71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη

+13
XLGeorge
arostaki
teacher
Caracal
Fanrider
SCORPIOS
demon
Ο φυσικός
Seelenheil
RED BARON
ermis
pab-lo
Ταξιδευτής
17 posters
Go down
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη - Page 2 Empty Re: 71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη

17/2/2013, 5:17 pm
Ταξιδευτής όνομα και πράμα.
Μπράβο Νικόλα άντε και η Ρωσία,Κίνα,Αφρική σε περιμένουν.
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη - Page 2 Empty Re: 71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη

21/2/2013, 10:06 am
Γεια σου ρε Νικο με τα ωραία σου , πάντα τέτοια καραφλοχυπη T

τα 'παμε και απο κοντα Thumbsup Thumbsup Thumbsup .... Worship Worship



Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη - Page 2 Empty Re: 71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη

21/2/2013, 11:04 am
SCORPIOS wrote:Ταξιδευτής όνομα και πράμα.
Μπράβο Νικόλα άντε και η Ρωσία,Κίνα,Αφρική σε περιμένουν.

Δεν μπορεί, κάπου θα τον κρατήσουν... Laughing
teacher
teacher
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 590
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800 V-tec (2005)
Κράνος : SHOEI XR-1000 Diabolic, SHOEI XR-1100

Never ride faster than your angel can fly...
http://www.couchsurfing.com/profile.html?id=3HHTV5

71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη - Page 2 Empty Re: 71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη

21/2/2013, 5:24 pm
Νίκο ΜΠΡΑΒΟ σου!!!!!!!! Πάντα σε 2 ρόδες να ταξιδεύεις και να μας εξιστορείς τις όμορφες εικόνες-περιπέτειες σου! cheers
arostaki
arostaki
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-19
Mηνύματα : 164
Ηλικία : 63
Μοντέλο : vfr800
Κράνος : ARAI ΠΑΝΤΑ

71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη - Page 2 Empty Re: 71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη

21/2/2013, 10:13 pm
teacher wrote:Νίκο ΜΠΡΑΒΟ σου!!!!!!!! Πάντα σε 2 ρόδες να ταξιδεύεις και να μας εξιστορείς τις όμορφες εικόνες-περιπέτειες σου! cheers
ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΕ παντα τετοια Respect Respect
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη - Page 2 Empty Re: 71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη

22/2/2013, 12:06 am
Γεια σου Νικολα, ταξιδεψα σε τοπους μαγικους και ειμουνα κι'εγω εκει μαζι σου :_hi:

Για την περιγραφη πολλα Respect

cheers cheers
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη - Page 2 Empty Re: 71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη

2/3/2013, 12:18 am
Νικο.....μεσα απο τις φωτο και απο τα γραφομενα ταξιδεψα κι εγω μαζι σου εστω για λιγο...κατα καποιο τροπο ειναι σαν εκανα κι εγω λιγα χλμ μαζι σου..να βιωσα καποια πραγματα απ αυτα που εσυ βιωσες..ενιωσες και περιγραφεις.
Σε ευχαριστω γι αυτο..να σαι παντα καλα.
Drake Ramore
Drake Ramore
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-18
Mηνύματα : 84
Ηλικία : 45
Μοντέλο : XL600V TransAlp
Κράνος : Καμία επιλογή

71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη - Page 2 Empty Re: 71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη

7/3/2013, 12:58 am
Άπαιχτος φίλε...άπαιχτος!
Μείνε για πάντα έτσι!

Ως το επόμενο ταξίδι λοιπόν... cheers
Rossifumi_46
Rossifumi_46
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-05-19
Mηνύματα : 264
Ηλικία : 39
Μοντέλο : CBR 600 Fi Sport FS1 PC35
Κράνος : AGV K3 Rossi MotoGP Blue, HJC CS-14 Manly Red

-Quarantasei-

71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη - Page 2 Empty Re: 71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη

12/3/2013, 1:56 am
“ … Κόντευε να βραδιάσει, όλη τη μέρα έβρεχε, κατακλυσμός. Έφτανα μουσκίδι ως το κόκαλο σ’ ένα χωριουδάκι καλαβρέζικο. Έπρεπε να βρω φωτιά να στεγνώξω κι ένα γιατάκι να κοιμηθώ. Έρημα τα δρομάκια, μανταλωμένες οι πόρτες, μονάχα τα σκυλιά μυρίστηκαν ξένο χνότο κι άρχισαν να γαβγίζουν μέσα από τις αυλές. Άγριοι οι χωριάτες εδώ, μονόχνοτοι, υποψιάζουνται τους ξένους· κοντοστέκουμουν σε κάθε πόρτα, άπλωνα το χέρι μα δεν τολμούσα να χτυπήσω.

Αχ, ο συχωρεμένος ο παππούς μου στην Κρήτη , που έπαιρνε κάθε βράδυ το φανάρι και γύριζε τα δρομάκια του χωριού, να δει αν ήρθε κανένας ξένος, να τον πάρει, να του δώσει να φάει, να του στρώσει να κοιμηθεί· και το πρωί, με μια κούπα κρασί και μια φέτα ψωμί να τον ξεπροβοδήσει… Εδώ στα καλαβρέζικα τέτοιοι παππούδες δεν υπάρχουν…

Άξαφνα, στην άκρα του χωριού, διέκρινα μια πόρτα ανοιχτή, έσκυψα, είδα· μεσοσκότεινο ένα μακρινάρι, και στο βάθος φωτιά αναμμένη και μια γριά σκυμμένη μπροστά από τη φωτιά σα να μαγείρευε. Ησυχία, δεν άκουγες παρά τα ξύλα που καίγουνταν και μύριζαν· θα ’ταν από πεύκο. Δρασκέλισα το κατώφλι, μπήκα· σκόνταψα σ’ ένα μακρύ τραπέζι που ήταν στη μέση, έφτασα ως τη φωτιά· ένα σκαμνί ήταν εκεί μπροστά, κάθισα· η γριά είχε κουκουβίσει σ’ ένα άλλο σκαμνί κι ανακάτευε αργά με μια ξύλινη κουτάλα το τσουκάλι· μου φάνηκε πώς μια στιγμή, χωρίς να γυρίσει, έριξε μια γρήγορη ματιά απάνω μου· μα δε μίλησε. Έβγαλα το σακκάκι μου, το στέγνωσα· ένιωθα την ευτυχία ν’ ανεβαίνει σαν ζεστασιά από τα πόδια μου στ’ αντικνήμια, στα μεριά, στο στήθος· πεινούσα κι ανάπνεα με λαχτάρα τη μυρωδιά από τους αχνούς που ανηφόριζαν από τη μαγεριά, θα ’ταν φασόλες, μοσκοβολούσαν· ένιωσα πάλι πόσο η ευτυχία απάνω στη γης είναι κομμένη στο μπόι του ανθρώπου· δεν είναι σπάνιο πουλί να το κυνηγούμε πότε στον ουρανό, πότε στο μυαλό μας· η ευτυχία είναι ένα κατοικίδιο πουλί στην αυλή μας.

Σηκώθηκε η γριά, κατέβασε από ένα ραφάκι δίπλα της δυο βαθιά πιάτα, τα γέμισε, και μοσκομύρισε ο κόσμος φασολάδα, άναψε ένα λυχνάρι και το απίθωσε στο μακρύ τραπέζι· έφερε δυο ξύλινα κουτάλια, ένα καρβέλι μαύρο ψωμί, καθίσαμε ο ένας αντίκρα στον άλλο. Έκαμε το σταυρό της, μου ’ριξε γοργή ματιά, κατάλαβα, έκαμα κι εγώ το σταυρό μου. Αρχίσαμε να τρώμε, πεινούσαμε κι οι δυο. Άχνα δε βγάλαμε· είχα πάρει την απόφαση, δε θα μιλήσω, να δω τί θ’ απογίνει. Μπάς κι είναι βουβή, συλλογίζουμουν, μπάς κι είναι τρελή, από τις ήσυχες αγαθές τρέλες που τόσο μοιάζουν με αγιοσύνη;

Άμα ’ποφάγαμε, έστρωσε στον έναν πάγκο, δεξά του τραπεζιού, ξάπλωσα· ξάπλωσε κι αυτή αντίκρα μου, στον άλλο πάγκο. Έξω έβρεχε με τα σταμνιά· κάμποση ώρα άκουγα τα νερά να κακαρίζουν απάνω στο δώμα· άκουγα την ανάσα της γριάς, γαληνεμένη, ήσυχη, ευτύς ως έπεσε, θα ’ταν κουρασμένη, την πήρε ο ύπνος· σιγά σιγά με τη βροχή, με το ρυθμικό ανασασμό της γριάς, γλίστρηξα κι εγώ στον ύπνο· όταν ξύπνησα η μέρα έμπαινε από τις χαραμάδες της πόρτας.

Η γριά είχε κιόλα σηκωθεί, είχε βάλει το μπρίκι στη φωτιά, ετοίμαζε το πρωινό γάλα. Την κοίταζα τώρα στο λιγοστό φως της μέρας· ένα χούφταλο, σταφιδιασμένη, καμπουριασμένη, τα πόδια της πρησμένα, σε κάθε βήμα κοντοστέκουνταν κι αγκομαχούσε. Μονάχα τα μάτια της έλαμπαν κατάμαυρα, μεγάλα, αγέραστα. Τί όμορφη θα ’ταν ετούτη στα νιάτα της, συλλογίζουμουν και καταριόμουν τη φθορά και τη μοίρα του ανθρώπου…
Καθίσαμε πάλι αμίλητοι ο ένας αντίκρα στον άλλο, ήπιαμε το γάλα, σηκώθηκα· κρέμασα πάλι το σακίδιο στη ράχη μου, έβγαλα το πορτοφόλι μου… Μα η γριά κατακοκκίνισε, άπλωσε το χέρι.
- Όχι, όχι μουρμούρισε, όχι!
Κι ως την κοίταζα ξαφνιασμένος, όλο της το πρόσωπο έλαμψε:
- Άιντε στο καλό, είπε· ο Θεός να σε πλερώσει για το καλό που μου ’καμες· αφότου πέθανε ο άντρας μου, πρώτη φορά κοιμήθηκα τόσο γλυκά… ”

Από την “Αναφορά στον Γκρέκο”, του Νίκου Καζαντζάκη.
Αναφερόμενος σ’ ένα ταξίδι του στην Ιταλία.



Τώρα, για την κίνησή σου αυτή και το ταξίδι σου, ό,τι και να γράψω εγώ λίγο και μικρό θα είναι. Μόνο, όπως προαναφέρθηκε, ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας και μας ταξίδεψες!

Καλούς δρόμους να έχεις!
nikvfr
nikvfr
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-29
Mηνύματα : 18
Ηλικία : 58
Μοντέλο : Honda vfr 800 abs '2003
Κράνος : Arai Quantum F

71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη - Page 2 Empty Re: 71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη

22/5/2014, 10:38 am
Μπράβο,φίλε συνονόματε φοβερό το ταξίδι σου αλλά αυτό που μ'άρεσε πολύ ήταν ο γλαφυρός τρόπος που περιέγραψες όλη την διαδρομή σου.
Vfr uber alles!
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum