Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

+26
Verbal Kint
vtecpatra
GIORGOS VFR
VEEFARIOS
VEFALIFT
anastasis
teacher
grigoris
Vvag
Don John
Ο φυσικός
karapialis
posnightmist
nsadib
Fanrider
ΗΛΙΑΣ
mak
vagelis78
nikos-ex victor
apostat
KiloMeater
ΠΑΝΕΑΣ
Roberto
SCORPIOS
xristos280
XLGeorge
30 posters
Go down
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

11/1/2013, 4:00 pm
VFGeorge wrote:......εκαψε ακριβως 8 λτ / 100 χμ, που το βρισκω πολυ λογικο.
τς τς τς άμα ήταν μπορντό θα είχε ένα λίτρο κάτω τουλάαααχιστον lol!
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

11/1/2013, 4:13 pm
anastasis wrote:
VFGeorge wrote:......εκαψε ακριβως 8 λτ / 100 χμ, που το βρισκω πολυ λογικο.
τς τς τς άμα ήταν μπορντό θα είχε ένα λίτρο κάτω τουλάαααχιστον lol!


εσενα να θυμηθω να σε γ.................. οταν σε δω Knupp

και οχι μεσω skype Cool Razz
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

11/1/2013, 5:02 pm
anastasis wrote:
VFGeorge wrote:......εκαψε ακριβως 8 λτ / 100 χμ, που το βρισκω πολυ λογικο.
τς τς τς άμα ήταν μπορντό θα είχε ένα λίτρο κάτω τουλάαααχιστον lol!

για να μην πώ 2 Cool
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

14/1/2014, 2:06 pm
Πηγαινοντας αργουτσικα με το VFR: εκδρομες, μεταφορες ...by George  Laughing 


Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 IMG-20131230-00156

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 IMG-20131230-00154


Μηχανακι για ολες τις δουλειες  Wink Laughing
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

14/1/2014, 6:10 pm
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing 

Givi μπαγκαζιερες και μλκιες.
Αυτή είναι η λύση, μιλάμε πάνω απο 150 λίτρα χώρου.
Μπράβο Γιώργο. Razz Razz Razz Razz Razz 
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

14/1/2014, 8:32 pm
Ω ρε top case!!!
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

14/1/2014, 11:54 pm
αφού είχες βάσεις για πλαινές..........γιατί δεν τις "κούμπωσες" εκεί?

 Blink Laughing Razz 
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

26/4/2014, 7:40 pm
Εβγαλα χθες το VFR απο τη "χειμερια του ναρκη", το ειχα αφησει Τρικαλα τα Χριστουγεννα επιστρατευοντας το Τρανσαλπακι για τις χειμερινες εντουραδες και βολτες. Καθως ημουνα υπο πιεση χρονου ως συνηθως  Rolling Eyes και καθυστερησα χθες το πρωι με δουλειες και την αλλαγη μπουζι, εφυγα απο Τρικαλα ακριβως στις 3μμ εχοντας ραντεβου με τον οδοντιατρο στην Αθηνα στις 7μμ και επρεπε και να περασω ν'αφησω κατι καπου στην Καλιθεα πριν παω σπιτι. Και επρεπε να βαλω και βενζινη..

Ε για κατι τετοια ειναι φτιαγμενο το VFR  Thumbsup Ταξιδευοντας μονο με μια τσαντα δεμενη στη σελα και με καινουργια μπουζι και φρεσκοπλυμενο/φρεσκολαδωμενο φιλτρο αερα, το μηχανακι πεταγε. Ταχυτητες ταξιδιου 160-190χμω και δεν εκοψα ουτε οταν εφαγα κατι επιμονες μπορες στις ευθειες πριν την αναβαση για Δομοκο. Την οποια βεβαια χαλασε η βροχη οποτε ανεβηκα πολυ λογικα. Αλλα η βροχη σταματησε στην Αγια Ειρηνη και η καταβαση ητανε χαρμα, ως συνηθως  Wink Cool Εβαλα βενζινη στην Avin αμεσως μετα τις γραμμες του τρενου στη Λαμια και ο βενζινας που με ξερει κοιταει παντα τα λαστιχα πριν πιασει τη μανικα Laughing  Αλλα θυσιασα το καφεδακι στα Καμμενα Βουρλα, κατι που ειναι επισης εφικτο με την πολυ καλη ανεση και προστασια που προσφερει το μηχανακι. Συνεχιζοντας με τετοιες ταχυτητες (και πληρωνοντας 2 απο τα 4 διοδια συνολικα για να μη ριξω πολυ τη μωτ  Whistle), ημουνα στην εισοδο της Ιερας Οδου ακριβως στις 5:40μμ.

Να πω απλα οτι το φχαριστηθηκα, θαναι λιγο  Rock  Και να προσθεσω οτι ητανε η πρωτη φορα που δοκιμασα τα Pilot Power 3 σε συνθηκες καλης βροχης, σε μεγαλες ταχυτητες και στην (ηπια) αναβαση Δομοκου απο Θεσσαλια μερια, και με εντυπωσιασανε, σαφως πολυ καλυτερα απο τα Power 2CT που φοραγα πριν.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Γυρνωντας σε αστικο περιβαλον με το VFR - οχι respect!

27/4/2014, 11:51 am
Και μια και εγραψα εκτεταμενα σ'αυτο το νημα για τα καλα του VFR σε ταξιδι σε ανοιχτους δρομους, ας (ξανα)πω για το μεγαλο του προβλημα σε αστικο περιβαλλον. Εχοντας μπει Αθηνα απο Ιερα Οδο, πηρα την Πειραιως και μετα τη Χαμοστερνας για να παω Καλιθεα. Με εξωτερικη θερμοκρασια 23'C και το σταματα-ξεκινα στα φαναρια το μηχανακι δεν αργησε να φτασει τους 105'C οπου μπαινει το βεντιλατερ και μετα αρχισε τον γνωστο κυκλο λειτουργιας  Rolling Eyes  Αφου αφησα τα πραγματα στην Καλιθεα, πηγα σπιτι απο Θησεως, Καλιροης, Βασ. Κων/νου. Ε λοιπον, με το που εβλεπα να με πιανει φαναρι, εσβηνα το μοτερ εν κινησει και το αναβα μονο οταν ξεκιναγα για να αποφυγω να μπει σε λειτουργια αυτο το %$%& βεντιλατερ! Mad Και παλι βεβαια δεν το απεφυγα τελειως. Και μιλαμε για μια οχι ιδιαιτερα ζεστη μερα..

Γενικα το μηχανακι δεν κανει για εκτεταμενη κινηση σε αστικο περιβαλον στο Ελληνικο κλιμα. Το οτι δεν κοβει πολυ το τιμονι ειναι πταισμα, το μεγαλο θεμα ειναι οι θερμοκρασιες λειτουργιας του μοτερ και η συχνοτατη λειτουργια του βεντιλατερ που καταπονουν το ηλεκτρικο κυκλωμα, τις φισες, τα πηνια κλπ  Και ειναι και σπαστικο να καβαλαει κανεις μηχανακι-σομπα, αν και ο ζεστος αερας του βεντιλατερ δεν ενοχλει τον οδηγο οπως σε αλλα μηχανακια (πχ Busa). Αν καποιος κινειται καθε μερα σε μεγαλη πολη, θελει δευτερο μηχανακι - κατα προτιμηση ενα εντουρακι ή μεσαιο on-off για να το λασπωνει κιολας καποια σ/κ  Wink


EDIT: οσο το ειχα στο Λονδινο, δεν ειχα τετοιο θεμα λογω διαφορετικου κλιματος, γι'αυτο αλλωστε στο Νησι θεωρειται το απολυτο sports-oriented all rounder. Σε θερμοτερα κλιματα οπως νοτια Ευρωπη, Καλιφορνια κλπ το μηχανακι σιγουρα χανει τον τιτλο του all rounder λογω του θεματος σε αστικο περιβαλον.


Last edited by VFGeorge on 27/4/2014, 12:13 pm; edited 3 times in total
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

27/4/2014, 12:05 pm
VFGeorge wrote: Αν καποιος κινειται καθε μερα σε μεγαλη πολη, θελει δευτερο μηχανακι - κατα προτιμηση ενα εντουρακι ή μεσαιο on-off για να το λασπωνει κιολας καποια σ/κ  Wink

αν κ δεν περίμενα να το πώ ....μην υποτιμάτε κ τα σκουτεράκια... Rolling Eyes 
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

18/3/2015, 1:07 pm
Εκανα προσφατα το Αθηνα-Τρικαλα-Βολος-Αθηνα λογω μιας συναντησης στο πανεπιστημιο Θεσσαλιας. Στο Αθηνα-Τρικαλα εσκισα ανηλεως το VFR καθως ητανε Σαββατο και επρεπε να προλαβω τα μαγαζια ανοιχτα στα Τρικαλα. Στο Αθηνα-Λαμια δεν επεσα πουθενα κατω απο 180χμω και εσπασα το ατομικο μου ρεκορ Αθηνα - Καμμενα Βουρλα: 1 ωρα και 5 λεπτα απο την εξοδο της Αχαρνων μεχρι το παρκαρισμα μπροστα στο Φλοισβο για ενα καφε. Με αναλογη συνεχεια μεχρι τη Λαμια, η καταναλωση ειτανε 8.6 λτ / 100 χμ, λογικη θαλεγα καθως κινηθηκα συνεχως με ταχυτητες 180-200χμω. Παντως απο αποψη οικονομιας, η "βελτιστη" ταχυτητα ειναι τα σταθερα 160χμω δηλ. λιγο πριν μπει το VTEC, οπου καιει ~6.7 λτ / 100χμ.

Τελικα, μετα απο 10+ χρονια συμβιωσης με το μηχανακι, το φορτε του ειναι τα ταξιδια σε ανοιχτους δρομους / αυτοκινητοδρομους και το στριψιμο σε σχετικα ανοιχτα στροφιλικια πχ Αρτεμισιο, Δομοκος, Επιδαυρος. Για τους επαρχιακους και ορεινους δρομους της Ελλαδας, ενα καλοστημενο on-off ειναι για μενα σαφως προτιμοτερο.
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

18/3/2015, 1:12 pm
Ωραιος  ο Γιωργος, το  εσκισες για τα καλα το εργαλειο, οπως του αρμοζει αλλωστε.
cheers
VEFALIFT
VEFALIFT
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-01
Mηνύματα : 1984
Ηλικία : 58
Μοντέλο : GSXR 750,TRANSALP 700, SYM 200 ST
Κράνος : SHOEI XR1100

Γρηγορότερος είναι αυτός που επιστρέφει . . .

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

18/3/2015, 4:16 pm
VFGeorge wrote: Στο Αθηνα-Λαμια δεν επεσα πουθενα κατω απο 180χμω και εσπασα το ατομικο μου ρεκορ Αθηνα - Καμμενα Βουρλα: 1 ωρα και 5 λεπτα απο την εξοδο της Αχαρνων μεχρι το παρκαρισμα μπροστα στο Φλοισβο για ενα καφε. Με αναλογη συνεχεια μεχρι τη Λαμια, η καταναλωση ειτανε 8.6 λτ / 100 χμ, λογικη θαλεγα καθως κινηθηκα συνεχως με ταχυτητες 180-200χμω.


Thumbsup :_hi:

Από την ίδια έξοδο και μέχρι του "Λεβέντη", είδα 56 λεπτά, με τελείως αντικοινωνικό ρυθμό (με τη VFR εννοείται), χωρίς να με απασχολεί η κατανάλωση φυσικά, αν και η επιβραδυντική λυχνία άναψε στα 158 χλμ. ! ! ! Whistle This

XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

20/7/2015, 11:31 am
Την περασμενη βδομαδα εκανα 2100χμ με το VFR για δουλεια και αναψυχη, τα περισοτερα σε αυτοκινητοδρομους, και επιβεβαιωσα και παλι το ποσο καλο/ανετο/ασφαλες/"πιπερατο" ειναι το μηχανακι για ταξιδια σε ανοιχτους δρομους Cool Απο την αλλη, οταν εμπλεξα δικαβαλος σε στραμπουλιγμενα στροφιλικια σε Πηλιο και ορεινα Τρικαλα νοσταλγησα το Τρανσαλπακι.

Αλλα λογω καλοκαιριου/ζεστης, ηρθε παλι στο προσκηνιο αυτη η ιστορια με το βεντιλατερ Mad Για παραδειγμα, ανεβαινοντας χθες Μαλακασα προς Αθηνα με 33-34'C, μπηκε το βεντιλατερ για ολα τα χιλιομετρα της ανηφορας και μετα στην κατηφορα αναγκαστηκα να παω με 70-80χμω για να πεσει στους 98'C και να σβησει. Επισης μπηκε οταν τελικιασα το μηχανακι απο Θερμοπυλες προς Λαμια, κανοντας ατυπη κοντρα με ενα BMW M3, και η θερμοκρασια ανεβηκε στους 111'C, αυτο αργα το απογευμα με εξωτερικη θερμοκρασια 31'C. Εχω βαρεθει αυτη την ιστορια καθε καλοκαιρι, πρεπει τελικα να βαλω ενα διακοπτακι για να απενεργοποιω το βεντιλατερ σε ανοιχτους δρομους.
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

20/7/2015, 1:49 pm
VFGeorge wrote:Την περασμενη βδομαδα εκανα 2100χμ με το VFR για δουλεια και αναψυχη, τα περισοτερα σε αυτοκινητοδρομους, και επιβεβαιωσα και παλι το ποσο καλο/ανετο/ασφαλες/"πιπερατο" ειναι το μηχανακι για ταξιδια σε ανοιχτους δρομους Cool  Απο την αλλη, οταν εμπλεξα δικαβαλος σε στραμπουλιγμενα στροφιλικια σε Πηλιο και ορεινα Τρικαλα νοσταλγησα το Τρανσαλπακι.

Αλλα λογω καλοκαιριου/ζεστης, ηρθε παλι στο προσκηνιο αυτη η ιστορια με το βεντιλατερ Mad Για παραδειγμα, ανεβαινοντας χθες Μαλακασα προς Αθηνα με 33-34'C, μπηκε το βεντιλατερ για ολα τα χιλιομετρα της ανηφορας και μετα στην κατηφορα αναγκαστηκα να παω με 70-80χμω για να πεσει στους 98'C και να σβησει. Επισης μπηκε οταν τελικιασα το μηχανακι απο Θερμοπυλες προς Λαμια, κανοντας ατυπη κοντρα με ενα BMW M3, και η θερμοκρασια ανεβηκε στους 111'C, αυτο αργα το απογευμα με εξωτερικη θερμοκρασια 31'C. Εχω βαρεθει αυτη την ιστορια καθε καλοκαιρι, πρεπει τελικα να βαλω ενα διακοπτακι για να απενεργοποιω το βεντιλατερ σε ανοιχτους δρομους.

Για την ιστορια και μονο μιας και το fi εχει αρκετα κοινα αλλα και διαφορες απο το vtec,αυτη την εποχη ,με αντιστοιχες εξωτερικες θερμοκρασιες ,κινουμενος με 14ο-160 οι θερμοκρασιες μου βρισκονται μεταξυ 78-82
απο τα 180+ μεχρι κοντα στην τελικη ανεβαινει προοδευτικα μεχρι 90-92. αν κοψεις για μερικα λεπτα γυρω στα 120 ξανακατεβαινουν γυρω στους 78-80.
Στην πολη δε που το χρησιμοποιω κατα κορον το μεγιστο που εχω δει ειναι 106-108. Σημειωτεον εχω αλλαξει προσφατα θερμοστατη, για προληπτικους λογους
σε οτι αφορα την καταναλωση για ταχυτητες 140-160 εχω απο 6,2-6,5 λιτρα /100. Νομιζω οτι ειναι το ιδιο η περιπου το ιδιο και στα vteck
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

20/7/2015, 3:05 pm
Αργυρη, γενικα τα VTEC δουλευουν πιο ζεστα απο τα FI αν και οι τελευταιες γενιες των FI δουλευουν πιο ζεστα και κοντα στα VTEC, νομιζω λογω euro-2 compliance (βλεπε chris_86 που εχει αναφερει παρομοιες θερμοκρασιες). Τα δε VTEC απο το 2006 και μετα που ειναι euro-3 compliant δουλευουν ακομη πιο ζεστα Shocked

Στις εθνικες που ταξιδευω συνηθως με 160χμω (οταν δεν το καρυδωνω), με εξωτερικη θερμοκρασια 33-35'C το μοτερ δουλευει κοντα στους 100'C, με 37-38'C ανεβαινει στους 103'C και θελει προσοχη να μην παει στους 105 και μπει το βεντιλατερ με το γνωστο προβλημα. Αν καποιος εχει βαλει διακοπτη απενεργοποιησης του βεντιλατερ, το θεμα λυνεται αλλα ειναι ακομη μια εγνοια. Γενικα, αυτη η ιδεα της αναποδης φορας του ενος βεντιλατερ στα VTEC και FI ητανε σαφως ill-conceived..
GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 51
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

22/8/2015, 10:44 am
Αν και... εξαφανίστηκα για διάφορους προσωπικούς μου λόγους,άσχετους με τη μοτοσυκλέτα γενικά,ή το ''VFRh'',ας ποστάρω κι εγώ την εμπειρική μου διαπίστωση,αν και είναι γνωστό σε όλους:η οριακή εξωτερική θερμοκρασία περιβάλλοντος που το σύστημα ψύξης καταφέρνει να διαχειριστεί,είναι οι 30-32°,ανάλογα βέβαια με τις κλίσεις και το φορτίο του vfr.Μετά,το παίρνεις απόφαση ότι πας για πηνία μια ώρα αρχύτερα... :(
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

23/8/2015, 2:01 am
Giorgo VFR ελπίζω να είσαι καλά και να σε ξαναδούμε σύντομα. cheers cheers

Συγγνώμη για το σπαμ.
GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 51
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

24/8/2015, 9:40 am
Ο φυσικός wrote:Giorgo VFR ελπίζω να είσαι καλά και να σε ξαναδούμε σύντομα. cheers cheers

:_hi:
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

24/8/2015, 1:40 pm
VEEFARIOS wrote:Για την ιστορια και μονο μιας και το fi εχει αρκετα κοινα αλλα και διαφορες απο το vtec,αυτη την εποχη ,με αντιστοιχες εξωτερικες θερμοκρασιες ,κινουμενος με 14ο-160 οι θερμοκρασιες μου βρισκονται μεταξυ 78-82
απο τα 180+ μεχρι κοντα στην τελικη ανεβαινει προοδευτικα μεχρι 90-92. αν κοψεις για μερικα λεπτα γυρω στα 120 ξανακατεβαινουν γυρω στους 78-80.
Στην πολη δε που το χρησιμοποιω κατα κορον το μεγιστο που εχω δει ειναι 106-108. Σημειωτεον εχω αλλαξει προσφατα θερμοστατη, για προληπτικους λογους
σε οτι αφορα την καταναλωση για ταχυτητες 140-160 εχω απο 6,2-6,5 λιτρα /100. Νομιζω οτι ειναι το ιδιο η περιπου το ιδιο και στα vteck

Γενικά, το δικό μου Fi δουλεύει στους 83~84 (εκεί ανοίγει και ο θερμοστάτης) και έχω δει ότι σε ελαφριά ανηφόρα αλλά με δύο άτομα και τριβάλιτσο στα 120, φτάνει στους 85~86. Θα πάει 90+ μόνο όταν σταματήσω, που σταματά και η ψύξη του τότε.
Σε πιο ζεστές μέρες, το έχω δει να φτάνει και 104 αλλά ήταν δικάβαλο με κυνηγητό σε γνωστό δρόμο (από Καρπενήσι για Λαμία) με τον Dirty και τον Verbal από πίσω, με 35άρια και συνεχείς επιβραδύνσεις και επιταχύνσεις (έκανα το λαγό).
Από κατανάλωση όμως, όπως μου είχε πει και ο Παναγιώτης Κ., μου καίει ένα λίτρο παραπάνω από τα δικά σας. 7,5 στα 100 με μέση ταχύτητα 150.
Παίζει καμία ρύθμιση;;;
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

24/8/2015, 3:46 pm
Υπάρχει λύση στο πρόβλημά σου φίλε Πάνο και λέγεται Vtec,α! αυτη την φορά να πάρεις και το σωστό χρώμα..... Razz Razz Razz Razz
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

24/8/2015, 4:19 pm
ΠΑΝΕΑΣ wrote:
VEEFARIOS wrote:Για την ιστορια και μονο μιας και το fi εχει αρκετα κοινα αλλα και διαφορες απο το vtec,αυτη την εποχη ,με αντιστοιχες εξωτερικες θερμοκρασιες ,κινουμενος με 14ο-160 οι θερμοκρασιες μου βρισκονται μεταξυ 78-82
απο τα 180+ μεχρι κοντα στην τελικη ανεβαινει προοδευτικα μεχρι 90-92. αν κοψεις για μερικα λεπτα γυρω στα 120 ξανακατεβαινουν γυρω στους 78-80.
Στην πολη δε που το χρησιμοποιω κατα κορον το μεγιστο που εχω δει ειναι 106-108. Σημειωτεον εχω αλλαξει προσφατα θερμοστατη, για προληπτικους λογους
σε οτι αφορα την καταναλωση για ταχυτητες 140-160 εχω απο 6,2-6,5 λιτρα /100. Νομιζω οτι ειναι το ιδιο η περιπου το ιδιο και στα vteck

Γενικά, το δικό μου Fi δουλεύει στους 83~84 (εκεί ανοίγει και ο θερμοστάτης) και έχω δει ότι σε ελαφριά ανηφόρα αλλά με δύο άτομα και τριβάλιτσο στα 120, φτάνει στους 85~86. Θα πάει 90+ μόνο όταν σταματήσω, που σταματά και η ψύξη του τότε.
Σε πιο ζεστές μέρες, το έχω δει να φτάνει και 104 αλλά ήταν δικάβαλο με κυνηγητό σε γνωστό δρόμο (από Καρπενήσι για Λαμία) με τον Dirty και τον Verbal από πίσω, με 35άρια και συνεχείς επιβραδύνσεις και επιταχύνσεις (έκανα το λαγό).
Από κατανάλωση όμως, όπως μου είχε πει και ο Παναγιώτης Κ., μου καίει ένα λίτρο παραπάνω από τα δικά σας. 7,5 στα 100 με μέση ταχύτητα 150.
Παίζει καμία ρύθμιση;;;

Πανο δεν ξερω αν παιζει ρυθμιση. για να αγγιξω 7+ λιτρα πρεπει να κινουμαι  πανω απο τα 170, ομως το μηχανακι μου εχει μονο 69,000χλμ καθε 20,000 ριχνω καθαριστικο μπεκ στη βενζινη και καθαριζω τους αυλους του αερα (throttle bodies) με σπρευ. Εχω εφαιρεσει και ταπωσει pair valve,και απενεργοποιησει την flapper valve.
συχρονισα σωματα ολα το ιδιο, και οχι οπως προτεινει η Honda.
αυτα αλλα δεν ξερω αν κανουν την διαφορα
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

3/9/2015, 6:30 pm
GIORGOS VFR wrote:Αν και... εξαφανίστηκα για διάφορους προσωπικούς μου λόγους,άσχετους με τη μοτοσυκλέτα γενικά,ή το ''VFRh'', ας ποστάρω κι εγώ την εμπειρική μου διαπίστωση, αν και είναι γνωστό σε όλους:η οριακή εξωτερική θερμοκρασία περιβάλλοντος που το σύστημα ψύξης καταφέρνει να διαχειριστεί,είναι οι 30-32°, ανάλογα βέβαια με τις κλίσεις και το φορτίο του vfr. Μετά, το παίρνεις απόφαση ότι πας για πηνία μια ώρα αρχύτερα...  :(

Συνονοματε welcome back, εκεινο τον καφε να πιουμε καποτε, ελπιζω μεσα στο φθινοπωρο Rolling Eyes

Οσο για τις θερμοκρασιες περιβαλλοντος που μπορει να διαχειριστει το VTEC χωρις να δουλευει μονιμα πανω απο τους 100'C καπου εκει ειναι, 32-33'C max. Τα πηνια τελικα πρεπει να τα δουμε ως αναλωσιμα, καθε 50-60Κ χμ να αλλαζονται προληπτικα..
GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 51
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

5/9/2015, 9:20 pm
VFGeorge wrote:

Συνονοματε welcome back, εκεινο τον καφε να πιουμε καποτε, ελπιζω μεσα στο φθινοπωρο Rolling Eyes

Ομοίως το ίδιο ελπίζω! cheers
Verbal Kint
Verbal Kint
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-09
Mηνύματα : 414
Ηλικία : 51
Μοντέλο : XRV 750 RD07A / VFR 800A3 Vtec
Κράνος : Arai Tour X-3 / Arai Chaser

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

6/9/2015, 11:45 pm
VFGeorge wrote:Την περασμενη βδομαδα εκανα 2100χμ με το VFR για δουλεια και αναψυχη, τα περισοτερα σε αυτοκινητοδρομους, και επιβεβαιωσα και παλι το ποσο καλο/ανετο/ασφαλες/"πιπερατο" ειναι το μηχανακι για ταξιδια σε ανοιχτους δρομους Cool  Απο την αλλη, οταν εμπλεξα δικαβαλος σε στραμπουλιγμενα στροφιλικια σε Πηλιο και ορεινα Τρικαλα νοσταλγησα το Τρανσαλπακι.

Αλλα λογω καλοκαιριου/ζεστης, ηρθε παλι στο προσκηνιο αυτη η ιστορια με το βεντιλατερ Mad Για παραδειγμα, ανεβαινοντας χθες Μαλακασα προς Αθηνα με 33-34'C, μπηκε το βεντιλατερ για ολα τα χιλιομετρα της ανηφορας και μετα στην κατηφορα αναγκαστηκα να παω με 70-80χμω για να πεσει στους 98'C και να σβησει. Επισης μπηκε οταν τελικιασα το μηχανακι απο Θερμοπυλες προς Λαμια, κανοντας ατυπη κοντρα με ενα BMW M3, και η θερμοκρασια ανεβηκε στους 111'C, αυτο αργα το απογευμα με εξωτερικη θερμοκρασια 31'C. Εχω βαρεθει αυτη την ιστορια καθε καλοκαιρι, πρεπει τελικα να βαλω ενα διακοπτακι για να απενεργοποιω το βεντιλατερ σε ανοιχτους δρομους.




Εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις καμια φυσαλλιδα στον θερμοστατη και παιρνεις λαθος ενδειξεις ?? Με τιποτα δεν φτανω πανω απο 90 βαθμους εκει στα 160km/h σε θερμοκρασιες 35C+.(Με σκετο αποσταγμενο νερο μεσα) Ειχα τετοιες υψηλες θερμοκρασιες και τελικα δεν ειχε γινει σωστη εξαερωση. Μια σωστη και επανηλθε στα γραδα του (Thanks Αναστάση)


ΠΑΝΕΑΣ wrote:
Γενικά, το δικό μου Fi δουλεύει στους 83~84 (εκεί ανοίγει και ο θερμοστάτης) και έχω δει ότι σε ελαφριά ανηφόρα αλλά με δύο άτομα και τριβάλιτσο στα 120, φτάνει στους 85~86. Θα πάει 90+ μόνο όταν σταματήσω, που σταματά και η ψύξη του τότε.
Σε πιο ζεστές μέρες, το έχω δει να φτάνει και 104 αλλά ήταν δικάβαλο με κυνηγητό σε γνωστό δρόμο (από Καρπενήσι για Λαμία) με τον Dirty και τον Verbal από πίσω, με 35άρια και συνεχείς επιβραδύνσεις και επιταχύνσεις (έκανα το λαγό).
Από κατανάλωση όμως, όπως μου είχε πει και ο Παναγιώτης Κ., μου καίει ένα λίτρο παραπάνω από τα δικά σας. 7,5 στα 100 με μέση ταχύτητα 150.
Παίζει καμία ρύθμιση;;;


Απενεργοποιησε τις 8 βαλβιδες στις χαμηλομεσαιες στροφες, και αλλαξε την ρυθμιση του ψεκασμου ΟΤΑΝ γινεται αυτο και εισαι ενταξει...  Evil or Very Mad  Evil or Very Mad  Tsopa
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

7/9/2015, 10:03 am
ΠΑΝΕΑΣ wrote:
Γενικά, το δικό μου Fi δουλεύει στους 83~84 (εκεί ανοίγει και ο θερμοστάτης) και έχω δει ότι σε ελαφριά ανηφόρα αλλά με δύο άτομα και τριβάλιτσο στα 120, φτάνει στους 85~86. Θα πάει 90+ μόνο όταν σταματήσω, που σταματά και η ψύξη του τότε.
Σε πιο ζεστές μέρες, το έχω δει να φτάνει και 104 αλλά ήταν δικάβαλο με κυνηγητό σε γνωστό δρόμο (από Καρπενήσι για Λαμία) με τον Dirty και τον Verbal από πίσω, με 35άρια και συνεχείς επιβραδύνσεις και επιταχύνσεις (έκανα το λαγό).
Από κατανάλωση όμως, όπως μου είχε πει και ο Παναγιώτης Κ., μου καίει ένα λίτρο παραπάνω από τα δικά σας. 7,5 στα 100 με μέση ταχύτητα 150.
Παίζει καμία ρύθμιση;;;


Απενεργοποιησε τις 8 βαλβιδες στις χαμηλομεσαιες στροφες, και αλλαξε την ρυθμιση του ψεκασμου ΟΤΑΝ γινεται αυτο και εισαι ενταξει...  Evil or Very Mad  Evil or Very Mad  Tsopa[/quote]

Δεν έχω Vtec Κώστα. Είναι το Fi το δικό μου. Μπορώ να αλλάξω την ρύθμιση του ψεκασμού; Και αν ναι, πως;

Αν μου βρεις τον τρόπο, κερνάω χαλβά Φαρσάλων. Ξέρεις εσύ... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

7/9/2015, 11:13 am
Verbal Kint wrote:
VFGeorge wrote:
Αλλα λογω καλοκαιριου/ζεστης, ηρθε παλι στο προσκηνιο αυτη η ιστορια με το βεντιλατερ Mad Για παραδειγμα, ανεβαινοντας χθες Μαλακασα προς Αθηνα με 33-34'C, μπηκε το βεντιλατερ για ολα τα χιλιομετρα της ανηφορας και μετα στην κατηφορα αναγκαστηκα να παω με 70-80χμω για να πεσει στους 98'C και να σβησει. Επισης μπηκε οταν τελικιασα το μηχανακι απο Θερμοπυλες προς Λαμια, κανοντας ατυπη κοντρα με ενα BMW M3, και η θερμοκρασια ανεβηκε στους 111'C, αυτο αργα το απογευμα με εξωτερικη θερμοκρασια 31'C. Εχω βαρεθει αυτη την ιστορια καθε καλοκαιρι, πρεπει τελικα να βαλω ενα διακοπτακι για να απενεργοποιω το βεντιλατερ σε ανοιχτους δρομους.

Εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις καμια φυσαλλιδα στον θερμοστατη και παιρνεις λαθος ενδειξεις ?? Με τιποτα δεν φτανω πανω απο 90 βαθμους εκει στα 160km/h σε θερμοκρασιες 35C+.(Με σκετο αποσταγμενο νερο μεσα) Ειχα τετοιες υψηλες θερμοκρασιες και τελικα δεν ειχε γινει σωστη εξαερωση. Μια σωστη και επανηλθε στα γραδα του (Thanks Αναστάση)

Verbal, εξαερωση ψυκτικου κυκλωματος δεν εχω κανει ποτε Blush  Καλη ιδεα ευχαριστω Thumbsup Αναστασηηηη, το βαζω θεμα συζητησης στην agenda για τον επομενο καφε μας Wink
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

7/9/2015, 11:34 am
VFGeorge wrote:
Verbal Kint wrote:
VFGeorge wrote:
Αλλα λογω καλοκαιριου/ζεστης, ηρθε παλι στο προσκηνιο αυτη η ιστορια με το βεντιλατερ Mad Για παραδειγμα, ανεβαινοντας χθες Μαλακασα προς Αθηνα με 33-34'C, μπηκε το βεντιλατερ για ολα τα χιλιομετρα της ανηφορας και μετα στην κατηφορα αναγκαστηκα να παω με 70-80χμω για να πεσει στους 98'C και να σβησει. Επισης μπηκε οταν τελικιασα το μηχανακι απο Θερμοπυλες προς Λαμια, κανοντας ατυπη κοντρα με ενα BMW M3, και η θερμοκρασια ανεβηκε στους 111'C, αυτο αργα το απογευμα με εξωτερικη θερμοκρασια 31'C. Εχω βαρεθει αυτη την ιστορια καθε καλοκαιρι, πρεπει τελικα να βαλω ενα διακοπτακι για να απενεργοποιω το βεντιλατερ σε ανοιχτους δρομους.

Εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις καμια φυσαλλιδα στον θερμοστατη και παιρνεις λαθος ενδειξεις ?? Με τιποτα δεν φτανω πανω απο 90 βαθμους εκει στα 160km/h σε θερμοκρασιες 35C+.(Με σκετο αποσταγμενο νερο μεσα) Ειχα τετοιες υψηλες θερμοκρασιες και τελικα δεν ειχε γινει σωστη εξαερωση. Μια σωστη και επανηλθε στα γραδα του (Thanks Αναστάση)

Verbal, εξαερωση ψυκτικου κυκλωματος δεν εχω κανει ποτε Blush  Καλη ιδεα ευχαριστω  Thumbsup  Αναστασηηηη, το βαζω θεμα συζητησης στην agenda για τον επομενο καφε μας Wink

Η εξαέρωση είναι πολύ απλή Γιώργο. Το αναφέρει και στο manual πως γίνεται. Λίγο ψυκτικό χρειάζεσαι αν χρειαστεί να συμπληρώσεις.
Βάζεις να δουλέψει ο κινητήρας για 10~15 δευτερόλεπτα, σβήνεις, συμπληρώνεις αν χρειαστείς και επαναλαμβάνεις μέχρι να δεις ότι δεν θα χρειαστεί άλλο.

Κώστα, ο σένσορας για τη θερμοκρασία του ψυκτικού, βρίσκεται στο αριστερό ψυγείο και στο μπροστά και πάνω μέρος αυτού. Εκεί είναι εύκολο να εγκλωβιστεί αέρας και όχι τόσο εύκολα στο θερμοστάτη.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

7/9/2015, 12:50 pm
ΠΑΝΕΑΣ wrote:
Η εξαέρωση είναι πολύ απλή Γιώργο. Το αναφέρει και στο manual πως γίνεται. Λίγο ψυκτικό χρειάζεσαι αν χρειαστεί να συμπληρώσεις.
Βάζεις να δουλέψει ο κινητήρας για 10~15 δευτερόλεπτα, σβήνεις, συμπληρώνεις αν χρειαστείς και επαναλαμβάνεις μέχρι να δεις ότι δεν θα χρειαστεί άλλο.

Πανο ευχαριστω, ναι το τσεκαρα, απλα πρεπει να βγει το πλαϊνο φαιρινγκ για να εχει κανεις προσβαση στην ταπα του ψυγειου, ή πιθανα αρκει το εσωτερικο μαυρο πλαστικο - θα το τσεκαρω. Θα το κανω συντομα μηπως και μειωθουν οι θερμοκρασιες λειτουργιας με τη ζεστη, ειδωμεν..

Ενα θεμα λιγοτερο λοιπον στον επομενο καφε με Ανασταση Very Happy
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect! - Page 3 Empty Re: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

7/9/2015, 12:54 pm
VFGeorge wrote:
ΠΑΝΕΑΣ wrote:
Η εξαέρωση είναι πολύ απλή Γιώργο. Το αναφέρει και στο manual πως γίνεται. Λίγο ψυκτικό χρειάζεσαι αν χρειαστεί να συμπληρώσεις.
Βάζεις να δουλέψει ο κινητήρας για 10~15 δευτερόλεπτα, σβήνεις, συμπληρώνεις αν χρειαστείς και επαναλαμβάνεις μέχρι να δεις ότι δεν θα χρειαστεί άλλο.

Πανο ευχαριστω, ναι το τσεκαρα, απλα πρεπει να βγει το πλαϊνο φαιρινγκ για να εχει κανεις προσβαση στην ταπα του ψυγειου, ή πιθανα αρκει το εσωτερικο μαυρο πλαστικο - θα το τσεκαρω. Θα το κανω συντομα μηπως και μειωθουν οι θερμοκρασιες λειτουργιας με τη ζεστη, ειδωμεν..

Ενα θεμα λιγοτερο λοιπον στον επομενο καφε με Ανασταση Very Happy

Κανονίστε αυτό τον καφέ με τον Αναστάση να τον πιείτε στα Καμμένα Βούρλα. Μου χρωστάς και εμένα ένα. Wink Wink Wink Wink Wink Wink
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum