Go down
aramis
aramis
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2018-04-18
Mηνύματα : 4
Ηλικία : 32
Μοντέλο : den_exo_matia_mou
Κράνος : Καμία επιλογή

Προβλημα με συμπλεκτη? Empty Προβλημα με συμπλεκτη?

19/9/2019, 4:13 pm
Καλησπερα σας. Τον Αυγουστο εκανα αλλαγη δισκους (ebc μαζι με ελατηρια) και λαδια (15-50 motul 5100) πριν απο ταξιδι 4500 κμ. 
Καπου στα 3000 και με κρυα μηχανη (το πρωι που την εβαζα μπροστα), προσεξα πως η πρωτη καπως δεν κουμπωνε "ωραια" και το κιβωτιο σαν να μην λυπαινοταν σωστα. Ετσι μου φαινοταν, δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω. Επισης με πρωτη μεσα και σβηστη μηχανη,  πατωντας συμπλεκτη δεν μπορουσα να κουνησω την μηχανη. 
Πριν ειχα βαλει liqui moly 10-40 ιμησυνθετικο και ηταν μια χαρα -οχι βελουδο, αλλα δεν ειχα προβλημα-. 
Μηπως εχετε καμια προταση οι πιο εμπειροι? Δεν πρεπει να ειναι ετσι σιγουρα παντως. 
Εβαλα χοντρο λαδι? εκανα μ@%# στην αλλαγη δισκων? Να λυθει με μια αλλαγη λαδιων-ε και αντε και μια εξαερωση? Μπορω να γραφω και αλλα μην γινομαι κουραστικος.. Very Happy
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Προβλημα με συμπλεκτη? Empty Re: Προβλημα με συμπλεκτη?

20/9/2019, 5:31 pm
Γεια σου φιλε.

Δεν ξερω να σου πω κστι αλλα θα βοηθούσε να γρσψεις για τι μηχσνη μιλαμε.
aramis
aramis
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2018-04-18
Mηνύματα : 4
Ηλικία : 32
Μοντέλο : den_exo_matia_mou
Κράνος : Καμία επιλογή

Προβλημα με συμπλεκτη? Empty Re: Προβλημα με συμπλεκτη?

20/9/2019, 5:54 pm
Οπ παράλειψη.. vfr 800 tou 1999
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Προβλημα με συμπλεκτη? Empty Re: Προβλημα με συμπλεκτη?

25/9/2019, 11:47 am
Πιθανόν κουράστηκαν τα λάδια, το κιβώτιο είναι το πρώτο που ταλαιπωρείται όταν κουράζονται τα λάδια.

Προσωπική γνώμη: ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ motul 5100. Δύο φορές έχω βάλει, δύο φορές είχα θέματα. Σε σημείο που απορώ, πως πουλάει ακόμα αυτή η μάρκα.

Άλλαξε λάδια, ξαναβάλε το liqui που ξέρεις πως δούλευε. Αν διορθωθεί ήταν το λάδι, αν δεν διορθωθεί είναι κάτι άλλο.

Βάλε μηχανή στο κεντρικό σταντ, και δες αν ο συμπλέκτης σου απομονώνει. Βάλε ταχύτητα, δέσε με ένα λάστιχο το συμπλέκτη τέρμα πατημένο, και τσέκαρε αν μπορεί ο τροχός να γυρίσει με το χέρι. Σύγκρινε με όταν έχεις κενή. Δεν σημαίνει ότι πρέπει να είναι το ίδιο, αλλά αν με κενή γυρνάει αέρα, και με 1η και συμπλέκτη δεν το γυρνάει ούτε ο Αρνολντ, έχει θέμα ο συμπλέκτης.

Στο σπρώξιμο πως είναι με 1η και συμπλέκτη πατημένο, αφού ζεσταθεί; Πάλι δεν σπρώχνεται με τίποτα;
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Προβλημα με συμπλεκτη? Empty Re: Προβλημα με συμπλεκτη?

28/9/2019, 12:30 pm
Νομιζω οτι λαδι 15-50 ειναι "χοντρουτσικο" για VFR, καλυτερα 10-40 ακομα και για ζεστα κλιματα σαν της Ελλαδας. Αλλαξε πρωτα το λαδι με Liqui Moly 10-40 που εβαζες, οπως ειπε κι'ο Caracal και βλεπεις, εξ'αλλου κοντα σε αλλαγη εισαι αφου εχεις κανει ηδη τουλαχιστο 4500χμ.


Σχετικα με τα Motul 5100, οι αποψεις διιστανται. Εχω ακουσει κι'αλλους που λενε οτι εχουνε προβλημα με το κιβωτιο κλπ. Εγω τα βαζω στο δικο μου απο τα 6000χμ (στο πρωτο σερβις των 1000χμ που εκανα σε εξουσιοδοτημενο βαλανε Castrol) και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα, τωρινα χμ 104000. Βεβαια τα φερνω συνηθως απο το Νησι, γιατι στην Ελλαδα εχουν ακουστει περιπτωσεις νοθειας στα Motul.
aramis
aramis
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2018-04-18
Mηνύματα : 4
Ηλικία : 32
Μοντέλο : den_exo_matia_mou
Κράνος : Καμία επιλογή

Προβλημα με συμπλεκτη? Empty Re: Προβλημα με συμπλεκτη?

6/10/2019, 9:06 pm
Καλησπέρα. Πολύ βοηθητικά τα παραπάνω και σας ευχαριστώ.
Μάλλον ο συμπλέκτης είναι οκ και το πρόβλημα ίσως ήταν τα λάδια. Με πρώτη πατημενη η ρόδα γυρναγε, ανεξαρτήτως θερμοκρασίας κινητήρα. Αλλάχτηκαν τα λάδια με 10-40 liqui και το "πρόβλημα" που υπήρχε εξαφανίστηκε.
Τώρα γιατί να συνέβη αυτό δεν ξέρω. Υποψιάζομαι το πιο παχύρευστο λάδι? Ίσως ότι είχα και λιιιγπ παραπάνω ποσοτητα?
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum