Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

+24
kostas VFR800F
pektis
anastasis
Binzis
mikemusic4
padelis
VEEFARIOS
grigoris
apostat
demon
Fanrider
gabadoo
Ο φυσικός
Vvag
Caracal
'AGGEVI'
ΗΛΙΑΣ
antoineBiscione
Don John
XLGeorge
tomakos
SCORPIOS
Seelenheil
gasoil
28 posters
Go down
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

8/12/2010, 7:17 pm
Vvag wrote:Τώρα στα 27 μου και να έχω βαρυκοΐα... λες;! Blink Razz Razz
Μιλάμε για τα αυτιά της ψυχής. Razz
Αυτά ωριμάζουν με τα χρόνια. Τώρα εσύ με 27 ψωροχρονάκια, έχεις αυτάκια ποντικιού. Ο gasoil και εγώ (και μερικοί ακόμα) είμαστε φτιάκαδες σαν ελέφαντες. Very Happy
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

8/12/2010, 7:53 pm
Η σοβαρή μου αντίρρηση δεν ήταν (πέραν αστεισμού) στο τεχνικό μέρος, ήταν αυτό το ''σιγά μην το κάνει κανείς'' λες και η διαδικασία είναι αποστολή στον Άρη.Μια μπελαλίδικη μεν, ρύθμιση βαλβίδων δε, που και ερασιτέχνης μηχανικός την κάνει σε ένα απόγευμα αν έχει τα εργαλεία και τα ανταλλακτικά που χρειάζονται.

Κάνε ρύθμιση βαλβίδων σε CBR1000RR 06-07 για παράδειγμα, που το δύσκολο είναι ότι πρέπει να λυθούν ΤΕΛΕΙΩΣ φιλτρόκουτο, πλαστικά, φέρινγκ ΤΑ ΠΑΝΤΑ και είναι ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ στο λύσιμο με άπειρα δεσιματάκια, κλιψάκια, σκατουλάκια, και έλα να σου πω μετά για VFR και vtec βαλβίδες που είναι τυφλή διαδικασία...

Χωρίς να είμαι και σίγουρος, δεν επιμένω, δεν το κατάλαβα αυτό σαφώς από το εγχειρίδιο, νομίζω το εργαλείο είναι σετ, δεν χρειάζεται αγορά 4 φορές...

Η αναπήδηση συμβαίνει όταν το ελατήριο δεν καταφέρνει να τιθασεύσει την βαλβίδα, και αυτή κοπανάει με ταχύτητα στην έδρα της, λόγω υπερστροφίας. Έχει γράψει και ο Χοιδάς σε κάποιο R&D για το θέμα, και σε (παλιότερα) μοτοπεριοδικά έχω διαβάσει και είναι κάτι το γενικά γνωστό. Τα αποτελέσματά της είναι προφανώς καταστροφικά.

Αυτός ειναι και ο λόγος που όσο πιο πολύστροφο είναι ένα μοτέρ, τόσο πιο σκληρά ελατήρια βαλβίδων χρειάζεται, αφενός για να προλαβαίνουν να τραβήξουν πίσω την βαλβίδα όταν αυτή επιστρέφει με τρομερή αδράνεια, αφετέρου για να μην την αφήσουν να αναπηδήσει όταν αυτή χτυπάει με ορμή στην έδρα, με μειονέκτημα όταν δουλεύει σε χαμηλές στροφές, να ξοδεύουμε ενέργεια σε ελατήρια που δεν χρειάζεται.

Ε δεν θέλει και πολύ κλικ-κλικ, όταν το διάκενο έχει βγει ΜΑΚΡΑΝ εκτός ορίου, και η βαλβίδα κοπανάει αφρενάριστη στην έδρα, τι θα κάνει, δεν θα αναπηδήσει, και μετά ''γειά σου πιστονάκι'';


Last edited by Velociraptor on 8/12/2010, 8:01 pm; edited 1 time in total
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

8/12/2010, 8:00 pm
Όταν φτάσει ο κινητήρας σε κατάσταση που ακούγονται οι βαλβίδες, πρέπει ασυζητητί να ρυθμιστούν. Δεν ξέρω για το αναπήδημα (αν και ακούγεται λογικό), αλλά και μόνο ότι χτυπάνε με ορμή πάνω στις βάσεις, θα οδηγήσει με μαθηματική ακρίβεια στην παραμόρφωση, και των βαλβίδων, και των βάσεων, και των οδηγών. Δεν θέλει και πολύ. Ένα απειροελάχιστο διάκενο στην βάση, θα αφήσει τα καυσαέρια να διαρρεύσουν με πολύ μεγάλη ταχύτητα και θα ανεβάσει την θερμοκρασία στα ύψη.
gasoil
gasoil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-06
Mηνύματα : 252
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR 03 VTEC ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

8/12/2010, 8:16 pm
Απόλυτα σύμφωνος ως προς την δυνατότητα του εγχειρίματος. Προσωπικά εαν το έκρινα αναγκαίο θα το έκανα χαλαρά. Και όπως ξέρεις, έχω φτάσει πολύ πιο βαθειά στο μοτέρ. Για την αναγκαιότητα όμως και όχι για την δυνατότητα, εκανα την κουβέντα. Και βέβαια έβαλα και τον παράγοντα κόστος -για μένα-
Αφού το έχεις διαβάσει για την αναπήδηση, πάω πάσο. Να πώ μόνο οτι δεν έχει μόνο ένα ελατήριο επαναφοράς η κάθε βαλβίδα αλλά δύο. Και αυτό για τον λόγο, του ότι οι σχεδιαστές θέλουν, οταν η συχνότητα ανοιγοκλείματος της βαλβίδας (και του ελατηριου κατ επέκταση), συμπέσει με την ιδιοσυχνότητα του ελατηρίου, το δεύτερο ελατήριο να δουλεύει, μιας και εχοντας διαφορετικά χαρακτηριστικα (διαμετρο - παχος - μηκος), εχει και διαφορετική ιδιοσυχνότητα.

cheers
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

8/12/2010, 8:20 pm
Vvag wrote:Τώρα στα 27 μου και να έχω βαρυκοΐα... λες;! Blink Razz Razz

Γράφετε που γράφετε, ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ δε μάθατε στο σχολείο; Μου βγάζετε τα μάτια κάθε φορά, ΕΛΕΟΣ. lol!
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

8/12/2010, 8:31 pm
Αυτο με την αναπηδηση το εχω διαβασει και γω , αλλα νομιζω οτι πλεον υσχιει για παλιοτερους κινητηρες , εξαλου για να φτασει να γινει κατι τετοιο πρεπει να κανει σα ντουκατι και να 'σε τέλεια κουφος . Very Happy
grigoris
grigoris
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-26
Mηνύματα : 311
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 750 G1987,Tenere 600 1985,ΤT 600 1998
Κράνος : Καμία επιλογή

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

17/12/2010, 10:00 am
Πολύ ωραίο θεματάκι,παιδιά!!!!!
Είναι από αυτά που χαίρεσαι να διαβάζεις ,να προβληματίζεσαι,να παρθέτεις την άποψη σου και να μαθαίνεις!
Κατα αρχήν θα συμφωνήσω απόλυτα ως προς τον προβληματισμό αναγκαιότητα -κόστος με τον αγαπητό gasoil!Σίγουρα σε ένα καλοσχεδιασμένο μοτέρ όπως τα τελευταία VFR,η διαδικασία της μέτρησης διακένου στα πρώτα 24000χμ είναι υπερβολή(και σκοπιμότητα της εταιρείας,από την μια για να καλύψει τυχόν ατέλειες,από την άλλη για να ''δώσει'' επιπλέον χρήματα στους εξουσιοδοτημμένους συνεργάτες της),Αν τώρα το μοτερ σου δεν ''ακούγεται" καλά,σαφώς και να μπεις στον κόπο και στα έξοδα!
Αν έχεις "βαρυκοΐα'',τι κάνεις όμως;Το πας σε κάποιον έμπιστο μάστορα και αυτός θα ακούσει και θα επιβεβαιώσει αν χρειάζεται ή όχι ρύθμιση!
Στα 48000 και στα 72000 ισχύουν μια από τα ίδια!
Αν τώρα ξεπεράσεις τα 100.000 μάλλον θα δώσω δίκιο στον Μιχάλη!Σίγουρα χρειάζεται μέτρηση!Οι πιθανότητες να πάθει κάτι(αν ακόυγεται καλά) ελάχιστες, όμως υπαρκτές!΄Βέβαια αν το δεις οικονομοτεχνικά,σίγουρα η οικονομική απαξίωση της μοτο σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αναλώσιμα που θα θέλουν άλλαγμα(αμορτισέρ,ρουλεμαν,δισκόπλακες,εξατμίσεις κλπ)αυξάνουν τον προβληματισμό για το αν αξίζει το έξοδο για κάτι τέτοιο!
Όλα αυτά δεν ισχύουν για κάποιον που θέλει να κρατήσει την μοτο του μέχρι τα βαθειά του γεράματα είτε θέλει να την βλέπει απολαμβάνοντας οτι οπτικά αλλά και λειτουργικά είναι σε άψογη κατάσταση!
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

25/12/2010, 11:42 pm
γεια σας πιαδια και χρονια πολλα σε ολους .
Για να καταθεσω και εγω την εμπειρια μου θα σας πω οτι αγορασα την vfr μου (5 gen) με 35000 χλμ.
οπωσ διαπιστωσα ημουν ο πρωτος που εφτασε μεχρι τιςβαλβιδες .Σε αυτα ταχιλιομετρα βρεθηκαν συνολικα 5 βαλβιδες εκτος προδιαγραφων (κλειστες) εκ των οποιων οι 2 σε επικινδυνο βαθμο (εισαγωγης ) .Νομιζω πως τα χιλιομετρικα ορια που δίνει ο κατασκευαστης πρεπει να τηρουνται ασχετα αν δεν υπαρχουν ευρηματα σε ολους.
αν ειχα ακουσει τα εφυσηχαστικα σχολια πολλων συμπεριλαμβανομενου και συνεργειαδων τωρα πιθανων να μιλουσα για καμενες βαλβιδες.
θα προσπαθησω να ανεβασω σχετικες φωτο(αν τα καταφερω)

ναστε ολοι καλα.
grigoris
grigoris
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-26
Mηνύματα : 311
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 750 G1987,Tenere 600 1985,ΤT 600 1998
Κράνος : Καμία επιλογή

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

26/12/2010, 10:29 am
VEEFARIOS wrote:γεια σας πιαδια και χρονια πολλα σε ολους .
Για να καταθεσω και εγω την εμπειρια μου θα σας πω οτι αγορασα την vfr μου (5 gen) με 35000 χλμ.
οπωσ διαπιστωσα ημουν ο πρωτος που εφτασε μεχρι τιςβαλβιδες .Σε αυτα ταχιλιομετρα βρεθηκαν συνολικα 5 βαλβιδες εκτος προδιαγραφων (κλειστες) εκ των οποιων οι 2 σε επικινδυνο βαθμο (εισαγωγης ) .Νομιζω πως τα χιλιομετρικα ορια που δίνει ο κατασκευαστης πρεπει να τηρουνται ασχετα αν δεν υπαρχουν ευρηματα σε ολους.
αν ειχα ακουσει τα εφυσηχαστικα σχολια πολλων συμπεριλαμβανομενου και συνεργειαδων τωρα πιθανων να μιλουσα για καμενες βαλβιδες.
θα προσπαθησω να ανεβασω σχετικες φωτο(αν τα καταφερω)

ναστε ολοι καλα.
Καλώς τον και χρόνια πολλά και σε σένα!
Οι έστω και ελάχιστα κλειστές βαλβίδες είναι πολύ πιο πρόβλημα από ότι οι ανοιχτές!
Όντως θα είχες πρόβλημα αν τις άφηνες έτσι!
Είσαι σίγουρος οτι τα χμ ήταν παραγματικά;Την αγόρασες από γνωστό ή όχι;
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

27/12/2010, 1:54 am
http://img684.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img684/1155/0034iu.jpg
http://img833.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img833/8103/xrst044.jpg
http://img684.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img684/233/xrst050.jpg
http://img214.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img214/3994/xrst043.jpg
ελπιζω οι φωτο να ειναι ορατες.
οχι για τα χλμ δεν παιρνω ορκο μιας και δεν ηταν γνωστου, δελεαρ μονο η τιμη (2800) και το οτι ειχα στο παρελθον rc24
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

26/1/2011, 10:30 am
Τελικά άλαξε ή ρύθμισε κάποιος βαλβίδες για να μας πει πόσο κοστίζει?
padelis
padelis
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 40
Μοντέλο : ήταν κάποτε VFR RC46
Κράνος : SHOEI XR 1000

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

26/1/2011, 5:15 pm
SCORPIOS wrote:Τελικά άλαξε ή ρύθμισε κάποιος βαλβίδες για να μας πει πόσο κοστίζει?
νομιζω οτι ειναι στο "χερι" του καθε μηχανικου το ποσο που θα σε παρει......
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

16/10/2011, 2:30 pm
Ανακινω αυτο το θεμα καθως υπαρχει η εντυπωση οτι οι βαλβδες VTEC δουλευουν μονο οταν μπαινει το VTEC και καθως εχουνε μεγαλυτερες ανοχες δεν χρειαζονται ποτε ρυθμιση. Ειναι φυσικα σαφες οτι αυτες οι βαλβιδες ανοιγουν πανω απο τις 6800σαλ οταν το εισερχομενο λαδι παιζει ρολο "πειρου" και πιεζει ολη την βαλβιδα. Αλλα το εκκεντρο φυσικα πιεζει το στελεχος τησ βαλβιδας (οι VTEC δεν εχουν καπελοτα) σε ΟΛΟ το φασμα στροφων οποτε υπαρχει σαφως μια καταπονηση που μπορει να οδηγησει σε ανοχες εκτος οριων.
mikemusic4
mikemusic4
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-10-07
Mηνύματα : 96
Ηλικία : 48
Μοντέλο : VFR 800 vtec
Κράνος : OGK - FF5

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

26/10/2011, 5:23 pm
Και με το τελευταίο ποστ μπερδεύτηκα τελείως..

Είναι πάντως μια συντήρηση που στο εγχειρίδιο γράφει οτι χρειάζεται κάθε 48k
Binzis
Binzis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-17
Mηνύματα : 128
Ηλικία : 52
Μοντέλο : Vfr800 v-tec ABS
Κράνος : Shoei xr1000

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

22/10/2013, 9:39 am
Το διάβασα όλο από την αρχή…Smile 
Κοντεύω στα 48.000χλμ και η “γνωστή” ερώτηση που προφανώς απασχόλησε και θα απασχολήσει πολλούς ακόμα…είναι να ανοιχτεί ο κινητήρας για έλεγχο ή όχι και αν ναι που;

Έχω μπερδευτεί λιγουλάκι και καθώς νέος…αγχωθεί…!!!
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

22/10/2013, 10:44 am
Binzis wrote:Το διάβασα όλο από την αρχή…Smile 
Κοντεύω στα 48.000χλμ και η “γνωστή” ερώτηση που προφανώς απασχόλησε και θα απασχολήσει πολλούς ακόμα…είναι να ανοιχτεί ο κινητήρας για έλεγχο ή όχι και αν ναι που;

Έχω μπερδευτεί λιγουλάκι και καθώς νέος…αγχωθεί…!!!
Αν το μηχανακι εχει συντηρηθει σωστα απο λαδια, μπορεις να το αναβαλεις για πολυ περισοτερο σε σχεση με τα 48Κ που λεει η Honda, πχ μεχρι τα 80Κ χμ τουλαχιστο. Η ρυθμιση βαλβιδων στα VTEC ειναι επιπονη λογω του συστηματος VTEC και χρειαζεται ειδικα εργαλεια τα οποια το συνεργειο πρεπει να εχει και επισης να ξερει.
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

22/10/2013, 2:11 pm
Το ειδικό εργαλείο είναι αυτό

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Slid_pin_stopper_disc


Απ' ότι φαίνεται δεν είναι παρά ένας μεταλλικός κύλινδρος!

http://members.home.nl/jfknippels/tools.htm

Υπάρχει κάποιο καλό παιδί να κατασκευάσει οκτώ;


Last edited by anastasis on 22/10/2013, 2:22 pm; edited 1 time in total (Reason for editing : -)
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

22/10/2013, 3:52 pm
Επισης αυτο (x2) που ειναι και παλι ευκολο να φτιαχτει:

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Key


Η δουλεια αυτη ομως ειναι επιπονη και το μηχανακι πρεπει να μεινει λυμενο σε γκαραζ για αρκετο διαστημα ωστε να γινουν οι μετρησεις και να βρεθουν τα χρειαζουμενα καπελοτα και οι χρειαζουμενοι valve lifters για τις VTEC βαλβιδες.

Εσυ Ανασταση που εχεις κατοσταρισει κανονισε Wink Εγω στα 67Κ θα περιμενω ακομη καιρο Rolling Eyes 
Binzis
Binzis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-17
Mηνύματα : 128
Ηλικία : 52
Μοντέλο : Vfr800 v-tec ABS
Κράνος : Shoei xr1000

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

22/10/2013, 4:36 pm
anastasis wrote:Το ειδικό εργαλείο είναι αυτό

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Slid_pin_stopper_disc


Απ' ότι φαίνεται δεν είναι παρά ένας μεταλλικός κύλινδρος!

http://members.home.nl/jfknippels/tools.htm

Υπάρχει κάποιο καλό παιδί να κατασκευάσει οκτώ;
Θα σου φτιάξω εγώ αν μου πεις αν πρέπει να είναι 2,5 ή 2,6 πάχος...Smile 
Binzis
Binzis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-17
Mηνύματα : 128
Ηλικία : 52
Μοντέλο : Vfr800 v-tec ABS
Κράνος : Shoei xr1000

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

22/10/2013, 4:37 pm
VFGeorge wrote:Επισης αυτο (x2) που ειναι και παλι ευκολο να φτιαχτει:

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Key


Η δουλεια αυτη ομως ειναι επιπονη και το μηχανακι πρεπει να μεινει λυμενο σε γκαραζ για αρκετο διαστημα ωστε να γινουν οι μετρησεις και να βρεθουν τα χρειαζουμενα καπελοτα και οι χρειαζουμενοι valve lifters για τις VTEC βαλβιδες.

Εσυ Ανασταση που εχεις κατοσταρισει κανονισε Wink Εγω στα 67Κ θα περιμενω ακομη καιρο Rolling Eyes 
Και αυτό θα φτιάξω, αν μου πεις το υλικό...Smile 
Binzis
Binzis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-17
Mηνύματα : 128
Ηλικία : 52
Μοντέλο : Vfr800 v-tec ABS
Κράνος : Shoei xr1000

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

22/10/2013, 4:49 pm
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

22/10/2013, 11:47 pm
VFGeorge wrote:Επισης αυτο (x2) που ειναι και παλι ευκολο να φτιαχτει:

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Key


Η δουλεια αυτη ομως ειναι επιπονη και το μηχανακι πρεπει να μεινει λυμενο σε γκαραζ για αρκετο διαστημα ωστε να γινουν οι μετρησεις και να βρεθουν τα χρειαζουμενα καπελοτα και οι χρειαζουμενοι valve lifters για τις VTEC βαλβιδες.

Εσυ Ανασταση που εχεις κατοσταρισει κανονισε Wink Εγω στα 67Κ θα περιμενω ακομη καιρο Rolling Eyes 
Αυτό δεν χρειάζεται διότι υπάρχει από ένα σε κάθε συσκευασία νέου τεντωτήρα.

Εκτός αυτού η δουλεια γίνεται και με ένα ψιλό και μακρύ κατσαβίδι.
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

22/10/2013, 11:52 pm
Binzis wrote:
anastasis wrote:Το ειδικό εργαλείο είναι αυτό

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Slid_pin_stopper_disc


Απ' ότι φαίνεται δεν είναι παρά ένας μεταλλικός κύλινδρος!

http://members.home.nl/jfknippels/tools.htm

Υπάρχει κάποιο καλό παιδί να κατασκευάσει οκτώ;
Θα σου φτιάξω εγώ αν μου πεις αν πρέπει να είναι 2,5 ή 2,6 πάχος...Smile 
Εγώ δεν έχω ανοίξει ποτέ βαλβίδες. Μόνο ο Gasoil ίσως να μπορεί να απαντήσει για τις ακριβείς διαστάσεις.
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

23/10/2013, 1:29 am
anastasis wrote:
Binzis wrote:
anastasis wrote:Το ειδικό εργαλείο είναι αυτό

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Slid_pin_stopper_disc


Απ' ότι φαίνεται δεν είναι παρά ένας μεταλλικός κύλινδρος!

http://members.home.nl/jfknippels/tools.htm

Υπάρχει κάποιο καλό παιδί να κατασκευάσει οκτώ;
Θα σου φτιάξω εγώ αν μου πεις αν πρέπει να είναι 2,5 ή 2,6 πάχος...Smile 
Εγώ δεν έχω ανοίξει ποτέ βαλβίδες. Μόνο ο Gasoil ίσως να μπορεί να απαντήσει για τις ακριβείς διαστάσεις.
5.94mm radius x 2.5mm thick
http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/topic/64135-vtec-valve-check-anybody-have-slide-pin-stoppers-to-loan/#entry753299

2.5 mm and a diameter of 6.0 mm
http://www.bikersoracle.com/vfr/forum/showthread.php?t=10196&page=36
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

14/5/2015, 3:19 am
Επιτέλους αποφάσισα να δω βαλβίδες.

Αφού μέτρησα πρώτα τις νορμάλ και τις βρήκα όλες εντάξει, ήπια μια Μαλαματίνα στην ψυχή του 宗一郎  Respect  και αποφάσισα να μην προχωρήσω στις VTEC.

Μετά από 112.000 χλμ δεν ήταν απλώς εντός ορίων αλλά ακριβώς όσα έπρεπε. Εκτός από μία εξαγωγής που αντί 0.35 ήταν 0.33.

XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

14/5/2015, 10:04 am
Μπραβο ρε Ανασταση, τουλαχιστο τωρα εχεις ..peace of mind  Thumbsup

Αλλα να ειναι ολες (οι μη VTEC) ενταξει μετα απο 112Κ χμ, τι λες ρε παιδι μου..  Βεβαια για να φτασεις να μετρησεις πρεπει ναλυσες πολυ πραμα, θα μου τα πεις με κανα καφε στο Φλοραλ την μεθεπομενη Παρασκευη  Wink
pektis
pektis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2015-06-24
Mηνύματα : 95
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR 800 RC46 ABS(2006)

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

25/6/2015, 12:53 am
anastasis wrote:Επιτέλους αποφάσισα να δω βαλβίδες.


Μετά από 112.000 χλμ δεν ήταν απλώς εντός ορίων αλλά ακριβώς όσα έπρεπε. Εκτός από μία εξαγωγής που αντί 0.35 ήταν 0.33.


112.000& ολα ok?... Blink
Μπραβο! cheers
kostas VFR800F
kostas VFR800F
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-07-08
Mηνύματα : 419
Ηλικία : 50
Μοντέλο : CRF1000 &99.765 km με vfr800f
Κράνος : Arai RX7V ,tour x4

Από το κοράκι κρα θα ακούσεις από το μ@ ..κ@ μ@....κιες

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

26/6/2015, 5:43 pm
Έτσι να μην λένε για τη συντήρηση του vfr τα tracer θα αλλάζουν κινητήρα όταν εμείς θα ρυθμίζουμε βαλβίδες!
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

26/6/2015, 6:53 pm
Κυριοι το φορουμ ειναι για Honda , αι λοιπαί φιλοφρονήσεις και εκθέσεις αντιπάλων εταιριών θα τιμωρούνται με πόνο και αίμα,μην πώ και τιποτις παραπάνω. Knupp Knupp

Οι δε συντάχτες των κειμένων θα καταδικάζονται να επισκευάσουν καμένα πηνεία με το χέρι.

Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών  - Page 2 Empty Re: Βαλβίδες σε Vtec και ρύθμιση αυτών

26/6/2015, 9:12 pm
vtecpatra wrote:Κυριοι το φορουμ ειναι για Honda , αι λοιπαί φιλοφρονήσεις και εκθέσεις αντιπάλων εταιριών θα τιμωρούνται με πόνο και αίμα,μην πώ και τιποτις παραπάνω.  Knupp  Knupp

Οι δε συντάχτες των κειμένων θα καταδικάζονται να επισκευάσουν καμένα πηνεία με το χέρι.


Ας δείξουμε λίγο έλεος! lol!
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum