε στροφές και ιπποδύναμη δεν επαρκούσε και η πίεση της ατμόσφαιρας δεν άφηνε το καύσιμο να φύγει όπως έπρεπε.

Εκτιμώ ότι η δουλειά έχει γίνει από τον βαφέα, έχει βουλώσει στο βάψιμο του ντεπόζιτου τον αγωγό εξαέρωσης, ο οποίος καταλήγει σε απόληξη και σωληνάκι στο κάτω μέρος του ντεπόζιτου στην περίπτωση του VFR750.

Θα το κοιτάξει ο μηχανικός και θα φτιαχτεί όπως πρέπει.

Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

12/10/2015, 12:26 pm
VEEFARIOS wrote: Shocked Shocked Η αντλια καυσιμου θα πρεπει να περασε δυσκολες ωρες . συνηθως απο εξαερωση ταπας μενεις εντελως. ομως τελος καλο ολα καλα. Thumbsup

Αυτο το φοβαμαι και εγω... Τι ζημια μπορει να επαθε η αντλια δεν το ξερω αλλα ευχομαι να μην εμεινε κανενα κουσουρι. Ωρες ειναι να ψαχνουμε και για αντλια συν ολα τα αλλα.

Caracal wrote:Όσο πήγαινε με λίγες στροφές η ροή αέρα που αναπλήρωνε την βενζίνη στο ντεπόζιτο επαρκούσε, μόλις ανέβαζε στροφές και ιπποδύναμη δεν επαρκούσε και η πίεση της ατμόσφαιρας δεν άφηνε το καύσιμο να φύγει όπως έπρεπε.

Εκτιμώ ότι η δουλειά έχει γίνει από τον βαφέα, έχει βουλώσει στο βάψιμο του ντεπόζιτου τον αγωγό εξαέρωσης, ο οποίος καταλήγει σε απόληξη και σωληνάκι στο κάτω μέρος του ντεπόζιτου στην περίπτωση του VFR750.

Θα το κοιτάξει ο μηχανικός και θα φτιαχτεί όπως πρέπει.


Μιχαλη περα απο την εξαερωση του ντεποζιτου (που για να λες οτι εχει, τοτε θα εχει) υπαρχει και εξαερωση στη ταπα της βενζινης, η οποια τελικα ανοιγει και μαλιστα αρκετα ευκολα (ειδα σχετικο how to στο internet).
Οποτε, θα ανοιχτει και θα καθαριστει διοτι με ολα οσα περασε και με την πολυκαιρια σιγουρα χρειαζεται μια καλη φροντιδα.

Βαλε και το δεξι fairing που δεν κουμπωνει σωστα το φλας και ανοιξαμε παλι θεματα...
Αντε να δουμε.
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

12/10/2015, 8:23 pm
Αν λες την τρύπα στο άνοιγμα κάτω από το πλαίσιο της τάπας, αυτή είναι για να φεύγουν τα νερά της βροχής που περνάνε εκεί. Δεν έχει καμία σχέση με την εξαέρωση του ντεπόζιτου.

Απόσο ξέρω, ΚΑΝΕΝΑ street Honda με αεροπορικού τύπου τάπα, δεν εξαερώνει από την τάπα. Η τάπα είναι στεγανή και για αυτό έχει τσιμούχα και στην επαφή με το ντεπόζιτο (προφανώς και να μην κάνει η βενζίνη ηρωική έξοδο), αλλά και μέσα στον μηχανισμό της κλειδαριάς.

Τέσπα, whatever the case, θα έχει ήδη λυθεί φαντάζομαι τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές.

EDIT: Την απόληξη στο κάτω μέρος του ντεπόζιτού σου, την έδειξα στον Γιώργο την Κυριακή που πέρασα για μια άλλη δουλειά δική μας.
pab-lo
pab-lo
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-02-04
Mηνύματα : 252
Ηλικία : 52
Μοντέλο : GSXR 750 L, VFR400R NC21, HONDA DREAM 100
Κράνος : nolan N102

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

12/10/2015, 11:35 pm
στοιχεια δυναμομετρου δοκιμασμενου απο φιλο, με καλες συστασεις Νικολα:
Χρήστος Μόνος. .- Moto Technology... Λ. Βουλιαγμένης & Κάρπου 22 - Ν. Κόσμος ..Τηλ. 210,9014394.
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

13/10/2015, 10:35 am
Caracal wrote:Αν λες την τρύπα στο άνοιγμα κάτω από το πλαίσιο της τάπας, αυτή είναι για να φεύγουν τα νερά της βροχής που περνάνε εκεί. Δεν έχει καμία σχέση με την εξαέρωση του ντεπόζιτου.

Απόσο ξέρω, ΚΑΝΕΝΑ street Honda με αεροπορικού τύπου τάπα, δεν εξαερώνει από την τάπα. Η τάπα είναι στεγανή και για αυτό έχει τσιμούχα και στην επαφή με το ντεπόζιτο (προφανώς και να μην κάνει η βενζίνη ηρωική έξοδο), αλλά και μέσα στον μηχανισμό της κλειδαριάς.

Τέσπα, whatever the case, θα έχει ήδη λυθεί φαντάζομαι τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές.

EDIT: Την απόληξη στο κάτω μέρος του ντεπόζιτού σου, την έδειξα στον Γιώργο την Κυριακή που πέρασα για μια άλλη δουλειά δική μας.

Μιχαλη δεν αντιλεγω στα οσα λες καθως ξερεις καλυτερα, απλα ειχα βρει ενα βιντεο στο οποιο αναφερεται πως να ανοιξει καποιος την κλειδαρια της ταπας του VFR και μεσα εχει ενα καναλι το οποιο καταληγει στο πλαι της ταπας. Τωρα αν αυτο ειναι για τα νερα η για τις αναθυμιασεις δεν γνωριζω αλλα θα το ανοιξω και θα δω. Κακο δεν θα κανει ετσι και αλλιως.

Οσο για το ντεποζιτο ειναι πολυ λογικο να εχει εξαερωση εκει η οποια βουλωσε με το βαψιμο. Κατι τετοιο θα εξηγουσε γιατι πριν το βαψιμο η μηχανη πηγαινε περιφημα οπως παντα ενω μετα ειχε γονατισει. Θα δουμε!

ΥΓ. Κωστη ευχαριστω για το τηλεφωνο του Μονου αλλα τον ηξερα ηδη. Τον καλεσα μερικες φορες και δεν τον βρηκα. Θα συνεχισω το ψαξιμο...
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

13/10/2015, 10:54 pm
Ταξιδευτής wrote:Για τωρα χρειαζομαστε περισσοτερα χιλιομετρα στο δρομο για δοκιμες, και ως κλασσικος γκαντεμοσαυρος τωρα ο καιρος ξεκινησε να χαλαει! ("Οχι εσενα θα περιμενε ρε μεγαλε ο χειμωνας να τελειωσεις το γιοφυρι της Αρτας" θα μου πειτε...) Οψωμεθα. Laughing


Mην αγχώνεσαι στο νότιο ημισφαίριο τώρα ξεκινάει το καλοκαίρι.. Whistle
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

27/10/2015, 9:41 pm
SCORPIOS wrote:
Ταξιδευτής wrote:Για τωρα χρειαζομαστε περισσοτερα χιλιομετρα στο δρομο για δοκιμες, και ως κλασσικος γκαντεμοσαυρος τωρα ο καιρος ξεκινησε να χαλαει! ("Οχι εσενα θα περιμενε ρε μεγαλε ο χειμωνας να τελειωσεις το γιοφυρι της Αρτας" θα μου πειτε...) Οψωμεθα. Laughing


Mην αγχώνεσαι στο νότιο ημισφαίριο τώρα ξεκινάει το καλοκαίρι.. Whistle

Laughing Μην με πριζωνεις γιατι θελω σαν τρελος να παω μια βολτα προς Νεα Ζηλανδια που εχω και ενα φιλαρακι μηχανοβιο και με περιμενει... Laughing

Το θεμα μας ειναι η Αυρα και το ποτε θα γινει επιτελους μαν.. εεεεε μηχανη ξανα, καθως εχω φτιαξει τα παντα, εχουν μπει νεα μπουζι, εχουν μπει τα πλαστικα και το μονο που λειπει ειναι το δεξι πανω fairing του μουτρου καθως το φλας δεν εμπαινε στη φωλια του με τιποτα μετα τη βαφη και ετσι πηγε πισω για διορθωση και επανατοποθετηση.
Ειρωνια: ειμαστε κυριολεκτικα back to square one οπως λενε οι αγγλοι καθως το καλοκαιρι του 2014 προτου τη μεγαλη ζημια το ειχα περασει περιμενοντας το ΙΔΙΟ κομματι να βαφτει για να δεσω τη μηχανη.
Η ζωη καμια φορα κανει τα μεγαλυτερα τρολαρισματα! Doh!

Θα κανω αυτο που ξερω καλυτερα απο οτιδηποτε αλλο πλεον: υπομονη. cheers
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

The Avra Project - Page 2 Empty Re: The Avra Project

27/10/2015, 10:53 pm
Μπράβο Νίκο για την υπομονή σου αλλά και την επιμονή σου στην λεπτομέρεια.

Το αποτέλεσμα φαίνεται εντυπωσιακό.

cheers cheers cheers cheers cheers cheers
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum