Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

+26
Verbal Kint
vtecpatra
GIORGOS VFR
VEEFARIOS
VEFALIFT
anastasis
teacher
grigoris
Vvag
Don John
Ο φυσικός
karapialis
posnightmist
nsadib
Fanrider
ΗΛΙΑΣ
mak
vagelis78
nikos-ex victor
apostat
KiloMeater
ΠΑΝΕΑΣ
Roberto
SCORPIOS
xristos280
XLGeorge
30 posters
Go down
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

22/6/2011, 8:56 am
Το πνεύμα οσων γράφει ο Γιώργος πιο πάνω δεν ειναι οτι θα βάλεις 44αρι και θα γίνεια VFRR
Λέμε για μια νότα σπιρτάδας που κάνει λίγο πιο ενδιαφέρουσα την 'ζωηρή' οδήγηση
Προσωπικά όταν θα αλλάξω γρανάζια, θα το δοκιμάσω
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

22/6/2011, 12:18 pm
KiloMeater wrote:Το πνεύμα οσων γράφει ο Γιώργος πιο πάνω δεν ειναι οτι θα βάλεις 44αρι και θα γίνεια VFRR
Λέμε για μια νότα σπιρτάδας που κάνει λίγο πιο ενδιαφέρουσα την 'ζωηρή' οδήγηση
Προσωπικά όταν θα αλλάξω γρανάζια, θα το δοκιμάσω

Ακριβως ετσι Smile Αν ειναι να το κανει κανεις "καπως" VFRR τοτε πισω 45αρι ή και μπροστινο 15αρι θα ητανε προτιμοτερο. Επειδη ταξιδευω πολυ σε αυτοκινητοδρομους, το 44αρι επεσε κουτι και το κανει απλα πιο σπιρτοζικο στην 6η (και στην 2α/3η στην πολη και στις εξοδους στροφων) χωρις να θυσιαζει κατι στην καταναλωση οπως ειπα. Ειλικρινα πιστευω οτι το μαμισιο γραναζωμα 43/16 ειναι λιιγο μακρυ, το 44/16 εκμεταλευεται την ροπη του κινητηρα σαφως καλυτερα.

cheers
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

22/6/2011, 5:48 pm
Αν είχα VTEC θα έκανα την αλλαγή, έστω για δοκιμή. Συχνά μόνο ο πειραματισμός δίνει τις απαντήσεις. Άλλωστε αν το νέο γρανάζωμα δεν μου άρεσε είναι πολύ εύκολο και όχι πολύ ακριβό να ξαναβάλει κανείς το μαμά πίσω γρανάζι.

ROSSI 46 wrote:
Σκεφτηκε ομως κανεις ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ...πως μπορουμε να "αδεισουμε" ερμα απο πανω της ?????
Δηλ. πως μπορουμε αυτα τα 235 kg που ζυγιζει η 'κυρα' μας να τα μειωσουμε οσο το δυνατον πιο πολυ ???
Γιατι οτι τελικοφιλτρογραναζωσεις και να κανουμε, με το βαρος της τι γινεται τελικα ???

Παρεπιπτωντως εγω φοραω μπροστα γραναζι "μαμα" και πισω 44 Renthal !
Eχω "δει" 262 κοντερ μονο. Μπορει να εφταιγε και ο....'Βουδας" !!! Λετε ???

Με το βαρος της "κυριας" τι θα κανω !!! Think

Ανοιγω θεμα εεεε ????

1. Γράφεις ότι φοράς 44άρι πίσω γρανάζι. Έχεις δηλαδή κάνει την αλλαγή που προτείνει ο Γιώργος ή καταλαβαίνω κάτι λάθος;

2. Η τελική ταχύτητα δεν επηρεάζεται ιδιαίτερα από το βάρος, σε αντιθεση με την επιτάχυνση. Δεν λέω βέβαια ότι 100 κιλά παραπάνω δεν παίζουν ρόλο αλλά διαφορές της τάξης των 10-20 κιλών δεν έχουν μεγάλη διαφορά στην τελική. Εκτός αν το παραπάνω βάρος συνοδεύεται από μεγαλύτερη επιφάνεια, πχ πλαϊνές βαλίτσες.

3. Τώρα για το θέμα του ελαφρώματος νομίζω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να μειώσεις το βάρος χωρίς να πειράξεις το τρίπτυχο ασφάλεια, άνεση, ταξίδι. Εκτός από την ιδέα σου για αλλαγή εξατμίσεων δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο σημαντικό.
Οι κάγκουρες θα αφαιρούσαν καθρέφτες, χειρολαβές συνεπιβάτη και άλλα τέτοια αντικείμενα "κομφορμισμού" αλλά οι κάγκουρες δεν αγοράζουν VFR εκτός αν είναι από Ηγουμενίτσα και τους λένε Ηλία. lol!
Η αλλαγή των τροχών με ελαφρύτερους αφαιρεί αρκετά κιλά μαζί με πολλά ευρώ από την τσέπη μας και σίγουρα δεν είναι σοφό να κυκλοφορείς φορτωμένος και με τέτοιες ζάντες στις ελληνικές λακούβες. Smile

Συμπέρασμα: Αγάπα το VFR σου και ας είναι στρουμπουλούτσικο! cheers
posnightmist
posnightmist
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-28
Mηνύματα : 1908
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Honda VFR 800 2002 Suzuki DRZ 400S 2002
Κράνος : ARAI RX-7 GP

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

22/6/2011, 5:59 pm
Δεν μπορώ να καταλάβω τη χρησιμότητα των χειρολαβών συνεπιβάτη!!!
Είναι τουλάχιστον 2 κιλά και εντελώς άχρηστες! Whistle
Χαλάνε και το σπορ χαρακτήρα! Shocked
Μήπως να βγάλω και τα μαρσπιέ του συνεπιβάτη???
Για τον συνεπιβάτη δεν το συζητάμε περιττό βάρος και κακή αεροδυναμική!!!
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

22/6/2011, 6:01 pm
Αν κυκλοφορείς συνεχώς μονός είναι πράγματι άχρηστες. Ποιον σπορ χαρακτήρα χαλάνε, όμως; Razz
posnightmist
posnightmist
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-28
Mηνύματα : 1908
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Honda VFR 800 2002 Suzuki DRZ 400S 2002
Κράνος : ARAI RX-7 GP

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

22/6/2011, 6:04 pm
Αν αποκτήσω συντροφιά θα κάνω το κόλπο του Scorpioυ!!!
Θα την βάλω να πάρει δικιά της μοτοσυκλέτα!!! lol!
Γιώργο είσαι πολύ μπροστά!!! Rock
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

22/6/2011, 6:06 pm
lol! lol! Κοίτα μην σου κάνει το κόλπο της Έλενας, και είναι εκείνη πολύ μπροστά!!!!! Blink
posnightmist
posnightmist
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-28
Mηνύματα : 1908
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Honda VFR 800 2002 Suzuki DRZ 400S 2002
Κράνος : ARAI RX-7 GP

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

22/6/2011, 6:22 pm
Δε με πειράζει!
Θα της φορτώνω τη σκηνή και όταν θα φτάνω θα είναι όλα έτοιμα... silent
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

23/6/2011, 12:59 pm





ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΦΥΣΙΚΟΣ Ο ΚΑΚΟΣ ΓΡΑΝΑΖΩΤΟΣ.
(Οι κάγκουρες θα αφαιρούσαν καθρέφτες, χειρολαβές συνεπιβάτη και άλλα τέτοια αντικείμενα "κομφορμισμού" αλλά οι κάγκουρες δεν αγοράζουν VFR εκτός αν είναι από Ηγουμενίτσα και τους λένε Ηλία.) lol! Knupp .....................................φυσικουλη ... εισαι κακο παιδι Knupp Knupp Knupp Knupp Knupp Knupp Knupp Knupp Knupp fish fish

XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

26/7/2011, 12:44 pm
VFGeorge wrote:
Εχοντας τωρα πια κανει >2000χμ με το 44αρι πισω γραναζι στο μπιφτεκι μου, εχω απλα να πω: DO THIS RIGHT NOW!! Cool Η 2η/3η ειναι χρησιμοποιησιμες απο πιο χαμηλα και αυτο βοηθαει στην πολη, και η 6η ειναι επισης χρησιμοποιησιμη απο πιο χαμηλα κσι εχει πια νευρο, εχοντας χασει εκεινη την σχετικα "μαλθακη" σποκριση πριν μπει το VTEC. Με δυο ατομο, αποσκευες, αερα κλπ το μηχανακι τραβαει πολυ δυνατα και πανω απο τα 165χμω οταβ εχει μπει το VTEC. Η δε καταναλωση εχει ειναι ελαφρα μικροτερη καθως πολλες φορες το μηχανακι δουλευει "μια πανω". Στο spreadsheet που κραταω, η μεση καταναλωση με το μαμισιο 43αρι πισω ητανε 7.6 λτ/100χμ για τα τελευταια 3000χμ ενω με το 44αρι πισω εχει πεσει στα 7.2 λτ/100χμ σε παρομοιες διαδρομες.

Επανερχομαι ακομη μια φορα σ'αυτο το θεμα καθως εχω πραγματικα εντυπωσιαστει απο το μηχανακι με το 44αρι πισω γραναζι για τη χρηση που κανω και επισης απο την καταναλωση του. Εχω κανει τωρα 4500 χμ με το πισω γραναζι αλλαγμενο και η μεση καταναλωση ειναι 7.1 λτ/100χμ αντι για 7.6 λτ/100χμ για τα προηγουμενα 3000 χμ με το μαμα 43αρι.

Ας δωσω και μερικα προσφατα παραδειγματα. Πριν μερικες εβδομαδες εκανα Βολος-Αθηνα ακριβως 2.5 ωρες (μεχρι το Νεο Ηρακλειο για να ειμαι ακριβης) , πηγαινοντας συνεχως με 170-200χμω. Μεση καταναλωση στο κομματι Λαμια-Αθηνα οπου τοσκισα πραγματικα 7.85 λτ / 100 χμ (παλιοτερα το spreadsheet δειχνει 8.45 λτ / 100 χμ σε παρομοιες συνθηκες).

Την περασμενη Παρασκευη πηγα Πηλιο, την Κυριακη πηγα Πηλιο-Ελατη Τρικαλων και χθες γυρισα Αθηνα σβελτα για να προλαβω το αεροπλανο των 7μμ (ολα αυτα δικαβαλος / διβαλιτσος). Καταναλωση Αθηνα-Βολος 6.55 λτ / 100 χμ πηγαινοντας συνεχως με 160χμω (λιγο πριν μπει το VTEC) και ενιοτε με 170-190χμω για ξεμουδιασμα μεχρι να φωναξει το ετερο ολοκληρο απο πισω Wink Στο γυρισμο Ελατη-Αθηνα στο ιδιο στυλ (και με το παραδοσιακο ξυσιμο στο Δομοκο) σχεδον η ιδια καταναλωση - 6.6 λτ / 100 χμ.

Ειλικρινα αυτες οι καταναλωσεις μου φαινονται μικρες και, για να ειμαι ακριβης, μικροτερες απο παλια. Δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι το γραναζι, ο καιρος ή κατι αλλο αλλα ειπα να το γραψω καθως εχω ψιλο-εκπλαγει. Και για να ελθω στο αρχικο θεμα του νηματος, για τετοια γρηγορουτσικα ταξιδια ...VTEC rulezz Thumbsup

Καλες διακοπες σε ολους cheers
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

26/7/2011, 12:52 pm
VFGeorge wrote:Επανερχομαι ακομη μια φορα σ'αυτο το θεμα καθως εχω πραγματικα εντυπωσιαστει απο το μηχανακι με το 44αρι πισω γραναζι ........................................Και για να ελθω στο αρχικο θεμα του νηματος, για τετοια γρηγορουτσικα ταξιδια ...VTEC rulezz Thumbsup

Καλες διακοπες σε ολους cheers

Εγω παντως, ακομα και αν δεν ειχα πειστει ως τωρα, πλεον πειστηκα Rolling Eyes .
Αντε λοιπον συντομα στα πλανα μας Wink :_hi:
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

26/7/2011, 1:34 pm
Αν και άλλαξα πρόσφατα αλυσίδα-γρανάζι την επόμενη φορά θα το δοκιμάσω και εγώ.
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

26/7/2011, 10:43 pm
Very Happy και εγω σαν ερθει η ωρα που ειναι κοντα ,,,, πισω 44. τελος . να παω λιγακι ποιο γρηγορα, αντε Blink Blink Blink Blink
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

26/7/2011, 11:56 pm
Το έχεις μελετήσει το θέμα....με βάζεις σε πειρασμό.


Last edited by Roberto_Diavolo on 27/7/2011, 12:13 am; edited 1 time in total
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

27/7/2011, 12:12 am
Μεγαλυτερο γραναζι πισω με αποτελεσμα ψιλοτερες στροφες στις ιδιες ταχυτητες με πριν και καιει λιγοτερο , (και κατα πως λες του τα ψιλοχωνεις κιολλας) περιεργο.
Μηπως δεν το τσεκαρες καλα ?

Οτι θα εγινε πιο σπιρτιζικο ειναι λογικο
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

27/7/2011, 1:04 am
Fanrider wrote:Μεγαλυτερο γραναζι πισω με αποτελεσμα ψιλοτερες στροφες στις ιδιες ταχυτητες με πριν και καιει λιγοτερο , (και κατα πως λες του τα ψιλοχωνεις κιολλας) περιεργο.
Μηπως δεν το τσεκαρες καλα ?

Η μονη εξηγηση που βρισκω ειναι οτι με το μακρυ 43αρι πισω η 6η εχει μαλθακη αποκριση στο γκαζι, ιδιως πριν μπει το VTEC, οποτε ανοιγει κανεις το γκαζι παραπανω χωρις να ακουει αμεσα ο κινητηρας. Το ιδιο συμβαινει και στην περιοχη του VTEC οταν κανεις ειναι δικαβαλος και διβαλιτσος. Και επισης το γεγονος οτι δεν κατεβαζει κανεις 5η πεφτοντας μεχρι και τα 100χμω.

Ενας αλλος λογος μπορει να ειναι οτι τωρα που το μετραω με το 44αρι γραναζι ο καιρος ειναι καλυτερος και παντα το καλοκαρι η καταναλωση πεφτει λιγο - αλλαξα το γραναζι το περασμενο Πασχα. Παντως οι μετρησεις εχουν γινει πολυ προσεκτικα με γεμισμα του ρεζεβουαρ καθε φορα μεχρι πανω-πανω (και τα κενα) και με διορθωση (αυξηση) της καταναλωσης κατα 44/43 καθως το κοντερ δειχνει πια λιγο παραπανω (ενα speedohealer θα το διορθωνε αυτο).

Το καλυτερο τεστ θα ητανε η συγκριση με αλλο παρομοιο VTEC (2003-2004) με το μαμα 43αρι πισω σε καποια εξορμηση με σχετικα πολλα χιλιομετρα και οπου τα δυο μηχανακια πανε παρομοια.
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

27/7/2011, 2:06 am
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

4/8/2011, 6:05 pm
[quote="VFGeorge"]
Fanrider wrote:Μεγαλυτερο γραναζι πισω με αποτελεσμα ψιλοτερες στροφες στις ιδιες ταχυτητες με πριν και καιει λιγοτερο , (και κατα πως λες του τα ψιλοχωνεις κιολλας) περιεργο.
Μηπως δεν το τσεκαρες καλα ?

Παντως οι μετρησεις εχουν γινει πολυ προσεκτικα με γεμισμα του ρεζεβουαρ καθε φορα μεχρι πανω-πανω (και τα κενα) και με διορθωση (αυξηση) της καταναλωσης κατα 44/43 καθως το κοντερ δειχνει πια λιγο παραπανω (ενα speedohealer θα το διορθωνε αυτο).

Γιώργο, όταν λες για διόρθωση της κατανάλωσης λόγω κοντέρ που δείχνει παραπάνω, εννοείς ότι αν το οδόμετρο γράφει ότι έκανες 100 χιλιόμετρα εσύ υπολογίζεις στην κατανάλωση ότι έκανες περισσότερα ή λιγότερα; Ρωτώ επειδή γράφεις ότι δείχνει λίγο παραπάνω το οποίο είναι σωστό για την ταχύτητα αλλά λάθος για τα χιλιόμετρα που έχεις διανύσει τα οποία είναι λίγο παρακάτω (97,7 περίπου).

Σχετικά με την ερώτηση του Φάνη είναι αλήθεια ότι αν κανείς κινείται σταθερά με 6η ταχύτητα θα έπρεπε να καίει περισσότερο με το 44άρι γρανάζι. Αλλά αν κινείται σε ταχύτητες που θα χρησιμοποιούσε αρκετά και την 5η ταχύτητα, τότε με το κοντότερο γρανάζωμα θα μπορεί να ανεβάσει τακτικότερα σε 6η και έτσι ενδεχομένως να μειώνεται η κατανάλωση.

Πάντως αν είχα VTEC (φτου κακά! Razz) θα δοκίμαζα αυτή την μετατροπή, η οποία και αντιστρέψιμη είναι και οικονομική.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

4/8/2011, 8:13 pm
Ο φυσικός wrote:
VFGeorge wrote:
Παντως οι μετρησεις εχουν γινει πολυ προσεκτικα με γεμισμα του ρεζεβουαρ καθε φορα μεχρι πανω-πανω (και τα κενα) και με διορθωση (αυξηση) της καταναλωσης κατα 44/43 καθως το κοντερ δειχνει πια λιγο παραπανω (ενα speedohealer θα το διορθωνε αυτο).

Γιώργο, όταν λες για διόρθωση της κατανάλωσης λόγω κοντέρ που δείχνει παραπάνω, εννοείς ότι αν το οδόμετρο γράφει ότι έκανες 100 χιλιόμετρα εσύ υπολογίζεις στην κατανάλωση ότι έκανες περισσότερα ή λιγότερα; Ρωτώ επειδή γράφεις ότι δείχνει λίγο παραπάνω το οποίο είναι σωστό για την ταχύτητα αλλά λάθος για τα χιλιόμετρα που έχεις διανύσει τα οποία είναι λίγο παρακάτω (97,7 περίπου).

Σχετικά με την ερώτηση του Φάνη είναι αλήθεια ότι αν κανείς κινείται σταθερά με 6η ταχύτητα θα έπρεπε να καίει περισσότερο με το 44άρι γρανάζι. Αλλά αν κινείται σε ταχύτητες που θα χρησιμοποιούσε αρκετά και την 5η ταχύτητα, τότε με το κοντότερο γρανάζωμα θα μπορεί να ανεβάσει τακτικότερα σε 6η και έτσι ενδεχομένως να μειώνεται η κατανάλωση.

Αυτο που εννοω για διορθωση ειναι οτι αυξανω τις τιμες καταναλωσης που βγαζει το spreadsheet με βαση τα χιλιομετρα του ταχυμετρου κατα 44/43 που ειναι το ιδιο με το να μειωνα τα χιλιομετρα του ταχυμετρου κατα 43/44. Ειμαι σχολαστικος σε τετοια θεματα και ειμαι σιγουρος οτι οι μετρησεις μου ειναι σωστες, αυτο που δεν ξερω ειναι που οφειλεται η μειωση αλλα υποψιαζομαι οτι το πισω γραναζι εχει παιξει καποιο ρολο.

Και ναι, αν ητανε να πανε δυο μηχανακια με σταθερη ταχυτητα πχ στην 6η, το ενα με μαμα 43αρι και το αλλο με 44αρι, τοτε το δευτερο θα ειχε ελαφρα μεγαλυτερη καναλωση (κατα 44/43=2.3%). Αλλα οπως ξαναεγραψα, οταν ανοιγει κανεις γκαζι με 6η, το μηχανακι ακουει αλλιως με 44αρι ενω με 43αρι εχει μια μαλθακη αποκριση που ισως κανει τον αναβατη να ανοιγει περισοτερο γκαζι και να αυξανεται η καταναλωση. Επισης δεν χρειαζεται να κατεβασει κανεις 5η μεχρι χαμηλοτερα (περιπου 100χμω στο ταχυμετρο).

Παντως Φυσικουλη το μπιφτεκι καιει πολυ λιγοτερο απο τα καρμπυρατερατα με το δεξι χερι να μη φειδεται, η προοδος του ψεκασμου και των δυο βαλβιδων ανα κυλινδρο χαμηλα, τι να κανουμε. Σου αφησα το δικο μου στο μαστογκαραζακι σου με τιγκα το ρεζερβουαρ/κλειδια/χαρτια αλλα δεν το πηγες ενα καλο ταξιδι να δεις τι παιζει Wink Very Happy
posnightmist
posnightmist
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-28
Mηνύματα : 1908
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Honda VFR 800 2002 Suzuki DRZ 400S 2002
Κράνος : ARAI RX-7 GP

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

4/8/2011, 8:27 pm
VFGeorge wrote:
Ο φυσικός wrote:
VFGeorge wrote:
Παντως οι μετρησεις εχουν γινει πολυ προσεκτικα με γεμισμα του ρεζεβουαρ καθε φορα μεχρι πανω-πανω (και τα κενα) και με διορθωση (αυξηση) της καταναλωσης κατα 44/43 καθως το κοντερ δειχνει πια λιγο παραπανω (ενα speedohealer θα το διορθωνε αυτο).

Γιώργο, όταν λες για διόρθωση της κατανάλωσης λόγω κοντέρ που δείχνει παραπάνω, εννοείς ότι αν το οδόμετρο γράφει ότι έκανες 100 χιλιόμετρα εσύ υπολογίζεις στην κατανάλωση ότι έκανες περισσότερα ή λιγότερα; Ρωτώ επειδή γράφεις ότι δείχνει λίγο παραπάνω το οποίο είναι σωστό για την ταχύτητα αλλά λάθος για τα χιλιόμετρα που έχεις διανύσει τα οποία είναι λίγο παρακάτω (97,7 περίπου).

Σχετικά με την ερώτηση του Φάνη είναι αλήθεια ότι αν κανείς κινείται σταθερά με 6η ταχύτητα θα έπρεπε να καίει περισσότερο με το 44άρι γρανάζι. Αλλά αν κινείται σε ταχύτητες που θα χρησιμοποιούσε αρκετά και την 5η ταχύτητα, τότε με το κοντότερο γρανάζωμα θα μπορεί να ανεβάσει τακτικότερα σε 6η και έτσι ενδεχομένως να μειώνεται η κατανάλωση.

Αυτο που εννοω για διορθωση ειναι οτι αυξανω τις τιμες καταναλωσης που βγαζει το spreadsheet με βαση τα χιλιομετρα του ταχυμετρου κατα 44/43 που ειναι το ιδιο με το να μειωνα τα χιλιομετρα του ταχυμετρου κατα 43/44. Ειμαι σχολαστικος σε τετοια θεματα και ειμαι σιγουρος οτι οι μετρησεις μου ειναι σωστες, αυτο που δεν ξερω ειναι που οφειλεται η μειωση αλλα υποψιαζομαι οτι το πισω γραναζι εχει παιξει καποιο ρολο.

Και ναι, αν ητανε να πανε δυο μηχανακια με σταθερη ταχυτητα πχ στην 6η, το ενα με μαμα 43αρι και το αλλο με 44αρι, τοτε το δευτερο θα ειχε ελαφρα μεγαλυτερη καναλωση (κατα 44/43=2.3%). Αλλα οπως ξαναεγραψα, οταν ανοιγει κανεις γκαζι με 6η, το μηχανακι ακουει αλλιως με 44αρι ενω με 43αρι εχει μια μαλθακη αποκριση που ισως κανει τον αναβατη να ανοιγει περισοτερο γκαζι και να αυξανεται η καταναλωση. Επισης δεν χρειαζεται να κατεβασει κανεις 5η μεχρι χαμηλοτερα (περιπου 100χμω στο ταχυμετρο).

Παντως Φυσικουλη το μπιφτεκι καιει πολυ λιγοτερο απο τα καρμπυρατερατα με το δεξι χερι να μη φειδεται, η προοδος του ψεκασμου και των δυο βαλβιδων ανα κυλινδρο χαμηλα, τι να κανουμε. Σου αφησα το δικο μου στο μαστογκαραζακι σου με τιγκα το ρεζερβουαρ/κλειδια/χαρτια αλλα δεν το πηγες ενα καλο ταξιδι να δεις τι παιζει Wink Very Happy


Φοβάται μη του αρέσει και πως θα μας το πει μετά... silent
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

4/8/2011, 10:57 pm
α. Άντε να το επαναλάνω για νιοστή φορά. Έχω οδηγήσει VTEC πολλές φορές και για πολλά χιλιόμετρα.

β. Το θέμα είναι ποιος μπιφτέκης οδήγησε γραναζωτό και του άρεσε και το παραδέχθηκε. Ονόματα δεν λέμε, ιχθείς δεν θίγουμε...
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

10/1/2013, 12:45 am
Επανερχομαι στο θεμα για ν'αναφερω κατι αλλο που εχει να κανει με τις ταξιδιωτικες αρετες του VFR. Ταξιδεψα τα Χριστουγεννα με αρκετο κρυο (7-9'C) και σκεφτομουνα οτι θα υποφερουν τα χερια μου - παρα τα χειμωνιατικα γαντια - λογω ελλειψης προστασιας χεριων πχ με χουφτες οπως στα on-off. Ε λοιπον, η αεροδυναμικη του μπροστινου ειναι ετσι μελετημενη που προστατευει φανταστικα τα χερια απο τον αερα Clapping2 Μαλιστα σε καποια φαση που πηρα το αριστερο χερι απο το τιμονι εννοιωσα ποσο κρυο εκανε και ..το ξαναβαλα μετα απο λιγο στη θεση του.

Απο την αλλη βεβαια δεχεται κανεις κρυο αερα στο κρανος σε σχεση με τα on-off και τις "ορθιες" ζελατινες τους αλλα αυτο το ελυσα φορωντας μια μπαλακλαβα και ενα δευτερο περιλαιμιο Wink Συνοψη: VFR-Χειμωνας 1-0 Very Happy
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

10/1/2013, 10:25 am
Τι γάντια έχεις; Δεν το' χω παρατηρήσει αυτό που λες... Αντιθέτως τα χέρια είναι το μοναδικό σημείο που "πονάει" (και χωρίς "" θα έλεγα!) το χειμώνα...
Αν και με 7-9 βαθμούς που λες, το πράμα παλεύεται. Σε κάτι ταξίδια όμως που έχει 0-5 βαθμούς, τα χέρια "την ακούνε" καλά, ό,τι γάντι και να βάλεις.
Τα θερμαινόμενα γκριπς ίσως κάνουν δουλειά σ' αυτό το θέμα. Μόλις φτιάξω τα δικά μου (τα' χω βάλει εδώ και ένα χρόνο και ποτέ δε δούλεψαν σωστά!) θα σου πω!! Razz
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

10/1/2013, 10:57 am
Vvag wrote:Τι γάντια έχεις; Δεν το' χω παρατηρήσει αυτό που λες... Αντιθέτως τα χέρια είναι το μοναδικό σημείο που "πονάει" (και χωρίς "" θα έλεγα!) το χειμώνα...
Αν και με 7-9 βαθμούς που λες, το πράμα παλεύεται. Σε κάτι ταξίδια όμως που έχει 0-5 βαθμούς, τα χέρια "την ακούνε" καλά, ό,τι γάντι και να βάλεις.
Τα θερμαινόμενα γκριπς ίσως κάνουν δουλειά σ' αυτό το θέμα. Μόλις φτιάξω τα δικά μου (τα' χω βάλει εδώ και ένα χρόνο και ποτέ δε δούλεψαν σωστά!) θα σου πω!! Razz

Να ξεκαθαρισω κατι, μιλαω συγκριτικα με on-off με χουφτες που προστατευουν απο τον αερα, και για να ειμαι πιο συγκεκριμενος, σε σχεση με το Τρανσαλπ 650 που εχω. Σε συγκριση μ'αυτο, η διαφορα ειναι ελαχιστη λογω της καλης αεροδυναμικης που ανεφερα. Απο την αλλη, οταν οι θερμοκρασιες ειναι χαμηλες (<5-6'C) τα χερια την ακουνε σε οποιοδηποτε μηχανακι, με χουφτες ή οχι, και μιλαω απο εμπειρια χειμωνιατικων ταξιδιων με το Τρανσαλπ με χερια "ξυλα" και νυχια που πονανε (οπου η σταση στο τζακι του Φλοισβου στα Καμμενα Βουρλα ειναι σαν οαση που βρισκει ο χαμενος στην ερημο Very Happy)

Δεν ειχα ποτε θερμαινομενα γκριπ αλλα εχω ακουσει απο φιλους που εχουν οτι ενω οι παλαμες ζεσταινονται, τα νυχια την ακουνε και παλι. Τα χειμωνιατικα γαντια που χρησιμοποιω ειναι "medium duty" Racer GTX γιατι τα χρησιμοποιω και καθε μερα πηγαινοντας στη δουλεια το χειμωνα και δεν θελω να ψηνομαι τις μη κρυες μερες. Οταν ταξιδευω χειμωνα βαζω παντα απο μεσα και ισοθερμικα (ετσι ταξιδεψα φετος τα Χριστουγεννα). Αλλα παιρνω επισης μαζι μου και "very heavy duty γαντια του μποξ" οπως τα λεω Laughing που ειχα αγορασει καποτε στη Γαλλια - αυτα αφαιρουν ΚΑΘΕ αισθηση αλλα προστατευουν τα χερια σε αλλο επιπεδο (και τα οποια φοραω μονο σε συνθηκες μακρινου ταξιδιου με ΠΟΛΥ κρυο).
grigoris
grigoris
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-26
Mηνύματα : 311
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 750 G1987,Tenere 600 1985,ΤT 600 1998
Κράνος : Καμία επιλογή

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

10/1/2013, 11:13 am
[quote="VFGeorge"]
Vvag wrote: Οταν ταξιδευω χειμωνα βαζω παντα απο μεσα και ισοθερμικα (ετσι ταξιδεψα φετος τα Χριστουγεννα). (και τα οποια φοραω μονο σε συνθηκες μακρινου ταξιδιου με ΠΟΛΥ κρυο).
Μακρινό Χειμωνιάτικο Ταξίδι με ΠΟΛΥ κρυο;!!!!! afraid
Αχ αυτά τα νιάτα!!!!!!! Cool Rolling Eyes Wacko
Razz




Respect Worthy Respect
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

10/1/2013, 11:55 am
grigoris wrote:
VFGeorge wrote: Οταν ταξιδευω χειμωνα βαζω παντα απο μεσα και ισοθερμικα (ετσι ταξιδεψα φετος τα Χριστουγεννα). (και τα οποια φοραω μονο σε συνθηκες μακρινου ταξιδιου με ΠΟΛΥ κρυο).
Μακρινό Χειμωνιάτικο Ταξίδι με ΠΟΛΥ κρυο;!!!!! afraid
Αχ αυτά τα νιάτα!!!!!!! Cool Rolling Eyes Wacko
Razz

Ετσι, ετσι, μεχρι τα 35 βραζει το αιμα Razz Laughing Σοβαρα τωρα, το πολυ κρυο ειναι 0-5'C, το κρυο 5-10'C και απο κει και πανω μια χαρα Wink

Ενας αλλος "νεανιας" με τραβηξε ν'ανεβουμε για φαγητο/καφε στο καταφυγιο της Παρνηθας την Κυριακη 23 Δεκεμβρη που εκανε ψοφοκρυο και ειχε χιονι εκει πανω. Αυτος ηξερε και εβαλε διπλη μπαλακλαβα, διπλες χοντρες καλτσες κλπ, εγω πηγα απλα χειμωνιατικα ντυμενος για Αθηνα. Εκει την ακουσα, αυτο ητανε κρυο Shocked Αλλα αξιζε μονο και μονο για τα προσωπα των τυπων που μας ειδανε να μπαινουμε με κρανη στα χερια και μοτο-ντυμενοι: " ΜΕ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΗΡΘΑΤΕΕΕΕ ΕΔΩ ΠΑΝΩΩΩ???" Laughing Laughing
teacher
teacher
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 590
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800 V-tec (2005)
Κράνος : SHOEI XR-1000 Diabolic, SHOEI XR-1100

Never ride faster than your angel can fly...
http://www.couchsurfing.com/profile.html?id=3HHTV5

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

10/1/2013, 2:36 pm
Έγώ έκανα ποδαρικό φεύγοντας από Αθήνα για Τρίπολη 1/1/2013 στις 22:20. Ξεκίνησα με 6C και από κόρινθο και μετά στους 0C.... και ΟΚ.... εγώ είμαι ανώμαλος και έχω ταξιδεψει αρκετές φορές και με -5 .... ηταν και η κοπέλα μαζί μου Bash Bash kick
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

10/1/2013, 4:46 pm
To 750 προστατεύει αρκερά καλά τα χέρια. Πράγματι, πρέπει να βγάλεις το χέρι λίγο πιο έξω από το φέρινγκ για να καταλάβεις πόση διαφορά κάνει. Πάντως κάτω από τους περίπου 5 βαθμούς και σε απόσταση μεγαλύτερη των 100χλμ ακόμα και με τα καλύτερα γάντια μου τα χέρια αρχίζουν να ενοχλούνται. Τα θερμαινόμενα είναι πάντα μια απόλαυση. Ένα βράδυ Ιανουαρίου το 2008, είχα κατέβει Ζαχάρω (μέσω Τρίπολης πάντα) και στο οροπέδιο της Μεγαλόπολης είχα δει -8. sick breakdance
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

10/1/2013, 5:48 pm
Ο φυσικός wrote:...................Ένα βράδυ Ιανουαρίου το 2008, είχα κατέβει Ζαχάρω (μέσω Τρίπολης πάντα) και στο οροπέδιο της Μεγαλόπολης είχα δει -8. sick breakdance


Blink , περιεργο Suspect , εσυ δεν μπαινεις ποτε σε περιπετειες..................εσυ δεν ειναι καθολου μουρλο.........πως εγινε αυτο confused


Razz Razz cheers
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 2 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

11/1/2013, 3:11 pm
Και ακομη μια αναφορα στην καταναλωση, η οποια εξακολουθει να ειναι μια χαρα με το 1 δοντι μεγαλυτερο πισω γραναζι, τουλαχιστο 0.5 λτ / 100 χμ λιγοτερο απο πριν σε εκτεταμμενες μετηρησεις για πολλες χιλαδες χιλιομετρα.

Εβαλα βενζινη στη Λαμια και αμεσως μολις μπηκα στην Αθηνα, στην κλασικη καλη/φτηνη Shell της Αχαρνων. Ταξιδεψα Λαμια-Καμμενα Βουρλα με 160-170χμω, σταματησα για καφε, και μετα Λαμια-Αθηνα με συνεχη 180χμω - εκανα απο κεντρο των Καμμενων Βουρλων μεχρι την εξοδο της Αχαρνων ακριβως 1 ωρα και 10 λεπτα Cool Δικαβαλος με δυο βαλιτσες, το μηχανακι εκαψε ακριβως 8 λτ / 100 χμ, που το βρισκω πολυ λογικο.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum