Γνώμες για τακάκια;

+19
babis
vtecpatra
XLGeorge
horrorshow_gr
Don John
gazoza
Semiaz
anastasis
Caracal
apostat
jkolits
Παναγιώτης Κ.
kostasVFR
ΗΛΙΑΣ
Fanrider
Ο φυσικός
'AGGEVI'
tomakos
chr1s_86
23 posters
Go down
jkolits
jkolits
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-03-27
Mηνύματα : 22
Ηλικία : 50
Μοντέλο : VFR 800 '08
Κράνος : Καμία επιλογή

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

16/6/2011, 10:36 pm
Σήμερα έκανα την αλλαγή των πίσω τακακιών με SBS 736 LS στα 40 ευρώ. Θα σας πω εντυπώσεις σύντομα.
Τα μπροστινά δε τα άλλαξα μιας και έχουν ακόμα 'ψωμί' και μπορεί να καθυστερήσει λίγο η αλλαγή τους.
Μου έκανε όμως εντύπωση που υπάρχει πρόβλημα στην Ελλάδα με την αντιπροσωπεία της SBS.
Από ότι μου είπαν σταματά και πλέον υπάρχει πρόβλημα με τη προμήθεια των συγκεκριμένων τακακιών.
Κρίμα γιατί είναι καλό προϊόν.
Semiaz
Semiaz
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 343
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR800A8
Κράνος : X Spirit 2

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

2/3/2012, 8:59 pm
Για το CB που έλεγε ο φίλος:
Σελίδα 23. Δείτε τον κωδικό που έχει στο vtec 06 και στο CB1000 09 στα μπροστινά pads.
https://docs.google.com/viewer?url=http://www.goldfren.cz/_download_catalogs/_catalog_pads.pdf&embedded=true
Ψάχνω κι εγώ τι να βάλω.
(η αν θέλετε μπορείτε να πάτε απευθείας στη σελίδα 331 και να δείτε το μπροστινό και με ποιανού άλλου μοντέλου ταιριάζει - αν ψήνεστε για τα μαμά)
gazoza
gazoza
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-01-25
Mηνύματα : 166
Ηλικία : 49
Μοντέλο : CB 600 HORNET
Κράνος : SHOEI XR1000

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

5/3/2012, 5:33 pm
jkolits wrote:
Μου έκανε όμως εντύπωση που υπάρχει πρόβλημα στην Ελλάδα με την αντιπροσωπεία της SBS.


Για τη συγκεκριμένη αντιπροσωπεία δε γνωρίζω, πάντως γενικά οι ξένοι οίκοι, λόγω της κατάστασης στην Ελλάδα, έχουν μειώσει στο ελάχιστο το χρόνο πίστωσης! Έχω ακούσει και για εξόφληση μετρητοίς, ακόμα και για προπληρωμή. Το γεγονός αυτό, σε συνδυασμό με τις "σκασμένες" επιταγές, καθώς και με την κατακόρυφη μείωση της ζήτησης, έχουν οδηγήσει σε αδιέξοδο πολλές αντιπροσωπείες!
Semiaz
Semiaz
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 343
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR800A8
Κράνος : X Spirit 2

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

5/3/2012, 9:27 pm
Ξέχασα να αναφέρω ότι ο Δαυίδ ασημένιος έχει τακάκια και πάλι για τα VTEC. Άν ήξερε κανείς να μας πει μόνον εαν τα τακάκια που φοράει το vtec του 02 είναι τα ίδια εώς και τα vtec του σήμερα. προσωπικά δεν έχω ιδέα.
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

5/3/2012, 9:48 pm
Semiaz wrote:Ξέχασα να αναφέρω ότι ο Δαυίδ ασημένιος έχει τακάκια και πάλι για τα VTEC. Άν ήξερε κανείς να μας πει μόνον εαν τα τακάκια που φοράει το vtec του 02 είναι τα ίδια εώς και τα vtec του σήμερα. προσωπικά δεν έχω ιδέα.

Δεν ειναι Neutral
Semiaz
Semiaz
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 343
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR800A8
Κράνος : X Spirit 2

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

6/3/2012, 3:49 pm
Εαν γνωρίζει κανείς τους κωδικούς απο τα τακάκια στα vtec και μπορεί παρακαλώ να τους γράψει. Προσωπικά έχω μπερδευτεί με το εξής:

Καταρχήν δε μπορώ να βρώ κατάλογο ανταλλακτικών της Honda οπότε έψαξα σε aftermarket.
Έτσι λοιπόν ο κατάλογος της Goldfren και η μηχανή εύρεσης ανταλλακτικού της Newfren δεν κάνουν κανένα διαχωρισμό όσον αφορά το τακάκι στα 02-05 / 06-10 ενώ ο κατάλογος της Emgo δίνει άλλο κωδικό για το κάθε ένα.
Λαμβάνοντας υπόψη οτι το OEM τακάκι για το VFR vtec 06- είναι το ίδιο με το τακάκι του CB1000 09 αλλά παρόλα αυτά η Honda το δίνει με άλλο κωδικό και σε σχεδόν διπλή τιμή το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ή οτι μας κοροϊδεύουν ή οτι έχει άλλη πάστα.

Νομίζω οτι ο μόνος τρόπος για να ανακαλύψω το τι συμβαίνει είναι απλά να προσπαθήσω να περάσω το σετάκι που είχα πάρει απο τον Παντελή κι άμα μπεί μπήκε Razz.

Θα εκτιμούσα όμως την μετάδοση φωτός απο το κεφάλι του Caracal στο δικό μας εάν γνωρίζει κάτι επί του θέματος.
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

6/3/2012, 4:51 pm
Semiaz wrote:Εαν γνωρίζει κανείς τους κωδικούς απο τα τακάκια στα vtec και μπορεί παρακαλώ να τους γράψει.

06455-MCW-H02 PAD SET,R FR
06456-MCW-H02 PAD SET, L. FR
06435-MAT-016 PAD SET,RR

Οι διαφορές των μπροστινών με τα παλαιότερα είναι και σε διαστάσεις

Για after market υπάρχει πολύ φιλολογία αλλά διαγράμματα τριβής και συγκριτικά τεστ λίγα πράγματα. Εγώ μετά από ΠΟΛΥ ψάξιμο κατέληξα σε Brembo τα οποία σε χαμηλές ταχύτητες είναι καλύτερα από τα honda. Σε υψηλές ταχύτητες τα ίδια. Το αρχικό πιάσιμο είναι έντονο οπότε θέλει στην πόλη ABS.

Brembo Sintered Street Front Brake Pads 07HO57SA
Brembo Sintered Street Rear Brake Pads 07HO43SP

Από EBC τα Extreme Pro Brake Pads - EPFA388HH αλλά είναι πανάκριβα και δεν τα έχω δοκιμάσει.

Semiaz
Semiaz
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 343
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR800A8
Κράνος : X Spirit 2

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

6/3/2012, 5:17 pm
anastasis wrote:
06455-MCW-H02 PAD SET,R FR
06456-MCW-H02 PAD SET, L. FR
06435-MAT-016 PAD SET,RR

Οι διαφορές των μπροστινών με τα παλαιότερα είναι και σε διαστάσεις

Μάλιστα.. δίνω κι εγώ τους κωδικούς των παλαιότερων λοιπόν απο davidsilverspares

06456MCC006 front right hand
06455MCC006 front left hand
06435MAT016 rear caliper (είναι το ίδιο με το επόμενο)

Αυτό που παρατηρώ είναι πως ο αριθμός μένει ο ίδιος αλλά αντί για MCC είναι MCW οπότε εαν δε το είχες δοκιμάσει ωστε να ξέρεις οτι έχουν διαφορετικές διαστάσεις θα υποπτευόμουν απλώς διαφορετική γόμα.
Semiaz
Semiaz
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 343
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR800A8
Κράνος : X Spirit 2

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

6/3/2012, 9:28 pm
Παρεπιπτόντως τη Newfren την ξέρει κανείς; Τα εμπορεύεται το megastore στην Β.Όλγας (Σαλλλονίκη) και βγαίνουν σε πολύ καλή τιμή.
horrorshow_gr
horrorshow_gr
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-12-12
Mηνύματα : 841
Ηλικία : 42
Μοντέλο : cbr 1100xx 04
Κράνος : arai ''chaser''

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

6/3/2012, 9:39 pm
αβαδιστα..
Semiaz
Semiaz
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 343
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR800A8
Κράνος : X Spirit 2

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

7/3/2012, 4:13 pm
Αυτά Carbon Lorraine τα ξέρει κανείς;
Semiaz
Semiaz
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 343
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR800A8
Κράνος : X Spirit 2

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

8/3/2012, 6:52 pm
Λοιπόν:
Βρήκα 1 site και θα ψωνίσω τα μαμά σετ με 90 λίρες Αγγλίας όλα μέσα. Περισσότερες πληροφορίες εντός ημερών.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

13/3/2013, 10:44 pm
anastasis wrote:
Για after market υπάρχει πολύ φιλολογία αλλά διαγράμματα τριβής και συγκριτικά τεστ λίγα πράγματα. Εγώ μετά από ΠΟΛΥ ψάξιμο κατέληξα σε Brembo τα οποία σε χαμηλές ταχύτητες είναι καλύτερα από τα honda. Σε υψηλές ταχύτητες τα ίδια. Το αρχικό πιάσιμο είναι έντονο οπότε θέλει στην πόλη ABS.

Brembo Sintered Street Front Brake Pads 07HO57SA
Brembo Sintered Street Rear Brake Pads 07HO43SP

Τα πρωτα μαμισια οταν το μηχανακι ητανε καινουργιο ειχανε αρχικο δαγκωμα αλλα μετα τα 5Κ μλ / 8Κ χμ το χασανε. Οταν τα αλλαξα στα 20Κ μλ / 32Κ χμ, το δευτερο σετ Nissin απο τον ασημενιο Δαυιδ δεν ειχε ποτε το αρχικο δαγκωμα του πρωτου - αν και συνολικα το φρεναρισμα ειναι παντα πολυ καλο. Οτιδηποτε εχει μεγαλυτερο αρχικο δαγκωμα θα προτιμηθει, θα κοιταξω τα Brembo καθως ειμαι συντομα για τακακια.


Semiaz wrote:Αυτά Carbon Lorraine τα ξέρει κανείς;

Καποιες γνωμες ισως και για τα Carbon Lorraine?
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

13/3/2013, 11:28 pm
καλησπέρα, όσον αφορά σχετικά με τα τακάκια θα πρότεινα αποιαδήποτε μάρκα η οποία αναγράφει πάνω στο τακάκι της ανάγλυφα ΚΒΑ που σημαίνει ότι τηρεί κάποιες κατασκευαστικες προδιαγραφές,έτσι πολύ απλά και γρήγορα.Πληροφορίες σχετικά με αυτην την προδιαφραφή στο διαδίκτυο,πχ εγω βρηκα μια εδω

Εχοντας δοκιμάσει πολλά και διάφορα τακάκια κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχουν κακά ή καλά τακάκια αλλά λάθος επιλογές.

Δεν αναφέρομαι σε Noname or chinese made τα οποία απαγορεύονται σε αναβάτες που σέβονται τον αυτόν τους και τους άλλους.

Εχοντας υπόψιν ότι κάθε εταιρεία βράζει διάφορα τακάκια πχ Carbone Lorreine για την Βέφα δίνει τον κωδικό Α3 (προτεινόμενο) αλλά βγάζει και Superbike πάστα και Κεβλαρ, οι δύο τελευταίες δουλεύουν μόνο σε πίστα δηλαδη μεγάλες θερμοκρασίες που απαιτουν για να δουλέψουν και να αποδώσουν.

Στην αγορά υπάρχει μεγάλη ποικιλία από επώνυμα τακάκια ,εγώ προσωπικά διαλέγω πάντα το best value for money .



anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

14/3/2013, 12:21 am
VFGeorge wrote:
anastasis wrote:
Για after market υπάρχει πολύ φιλολογία αλλά διαγράμματα τριβής και συγκριτικά τεστ λίγα πράγματα. Εγώ μετά από ΠΟΛΥ ψάξιμο κατέληξα σε Brembo τα οποία σε χαμηλές ταχύτητες είναι καλύτερα από τα honda. Σε υψηλές ταχύτητες τα ίδια. Το αρχικό πιάσιμο είναι έντονο οπότε θέλει στην πόλη ABS.

Brembo Sintered Street Front Brake Pads 07HO57SA
Brembo Sintered Street Rear Brake Pads 07HO43SP

Τα πρωτα μαμισια οταν το μηχανακι ητανε καινουργιο ειχανε αρχικο δαγκωμα αλλα μετα τα 5Κ μλ / 8Κ χμ το χασανε. Οταν τα αλλαξα στα 20Κ μλ / 32Κ χμ, το δευτερο σετ Nissin απο τον ασημενιο Δαυιδ δεν ειχε ποτε το αρχικο δαγκωμα του πρωτου - αν και συνολικα το φρεναρισμα ειναι παντα πολυ καλο. Οτιδηποτε εχει μεγαλυτερο αρχικο δαγκωμα θα προτιμηθει, θα κοιταξω τα Brembo καθως ειμαι συντομα για τακακια.

Αυτά είναι για '06 και μετά. Τα προ '06 έχουν άλλους κωδικούς

http://www.cl-brakes.com/en/products/bikes/range/

http://brembopads.com/En/Pads/Pads_Leaflet.aspx

Δεν θυμάμαι άλλες εταιρίες με διαγράμματα.
babis
babis
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-06-21
Mηνύματα : 44
Ηλικία : 37
Μοντέλο : vfr 800FI rc46,cr 125 1982,gsxr1100w,nova dash 125 , astrea grand .
Κράνος : ΙCΟΝ HEAD TRIP

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

14/3/2013, 12:50 am
http://uk.sbs.dk/business-areas/motorcycle.aspx?mcsearch_productview=1&area=MC&make=100&method=GetItems&category=1&engine=800&yearfrom=1998&yearto=2001&modelname=FI%20(RC46___K011)&modelnumber=VFR&language=uk&catalognumber=736&end=rear

Ριξτε μια ματια εδω !! Ειναι το site της εταιριας SBS πολυ γνωστη εταιρια παγκοσμιος .Στην Ελλαδα δεν τα ξερουν πολοι λογο της κακης διαχειρησης τους απο τον προηγουμενο εισαγωγεα που βαρεσε κανονι! Πλεον εισαγωνται απο μεγαλη εταιρια με τεραστιο πελατολογιο σε ολη την Ελλαδα !! Τα τοποθετησα και στο δικο μου πριν λιγο καιρο και ειμαι πολυ ικανοποιημενος!
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

14/3/2013, 10:25 am
anastasis wrote:
VFGeorge wrote:
anastasis wrote:
Για after market υπάρχει πολύ φιλολογία αλλά διαγράμματα τριβής και συγκριτικά τεστ λίγα πράγματα. Εγώ μετά από ΠΟΛΥ ψάξιμο κατέληξα σε Brembo τα οποία σε χαμηλές ταχύτητες είναι καλύτερα από τα honda. Σε υψηλές ταχύτητες τα ίδια. Το αρχικό πιάσιμο είναι έντονο οπότε θέλει στην πόλη ABS.

Brembo Sintered Street Front Brake Pads 07HO57SA
Brembo Sintered Street Rear Brake Pads 07HO43SP

Τα πρωτα μαμισια οταν το μηχανακι ητανε καινουργιο ειχανε αρχικο δαγκωμα αλλα μετα τα 5Κ μλ / 8Κ χμ το χασανε. Οταν τα αλλαξα στα 20Κ μλ / 32Κ χμ, το δευτερο σετ Nissin απο τον ασημενιο Δαυιδ δεν ειχε ποτε το αρχικο δαγκωμα του πρωτου - αν και συνολικα το φρεναρισμα ειναι παντα πολυ καλο. Οτιδηποτε εχει μεγαλυτερο αρχικο δαγκωμα θα προτιμηθει, θα κοιταξω τα Brembo καθως ειμαι συντομα για τακακια.

Αυτά είναι για '06 και μετά. Τα προ '06 έχουν άλλους κωδικούς

http://www.cl-brakes.com/en/products/bikes/range/

http://brembopads.com/En/Pads/Pads_Leaflet.aspx

Δεν θυμάμαι άλλες εταιρίες με διαγράμματα.

Thanks Ανασταση. Δεν τοβαλα για τους κωδικους αλλα για το γεγονος οτι τα Brembo για το VFR ειναι sintered street, SA μπροστα και SP πισω οπως φαινεται απο τους κωδικους αλλα και απο το φυλλαδιο (δευτερο λινκ που εβαλες). Εδω στο νησι τα βρηκα 115 λιρες (132 ευρω) μπρος-πισω.

Μαλλον θα προτιμησω τα Brembo, ειχα βαλει στο προηγουμενο Golf GTI που ειχα και ειμουνα πολυ ευχαριστημενος. Στο VFR ψαχνω αυτο το αρχικο δαγκωμα που εχει χαθει με τα Nissin οπως εγραψα. (Thanks Μπαμπη για τον "δεικτη" στα SBS).
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

1/5/2013, 9:38 pm
VFGeorge wrote:
Τα πρωτα μαμισια οταν το μηχανακι ητανε καινουργιο ειχανε αρχικο δαγκωμα αλλα μετα τα 5Κ μλ / 8Κ χμ το χασανε. Οταν τα αλλαξα στα 20Κ μλ / 32Κ χμ, το δευτερο σετ Nissin απο τον ασημενιο Δαυιδ δεν ειχε ποτε το αρχικο δαγκωμα του πρωτου - αν και συνολικα το φρεναρισμα ειναι παντα πολυ καλο. Οτιδηποτε εχει μεγαλυτερο αρχικο δαγκωμα θα προτιμηθει, θα κοιταξω τα Brembo καθως ειμαι συντομα για τακακια.

Επανερχομαι σ'αυτο το θεμα για να γραψω κατι ενδιαφερον. Οπως ειχα γραψει παραπανω, αρχικα τα φρενα ειχανε φοβερο αρχικο δαγκωμα το οποιο το χασανε στα 5Κ μλ / 8Κ χμ. Μαλιστα θυμαμαι οτι ειχα αλλαξει τα μαμισια (απαραδεκτα) Dunlop D204 με Pirelli Diablo Strada και αφ'οτου πηρα το μηχανακι απο το λαστιχά αυτο το δαγκωμα εξαφανιστηκε Surprised Νομισα τοτε οτι απλα ηρθε ο καιρος που χασανε κατι απο τις αρχικες ικανοτητες αλλα οταν αλλαξα τα τελειωμενα τακακια παλι με Nissin στα 20Κ μλ / 32Κ χμ δεν ειδα φοβερη διαφορα. Τα φρενα ητανε παντα πολυ καλα αλλα αυτο το αρχικο δαγκωμα ειχε χαθει.

Καθως ειμαι σε φαση upgrade των αναρτησεων (Wilbers μπροστα και Ohlins πισω, ιδιο setup με τον Vvag), ειπα προσφατα να βαλω τα Wilbers που ειχα παραλαβει μετα τα Χριστουγεννα αλλα καθοντουσαν στο γκαραζ. Εβγαλα λοιπον γεφυρα, φτερο και μπροστινο τροχο με σκοπο να βγαλω και το πηρουνι να το αναβαθμισω αλλα καποιες δουλειες προκυψανε οποτε δεν προλαβαινα και ξαναβαλα πανω τον τροχο (αλλα οχι τη γεφυρα). Βαζοντας τον τροχο, για πρωτη φορα ακολουθησα τις οδηγιες στο βιβλιαρακι που λεει σε ποιο σημειο να μπει το αριστερο πηρουνι ωστε να εχει συγκεκριμενη αποσταση σπο τη δαγκανα, μαλιστα ο αξονας του τροχου εχει και μια εγκοπη για οδηγο. Πηρα λοιπον το μηχανακι για μια βολτα και ...ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ!! Surprised Το αρχικο δαγκωμα ητανε παλι εκει, με σχεδον τελειωμενα τακακια μπρος-πισω Thumbsup Απο τη χαρα μου και παρα το οτι δεν ειχα χρονο, το πηγα μια μεγαλη βολτα Αρδανι-Θεοπετρα-Μετεωρα-Μουργκανι-Διαβα-Καλαμπακα-Τρικαλα οπου δε χορταινα να χουφτωνω τα φρενα Laughing Cool

Απο τοτε δεν εχω ξαναπαει Τρικαλα οπου βρισκεται το μηχανακι για να ελεγξω να βεβαιωθω οτι ειναι αυτο, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι κατι αλλο. Και ειμαι σιγουρος οτι κανενας λαστιχας δεν προσεχει αυτο το θεμα οταν αλλαζει λαστιχο και βγαζει/βαζει τροχο. Αν ειναι αυτο, εξηγει επισης το χασιμο του δαγκωματος αμεσως μετα την πρωτη φορα που αλλαξα λαστιχα. Θα το κοιταξω πιο προσεκτικα οταν ξανακατεβω μεσα Μαϊου και θα ενημερωσω.
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

14/6/2013, 1:16 am
anastasis wrote:
Για after market υπάρχει πολύ φιλολογία αλλά διαγράμματα τριβής και συγκριτικά τεστ λίγα πράγματα. Εγώ μετά από ΠΟΛΥ ψάξιμο κατέληξα σε Brembo τα οποία σε χαμηλές ταχύτητες είναι καλύτερα από τα honda. Σε υψηλές ταχύτητες τα ίδια. Το αρχικό πιάσιμο είναι έντονο οπότε θέλει στην πόλη ABS.

Brembo Sintered Street Front Brake Pads 07HO57SA
Brembo Sintered Street Rear Brake Pads 07HO43SP

Τα Brembo τελειώνουν και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος. Πάνω που πήγαινα να παραγγείλω ένα σετ από το caprimoto......
έπεσα πάνω σε αυτό
Γνώμες για τακάκια; - Page 2 $T2eC16RHJFoE9nh6nwY4BQES,SIcQ!~~60_12

Vesrah Ιαπωνίας.

Κωδικοί για VFR '06
VD-172JL μπροστά 
VD-165/2JL πίσω 

Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς;
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

14/6/2013, 8:09 am
Vesrah χρησιμοποιούσα στη γιαγιά, ήταν παρα πολύ καλά, πιστεύω και γι αυτήν θα είναι το ίδιο Smile
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

9/1/2014, 8:43 pm
Καθως τα τακακια μου ειναι στα τελευταια τους, ιδιως το πισω, και αφου ρωτησα, εψαξα κλπ, τελικα αποφασισα να μεινω με Nissin που ειναι δοκιμασμενη συνταγη και δουλευει, οποτε μολις τα παραγγειλα στον Ασημενιο Δαυιδ. Ενω ειχα ψιλοαποφασισει να δοκιμασω τα Brembo, ενας φιλος που ειχε παλιοτερα αρκετα ευρωπαϊκα μηχανακια μου ειπε οτι δεν ειναι "ευγενικα" στους δισκους και νομιζω οτι αυτο επαληθευτηκε στο μηχανακι του Ανασταση, οποτε εκανα μεταβολη.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

9/1/2014, 8:54 pm
Πρόσφατα τοποθέτησα τις τετραοπίστονες από VTR 1000 που είχαν πάνω τακάκια, αλλά στο μέλλον θα πειραματιστώ. Σκέφτομαι για Brembo...
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

9/1/2014, 9:16 pm
EBC HH βάλε
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

9/1/2014, 9:20 pm
Ο φυσικός wrote:Πρόσφατα τοποθέτησα τις τετραοπίστονες από VTR 1000 που είχαν πάνω τακάκια, αλλά στο μέλλον θα πειραματιστώ. Σκέφτομαι για Brembo...

Οι τετραπιστονες πρεπει να εχουν φοβερη δυναμη αν υπαρχει και αναλογη τρομπα. Καλο ειναι να υπαρχει δυναμη αλλα Τακη εχε υπ'οψη οτι παρα πολυ δυναμη μπορει επισης να γινει προβλημα σε μηχανακια χωρις ABS. Ξερω Αγγλο με παλιοτερο CBR1000RR που χυμαρε σε βρεγμενο αυτοκινητοδρομο στο Νησι οταν τσαρουχωσε το μπροστινο, παρα τη γνωστη πολυ καλη ποιοτητα ("σαγρε") της ασφαλτου.

Ηθελα κι'εγω παντως το καλυτερο αρχικο δαγκωμα των Brembo (ειχα ακουσει επισης καλα λογια για τα Newfren) αλλα τα φρενα του VTEC ειναι μια χαρα για γενικη χρηση και προτιμησα να μεινω στα Nissin, ιδιως τωρα που βρηκα το κολπο στην τοποθετηση του μπροστινου τροχου που δινει σε ενα βαθμο αυτο το αρχικο δαγκωμα που ειχανε καινουργια. Και κατι προφανες αλλα που αξιζει να αναφερθει: παλια υγρα => χειροτερο φρεναρισμα, οποτε σχετικα συχνη αλλαγη των υγρων βοηθαει.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

9/1/2014, 9:52 pm
Μιχάλη ελήφθη. Θα τα δοκιμάσω.

Γιώργο αλλάχθηκε και η τρόμπα, από VTR επίσης. Τα φρένα βελτιώθηκαν αλλά δεν νομίζω ότι έγιναν απρόβλεπτα δυνατά. Η βόλτα στον Πάρνωνα ήταν μια πολύ επιτυχής πρώτη δοκιμή. Έπεται βέβαια συνέχεια...
VEFALIFT
VEFALIFT
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-01
Mηνύματα : 1984
Ηλικία : 58
Μοντέλο : GSXR 750,TRANSALP 700, SYM 200 ST
Κράνος : SHOEI XR1100

Γρηγορότερος είναι αυτός που επιστρέφει . . .

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

9/1/2014, 10:16 pm
Ο φυσικός wrote:
Γιώργο αλλάχθηκε και η τρόμπα, από VTR επίσης. Τα φρένα βελτιώθηκαν αλλά δεν νομίζω ότι έγιναν απρόβλεπτα δυνατά. Η βόλτα στον Πάρνωνα ήταν μια πολύ επιτυχής πρώτη δοκιμή. Έπεται βέβαια συνέχεια...

Στο ER-6, έχει τοποθετηθεί ακτινική τρόμπα (από ZX-10R) και τεραπίστονες Brembo με τακάκια της ίδιας εταιρείας ! Το αποτέλεσμα είναι πολύ πιο προοδευτικό και δυνατό φρενάρισμα (συγκριτικά με Versus που είχα), αλλά χωρίς το αρχικό δάγκωμα που είχε η CBR 1000 RR (το καλύτερο εμπρός φρένο ΜΑΚΡΑΝ) ! ! !

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 1506025_694417610593005_133412774_n
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

10/1/2014, 12:21 am
FA187HH αν θυμάμαι καλά είναι ο κωδικός για τα EBC που σου προτείνω, απλά επαλήθευσε.

Αυτά εδώ δλδ >>> http://www.ebay.com/itm/EBC-BRAKE-PADS-FA-187-hh-/330735237038

(για τις δαγκάνες που έβαλες, όχι τις μαμά του rc36)
DENTOCOP
DENTOCOP
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-16
Mηνύματα : 1499
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750f 1990,1997 funduro.
Κράνος : HJC,SHOEI

It's all part of the charm.

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

10/1/2014, 8:34 am
Caracal wrote:FA187HH αν θυμάμαι καλά είναι ο κωδικός για τα EBC που σου προτείνω, απλά επαλήθευσε.

Αυτά εδώ δλδ >>> http://www.ebay.com/itm/EBC-BRAKE-PADS-FA-187-hh-/330735237038

(για τις δαγκάνες που έβαλες, όχι τις μαμά του rc36)



Αυτά είναι Μιχάλη,αλλά εγω που τα έβαλα προσφατα σφυρίζουν ρε γαμώτο. :( :( 

 Wall Wall Wall 
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

10/1/2014, 5:24 pm
Τα ΕΒC μου σφυριζαν λιγο ομως μετα το μεσο του οριου ζωης τους . Επισης μου δημιουργησαν γυαλαδα στους δισκους . Μπορει βεβαια να ευθυνεται και ο τροπος που οδηγω.
Αξιιοσημειωτο ειναι οτι κατι τετοιο δεν συμβαινει με τα μαμα ,ασε που πατανε και πιο γρηγορα. Μιας και τα προμηθευομαι απο τον αγλλο και το κοστος ειναι υποφερτο τα προτεινω.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Γνώμες για τακάκια; - Page 2 Empty Re: Γνώμες για τακάκια;

10/1/2014, 9:23 pm
Να πω οτι αλλαξα γνωμη σημερα το πρωι, αυτο σημαινει ναναι κανεις Ζυγος.. Rolling Eyes Τηλεφωνησα στον Ασημενιο Δαυιδ και ισα που προλαβα την παραγγελια πριν φυγει και την ακυρωσα. Οποτε θα βαλω μαλλον Brembo και ας μου φανε περισοτερο τους δισκους..

Εχω δοκιμασει αφτερμαρκετ τακακια μονο στο αυτοκινητο (Tarox Strada που τα φτιαχνει η Ferodo και εμεινα πολυ ευχαριστημενος), καιρος να δοκιμασω και σε καμια μηχανη  Wink 
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum