Go down
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

πίσω aftermarket φρένο Empty πίσω aftermarket φρένο

22/9/2009, 2:51 pm
για όσους βάζουν aftermarket φρένα στην vefa

βάζω τα carbonlorain φρένα τα οποία είναι ίδια μπροστά και πίσω και πάντα όταν γυρνώ από την πίστα θέλω εξαέρωση. Χωρίς να υπάρχει κάποιο ελάττωμα μάλλον από βράσιμο του υγρού.

Μετά από πολύ σκέψη……..

πίσω aftermarket φρένο Frena


Τα πίσω μαμά φρένα έχουν στην εξωτερική τους πλευρά μια ασπίδα θερμοκρασίας όπως δείχνω στην φωτογραφία. Χωρίς αυτά μάλλον εκεί που είναι χωμένη η δαγκάνα ζεσταίνεται στα πολλά. Πάντως παρά την ταλαιπωρία της πίστας μόνο εξαέρωση θελαν ούτε δύναμη ούτε απόδοση έχασαν.

Αυτά μπαίνουν και στα aftermarket φρένα αλλά αν πατηθούν λίγο και μειωθεί η πάστα τους ώστε να χωρέσουν.
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

πίσω aftermarket φρένο Empty Re: πίσω aftermarket φρένο

22/9/2009, 2:57 pm
glystras wrote:Μετά από πολύ σκέψη……..

Ναι, όντως, μετά τα 41 η ταχύτητα του επεξεργαστή πέφτει κατακόρυφα. Very Happy


Για πες, γιατί δεν βάζεις τα Honda τακάκια; Είναι καλύτερα τα CarbonLoraine;
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

πίσω aftermarket φρένο Empty Re: πίσω aftermarket φρένο

22/9/2009, 3:31 pm
apostat wrote:
Για πες, γιατί δεν βάζεις τα Honda τακάκια; Είναι καλύτερα τα CarbonLoraine;

Στην πίστα είναι απείρως καλύτερα από τα μαμά με δυνατό δάγκωμα χωρίς να κουράζονται.

Τα μαμά στην πίστα μου έκαναν έναν ωραίο μελιτζανί δίσκο μπροστά και μετά στο δρόμο έσκουζαν ακόμα και χωρίς φρένο για 1 εβδομάδα ( μάλλον είχαν στραβώσει το δισκο ελαφρά).

με τα Lorain κανενα τετοιο προβλημα αλλα, στο δρόμο θέλουν προσοχή μιας και αν είσαι πολύ ώρα αφρενάριστος στο πρώτο φρένο χάνεις μέτρα μέχρι να ζεσταθούν.
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

πίσω aftermarket φρένο Empty Re: πίσω aftermarket φρένο

23/9/2009, 2:33 pm
glystras wrote:


Τα πίσω μαμά φρένα έχουν στην εξωτερική τους πλευρά μια ασπίδα θερμοκρασίας όπως δείχνω στην φωτογραφία. Χωρίς αυτά μάλλον εκεί που είναι χωμένη η δαγκάνα ζεσταίνεται στα πολλά. Πάντως παρά την ταλαιπωρία της πίστας μόνο εξαέρωση θελαν ούτε δύναμη ούτε απόδοση έχασαν.

Αυτά μπαίνουν και στα aftermarket φρένα αλλά αν πατηθούν λίγο και μειωθεί η πάστα τους ώστε να χωρέσουν.


το ιδιο ισχυει και για τα μπροστα , τις βαζω και εγω που τοποθετω τα brembo.
CAPO1305
CAPO1305
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-03
Mηνύματα : 16
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 V-TEC ABS 2003
Κράνος : ARAI RX-7 GP DANY REPLICA

ΕΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ

πίσω aftermarket φρένο Empty Re: πίσω aftermarket φρένο

19/3/2011, 9:41 pm
παιδια απο τη μερα που την πηρα την δικη μου παντως το πρωτο πραμα που εκανα ειναι να αλλαξω τακακια... μετα απο εντονη χρηση και πολλα χρονια εχω καταλληξη στα EBC 261 HH... μονο ΗΗ που σημαινει μεταλικα. ειναι τα μοναδικα πουθ δεν με εχουν κανει ζημια στο δισκο και εχουν ομοιομορφη φθορα με το δισκο... η αποδοση ειναι σταθερη απο την αρχη ως την μερα που θα τα αλλαξω. για να πω την αληθεια ομως σε πιστα δεν εχω μπει για να τα χρησιμοποιησω...αλλα απο μπραλλο και οπου αλλου τα χριαστηκα απλα δεν το σκεφτηκα να τα τσιτωσω....
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum