Nέα μοντέλα από τη Honda!!

+11
gabadoo
Vvag
DoctorAbo
Caracal
SCORPIOS
Roberto
DrDeep
KiloMeater
Fanrider
karapialis
kostasdirt
15 posters
Go down
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Nέα μοντέλα από τη Honda!! - Page 2 Empty Re: Nέα μοντέλα από τη Honda!!

30/10/2010, 1:59 am
Το Concorde ήταν ένα σύμβολο, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό. Αλλά το χρησιμοποιούσαν μόνο δύο εταιρείες και μόνο για ένα συγκεκριμένο δρομολόγιο. Αυτό κάτι λέει για το αν ήταν, όχι ένα τεχνολογικό επίτευγμα (που ήταν), αλλά ένα χρήσιμο τεχνολογικό επίτευγμα. Το Boeing 747 ταξίδεψε πολύ περισσότερο κόσμο, σε πολύ περισσότερα μέρη και πιο οικονομικά. Δεν ήταν τόσο προηγμένο αλλά, ίσως, ήταν όσο προηγμένο χρειαζόταν.

Δεν διαφωνώ μαζί σου στο ότι η τεχνολογία (στη μηχανολογία, όχι στα ηλεκτρονικά) φαίνεται να χάνει το ρυθμό ανόδου που είχε, είναι και λογικό σε κάποιον βαθμό. Λέω μόνο ότι δεν είναι κατ'ανάγκη κακό. Νομίζω, ότι η τεχνολογία τις τελευταίες δεκαετίες τρέχει μερικές φορές γρηγορότερα από ότι χρειάζεται, καθιστώντας την πρωτοπορία του χτες σε άχρηστα κουφάρια του σήμερα και εμάς σε αχόρταγους καταναλωτές της "νέας" τεχνολογίας. Εννοείται, ότι χαίρομαι που έχουμε δισκόφρενα και όχι ταμπούρα κλπ. Αλλά από την άλλη δεν συμπάθησα ποτέ τον καταιγισμό τεχνολογίας. Ίσως είναι λάθος η θέση μου, δεν ξέρω.
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Nέα μοντέλα από τη Honda!! - Page 2 Empty Re: Nέα μοντέλα από τη Honda!!

30/10/2010, 2:43 am
Ο φυσικός wrote: Αλλά από την άλλη δεν συμπάθησα ποτέ τον καταιγισμό τεχνολογίας. Ίσως είναι λάθος η θέση μου, δεν ξέρω.

Ναι. Είναι.

(χωρίς να συμαίνει ότι συμφωνώ απόλυτα με τον ράπτορα)

Το να πας στο μισό χρόνο στη Βραζιλία με το 10πλάσιο κόστος είναι κάτι που θα ήθελα να το κάνω αλλά δεν...
Τα πεταμένα λεφτά, δεν είναι πάντοτε πεταμένα.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Nέα μοντέλα από τη Honda!! - Page 2 Empty Re: Nέα μοντέλα από τη Honda!!

30/10/2010, 2:52 am
Χάρη, έστω ότι είχες τα λεφτά να πας με το δεκαπλάσιο κόστος στη Βραζιλία στο μισό χρόνο. Αν αυτό μπορούσε να γίνει με ένα μαγικό τρόπο δεν θα κόστιζε τόσο, σωστά; Αλλά δεν γίνεται με μαγικό τρόπο, γίνεται με κάτι που καίει τα κέρατά του και όλο αυτό γιατί; Για να έχουμε την εμπειρία να πάμε τόσο γρήγορα; Και τι έγινε; Γιατί οι 10, 100, 1000 πλούσιοι του κόσμου να μπορούν να κινηθούν με τόση πολυτέλεια, σπαταλώντας πολύτιμους πόρους και από πάνω σε εμάς να τρέχουν τα σάλια που τους βλέπουμε να το κάνουν; Για μένα η τεχνολογία έχει νόημα ύπαρξης όταν βοηθά τους πολλούς να ζήσουν καλύτερα χωρίς να καταστρέφει το μέλλον των επόμενων γενεών. (Πρέπει, λοιπόν, να ρυθμίσω τα καρμπυρατέρ του VFR...)

Ξέρω ότι κανείς και τίποτα δεν θα ελέγξει την πρόοδο της τεχνολογίας, άλλωστε δεν είναι η τεχνολογία το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι το πως την χρησιμοποιούμε ή για να το θέσω αλλιώς πως την πληρώνουμε.

Ελπίζοντας να μη θεωρηθώ γραφικός cheers
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Nέα μοντέλα από τη Honda!! - Page 2 Empty Re: Nέα μοντέλα από τη Honda!!

30/10/2010, 3:05 am
Ο φυσικός wrote:Χάρη, έστω ότι είχες τα λεφτά να πας με το δεκαπλάσιο κόστος στη Βραζιλία στο μισό χρόνο. Αν αυτό μπορούσε να γίνει με ένα μαγικό τρόπο δεν θα κόστιζε τόσο, σωστά; Αλλά δεν γίνεται με μαγικό τρόπο, γίνεται με κάτι που καίει τα κέρατά του και όλο αυτό γιατί; Για να έχουμε την εμπειρία να πάμε τόσο γρήγορα; Και τι έγινε; Γιατί οι 10, 100, 1000 πλούσιοι του κόσμου να μπορούν να κινηθούν με τόση πολυτέλεια, σπαταλώντας πολύτιμους πόρους και από πάνω σε εμάς να τρέχουν τα σάλια που τους βλέπουμε να το κάνουν; Για μένα η τεχνολογία έχει νόημα ύπαρξης όταν βοηθά τους πολλούς να ζήσουν καλύτερα χωρίς να καταστρέφει το μέλλον των επόμενων γενεών. (Πρέπει, λοιπόν, να ρυθμίσω τα καρμπυρατέρ του VFR...)

Ξέρω ότι κανείς και τίποτα δεν θα ελέγξει την πρόοδο της τεχνολογίας, άλλωστε δεν είναι η τεχνολογία το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι το πως την χρησιμοποιούμε ή για να το θέσω αλλιώς πως την πληρώνουμε.

Ελπίζοντας να μη θεωρηθώ γραφικός cheers

Η ουσία είναι ότι σ' αυτόν τον κόσμο που ζούμε, τα πάντα περιστρέφονται γύρω από το κέρδος. Αν αυτό μερικές φορές βοηθά στο να πάμε πιο μπροστά, είμαι μαζί του. Η τεχνολογία (και το κέρδος) επιρεάζει πολλά πράγματα από την ζωή μας, ευτυχώς αρκετές φορές θετικά. Ποιος θα έλεγε πριν 20 χρόνια ότι θα υπήρχαν αυτοκίνητα που θα καίγαν 5 λίτρα στα 100 χλμ. (κανονικά ε, όχι πειραματικά).

Και ναι... πρέπει να ρυθμίσεις τα καρμπυρατέρ γιατί μολύνεις. Very Happy


SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Nέα μοντέλα από τη Honda!! - Page 2 Empty Re: Nέα μοντέλα από τη Honda!!

30/10/2010, 9:46 pm
Τάκη η τεχνολογία παλυ για τους πλούσιους είναι.
Τώρα έχουν τα αεροπλάνα μέσα ολόκληρες σουίτες με υπέρδιπλα κρεβάτια.
Για να μην πάμε και στα αμάξια με το bugati veuron.
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Nέα μοντέλα από τη Honda!! - Page 2 Empty Re: Nέα μοντέλα από τη Honda!!

30/10/2010, 9:57 pm
Ο φυσικός wrote:Το Concorde ήταν ένα σύμβολο, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό. Αλλά το χρησιμοποιούσαν μόνο δύο εταιρείες και μόνο για ένα συγκεκριμένο δρομολόγιο. Αυτό κάτι λέει για το αν ήταν, όχι ένα τεχνολογικό επίτευγμα (που ήταν), αλλά ένα χρήσιμο τεχνολογικό επίτευγμα. Το Boeing 747 ταξίδεψε πολύ περισσότερο κόσμο, σε πολύ περισσότερα μέρη και πιο οικονομικά. Δεν ήταν τόσο προηγμένο αλλά, ίσως, ήταν όσο προηγμένο χρειαζόταν.

Δεν διαφωνώ μαζί σου στο ότι η τεχνολογία (στη μηχανολογία, όχι στα ηλεκτρονικά) φαίνεται να χάνει το ρυθμό ανόδου που είχε, είναι και λογικό σε κάποιον βαθμό. Λέω μόνο ότι δεν είναι κατ'ανάγκη κακό. Νομίζω, ότι η τεχνολογία τις τελευταίες δεκαετίες τρέχει μερικές φορές γρηγορότερα από ότι χρειάζεται, καθιστώντας την πρωτοπορία του χτες σε άχρηστα κουφάρια του σήμερα και εμάς σε αχόρταγους καταναλωτές της "νέας" τεχνολογίας. Εννοείται, ότι χαίρομαι που έχουμε δισκόφρενα και όχι ταμπούρα κλπ. Αλλά από την άλλη δεν συμπάθησα ποτέ τον καταιγισμό τεχνολογίας. Ίσως είναι λάθος η θέση μου, δεν ξέρω.

+782,7 Thumbsup
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Nέα μοντέλα από τη Honda!! - Page 2 Empty Re: Nέα μοντέλα από τη Honda!!

30/10/2010, 10:12 pm
Ο φυσικός wrote:Βρε γκρινιάρηδες, τεχνολογία δεν είναι μόνο η ταχύτητα. Τα σύγχρονα αεροσκάφη έχουν ηλεκτρονικά συστήματα επικοινωνίας και ασφάλειας που κάνουν το Concorde να μοιάζει με δεινόσαυρο, χώρια που έκαιγε τα κέρατά του και όλα αυτά γιατί; Για να λέμε ότι πήγαμε Παρίσι-Νέα Υόρκη υπερηχητικά και κερδίσαμε λίγο χρόνο;

κατς κατσ κολλητέ να πούμε κάτι.

Το Concord εξυπηρέτησε ένα πανέξυπνο σκοπό ....

Το καβάλλαγες στο Λονδίνο στος 8 το πρωϊ και σε πέντε ώρες έφτανες στη Ν. Υόρκη που επίσης ήταν 8 το πρωί. Πήγαινες λοιπόν, έκανες τα ραντεβού σου, έκλεινες τις busines σου και το απόγευμα (κατά τις 5 αν θυμάμαι καλά ξανάμπαινες μέσα και γύριζες Λονδίνο έγκαιρα για να είσαι το πρωϊ στο γραφείο σου.
Πανέξυπνο το όλο εγχείρημα και άντεξε 35 περίπου χρόνια και όχι 50 βεβαίως βεβαίως.

Όσο προχώραγαν όμως τα χρόνια έγιναν εφικτά τα video meetings και όλα αυτά και το κόστος της πτήσης έγινε πολύ ακριβό. Ακόμα και αν δε γινόταν το ατύχημα που έγινε στη Γαλλία τα Concord θα είχαν καθηλωθεί και πάλι. Ο βασικός λόγος ήταν το κόστος των πτήσεων καθώς και το ότι τα ηλεκτρονικά τους ήταν αρχαία και απαξιωμένα που δεν επισεχόντουσαν αναβάθμισης.Κάτι άλλο που είχε επίσης αλλάξει στα χρόνια που πέρασαν ήταν ότι δεν επιτρπόταν να είναι 2 τουρμπινοκινητήρες πλάι πλάι όπως στο concord. (Καλά ήταν για το 1970 αλλά όχι για το 2004).
Αυτιά
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Nέα μοντέλα από τη Honda!! - Page 2 Empty Re: Nέα μοντέλα από τη Honda!!

31/10/2010, 8:55 am
Ρε παιδια τι σχεση εχει το concorde με τα καινουρια μοντελα της honda; Blush
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Nέα μοντέλα από τη Honda!! - Page 2 Empty Re: Nέα μοντέλα από τη Honda!!

31/10/2010, 9:57 am
Επίτηδες το κάνουν για να μην πάρω Ευρωπαϊκό..!!!! lol! lol! lol! lol! Χαλανε λεει...... Razz Razz Razz Razz
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Nέα μοντέλα από τη Honda!! - Page 2 Empty Re: Nέα μοντέλα από τη Honda!!

6/11/2010, 12:52 pm
Nέα μοντέλα από τη Honda!! - Page 2 HondaCrossrunner448p

Nέα μοντέλα από τη Honda!! - Page 2 Crossrunner
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum