Go down
Theodio
Theodio
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2018-07-02
Mηνύματα : 2
Ηλικία : 37
Μοντέλο : ex-Hayabusa
Κράνος : Shoei Qwest

ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗΣ VFR Empty ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗΣ VFR

2/7/2018, 10:02 pm
Καλησπέρα σας,

Σας χαιρετίζω ως καινούριο μέλος του forum.Λίγα λόγια για μένα:Είμαι ο Τεο, 31 ετών, φανατικός μοτοσυκλετιστής, αγαπώ την μοτοσυκλέτα, ειδικά τις Ιαπωνικές (καθότι Hondaκιας). Είχα στην κατοχή μου αρχικά ως πρωτη μεγάλη μοτο μια Honda VTR1000f (δύο χρόνια περίπου) και έπειτα μια σχεδόν καινούρια Hayabusa (07 μοντελος Black, 3 χρόνια - 15000 χμ- επωλήθη πριν από ένα μήνα περίπου). Σκοπεύω εντός λίγου καιρού να προβώ στην αγορά μιας μετχειρισμένης vfr 800vtec, με προτίμηση στο μοντέλο ABS και μοχλικό προφόρτισης ελατηρίου (πίσω).

-Τί θα πρέπει να προσέξω όταν θα βλέπω τα υποψήφια μηχανάκια;
-Τι γίνεται με την άνεση στα ταξίδια? Θα χρειαστώ aftermarket σέλα?
-Καταναλώσεις στα 160-200 μεσο όρο?
-συντήρηση? Αυτο που δεν μπορώ να κάνω μόνος μ είναι οι βαλβίδες (με τα συνεργεία τι γίνεται? Υπάρχει καποιο δοκιμασμένα αξιόπιστο?)
-Εργονομία? (1.92 ύψος)


Απολογούμαι για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων, αλλά το ψάχνω διεξοδικά καθότι έχω πάθει ένα μικρό έρωτα με την μοτο. Με ενδιαφέρει μια μοτο για βολτα-ταξίδια με ελαφρώς γρήγορες ταχύτητες (140 έως 200).
Κάτι που δεν με βόλεψε ας πούμε στο Hayabusa είναι ο όγκος και το ότι ήταν έργο δύσκολο να πας μια βόλτα μικρή καπου, τοι βαρος η γεωμετρία η δύναμη δεν σε κάνουν να ευχαριστηθείς. Κάτι που μ είχε λείψει από το VTR: η ευκολία, εργονομία, ποιότητα και η αλήτικη συμπεριφορά.

Σας ευχαριστώ
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗΣ VFR Empty Re: ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗΣ VFR

4/7/2018, 4:40 pm
Αν δεν καίγεσαι για ABS sony και καλά, ψάξε καλύτερα για VFR800Fi.

Καλύτερος και πιο υψηλής τεχνολογίας κινητήρας (κίνηση εκκεντροφόρων με γρανάζια και όχι καδένες που έχει το Vtec και ΧΑΛΑΝΕ), φτηνότερο, ομορφότερο σε μούρη, πραγματικός VFR ήχος με το σφύριγμα των γραναζιών.

Αυτό με το

Theodio wrote:και μοχλικό προφόρτισης ελατηρίου

δεν το πιάνω τι θέλεις να πεις, ΟΛΑ τα VFR έχουν μοχλικό στην πίσω ανάρτηση.

Προφόρτιση στο αμορτισέρ τους, άλλα έχουν με κοχλία με σκάλες, άλλα υδραυλική, άλλα με κοχλία (παξιμάδι) αβαθμίδωτο χωρίς σκάλες.

Δεν έχει σχέση το μοχλικό της ανάρτησης, με την προφόρτιση στο αμορτισέρ, κάτι άλλο ήθελες να πεις μάλλον.
Theodio
Theodio
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2018-07-02
Mηνύματα : 2
Ηλικία : 37
Μοντέλο : ex-Hayabusa
Κράνος : Shoei Qwest

ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗΣ VFR Empty Re: ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗΣ VFR

6/7/2018, 9:11 pm
Καλησπερα! ευχαριστω για την απαντηση. ναι σωστα μοχλικο εννοουσα τον περιστρεφομενο χειρισμο της προφορτισης ελατηριου πραγμα που ειναι πολυ ευκολο συγκρισει των αλλων αναρτησεων που χρειαζεται κανεις ειδικο κλειδι. η αληθεια ειναι οτι το μοτερ με γραναζια αντι αλυσιδων ειναι τρομερο οπως του vtr1000 sp, αλλα το παλιο vfr800 δεν μ αρεσει κατι με χαλαει. ενω το vtec μ αρεσει πολυ. εσεις εχετε το καινουριο η το παλιο;
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗΣ VFR Empty Re: ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗΣ VFR

9/7/2018, 2:55 am
Αν ρωτάς εμένα, στην κατηγορία αυτή, έχω ένα VFR750FT - RC36-2
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗΣ VFR Empty Re: ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗΣ VFR

9/7/2018, 5:12 pm
Theodio wrote:
-Τί θα πρέπει να προσέξω όταν θα βλέπω τα υποψήφια μηχανάκια;
-Τι γίνεται με την άνεση στα ταξίδια? Θα χρειαστώ aftermarket σέλα?
-Καταναλώσεις στα 160-200 μεσο όρο?
-συντήρηση? Αυτο που δεν μπορώ να κάνω μόνος μ είναι οι βαλβίδες (με τα συνεργεία τι γίνεται? Υπάρχει καποιο δοκιμασμένα αξιόπιστο?)
-Εργονομία? (1.92 ύψος)

Σε σχεση με τα Busa, VTR, κλπ, το μηχανακι εχει σαφως λιγοτερη ιπποδυναμη και ροπη - γυρω στα 98-100 αλογα στον τροχο το VTEC. Οπως ολα τα VFR, εχει θεματακια με τα ηλεκτρικα (κυριως πηνια) οποτε θατανε καλο ναχει ενα βολτομετρο πανω για να βλεπεις συνεχως τι γινεται στο ηλεκτρικο συστημα. Αν τα πηνια τα παιξουν, μονο μαμα για αντικατασταση απο Αμερικη (για λογικη τιμη).

Η ανεση στο ταξιδι ειναι απλα εξαιρετικη, η μαμα σελα ειναι μια χαρα μεταξυ σπορ και ταξιδιωτικης συμπεριφορας, με το υψος σου θα χρειαστεις οπωσδηποτε μια αφτερμαρκετ ζελατινα. Η καταναλωση ειναι εξαιρετικη με την 6η με περιπου 160χμω με μαμα γραναζωμα λιγο πριν μπει το VTEC, περιπου 6.7λτ/100χμ, απο κει και πανω ανεβαινει, αν πας συνεχεια με 180-190χμω τοτε γυρω στα 8.5+λτ/10χμ. Οι βαλβιδες ειναι μανουρα αλλα πολλοι δεν τις κοιταμε καν, το δικο μου εχει 97000χμ και ισως τις κοιταξω μετα τα 100-100Κ χμ.

Παντως με το υψος σου 1.90+μ, κανε μια δοκιμη πριν αρχισεις να ψαχνεις για να δεις μηπως σου πεφτει λιγο μικρο.
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗΣ VFR Empty Re: ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗΣ VFR

9/7/2018, 5:31 pm
Σε σχέση με το VTR1000F δεν νομίζω ότι έχει διαφορά στην ιπποδύναμη, σε τελική δε, πρέπει να είναι πιο  γρήγορο το VFR800.

Και δεν έχουν ''όλα τα VFR'' προβλημα με τα ηλεκτρικά, όχι σε επίπεδο να λες ότι το μοντέλο έχει πρόβλημα δλδ.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗΣ VFR Empty Re: ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗΣ VFR

12/7/2018, 12:16 pm
Caracal wrote:Σε σχέση με το VTR1000F δεν νομίζω ότι έχει διαφορά στην ιπποδύναμη, σε τελική δε, πρέπει να είναι πιο  γρήγορο το VFR800.

Ναι, σωστο αυτο για την ιπποδυναμη σε σχεση με το VTR1000F, εχουν ουσιαστικα την ιδια ιπποδυναμη σε στροφαλο (110) και τροχο (100 αλογα). Αλλα το VTR εχει σαφως περισοτερη ροπη στις μεσαιες λογω περισοτερων κυβικων και δικυλινδρου κινητηρα, και αυτη η ροπη ειναι που δινει την υποκειμενικη αισθηση του "γρηγοροτερου".

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum