Go down
VFR
VFR
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-10
Mηνύματα : 49
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR1000
Κράνος : Καμία επιλογή

Αναζητωντας RC36-II Empty Αναζητωντας RC36-II

30/3/2009, 12:35 pm
Αναζήτησης συνέχεια:

κοιτάζω VFR750 RC36II (μάλλον σαν του Ταξιδευτή, προφανώς όμως όχι στην ίδια κατάσταση!).

τι να έχω υπ'όψη μου στον έλεγχο; (που πόναγε αυτό το μοντέλο; μήπως παραείναι παλιό;)




κάποιος παραπάνω είπε πως είναι ελαφρώς πιο γρήγορο από τα νεώτερα; Whistle
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Αναζητωντας RC36-II Empty Re: Αναζητωντας RC36-II

30/3/2009, 5:13 pm
VFR wrote:Αναζήτησης συνέχεια:

κοιτάζω VFR750 RC36II (μάλλον σαν του Ταξιδευτή, προφανώς όμως όχι στην ίδια κατάσταση!).

τι να έχω υπ'όψη μου στον έλεγχο; (που πόναγε αυτό το μοντέλο; μήπως παραείναι παλιό;)

κάποιος παραπάνω είπε πως είναι ελαφρώς πιο γρήγορο από τα νεώτερα; Whistle

Καταρχας να ξεκαθαρισω κατι: κανενα VFR δεν ειναι γρηγορο -τουλαχιστον συγκρινομενο με τα sport μοντελα. Η Honda εξαλλου το εβγαλε με εντελως αλλο σκεπτικο και το εκανε τοσο επιτυχημενα που δημιουργησε ολοκληρη κατηγορια στην οποια παραμενει δεκαετιες τωρα ο αρχηγος! cheers

Οποτε αν το ζητουμενο σου ειναι το πιο γρηγορο μοντελο, τοτε ισως να κοιταζες κατι αλλο πιο σπορ; Ολα τα VFR ειναι πανω κατω ιδια στις επιδοσεις τους. Ολα βγαζουν περιπου 90-100 αλογα στον τροχο και το μονο που διαφερει ειναι το βαρος.
Οπως ειναι λογικο οσο πιο νεοτερο το μοντελο τοσο πιο βαρυ (ηλεκτρονικα, ψεκασμοι, ABS, συνδιασμενα φρενα, VTEC κλπ). Τα 800αρια μπορει να εχουν λιγο περισσοτερη δυναμη σε απολυτα νουμερα (και μιλαμε για διαφορες των +/- 5 ιππων εδω) απο τα 750 αλλα οι διαφορες εξαφανιζονται λογω και του αυξημενου βαρους.

Στο θεμα με τις δυναμομετρησεις ειχα βαλει εναν πινακα με ιπποδυναμεις, βαρη και επιδοσεις ολων των γενιων VFR. Θα δεις οτι το πιο γρηγορο ειναι το πρωτο VFR του 85-86 (RC24) οντας και το πιο ελαφρυ.

Οπως και να εχει ομως, περα απο τα απολυτα νουμερα (που ειναι εντελως αχρηστα στην περιπτωση της VFR), η ουσια ειναι οτι οσο πιο νεα η γενια τοσο πιο "νεα" αισθηση δινει το μηχανακι.
Οδηγοντας την Gen6 του Βαγγελη μου εκανε αισθηση το ποσο πολυ εκρυβε το βαρος της και το ποσο ευελικτη ειναι. Μοιαζει πιο ελαφρυα απο την δικη μου, παροτι στην πραγματικοτητα αυτο δεν ισχυει. Επισης αισθητη διαφορα ειχαν τα φρενα οπου η εξελιξη στα τοσα χρονια ηταν ολοφανερη. Βεβαια ειναι λιγο ανιση η συγκριση μιας που το δικο μου θελει επειγοντως τακακια/σωληνακια αλλα και παλι η διαφορα ειναι σημαντικη.

Κατα τα αλλα αναφορικα με το μοτερ και τη γενικοτερη αισθηση οι 2 γενιες ηταν πολυ πολυ κοντα.
Ισως θα εφτανα να πω οτι η αισθηση που δινει η RC36 στο δρομο -εμενα τουλαχιστον- μου αρεσει περισσοτερο γιατι δειχνει μεν λιγοτερο ευελικτη αλλα ειναι πολυ πιο σταθερη και σιγουρη στο πατημα της.
Αυτο δινει την δυνατοτητα στον αναβατη να την πιεσει στο οριο της χωρις φοβο για ατσαλες η αποτομες αντιδρασεις.
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Αναζητωντας RC36-II Empty Re: Αναζητωντας RC36-II

30/3/2009, 5:39 pm
Τωρα, αναφορικα με το ερωτημα σου στο τι να προσεξεις.... Ανοιγεις μεγαλη ιστορια εδω.

Καταρχας, αγοραζοντας μεταχειρισμενο πρεπει να θυμασαι οτι παιρνεις και καποιο ρισκο. Το ποσο μεγαλο θα ειναι, θα εξαρτηθει απο το ποσο καλα θα κανεις την ερευνα σου στην αγορα και ποσο προσεκτικα θα ξεψαχνισεις το μηχανακι που σε ενδιαφερει.

Οταν πας να δεις μια μηχανη καλο ειναι να εχεις μαζι και καποιον γνωστη φιλο σου που θα δει τη μηχανη ψυχρα. Εσυ οντας θερμος μπορει να παραβλεψεις καποια πραγματα πανω στην τ@υλα σου, ενω ο φιλος σου θα δει το θεμα πιο αποστασιοποιημενα.

Καλο ειναι η μηχανη να μην εχει πεσει, η αν εχει πεσει να μην εχει φαει ασχημο τσαμπουκα. Κοιτα το πλαισιο και το λαιμο για ιχνη απο καλιμπρα, ενω δες και το υποπλαισιο να μην εχει κολλησεις η να μην ειναι ξαναβαμμενο (κατι που κλασσικα υποδεικνυει επισκευη).

Επισης προσεξε τα πλαστικα να μην ειναι σπασμενα. Τα πλαστικα στην VFR -και ειδικα στα RC36- ειναι πανακριβα και πλεον δυσευρετα, οποτε καλο θα ειναι να ειναι σε καλη κατασταση.
Γενικα αν δεις οτι η μηχανη εχει επανω διαφορα αυτοκολλητα κλπ, θα πρεπει να εισαι επιφυλακτικος γιατι μπορει να κρυβουν σπασιματα και αλλα τετοια δυσαρεστα.

Αναφορικα με το μοτερ, τα VFR ειναι αλεξισφαιρα. Μην φοβηθεις τα χιλιομετρα! Ακομα και 60,000+ χλμ να εχει, αν εχει συντηρηθει σωστα δεν εχεις να φοβασαι τιποτα. Προφανως βεβαια αν μπορεις να βρεις καποιο με λιγοτερα χιλιομετρα τοτε ακομα καλυτερα.
Παντως εγω θα απεφευγα μηχανακια με οδομετρα στα 20-30 χιλιαδες ΟΤΙ και αν λεει ο ιδιοκτητης τους! Οι VFR ειναι χιλιομετροφαγοι, οποτε αν μετα απο 10+ χρονια εχει κανει 30,000 χλμ τοτε κατι δεν παει καλα.

Ελεγξε αναρτησεις, φρενα κλπ!
Υπαρχει πιθανοτητα τα αναλωσιμα στη μηχανη που θα βρεις να ειναι για πεταμα. Τα αμορτισερ μετα τα 50,000 χλμ θελουν επισκευη/αλλαγη, οπως και οι δισκοι του συμπλεκτη. Το ιδιο ισχυει και για τακακια, λαστιχα κλπ
Αν ολα αυτα ειναι σε κακη κατασταση τοτε απαιτησε απο τον πωλητη να κοψει τα αναλογα ποσα απο την τιμη που ζηταει.

Στο ιδιο μηκος κυματος, τα ηλεκτρικα των VFR επισης ειναι απροβληματιστα, ΠΛΗΝ του ανορθωτη που ειναι κλασσικο προβλημα στα Honda. Ρωτησε αν τον εχει αλλαξει και δες αν τα φωτα στο ταμπλο παιζουν αν αναβεις αλαρμ/πατας πισω φρενο κλπ. Αν ναι, ειναι σημαδι ανορθωτη που παει σιγα σιγα για βρουβες.

Τωρα, σε προσωπικο επιπεδο εχω να πω οτι υπαρχει πιθανοτητα να απογοητευτεις ψαχνοντας RC36-II στην Ελληνικη αγορα.
Οι λογοι ειναι αρκετοι.

Καταρχας, το μηχανακι αυτο ποτε δεν ηρθε στην Ελλαδα επισημα, σε αντιθεση με ολες τις αλλες γενιες VFR! Βλεπεις, ο ΣανΚορακης επειδη ειδε οτι το RC36 του 1990 δεν εκανε πωλησεις, δεν εφερε καθολου τον αντικαταστατη του και επελεξε να φερει μονο CBR κλπ. Προφανως οταν το εμαθε αυτο η Honda Ιαπωνιας εγινε της μουρλης και ετσι ο ΣανΚορακης αναγκαστηκε να φερει κανονικα το RC46 (VFR 800 fi).

Αυτο αμεσως αμεσως σημαινει οτι τα RC36-II που κυκλοφορουν στην αγορα ειναι ελαχιστα. Οταν εγω εψαχνα τις αγγελιες ειχα βρει 4 ολα και ολα.

Το δευτερο προβλημα εχει να κανει με την νοοτροπια του Ελληνα γενικοτερα. Δεν ξερω γιατι, αλλα οταν ενα οχημα (αμαξι η μοτο) παλιωνει ο Ελληνας το παραταει στη μοιρα του, σε αντιδιαστολη με οταν ειναι καινουργιο που το γυαλιζει/πλενει καθε 5 λεπτα!
Το RC36-II οντας μηχανη 12+ ετων θεωρειται παλια πλεον... Και ετσι δυστυχως οσα μηχανακια ειδα ηταν σε κακη κατασταση. Σκουρια, γρασσα/πισσες/λαδια, σπασιματα και γρατζουνιες σε πλαστικα, τροχοι ξεφλουδισμενοι και βεβαια μηχανικα σε κατασταση "απλα να κινειται".

Τετοια μηχανη θελει ανθρωπο μερακλη για να τη βρεις σε καλη κατασταση και δυστυχως ο Ελληνας προτιμαει το καινουργιο και το παλιο το παραταει σε καποιο ανηλιαγο υπογειο να το τρωει η υγρασια και οι αραχνες...

Οπως και να εχει ομως δεν θελω να σε απογοητευσω! Αυτα ηταν πραγματα που συναντησα εγω! ΔΕΝ σημαινει οτι θα τα βρεις και εσυ μπροστα σου, ετσι; Wink Απο τοτε μεχρι τωρα μπορει να βγηκαν στην αγορα και καποιες καλοσυντηρημενες μηχανες!

Ελπιζω να βοηθησα και για οτι αλλο θες εδω ειμαστε!
VFR
VFR
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-10
Mηνύματα : 49
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR1000
Κράνος : Καμία επιλογή

Αναζητωντας RC36-II Empty Re: Αναζητωντας RC36-II

30/3/2009, 9:55 pm
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
Επειδή δεν είμαι εξοικειωμένος με τα εξωτερικά χαρακτηριστικά της,
έχει μαύρο καντράν στο ταχύμετρο και λευκό στο στροφόμετρο;

Επίσης έχει μία εξάτμιση ψηλά δεξιά; (σύριζα στη σέλα;)
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Αναζητωντας RC36-II Empty Re: Αναζητωντας RC36-II

30/3/2009, 10:06 pm
έχει μαύρο καντράν στο ταχύμετρο και λευκό στο στροφόμετρο;

Ω ναι. Smile Και ειναι και πανεμορφα! Που να τα δεις τη νυχτα με τον γαλαζοπρασινο φωτισμο τους... I love you

Επίσης έχει μία εξάτμιση ψηλά δεξιά; (σύριζα στη σέλα;)

Οχι. Κανονικα ειναι κατω χαμηλα, ΑΛΛΑ αν θες μπορεις να παρεις aftermarket εξατμιση που μπαινει ψηλα οπως λες. Smile

YΓ. Να ο φωτισμος και το πως ακουγεται με μια ανοιχτη εξατμιση... I love you Drinking
<object width="425" height="344"><param name="movie" value="https://www.youtube.com/v/KTMHBpeniW0&hl=en&fs=1&color1=0x5d1719&color2=0xcd311b"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="https://www.youtube.com/v/KTMHBpeniW0&hl=en&fs=1&color1=0x5d1719&color2=0xcd311b" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>
VFR
VFR
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-10
Mηνύματα : 49
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR1000
Κράνος : Καμία επιλογή

Αναζητωντας RC36-II Empty Re: Αναζητωντας RC36-II

30/3/2009, 10:37 pm
Ευχαριστώ και πάλι!!!
VFR
VFR
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-10
Mηνύματα : 49
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR1000
Κράνος : Καμία επιλογή

Αναζητωντας RC36-II Empty Re: Αναζητωντας RC36-II

30/3/2009, 10:52 pm
Η πίσω ζάντα 5 μπράτσα και η εμπρός 6;
Γιατί αυτό;;;;
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Αναζητωντας RC36-II Empty Re: Αναζητωντας RC36-II

31/3/2009, 9:24 am
Ταξιδευτής wrote:η ουσια ειναι οτι οσο πιο νεα η γενια τοσο πιο "νεα" αισθηση δινει το μηχανακι.
Οδηγοντας την Gen6 του Βαγγελη μου εκανε αισθηση το ποσο πολυ εκρυβε το βαρος της και το ποσο ευελικτη ειναι. Μοιαζει πιο ελαφρυα απο την δικη μου, παροτι στην πραγματικοτητα αυτο δεν ισχυει. Επισης αισθητη διαφορα ειχαν τα φρενα οπου η εξελιξη στα τοσα χρονια ηταν ολοφανερη.

[spam on] Όχι ρε παιδιά...ο Νίκος είπε καλό λόγο για τη μηχανή μας!!!! Doh! Clapping2 Clapping2 band [spam off/]
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Αναζητωντας RC36-II Empty Re: Αναζητωντας RC36-II

31/3/2009, 1:47 pm
VFR wrote:Η πίσω ζάντα 5 μπράτσα και η εμπρός 6;
Γιατί αυτό;;;;

Εκατσες και μετρησες τις ακτινες ρε θηριο; Blink Wacko Wacko
Τωρα τι απαντηση να σου δωσω; Εεεε γιατι.... εεεεεεμμμ... Ετσι μηπως;; Stupid2

Αν ειχε 6 και 6 θα ηταν καλυτερα δηλαδη; fish
VFR
VFR
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-10
Mηνύματα : 49
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR1000
Κράνος : Καμία επιλογή

Αναζητωντας RC36-II Empty Re: Αναζητωντας RC36-II

31/3/2009, 3:30 pm
Ταξιδευτής wrote:
VFR wrote:Η πίσω ζάντα 5 μπράτσα και η εμπρός 6;
Γιατί αυτό;;;;

Εκατσες και μετρησες τις ακτινες ρε θηριο; Blink Wacko Wacko
Τωρα τι απαντηση να σου δωσω; Εεεε γιατι.... εεεεεεμμμ... Ετσι μηπως;; Stupid2

Αν ειχε 6 και 6 θα ηταν καλυτερα δηλαδη; fish
Λένε πως οι ακτίνες στους τροχούς δεν πρέπει να θυμίζουν πίτσα! Very Happy

Και επειδή η αγαπημένη πρώην μου είχε αστέρια με 5, έχω μια προτίμηση...

Πάντως μου έκανε εντύπωση η ασυμετρία αυτή της Honda... Think
VFR
VFR
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-10
Mηνύματα : 49
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR1000
Κράνος : Καμία επιλογή

Αναζητωντας RC36-II Empty Re: Αναζητωντας RC36-II

31/3/2009, 3:32 pm
Ταξιδευτής wrote:
VFR wrote:Η πίσω ζάντα 5 μπράτσα και η εμπρός 6;
Γιατί αυτό;;;;

Εκατσες και μετρησες τις ακτινες ρε θηριο; Blink Wacko Wacko
Τόσα λεφτά ετοιμάζομαι να ξοδέψω!!! Να μη ξέρω πόσες ακτίνες θα πάρω;;; Very Happy
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum