Μελλοντικη αγορά VFR

+15
Don John
Semiaz
SCORPIOS
KiloMeater
chr1s_86
tomakos
N.V.8
Dimitrisk12
Ο φυσικός
S.W.
da_beazt
easy rider
gabadoo
Caracal
SOTOS80
19 posters
Go down
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Μελλοντικη αγορά VFR

10/9/2011, 10:02 pm
Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα μου .Έχω ένα vstrom εδώ και 3 χρόνια και μου έχουν μπει σκέψεις να το αλλάξω. Ένα απο τα μηχανάκια που κοιτάζω είναι το VFR800.Η χρήση που κάνω στην μηχανή είναι κυρίως μέσα στην πόλη πήγενε έλα στην δουλειά όπου είναι καμία 40ριά χιλιόμετρα σύνολικά (όχι μέσα στο κέντρο )αλλά όλοι οι δρόμοι της Αθήνας είναι ίδιοι πλέον οπότε το ίδιο είναι, και μερικά ταξιδάκια τον χρόνο και Σαββατοκύριακα στο εξοχικό όπου είναι 200 χιλιόμετρα απο Αθηνα. Ο προβληματισμός μου είναι άν θα την παλέψω με το VFR στην Αθήνα ή θα είναι τόσο κουραστικό που κάθε μέρα θα βλαστιμάω που το αγόρασα. Εσείς τί κάνετε ...το εχετε μόνο για ταξίδια και στην πόλη δεύτερο ή το χησιμοποιείτε καθημερινά? Επίσης δεν είχα ποτέ μηχανάκι με clip on, εκτός απο μερικές φορές που αδόγησα ένα CBR600 Fi. Ξέρω πως το ιδανικό θα ήταν και ένα 2ο μικρότερο αλλά δεν θα ήθελα να έχω να συντηρώ 2 και εκτός απο αυτό είμαι της άποψης ότι αυτό που έχω θέλω να το χαίρομαι και όχι να περιμένω μία φορά στο τόσο για να βγώ εκτός Αθήνας.

Ξέρω ότι έχει ένα θέμα με την θερμοκρασία χωρίς όμως να έχει πρόβλημα το μηχανάκι στην ουσία απλά έτσι δουλέυει.

Υπάρχει κανείς που να το χρησιμοποιεί καθημερινά?
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

10/9/2011, 11:53 pm
SOTOS80 wrote:Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα μου .Έχω ένα vstrom εδώ και 3 χρόνια και μου έχουν μπει σκέψεις να το αλλάξω. Ένα απο τα μηχανάκια που κοιτάζω είναι το VFR800.Η χρήση που κάνω στην μηχανή είναι κυρίως μέσα στην πόλη πήγενε έλα στην δουλειά όπου είναι καμία 40ριά χιλιόμετρα σύνολικά (όχι μέσα στο κέντρο )αλλά όλοι οι δρόμοι της Αθήνας είναι ίδιοι πλέον οπότε το ίδιο είναι, και μερικά ταξιδάκια τον χρόνο και Σαββατοκύριακα στο εξοχικό όπου είναι 200 χιλιόμετρα απο Αθηνα. Ο προβληματισμός μου είναι άν θα την παλέψω με το VFR στην Αθήνα ή θα είναι τόσο κουραστικό που κάθε μέρα θα βλαστιμάω που το αγόρασα. Εσείς τί κάνετε ...το εχετε μόνο για ταξίδια και στην πόλη δεύτερο ή το χησιμοποιείτε καθημερινά? Επίσης δεν είχα ποτέ μηχανάκι με clip on, εκτός απο μερικές φορές που αδόγησα ένα CBR600 Fi. Ξέρω πως το ιδανικό θα ήταν και ένα 2ο μικρότερο αλλά δεν θα ήθελα να έχω να συντηρώ 2 και εκτός απο αυτό είμαι της άποψης ότι αυτό που έχω θέλω να το χαίρομαι και όχι να περιμένω μία φορά στο τόσο για να βγώ εκτός Αθήνας.

Ξέρω ότι έχει ένα θέμα με την θερμοκρασία χωρίς όμως να έχει πρόβλημα το μηχανάκι στην ουσία απλά έτσι δουλέυει.

Υπάρχει κανείς που να το χρησιμοποιεί καθημερινά?

Καλώς ήρθες.

Με αυτά που αξιώνεις για χρήση, η δέουσα ορθολογική απάντηση είναι: Ξέχνα το VFR και πάρε ένα μικρό πόλης.

Το VFR800Fi ή Vtec ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μοτοσυκλέτα για πόλη, άρα δεν σου κάνει αφού τις πιο πολλές φορές δεν θα το χαίρεσαι, όπως άλλωστε και ο ίδιος αξιώνεις.

Αν το συμπέρασμα δεν σε ικανοποιεί διαισθητικά, προφανώς κάπου χωλαίνει το αξίωμά σου.

Εκτός αυτού έχεις έτσι και αλλοιώς λάθος στον λογισμό σου. Το να κυκλοφορείς καθημερινά με VFR κοστίζει περισσότερο , από το να έχεις VFR για σπέσιαλ χρήση και μικρό για καθημερινή.

Μικρό και μεγάλο, το συνιστούν 29 κατασκευαστές...
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

11/9/2011, 1:13 am
SOTOS80 wrote:.Η χρήση που κάνω στην μηχανή είναι κυρίως μέσα στην πόλη πήγενε έλα στην δουλειά όπου είναι καμία 40ριά χιλιόμετρα σύνολικά (όχι μέσα στο κέντρο ), και μερικά ταξιδάκια τον χρόνο και Σαββατοκύριακα στο εξοχικό όπου είναι 200 χιλιόμετρα απο Αθηνα.
Καλως ηρθες φιλε,καλα χιλιομετρα να εχεις
Οπως στα ειπε ο Μιχαλης

Για μενα κρατα το V-Strom για την χρηση που κανεις,οπως δηλωνεις!!!!
Εφοσον δεν μπαινεις "καρακεντρο" ,και τα ταξιδια σου ειναι "μερικης" συχνοτητας,το
Σουζουκι σου ειναι απειρως all around περιπτωση για την χρηση που κανεις...Το ιδιο εχω και εγω
αλλωστε

Εαν μπορεις να συντηρεις δυο και τρια (και βαλε,αναλογως βαλαντιου) μηχανακια,τοτε
μπορεις να σκεφτεις το σεναριο VFR 800 + καποιο αλλο για την πολη...

Αλλα το σεναριο " μονο VFR" για "κυριως" πολη και μερικα ταξιδια και δεν σου ταιριαζει,
και δεν ΤΟΥ ταιριαζει (του VFR εννοω)...Κριμα ενα μηχανακι τετοιας ποιοτητας
να το εχεις για σκουτερ...
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

11/9/2011, 2:50 am
Το ξέρω ότι έχετε δίκιο αλλά έλα που αpρώστησα με το VFR Smile Smile θα πρέπει να το σκεφτώ πολύ καλά πρίν κάνω τέτοια κίνηση. Θα ήθελα να φύγω απο τα On off Και να πάω σε κάτι πιο street και χαμηλό. Το VFR μου αρέσει γιατί κυρίως είναι ΜΗΧΑΝΗ βέβαια αυτό έχει και το αρνητικό του στο θέμα πόλη αλλα τις φορές που θα κάνω ταξίδι και γενικά θα βγαίνω σε ανοιχτό δρόμο θα το ευχαριστίέμαι . Πιστέυετε ότι είναι τόσο δύσκολο μηχανάκι για πόλη, ο προβληματισμός μου είναι γιατι βλέπω όλα τα ss να κυκλοφορούν καθημερινά στο κέντρο και πάντα αναρωτιόμουνα πώς μπορούν και τα καβαλάνε και δεν λέω για το μηχανάκι γιατί κινητήρας είναι δεν θα πάθει και τίποτα αλλά για τους αναβάτες με την σκυφτή θέση οδηγησης.

Καλά κάνετε και μου λέτε ακριβώς αυτό που είναι και όχι αυτά που ίσως ήθελα να ακούσω Smile απλά ήθελα να μου πέι κάποιος την γνώμη του όπου κυκλοφορεί καθημερινά με το VFR.
easy rider
easy rider
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-29
Mηνύματα : 880
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS 2005 το καλό το κόκκινο
Κράνος : full face (carbon bmw)

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

11/9/2011, 3:02 am
Καλως ορισες φιλε Soto 80 !!!!! Εγω τα πρωτα 2 χρονια συμβίωση με το VFR το ειχα μονο για τον Πειραια μιας και η βαση μου ηταν εκει.Σιγουρα δεν ειναι το καλυτερο του η οποιαδηποτε μετακινηση του στον Πειραια - Αθηνα και σε λοιπες περιοχες γιατι πολυ απλα το μηχανημα ειναι φτιαγμενο για εξω και μονο.

Πιστεψεμε οσο και προβλημα να μην εχει με τις υψηλες θερμοκρασιες μονο και μονο που θα ακους το βεντιλατερ αρκετα συχνα εως και συνεχεια λογω κινησης θα αποκτησεις εσυ προβληματα τυπου ''ρε γαμωτο το σκοτωνω το μηχανακι"και αλλα τετοια.
Απο την μερα που κατεβηκα Χανια ειπα στον εαυτο μου ''ρε συ το μηχανακι σου ειναι αυτο ;'' γιατι πολυ απλα ειμαι καθημερινα εθνικη πηγαινε-ελα για την δουλεια μου και εχω ξεχασει θερμοκρασιες και λοιπα αλλα !!

Με λιγα λογια εχω την αισθηση οτι δεν το σκοτωνω !!! Σιγουρα η λυση ενως 2ου μικροτερου για την πολυ ειναι ιδανικη αλλα κι εγω δεν ειμαι FUN της.Το μηχανακι που εχεις πιστευω οτι ειναι οτι πρεπει (οσοι το εχουν ξερουν καλυτερα απο εμενα) ασε που δεν πολυ-κολαει αναμεσα στα αυτοκινητα οπως το VFR (ορισμενες φορες)

Εμενα παντως οσο και να το ''σκοτωνα'' στον Πειραια οταν εβγαινα παραλιακη ή Συγγρου κλπ με αποζημιωνε
easy rider
easy rider
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-29
Mηνύματα : 880
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS 2005 το καλό το κόκκινο
Κράνος : full face (carbon bmw)

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

11/9/2011, 3:09 am
SOTOS80 wrote:ο προβληματισμός μου είναι γιατι βλέπω όλα τα ss να κυκλοφορούν καθημερινά στο κέντρο και πάντα αναρωτιόμουνα πώς μπορούν και τα καβαλάνε και δεν λέω για το μηχανάκι γιατί κινητήρας είναι δεν θα πάθει και τίποτα αλλά για τους αναβάτες με την σκυφτή θέση οδηγησης.

Δεν υπαρχει καμια σχεση στην θεση οδηγησεις ενως SS με του VFR.
To VFR ειναι πιο ορθιο απο το σκλυροπυρινικκο SS.Kαι να σου πω και κατι που θα ψωνιστεις ασχημα;; Παρε το VFR και παρκαρετο διπλα σε οποιοδηποτε SS και δες αντιδρασεις Wink Wink
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

11/9/2011, 3:29 am
easy rider wrote:
SOTOS80 wrote:ο προβληματισμός μου είναι γιατι βλέπω όλα τα ss να κυκλοφορούν καθημερινά στο κέντρο και πάντα αναρωτιόμουνα πώς μπορούν και τα καβαλάνε και δεν λέω για το μηχανάκι γιατί κινητήρας είναι δεν θα πάθει και τίποτα αλλά για τους αναβάτες με την σκυφτή θέση οδηγησης.

Δεν υπαρχει καμια σχεση στην θεση οδηγησεις ενως SS με του VFR.
To VFR ειναι πιο ορθιο απο το σκλυροπυρινικκο SS.Kαι να σου πω και κατι που θα ψωνιστεις ασχημα;; Παρε το VFR και παρκαρετο διπλα σε οποιοδηποτε SS και δες αντιδρασεις Wink Wink

Αυτός είναι και ένας απο τους λόγους όπου κόλησα με το VFR ότι δεν είναι ss και μπορείς να βάλεις και 2-3 πραγματάκια επάνω και να κάνεις ένα ταξίδι σαν άνθρωπος.

Η αλήθεια είναι ότι θα το λυπάμαι μέσα στην Αθήνα αλλά πώς μπορεί να γίνει να έχω 2 μηχανές και ένα αυτοκίνητο? Πολλά τα λεφτα. Απο την άλλη και το vstrom καλό - χρυσό αλλά είναι σε όλα του μέτριο ακόμα και στο ταξίδι που πολλοί το παρουσιάζουν τρελά άνετο κτλ κτλ. Η όρθια θέση μου προκαλέι πόνο στην πλάτη ψηλά και έχω αλλάξει σχεδόν τα πάντα.. απο σέλα μέχρι τιμόνι και αποστάτες γι αυτό και κοιτάω να αλλάξω κατηγορία και μιας που θα το κάνω να το κάνω σωστά Smile Βέβαια άν όλοι μου λέτε ότι δεν θα την παλέυω με τίποτα στην πόλη με το VFR τότε ίσως θα πρέπει να το διαγράψω και να αρχίσω να κοιτάω κάτι άλλο. :(
easy rider
easy rider
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-29
Mηνύματα : 880
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS 2005 το καλό το κόκκινο
Κράνος : full face (carbon bmw)

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

11/9/2011, 3:44 am
SOTOS80 wrote:μπορείς να βάλεις και 2-3 πραγματάκια επάνω και να κάνεις ένα ταξίδι σαν άνθρωπος.

Βαλε 120 lt για να εισαι μεσα Wink

SOTOS80 wrote:μπορεί να γίνει να έχω 2 μηχανές και ένα αυτοκίνητο? Πολλά τα λεφτα.

μαζι σου !!!!!!!!!!!!!

SOTOS80 wrote:Βέβαια άν όλοι μου λέτε ότι δεν θα την παλέυω με τίποτα στην πόλη με το VFR τότε ίσως θα πρέπει να το διαγράψω και να αρχίσω να κοιτάω κάτι άλλο. :(

το αν θα την παλεψεις ή οχι ειναι καθαρα θεμα δικο σου δλδ αντοχης οδηγου απο κει και περα σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο η πολη για ενα VFR αλλα οπως εχει γινει το πραγμα η πολη δεν ειναι για τπτ οποτε εγω θα ελεγα να μην απογοητευεσαι και να ακολουθησεις τα θελω σου
da_beazt
da_beazt
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

11/9/2011, 9:18 am
Καλώς ήρθες φίλε,

Και εγώ θα σου πρότεινα την λύση με τα 2 μηχανάκια. Όσον αφορά τα έξοδα νομίζω ότι τα ακόλουθα περιγράφουν την κατάσταση:
1. Κόστος αγοράς: Αν πας για καινούργια τότε ναι θα σου κοστίσει περισσότερο να πάρεις 2 από 1. Από την άλλη αν πας για μεταχειρισμένα τότε στην παρούσα αγορά μπορείς να βρεις VFR 800 και ένα σκούτερ ή παπί με 5000 - 6000 (εγώ πήρα 1 cbf 600 και 1 pegaso με 5200€).
2. Κόστος χρήσης (σερβις, λάστιχα): Αυτό εξαρτάται από τα χιλιόμετρα που κάνεις. Με βάση τα όσα λες κάνεις περίπου 10.000χλμ το χρόνο για την δουλειά. Μέ ένα σκούτερ 200 - 250 κυβικών (με αλλαγή λαδιών κάθε 3000χλμ) μιλάμε για 3 αλλαγές λαδιών στον χρόνο (γύρω στα 40€), αλλαγή ιμάντα κάθε 2 χρόνια (80€) και λάστιχα κάθε 1,5 χρόνο (120 - 160€). Το μεγάλο σέρβις (κόστος 300 - 400€) θα σου βγαίνει κάθε 2 χρόνια περίπου). Τώρα για το δεύτερο το κόστος θα εξαρτάται από τα χιλιόμετρα που θα κάνεις. Νομίζω όμως ότι αν συγκρίνεις το κόστος χρήσης του μικρού με το αντίστοιχο για το v-strom ή το VFR το μικρό θα επικρατήσει άνετα. Επειδή το συνολικό κόστος είναι το κόστος χρήσης στην πόλη και το κόστος χρήσης έξω νομίζω η λύση μικρό + μεγάλο είναι οικονομικότερη σε αυτόν τον τομέα.
3. Κόστος τελών κυκλοφορίας: Όσο είσαι κάτω από τα 800 κυβικά το να έχεις μικρό και μεγάλο θα είναι ακριβότερο από το να έχεις μόνο το μεγάλο και διαφορα θα είναι γύρω στα 20-30€ (δεν έχω δει πόσο πήγαν τελικά τα τέλη κυκλοφορίας φέτος)
4. Κόστος ηλικίας (αξία που χάνει η μηχανή όσο την κρατάς λόγω ηλικίας): Ναι θα είναι δυσκολότερο να πουλήσεις 2 μηχανές αντί για 1 αν θες να αλλάξεις στο μέλλον, ιδίως αν τις έχεις πάρει καινούργιες. Όμως το πιο πιθανό σενάριο είναι να κρατήσεις το μικρό και να αλλάξεις το μεγάλο.

Σαν πρώην κάτοχος 2 σκούτερ (XMAX 250, TMAX 500) έχω να σου πω ότι η ευκολία που έχουν στην πόλη είναι μοναδική. Δεν χρειάζεσαι να κουβαλάς βαλίτσες για το κράνος (και ο χώρος κάτω από την σέλα είναι πιο ασφαλής), δεν κάνεις καμμία εργασία συντήρησης πέρα από το να ελέγχεις τον αέρα στα λάστιχα και την βενζίνη και όσο δεν είσαι στο μεγάλο σέρβις δεν πληρώνεις και πολλά στον μάστορα. Αν όμως κινείσαι κυρίως εκτός πόλης τότε έχεις θέμα (αυτονομία, ποιότητα ταξιδιού, κάλυψη από πλευρικούς ανέμους, άνεση για συνεχόμενες ώρες στη σέλα).

Η απόφαση φυσικά είναι δική σου σπαμ ον και ο χρόνος μετράει από τώρα σπαμ οφφ.
S.W.
S.W.
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-04
Mηνύματα : 203
Ηλικία : 104
Μοντέλο : vfr800 abs
Κράνος : HJC

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

11/9/2011, 12:17 pm
SOTOS80 wrote:Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα μου .Έχω ένα vstrom εδώ και 3 χρόνια και μου έχουν μπει σκέψεις να το αλλάξω. Ένα απο τα μηχανάκια που κοιτάζω είναι το VFR800.Η χρήση που κάνω στην μηχανή είναι κυρίως μέσα στην πόλη πήγενε έλα στην δουλειά όπου είναι καμία 40ριά χιλιόμετρα σύνολικά (όχι μέσα στο κέντρο )αλλά όλοι οι δρόμοι της Αθήνας είναι ίδιοι πλέον οπότε το ίδιο είναι, και μερικά ταξιδάκια τον χρόνο και Σαββατοκύριακα στο εξοχικό όπου είναι 200 χιλιόμετρα απο Αθηνα. Ο προβληματισμός μου είναι άν θα την παλέψω με το VFR στην Αθήνα ή θα είναι τόσο κουραστικό που κάθε μέρα θα βλαστιμάω που το αγόρασα. Εσείς τί κάνετε ...το εχετε μόνο για ταξίδια και στην πόλη δεύτερο ή το χησιμοποιείτε καθημερινά? Επίσης δεν είχα ποτέ μηχανάκι με clip on, εκτός απο μερικές φορές που αδόγησα ένα CBR600 Fi. Ξέρω πως το ιδανικό θα ήταν και ένα 2ο μικρότερο αλλά δεν θα ήθελα να έχω να συντηρώ 2 και εκτός απο αυτό είμαι της άποψης ότι αυτό που έχω θέλω να το χαίρομαι και όχι να περιμένω μία φορά στο τόσο για να βγώ εκτός Αθήνας.

Ξέρω ότι έχει ένα θέμα με την θερμοκρασία χωρίς όμως να έχει πρόβλημα το μηχανάκι στην ουσία απλά έτσι δουλέυει.

Υπάρχει κανείς που να το χρησιμοποιεί καθημερινά?


Για χαρα,
Κανω 80 χλμ την ημερα πηγαινε ελα στη δουλεια,
απο καυσιμα μου καιει σαν το αυτοκινιτο, 10 ευρω την ημερα,
χρεισιμοποιω σπορτ τουρινγκ λαστιχα τα οποια τα αλλαζω καθε 11 μηνες
καθε 6 χιλιαδες χιλιομετρα αλλαζω τα λαδακια του και γενικα οτι αλλο χρειαζεται αναλογα με το manual, μεχρι στιγμης εχω 37,000 χλμ και δεν εχει βγαλει τιποτε αλο φτου φτου!(και δεν νομιζω να βγαλει τιποτα).
Αυτο που θα ηθελα ειναι ενα μικροτερο που να μην με νοιαζει η φθορα τοσο πολυ,οχι μονο για το οικονομικο,
απλα για να να το κρατισω οσο πιο καινουριο γινετε γιατι δεν νομιζω να μπορεσω να ξαναπαρω τετοιο μηχανακι ειτε γιατι ειναι ακριβο ειτε γιατι σιγα σιγα αρχιζουν να μην βγαινουν τετοια!
Τωρα απο ανεση δεν ειναι καναπες σαν το vstrom αλλα αν σαρεσι και το συνιθησεις δεν νομιζω να το αλακσεις,νομιζω οτι ειναι στα γουστα του καθενος.

SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

11/9/2011, 12:51 pm
Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι οι περισσότεροι απο εσάς έχετε και ένα 2ο μικρότερο για την πόλη και το VFR απλά για βολτούλες. Το καλύτερο θα ήταν να βρώ ένα να το οδηγήσω ώστε να βγάλω συμπεράσματα μόνος μου αν θα με βολέψει ή όχι και μετά να αποφασίσω αν θα κάνω την κίνηση ή αν θα αρχίσω να κοιτάω άλλα μοντέλα όπου συνεπάγεται ότι θα συμβιβαστώ καθώς ο έρωτας μου είναι άλλος Smile (βλ VFR). Και άν τελικά καταλήξω στην αγορά άλλου μοντέλου ίσως κάποια στιγμή άν μετακομίσω απο το τρελοκομείο (ΑΘΗΝΑ) να το ξανασκεφτώ :( :( . Δεν μου αρέσει σαν ιδέα βέβαια αλλά τι να κάνουμε Smile ίσως αν βρώ κάπου να το οδηγήσω να αρρωστήσω περισσότερο και να την κάνω την αγορά.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

11/9/2011, 3:55 pm
Soto, θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές με τους προλαλήσαντες.
Η καλύτερη ιδέα (για μένα...) είναι να έχεις ένα μικρό εντουράκι (ή σκούτερ) για μέσα στην πόλη. Όχι τόσο από άποψη ευελιξίας -τα VFR είναι πολύ πιο ευκίνητα από όσο νομίζει κανείς- όσο από άποψη κόστους και ψυχολογίας. Φαντάσου πόσο χαλαρός θα είσαι αν έχεις παρκάρει το μικρό ανάμεσα σε δύο ΙΧ και πως θα αισθάνεσαι αν έχεις κάνει το ίδιο με το γεμάτοι πλαστικά VFR.

Πάντως με ελάχιστα λεφτά μπορείς να πάρεις ένα καλοσυντηρημένο DR 200 ή ένα SEROW, να μην καίει τίποτα, να μη θέλει τίποτα και να καβαλάς πεζοδρόμια για πλάκα.
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

12/9/2011, 10:14 am
Άρα νομίζω πρέπει να αρχίσω να ξεχνάω την ιδέα VFR σιγά σιγα.... βάση με όλα αυτά που μου είπατε:(
Dimitrisk12
Dimitrisk12
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-22
Mηνύματα : 246
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 VTEC, PCX 125
Κράνος : SHOEI MULTITECH, X-LITE X 801 RR

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

12/9/2011, 10:49 am
Φίλε SOTO κι εγώ όταν ήθελα να πάρω το VFR σκεφτόμουν ακριβώς όπως εσύ. Ήθελα ένα μηχανάκι για να το χαίρομαι (και αυτό ήταν το VFR) και έλεγα αν μπορεί κάποιος να μετακινείται καθημερινά μέσα στη πόλη με ένα ss με ένα gs adventure ή με ένα varadero, τότε μπορώ κι εγώ με το VFR. Μετά όμως από 8 μήνες και 15000 χλμ, κατά 80% μέσα στη πόλη, κατάλαβα ότι με τα σημερινά δεδομένα το VFR κρινόταν ασύμφορο οικονομικά για everyday commuter. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν υποστηρίζω ότι δεν κάνει για commuter, γιατί η μηχανή είναι πολύ ευέλικτη, ροπάτη και πολύ ωραία για ανοιχτούς αστικούς δρόμους. Απλά θα πρέπει να την πάρεις μόνο αν η τσέπη σου αντέχει το κόστος χρήσης και συντήρησης, τα οποία πλέον είναι πολλά. Η μοτοσυκλέτα δεν είναι μόνο για να κάνεις τη δουλειά σου αλλά να σου προσφέρει και κάποια συγκίνηση. Αυτό όμως πληρώνεται.... Γι' αυτό θα πρέπει να δεις πόσα χιλιόμετρα κάνεις την ημέρα, σε τι δρόμους και αν θα κάνεις και κανένα ταξίδι, γιατί το VFR το θέλει το ταξιδάκι του συχνά πυκνά να αναπνέει λίγο....

Για μένα η λύση ήταν να πάρω ένα scooter 125 κυβικών, με το οποίο κάνω όλες τις αστικές μετακινήσεις μου με εξαιρετική οικονομία και άνεση, αλλά μου λείπει πάρα πολύ αυτό το συναίσθημα που είχα με το VFR, που άμα μου την βάραγε θα το έστριβα και λίγο στον Καρέα ή στην Αττική Οδό έτσι να ξεθυμάνω. Επίσης το λυπάμαι πολύ να το βλέπω κουκουλωμένο στο γκαράζ και οι συνθήκες της τωρινής ζωής μου να μην μου επιτρέπουν να το χαρώ....

Έχει ο καιρός γυρίσματα όμως....
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

12/9/2011, 11:00 am
Dimitrisk12 wrote:Φίλε SOTO κι εγώ όταν ήθελα να πάρω το VFR σκεφτόμουν ακριβώς όπως εσύ. Ήθελα ένα μηχανάκι για να το χαίρομαι (και αυτό ήταν το VFR) και έλεγα αν μπορεί κάποιος να μετακινείται καθημερινά μέσα στη πόλη με ένα ss με ένα gs adventure ή με ένα varadero, τότε μπορώ κι εγώ με το VFR. Μετά όμως από 8 μήνες και 15000 χλμ, κατά 80% μέσα στη πόλη, κατάλαβα ότι με τα σημερινά δεδομένα το VFR κρινόταν ασύμφορο οικονομικά για everyday commuter. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν υποστηρίζω ότι δεν κάνει για commuter, γιατί η μηχανή είναι πολύ ευέλικτη, ροπάτη και πολύ ωραία για ανοιχτούς αστικούς δρόμους. Απλά θα πρέπει να την πάρεις μόνο αν η τσέπη σου αντέχει το κόστος χρήσης και συντήρησης, τα οποία πλέον είναι πολλά. Η μοτοσυκλέτα δεν είναι μόνο για να κάνεις τη δουλειά σου αλλά να σου προσφέρει και κάποια συγκίνηση. Αυτό όμως πληρώνεται.... Γι' αυτό θα πρέπει να δεις πόσα χιλιόμετρα κάνεις την ημέρα, σε τι δρόμους και αν θα κάνεις και κανένα ταξίδι, γιατί το VFR το θέλει το ταξιδάκι του συχνά πυκνά να αναπνέει λίγο....

Για μένα η λύση ήταν να πάρω ένα scooter 125 κυβικών, με το οποίο κάνω όλες τις αστικές μετακινήσεις μου με εξαιρετική οικονομία και άνεση, αλλά μου λείπει πάρα πολύ αυτό το συναίσθημα που είχα με το VFR, που άμα μου την βάραγε θα το έστριβα και λίγο στον Καρέα ή στην Αττική Οδό έτσι να ξεθυμάνω. Επίσης το λυπάμαι πολύ να το βλέπω κουκουλωμένο στο γκαράζ και οι συνθήκες της τωρινής ζωής μου να μην μου επιτρέπουν να το χαρώ....

Έχει ο καιρός γυρίσματα όμως....

Μήπως θα ήταν εύκολο να μου πει κάποιος στο περίπου τι κόστος σύντήρησης έχει το VFR? Ας πούμε στο vstrom με την χρήση που του κάνω μου βγαίνει service κάθε 5-6 μήνες περίπου όπου το κόστος είναι περίπου στα 120 - 150€ εκτός απο τις φορές που πρέπει να αλλαχτούν αλυσίδα - φρένα κτλ κτλ.

Να πώ την αλήθεια ένα 2ο που σκέφτομαι είναι το GSX650F (το ντυμένο Bandit) όπου και αυτό 4κύλινδρο και στα ίδια κιλά περίπου με το VFR.

Οι διαδρομές που κάνω καθημερινά είναι Αθήνα - Πικέρμι (και πίσω) συνήθως απο Μεσογείων - Μαραθώνος και απο εκεί και πέρα υπάρχουν μέρες όπου μπορεί να πάω και Λαγονήσσι / Καβούρι / μαρούσι αλλά μπορεί να χρειαστεί να πάω και κέντρο (σε κεντρικά ξενοδοχεία της Αθήνας) γενικά σε όλο το λεκανοπέδιο της Αττικής ανάλογα με το πού έχω ραντεβού - δουλειά αλλά η βάση είναι στο Πικέρμι.

Στο vstrom Κάνω τον χρόνο περίπου στα 12.000 - 14.000χλμ ίσως και παραπάνω άν κανονιστεί κανένα μεγάλο ταξιδάκι.
N.V.8
N.V.8
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 486
Ηλικία : 43
Μοντέλο : KTM 950 ADVENTURE LC8
Κράνος : Arai tour x3

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

12/9/2011, 11:08 am
Ο φυσικός wrote:Soto, θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές με τους προλαλήσαντες.
Η καλύτερη ιδέα (για μένα...) είναι να έχεις ένα μικρό εντουράκι (ή σκούτερ) για μέσα στην πόλη. Όχι τόσο από άποψη ευελιξίας -τα VFR είναι πολύ πιο ευκίνητα από όσο νομίζει κανείς- όσο από άποψη κόστους και ψυχολογίας. Φαντάσου πόσο χαλαρός θα είσαι αν έχεις παρκάρει το μικρό ανάμεσα σε δύο ΙΧ και πως θα αισθάνεσαι αν έχεις κάνει το ίδιο με το γεμάτοι πλαστικά VFR.

Πάντως με ελάχιστα λεφτά μπορείς να πάρεις ένα καλοσυντηρημένο DR 200 ή ένα SEROW, να μην καίει τίποτα, να μη θέλει τίποτα και να καβαλάς πεζοδρόμια για πλάκα.

+1000 Θα συμφωνήσω με τον φίλο Τάκη... Αν κι εγώ το χρησιμοποιούσα για όλες τις δουλειές μου και μεσα στην Αθήνα και εξω και παντου...
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

12/9/2011, 11:37 am
N.V.8 wrote:
Ο φυσικός wrote:Soto, θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές με τους προλαλήσαντες.
Η καλύτερη ιδέα (για μένα...) είναι να έχεις ένα μικρό εντουράκι (ή σκούτερ) για μέσα στην πόλη. Όχι τόσο από άποψη ευελιξίας -τα VFR είναι πολύ πιο ευκίνητα από όσο νομίζει κανείς- όσο από άποψη κόστους και ψυχολογίας. Φαντάσου πόσο χαλαρός θα είσαι αν έχεις παρκάρει το μικρό ανάμεσα σε δύο ΙΧ και πως θα αισθάνεσαι αν έχεις κάνει το ίδιο με το γεμάτοι πλαστικά VFR.

Πάντως με ελάχιστα λεφτά μπορείς να πάρεις ένα καλοσυντηρημένο DR 200 ή ένα SEROW, να μην καίει τίποτα, να μη θέλει τίποτα και να καβαλάς πεζοδρόμια για πλάκα.

+1000 Θα συμφωνήσω με τον φίλο Τάκη... Αν κι εγώ το χρησιμοποιούσα για όλες τις δουλειές μου και μεσα στην Αθήνα και εξω και παντου...

Την πάλευες στην Αθήνα απο θέση οδήγησης κυρίως?
N.V.8
N.V.8
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 486
Ηλικία : 43
Μοντέλο : KTM 950 ADVENTURE LC8
Κράνος : Arai tour x3

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

12/9/2011, 11:46 am
Μια χαρά την πάλευα! Απλά είναι δυσκολοι οι καιροί για να έχεις μια τέτοια μηχανή για όλα.Μια πτώση και μετράς χιλιάρικα... άσε δε τα αναλώσιμα...
Αν τα έχεις να τα σκάς πάρτην . Τα κάνει όλα αλλα πλέον δεν συμφέρει.


Σημείωση : Μετά απο κανα χρόνο πήρα ένα XR 400 κι έκανα επίσης τα πάντα χωρίς ανγχος...

Η απόφαση δική σου! Wink
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

12/9/2011, 11:48 am
N.V.8 wrote:Μια χαρά την πάλευα! Απλά είναι δυσκολοι οι καιροί για να έχεις μια τέτοια μηχανή για όλα.Μια πτώση και μετράς χιλιάρικα... άσε δε τα αναλώσιμα...
Αν τα έχεις να τα σκάς πάρτην . Τα κάνει όλα αλλα πλέον δεν συμφέρει.


Σημείωση : Μετά απο κανα χρόνο πήρα ένα XR 400 κι έκανα επίσης τα πάντα χωρίς ανγχος...

Η απόφαση δική σου! Wink

Smile και τώρα με το vstrom κάθε μέρα το έχω και τρέμω λιγάκι στην ιδέα μην πέσει αλλα ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχει πέσει.
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

12/9/2011, 11:52 am
Άντε να πω και εγώ να σε μπερδέψω περισσότερο, από το ΄97 εως τώρα με το βου φου εντός και εκτός των τειχών. Οδηγηκά είναι καλές και μέσα (για κέντρο κέντρο λέμε), καίνε, ζεσταίνονται μόνο το καλοκαίριον, αλλά τότε το ίδιο κάνεις και εσύ, φόβάσε μην κάποιος μ@λ@κας στη χτυπήσει ή στη ρίξει αλλά όλα με στο πρόγραμμα είναι, λαδάκια εγώ τουλάχιστον κάθε 9 με 10.000 χιλιομ. και 30 ή 40 μπουζί και εντατήρα αν λέει έτσι το μανιουαλ. Μηχανάκιι +μηχανάκι + τουτού=είναι πολλά τα λεφτά Άρη. Μια μοτό ένα τουτού, έιναι αρκετά. Να μην την λυπάσε, αν ήταν να χαλάνε τα οποιάδηποτε καλά πράγματα, τότε η φτήνια τρώει τον παρά. Με το 750 είχα 110.000 χιλιομ. το 75% έγινε δουλειά σπίτι, κανένα πρόβλημα (ε μάλλον αναρθωτής), το μπιφτέκ την γλύτωσε εκτός της περσινής χρονιάς γιατί τώρα κάνω πήγαινε έλα 66χιλιομ από τα οποία τα 3 με 4 είναι μέσα στην πόλη. Προσωπικά δεν θα έπερνα μικρό μοτό, το βου φου μου το τουτού μου είναι μια χαρά έξοδα._ Smile
chr1s_86
chr1s_86
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-09
Mηνύματα : 474
Ηλικία : 37
Μοντέλο : '88 BROS & '01 VFR
Κράνος : SHARK

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

12/9/2011, 11:55 am
SOTOS80 wrote:

Την πάλευες στην Αθήνα απο θέση οδήγησης κυρίως?


Μια χαρά είναι και μέσα στην πόλη (προσωπική μου άποψη) έτσι κι αλλιώς τα κλιπ ον είναι ψηλά....

Ωστόσο κι εγώ σπάνια το χρησιμοποιώ μέσα στην Αθήνα για τους γνωστούς λόγους...

Επίσης ένας ακόμη λόγος : Μέσα σε 10 μέρες μου έχουν ρίξει κάτω το BROS δύο φορές Mad Mad Φαντάζεστε να ήταν το VFR Μελλοντικη αγορά VFR 530333 Μελλοντικη αγορά VFR 530333
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

12/9/2011, 12:05 pm
Οταν το ειχα παρει το VFR, και για αρκετους μηνες πηγαινοερχομουνα στη δουλεια με αυτο..
Κουραστικο δεν ειναι, απλα το λυπασαι λιγο.. παντως η μεταβαση απο και προς τη δουλεια ηταν το highlight της ημερας!

Αργοτερα πηρα ενα σκουτερ , το οποιο μεσα σε 2 χρονια μολις το εκανα αποσβεση απο τις διαφορές στο κοστος χρησης (βενζινες & αλλα) σε σχεση με το VFR...

Ομως σπανια πχ καμια παρασκευη το μηνα, αμα εχω ορεξη, το παιρνω στη δουλεια και μου φτιαχνει τη μερα.. ειναι απολααυση ακομα και μεσα στην πολη, αμα πηγαινεις καμια εθνικη, συγγρου παραλιακη κτλ...

SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

12/9/2011, 12:07 pm
SOTOS80 wrote:Άρα νομίζω πρέπει να αρχίσω να ξεχνάω την ιδέα VFR σιγά σιγα.... βάση με όλα αυτά που μου είπατε:(




Όοοοχιιιιι μην ξεχνάς την ιδέα του vfr.
Μπορείς να αγοράσεις την δικιά μου αν θες. Wink
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

12/9/2011, 12:11 pm
Με έχετε κάνει άστα να πάνε χαχα Smile Smile πολύ μπέρδεμα . Κόστος συντήρησης περίπου πόσο είναι το VFR? Έτσι όπως τα λέτε ίσως να μου έρχεται και το ίδιο με το vstrom (αν είναι να κάνει αλλαγή λαδιών κάθε 10.000) όπου στο vstrom κάνω κάθε 6.000. Δεν υπολογίζω την βενζίνη που σαφώς καίει περισσότερο απο το vstrom αλλα αυτό είναι λογικό, και το GSX650F να πάρω πάλι περισσότερο θα καίω.
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

12/9/2011, 12:14 pm
Εγώ λάδια αλλάζω κάθε 10.000.Αν δεν κάνω λάθος 80-100 ευρω?
Αλλαγη μπουζί θέλει στις κάθε 50.000 χλμ.
Το φίλτρο και τακάκια δεν θυμάμαι.
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

12/9/2011, 12:14 pm
Μονο μη πεσεις στην παγιδα να αποφασισεις λογιστικα.... η εστω μονο με τετοια κριτηρια... δεν αγοραζεις πχ τηλεόραση
αμα το κανεις μια βολτα, θα τα δεις απο αλλη οπτικη τα πραματα μετα :-)
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

12/9/2011, 12:19 pm
KiloMeater wrote:Μονο μη πεσεις στην παγιδα να αποφασισεις λογιστικα.... η εστω μονο με τετοια κριτηρια... δεν αγοραζεις πχ τηλεόραση
αμα το κανεις μια βολτα, θα τα δεις απο αλλη οπτικη τα πραματα μετα :-)

Δεν το βλέπω λογιστικά το θέμα, πιο πολύ με νοιάζει η θέση οδήγησης παρά όλα τα άλλα. Και ΑΝ τυχον γίνει η σταβή και πέσει, πιστέυω ότι είναι κάτι που ισχύει σε όλα τα μηχανάκια είτε αυτό ειναι vstrom , varadero, GSXF , VFR, ότι και να έχεις εκτός απο μικρό enduro - παπί το ξήλωμα δεν το γλιτώνεις - απο την άλλη όμως το χαίρεσαι και δεν το έχεις για μηχανάκι του Σαββατοκύριακου.

Πρέπει να βρώ ένα να το κάνω βόλτα μου φαίνεται να δώ πως είναι δεν γίνεται αλλιώς.. αλλά που?? Σε καμία μάντρα μήπως μεταχειρισμένο?
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

12/9/2011, 12:26 pm
SOTOS80 wrote:Με έχετε κάνει άστα να πάνε χαχα Smile Smile πολύ μπέρδεμα . Κόστος συντήρησης περίπου πόσο είναι το VFR? Έτσι όπως τα λέτε ίσως να μου έρχεται και το ίδιο με το vstrom (αν είναι να κάνει αλλαγή λαδιών κάθε 10.000) όπου στο vstrom κάνω κάθε 6.000. Δεν υπολογίζω την βενζίνη που σαφώς καίει περισσότερο απο το vstrom αλλα αυτό είναι λογικό, και το GSX650F να πάρω πάλι περισσότερο θα καίω.

Λάδια 100% συνθετικά, 3 λίτρα 36€, φίλτρο 5€, αλλαγή εμού του ιδίου, α και παραφλού για το ψυγείο από αλεξ πακέτο μμμ 3, 4€. Τώρα εντατήρες εχω αλλάξει το πίσω και θέλω τον μπροστινό, κάποια στιγμή θα τον βάλω και αυτόν https://vfrh.forumgreek.com/t2630p96-topic#67427
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

12/9/2011, 2:46 pm
tomakos wrote:
SOTOS80 wrote:Με έχετε κάνει άστα να πάνε χαχα Smile Smile πολύ μπέρδεμα . Κόστος συντήρησης περίπου πόσο είναι το VFR? Έτσι όπως τα λέτε ίσως να μου έρχεται και το ίδιο με το vstrom (αν είναι να κάνει αλλαγή λαδιών κάθε 10.000) όπου στο vstrom κάνω κάθε 6.000. Δεν υπολογίζω την βενζίνη που σαφώς καίει περισσότερο απο το vstrom αλλα αυτό είναι λογικό, και το GSX650F να πάρω πάλι περισσότερο θα καίω.

Λάδια 100% συνθετικά, 3 λίτρα 36€, φίλτρο 5€, αλλαγή εμού του ιδίου, α και παραφλού για το ψυγείο από αλεξ πακέτο μμμ 3, 4€. Τώρα εντατήρες εχω αλλάξει το πίσω και θέλω τον μπροστινό, κάποια στιγμή θα τον βάλω και αυτόν http://www.vfrh.net/t2630p96-topic#67427

Έτσι όπως μου τα λέτε πρέπει να έρχεται σχεδόν στα ίδια με το vstrom σε έξοδα μιας και εχει πιο αραια διαστηματα service. Δεν υπολογίζω φυσικά την βενζίνη όπου λογικό είναι να καίει περισσότερο.
Dimitrisk12
Dimitrisk12
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-22
Mηνύματα : 246
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 VTEC, PCX 125
Κράνος : SHOEI MULTITECH, X-LITE X 801 RR

Μελλοντικη αγορά VFR Empty Re: Μελλοντικη αγορά VFR

12/9/2011, 3:34 pm
Τα λάδια λίγο πολύ ίδια θα σου έρχονται γιατί παίρνουν ίδια ποσότητα. Τακάκια και λάστιχα θα σου βγαίνουν πιο ακριβά και πιο συχνά οι αλλαγές και ανάλογα με τα χιλιόμετρα που θα έχει η μηχανή που θα πάρεις, θα προκύψουν και άλλες τυχόν βλέβες όπως ανορθωτές, θερμοστάτες, εντατήρες κλπ που έχουν γραφτεί κατά καιρούς στο forum και έχουν υψηλά κόστη αντικατάστασης. Μπορεί και να μην στα βγάλει αλλά υπολόγισέ τα να είσαι μέσα. Βέβαια το κόστος συντήρησης εξαρτάται από το που παίρνεις τα αναλλώσιμα/ανταλλακτικά καθώς και με το που΄κάνεις τα service.

Πάντως, νομίζω ότι η βενζίνη είναι ο κυριότερος παράγοντας που πρέπει να σκεφτείς και θα δεις μεγάλη διαφορά σε σχέση με δικύλινδρο. Εκεί είναι τα πολλά λεφτά....

Για Bandit που συζητάς, δεν νομίζω ότι αξίζει σε σχέση με V-strom. Δεν θα δεις ιδιαίτερη διαφορά σε αίσθηση. Το VFR, με το που θα το καβαλήσεις θα νιώσεις μεγάλη διαφορά. Θα καταλάβεις μηχανή με χαρακτήρα. Και που να ανοίξει και το VTEC........
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum