Honda NR 750 (RC-40)

+15
Athanor
gabadoo
vasilakos
Them1s xXx
DoctorAbo
grigoris
Caracal
Fanrider
SCORPIOS
Ο φυσικός
apostat
glystras
demon
Vvag
'AGGEVI'
19 posters
Go down
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

12/1/2011, 11:14 am
Ενα ενδιαφερον site για την NR

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_nr750.htm
grigoris
grigoris
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-26
Mηνύματα : 311
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 750 G1987,Tenere 600 1985,ΤT 600 1998
Κράνος : Καμία επιλογή

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

12/1/2011, 11:59 am
Στα λόγια μου έρχεσαι!
Από τα ίδια τα λινκ σου η καλύτερη επιτυχία της ήταν με τον Spencer μια 5η θέση πριν σπάσει!
Μάλλον οι οδηγοί δεν έφταιγαν!
Σχεδιάστηκε αποκλειστικά για αγώνες.αλλά σαν αγωνιστική ήταν αποτυχημμένη!Η υπεροψία πληρώνεται φίλε μου!
Στην συνέχεια σχεδιάσαν και έτρεξαν με δίχρονες( NS , NSR)!Αυτή ήταν αγωιστική με επιτυχίες!
Απλά επειδή όπως και εσύ είμαι λίγο παλιότερος,θυμάμαι τον ντόρο την διαφήμιση και τους ύμνους από τον ειδικό τύπο για την τεχνολογική ανωτερότητα της κάθε ΝR,CX 500 turbo,MVX 250(τα θυμάσαι;)στην δεκαετία του 80 και στην συνέχεια την γαργάρα που έπεφτε όταν έβγαινε προβληματική,γι αυτό και σκέπτομαι έτσι!
Για το καλύτερο κράτημα θα σου απαντήσω με 2 ερώτησεις:''Έχεις οδηγήσει CBR 900;Πολύ πιθανόν ναι!
¨οπως εγώ και εσύ πολλοί άλλοι εραστές της μοτοσυκλέτας!
Έχεις οδηγήσει ΝR 750;
Αυτή είναι η επιτυχία της CBR!
Tώρα για το αν όντως είχε ή δεν είχε καλύτερο κράτημα,ακόμη και στο Μοτο που αγόρασαν μια δεν την δοκίμασαν σε αντιπαράθεση στην πίστα!Δεν θα γίνω καχύποπτος και θα σου πω την θετική άποψη:
Γιατί,μα στην ιδέα και μιας ψιλοπτώσης της πανάκριβης μοτο τους ανατρίχιαζαν, όχι να την βάλουν στην πίστα και να την πιέσουν!
Για την μαλακία του κοινού συμφωνώ και επαυξάνω ,όπως και για το πόσο εύκολα παρασύρεται από την διαφήμιση και το μάρκετιγκ!
Πολύ θα ήθελα να είχε προχωρήσει η εξέλιξη στον Wankel ,στα μονόμπρατασα μπροστινά κοκ!
Δεν ξέρω καμιά NR που να έμεινε απόύλητη,αλλά πολύ θα θελα να ξέρω πόσες από αυτές που πουλήθηκαν οδηγήθηκαν και πρόσφεραν χαρά στους ιδιοκτήτες τους ή απλά αποκτήθηκαν σαν πανάκριβα συλλεκτικά αντικείμενα (άρα μια καλή επένδυση )συν την επιλέον ''μούρη'' που προσέφεραν και τώρα αναπάυονται στο γκαράζ τους!
grigoris
grigoris
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-26
Mηνύματα : 311
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 750 G1987,Tenere 600 1985,ΤT 600 1998
Κράνος : Καμία επιλογή

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

12/1/2011, 12:21 pm
Δες και τα τεχνικά χαραχτηριστικά της CBRhttp://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_cbr900rr%2092.htm
Παρόμοια ιπποδύναμη,πολύ περισσότερη ροπή σε χαμηλώτερες στροφές΄(δίχως ψεκασμούς και λοιπά)λιγότερο βάρος(δίχως χρήση ανθρακονημάτων κλπ.),ίδιες διαστάσεις τροχών,παρόμοιες αναρτήσεις(ίσως λίγο καλύτερες στην NR)!
Ποιά από τις δυό θα ήταν ταχύτερη σε πίστα,είτε διασκεδαστικότερη σε σπόρ χρήση στον δρόμο;
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

12/1/2011, 12:36 pm
grigoris wrote:Στα λόγια μου έρχεσαι!
Από τα ίδια τα λινκ σου η καλύτερη επιτυχία της ήταν με τον Spencer μια 5η θέση πριν σπάσει!
Μάλλον οι οδηγοί δεν έφταιγαν!
Σχεδιάστηκε αποκλειστικά για αγώνες.αλλά σαν αγωνιστική ήταν αποτυχημμένη!Η υπεροψία πληρώνεται φίλε μου!
Στην συνέχεια σχεδιάσαν και έτρεξαν με δίχρονες( NS , NSR)!Αυτή ήταν αγωιστική με επιτυχίες!
Απλά επειδή όπως και εσύ είμαι λίγο παλιότερος,θυμάμαι τον ντόρο την διαφήμιση και τους ύμνους από τον ειδικό τύπο για την τεχνολογική ανωτερότητα της κάθε ΝR,CX 500 turbo,MVX 250(τα θυμάσαι;)στην δεκαετία του 80 και στην συνέχεια την γαργάρα που έπεφτε όταν έβγαινε προβληματική,γι αυτό και σκέπτομαι έτσι!
Για το καλύτερο κράτημα θα σου απαντήσω με 2 ερώτησεις:''Έχεις οδηγήσει CBR 900;Πολύ πιθανόν ναι!
¨οπως εγώ και εσύ πολλοί άλλοι εραστές της μοτοσυκλέτας!
Έχεις οδηγήσει ΝR 750;
Αυτή είναι η επιτυχία της CBR!
Tώρα για το αν όντως είχε ή δεν είχε καλύτερο κράτημα,ακόμη και στο Μοτο που αγόρασαν μια δεν την δοκίμασαν σε αντιπαράθεση στην πίστα!Δεν θα γίνω καχύποπτος και θα σου πω την θετική άποψη:
Γιατί,μα στην ιδέα και μιας ψιλοπτώσης της πανάκριβης μοτο τους ανατρίχιαζαν, όχι να την βάλουν στην πίστα και να την πιέσουν!
Για την μαλακία του κοινού συμφωνώ και επαυξάνω ,όπως και για το πόσο εύκολα παρασύρεται από την διαφήμιση και το μάρκετιγκ!
Πολύ θα ήθελα να είχε προχωρήσει η εξέλιξη στον Wankel ,στα μονόμπρατασα μπροστινά κοκ!
Δεν ξέρω καμιά NR που να έμεινε απόύλητη,αλλά πολύ θα θελα να ξέρω πόσες από αυτές που πουλήθηκαν οδηγήθηκαν και πρόσφεραν χαρά στους ιδιοκτήτες τους ή απλά αποκτήθηκαν σαν πανάκριβα συλλεκτικά αντικείμενα (άρα μια καλή επένδυση )συν την επιλέον ''μούρη'' που προσέφεραν και τώρα αναπάυονται στο γκαράζ τους!

Φιλε Γρηγορη
Καταλαβαινω τι θες να πεις

Εκεινο που εγω θελω να σου δωσω να καταλαβεις (σαν μηχανολογος εργαζομενος σε παραγωγικες εργασιες..) ειναι οτι απο μια
μηχανολογικη σχεδιαστικη προσπαθεια ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΟ......

H NR αντιπροσωπευει το παθος του ιδιοκτητη μιας εταιρειας για τεχνολογικη υπεροχη μεσα απο σαφεστατο εταιρικο προφιλ
Τετραχρονο παθος και τελειοτητα....

gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

12/1/2011, 12:42 pm
grigoris wrote:Δες και τα τεχνικά χαραχτηριστικά της CBRhttp://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_cbr900rr%2092.htm
Παρόμοια ιπποδύναμη,πολύ περισσότερη ροπή σε χαμηλώτερες στροφές΄(δίχως ψεκασμούς και λοιπά)λιγότερο βάρος(δίχως χρήση ανθρακονημάτων κλπ.),ίδιες διαστάσεις τροχών,παρόμοιες αναρτήσεις(ίσως λίγο καλύτερες στην NR)!
Ποιά από τις δυό θα ήταν ταχύτερη σε πίστα,είτε διασκεδαστικότερη σε σπόρ χρήση στον δρόμο;

Μιλας για 900αρι κινητηρα εν σειρα....
Ο ιδιος κινητηρας με αυτην την γραμμικη ταχυτητα πιστονιου σε 750 κυβικα,δεν θα ξεπερνουσε τα 105 αλογα...
Την στιγμη που ο οβαλοπιστονος σε παγκο δυναμομετρου εδειξε 23.500,αλλα για λογους αξιοπιστιας τον περιορισαν στις 14.000
Ο ενας ειναι κινητηρας φορτηγου και ο αλλος F1....

Αλλα πραματα λεμεεεεεεε
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

12/1/2011, 12:47 pm
Οι ιπποι απο εναν κινητηρα εσωτερικης καυσεως βγαινουν απο το καπακι
Οσο καλυτερη "ανασα" εχει ενας κινητηρας,τοσο περισσοτερες στροφες μπορει να ανεβασει,και οσες περισσοτερες στροφες
μπορει να ανεβασει,τοσο περισσοτερη ιπποδυναμη μπορει να βγαλει

Φαντασου την NR με τις 4 βαλβιδες εισαγωγης τι "ανασα" ειχε....(ροομετρικα και ογκομετρικα..)
Πρωταθλητης των Πρωταθλητων

Αλλα η τοτε τεχνολογια μεταλλων εβαλε ορια...
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

12/1/2011, 1:11 pm
Grigoris, το NR750 έβγαζε 125 άλογα τροχό. Το CBR επρεπε να φτάσουμε στο 954 για να βγάλει τόσα.

Tο NR που προετοίμασε η Honda, για το παγκόσμιο ρεκόρ τελικής ταχύτητας πάντως, είχε εύκολα 155 άλογα τροχό, έκανε 303 χμ/ω (επίσημα 299) με τον capirossi στην σέλα του και το ρεκόρ αυτό παραμένει νομίζω και σήμερα για 750 παραγωγής.

Έτσι για να ξέρεις τι συγκρίνεις...
grigoris
grigoris
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-26
Mηνύματα : 311
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 750 G1987,Tenere 600 1985,ΤT 600 1998
Κράνος : Καμία επιλογή

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

12/1/2011, 1:44 pm
Δεν συγκρίνω φίλε Μαικ αυτό που προετοίμασε η Hοnda(που φτιάχτηκε για τον συγκεκριμένο σκοπό,να σπάσει το ρεκόρ ταχύτητας στα 750 και να εξασφαλίσει την διαφήμιση),ούτε συγκρίνω το αγωνιστικό NR, αλλά αυτό που πουλούσε !
Στα τεχνικά χαρακτηριστικά που έβαλε το δίνει o οσυμφορουμίτης λέει 116 τροχό,για να το λες εσύ οτι είχε 125 έτσι θα να!
ιΔίχως πλάκα,το συγκεκριμένο σαιτ το χω πιάσει πολλές φορές να σφάλει,εσένα όχι ακόμη!
Ούτε αποδοκίμάζω την προσπάθεια της αγωνιστικής NR !
Ισα-ισα το αντίθετο μάλιστα!
Δοκίμασαν το αδύνατο,τους παραδέχομαι γι αυτό,απέτυχαν ,κατέβηκαν με δίχρονο!
Με ενοχλεί που δεν παραδέχτηκαν το λάθος τους,αλλά συνέχισαν με έπαρση το πρότζεκτ NR!
Kαι αυτό στο κάτω-κάτω της γραφής έιναι η δουλειά τους!
Ολοι εμείς που φάγαμε (ήμουν και εγώ φαν της NR)την φόλα και τους προσκυνούσαμε γι αυτό δεν πρέπει να τους κρίνουμε;
Όσο για το οτι συγκρίνω ανόμοια κυβισμού μοτοσυκλέτες δίκιο έχεις Θοδωρή ,αλλά δεν μιλάω για αγώνες(είπαμε για το αγωνιστικό NR) ,τον καθημερινό αναβάτη δεν τον(με) νοιάζει αν έχει(ω) 900 αντί 750 κυβικά,αν η αίσθηση,ιπποδύναμη και το βάρος τους είναι το ίδιο!Σαφώς προτιμάει(ω) ένα τετρακύλινρο 900 με συμβατικά έμβολα που είναι πολύ πιο αξιόπιστο και κοστίζει το 1/3 των χρημάτων!
Για να το κάνω πιο λιανά δεν αποδέχομαι την NR παραγωγήςκαι την πρωτοποριακή της ιδέα των οβάλ εμβόλων, ούτε σαν μοτο ονειρώξεων γιατί πέρα από την εμφάνιση δεν πρόσφερε κάτι που έμεινε στις επόμενες γενιές!Ούτε μένω άφωνος στην επίστρωμμένη με τιτάνιο ζελατίνα που κόστιζε τότε) όσο το μηνιάτικο ενός μέσου εργαζόμενου!
Δεν έχω καμιά εμμονή ούτε εμπάθεια με καμμιά εταιρεία ,γι αυτό και σύγκρινα με CBR 900 που ήταν ίδιας χρονιάς και ίδιας εταιρείας και που ενώ δεν διαφημίστηκε ούτε προβλήθηκε όσο το NR ήταν ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ μοτοσυκλέτα!
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

12/1/2011, 2:44 pm
Δεν ήμουν αρκετά σαφής, τι ήθελα να πω. Δεν το ολοκλήρωσα σωστά.

Για να βγάζει εύκολα 155 τροχό, άρα τα 125 που έβγαζε το νορμάλ, ήταν γιατί τόσο ΗΘΕΛΕ η Honda, όxι τόσο ΜΠΟΡΟΥΣΕ.

Με πιο απλά λόγια, το επιχείρημα ''ναι αλλά λίγα άλογα έβγαζε'' κατά του πολιτικού NR750 στην πραγματικότητα δεν ισχύει.

Επίσης δεν ισχύει ουτε για πλάκα, αυτό το ''δεν πέρασε τίποτα στις απλές μοτοσυκλέτες''

Τα μαθήματα αεροδυναμικής, μηδενικής άντωσης, εργονομίας, κατανομής μαζών, σχεδιασμού (916, ZX9R κ.α.) που άφησε το NR, τα χαιρόμαστε ΟΛΟΙ σήμερα, κι ας μην έχουμε οβάλ έμβολα.
montechristo
montechristo
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-09
Mηνύματα : 28
Ηλικία : 49
Μοντέλο : Honda SH150 MY09
Κράνος : X-LITE - NOLAN

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

12/1/2011, 5:10 pm
Διαβαζοντας για μια ακομη φορα το πρωτο τεστ της NR στην Ελλαδα (ή στον κοσμο οπως εγραφε στο εξωφυλλο) από το ΜΟΤΟ, βλεπει κανεις οτι η ιπποδυναμη των 125ΗΡ ειναι η εργοστασιακη ανακοινωση (συνηθως στον στροφαλο). Δεν μπορω να βρω το επομενο τευχος οπου την δυναμομετρησαν και ανακοινωσαν ιπποδυναμη στον τροχο. Αλλά τι σημασια εχει αλλωστε???
Στις μετρησεις χρησιμοποιηθηκε κι ενα GSXR750 της εποχης σαν μετρο συγκρισης κι η αναφορα ηταν οτι πηγαιναν σχεδον τα ιδια, οποτε μαλλον το CBR ηταν πιο γρηγορο. Αλλά τι σημασια εχει???
Καπου διαβασα οτι σιγα μην εβαζαν την ΝR στην πιστα, τοσο ακριβη που ηταν. Κι ομως στα επομενα τευχη (πρεπει να τα βρω) η NR ταξιδεψε στην Ιταλια και αναμετρηθηκε με πολλες αλλες σπορ μοτοσυκλετες της εποχης κι οδηγηθηκε ετσι οπως επρεπε εκει που επρεπε: στην πιστα (στο Μιζανο αν δεν με απατα η μνημη μου). Αλλά κι αυτο δεν εχει ιδιαιτερη σημασια...

Σημασια εχει να κατανοησει κανεις τι αντιπροσωπευε τοτε η πολιτικη NR. Σιγουρα δεν φτιαχτηκε για να σβησει απο τον χαρτη καθε σπορ μοτοσυκλεττα με τις επιδοσεις της. Παρα ηταν βαρια για κατι τετοιο και ταυτοχρονα δεν ειχε και τοση μεγαλη ιπποδυναμη. Αυτο που ειχε γραφει τοτε στο τεστ μαλλον πλησιαζει την αληθεια: Η NR θυμιζε εντονα την φιλοσοφια της Ferrari: Ειναι μια πολυτελης σπορ μοτοσυκλεττα για τον δρομο, που ναι μεν διεθετε αγωνιστικη προελευση, αλλά δεν θα συμμετειχε ΠΟΤΕ σε αγωνες. Ουσιαστικα οι Ιαπωνες της Χοντα εφτιαχναν την δικη τους παραδοση με το προτζεκτ αυτο, κατασκευαζονται κατι για το οποιο θα ηταν αυτοι πρωτα υπερηφανοι, κατι που θα προκαλουσε εξαψη σε οποιον την αντικρυζε και την γνωριζε. Κι αν κρινω απο τα συναισθηματα που μου προκαλεσε προσωπικα οταν την πρωτοειδα στο σαλονι μοτοσυκλεττας, οταν την αντικρυζα καθε φορα που πηγαινα στο Νo Limits, αλλά και τωρα που γραφω αυτες τις γραμμες, τοτε η προσπαθεια τους πετυχε το κεντρο του στοχου...
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

12/1/2011, 9:24 pm
grigori εμένα δεν με ενδιαφέρει αν είναι αξιόπιστη ή όχι.
Αν έχει πολλά άλογα καλά κρατήματα ή όχι.
Μου αρέσει στην εμφάνιση.Την θεωρώ πανέμορφη.
Πάντα αυτό κοιτάω σε οτιδήποτε με συνόδεψε.Να μου κάνει το κλικ.
Θα ήθελα να την είχα κι ας είχε τελική 80 χλμ.
Σε ομορφιά σ'αρέσει τουλάχιστον?
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

12/1/2011, 9:28 pm
Caracal wrote:Δεν ήμουν αρκετά σαφής, τι ήθελα να πω. Δεν το ολοκλήρωσα σωστά.

Για να βγάζει εύκολα 155 τροχό, άρα τα 125 που έβγαζε το νορμάλ, ήταν γιατί τόσο ΗΘΕΛΕ η Honda, όxι τόσο ΜΠΟΡΟΥΣΕ.

Με πιο απλά λόγια, το επιχείρημα ''ναι αλλά λίγα άλογα έβγαζε'' κατά του πολιτικού NR750 στην πραγματικότητα δεν ισχύει.

Επίσης δεν ισχύει ουτε για πλάκα, αυτό το ''δεν πέρασε τίποτα στις απλές μοτοσυκλέτες''

Τα μαθήματα αεροδυναμικής, μηδενικής άντωσης, εργονομίας, κατανομής μαζών, σχεδιασμού (916, ZX9R κ.α.) που άφησε το NR, τα χαιρόμαστε ΟΛΟΙ σήμερα, κι ας μην έχουμε οβάλ έμβολα.


Επειτα απο οσα εγραψα,και επειτα μετα απο αυτο το ποστ,δεν εχω να προσθεσω κατι....
Ο Μιχαλης εκλεισε με τον καλυτερο τροπο ολα αυτα που ηθελα να πω...

Εν κατακλειδι ,μονο τα οβαλ εμβολα δεν ξαναειδαμε....
Ολα τα αλλα τα κληρονομησε στις επομενες γενιες
Athanor
Athanor
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-02
Mηνύματα : 176
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Honda VFR 800 FIW & Piaggio Vespa PX 125
Κράνος : Shoei XR1100/Z-One

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

12/1/2011, 10:38 pm
τώρα μπορούμε να ντύσουμε το thread με τα ανάλογα βιντεάκια



grigoris
grigoris
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-26
Mηνύματα : 311
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 750 G1987,Tenere 600 1985,ΤT 600 1998
Κράνος : Καμία επιλογή

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

13/1/2011, 9:18 am
Φυσικά και μ΄αρέσε η εμφάνιση τηςι!
Εξάλλου το είπα οτι όταν πρωτοβγήκε,ήμουν φανατικός θαυμαστής της,ξόδεψα ώρες για να διαβάζω τα τεστ και να την χαζεύω στο NO Limits!
Απλά τώρα την βλέπω με διαφορετικό σκεπτικό, με πιο κριτική σκέψη,πιο αποκρυσταλλωμένα,έπειτα από την πάροδο του χρόνου!(μπορεί να φταίει και οτι γερνάω) Very Happy
Αν σήμερα υπήρχαν,έστω και ελάχιστα μοντέλα, μοτο με όβαλ έμβολα που δούλευαν καλύτερα από αυτές με τα συμβατικά,εξίσου αξιόπιστες, ακόμη και αν κόστιζαν λίγο ακριβότερα θα έλεγα ότι ήταν μια μοτοσυκλέτα σταθμός!
Τώρα όμως όχι!
Καταλαβαίνετε το σκεπτικό μου;
Με απογοήτευσε όσον αφορά τις προσδοκίες που είχαν καλιεργήσει γι αυτήν!
Και ξαναλέω αν έμενε σε καθαρά σε πρότζεκτ επίπεδο δεν θα καταλογούσα τίποτα στους μαρκετίστες της Ηοnda!
Τώρα όμως σαφώς κρίνω το δημιούργημα τους σαν μοτο παραγωγής (αφού έτσι το πλάσαραν)
Πιστεύω οτι η συγκεκριμμένη μοτο ήταν το ξεκίνημα της λαιλαπας που ακολούθησε δηλαδή του; ''Η διαφήμιση και το μάρκετιγκ να καθορίζουν την δημιουργία ή την εξέλιξη ενός μοντέλου πρωτίστως και όχι πια το R&D''
Τα υπόλοιπα είναι απλά λεπτομέρειες που μου επιβεβαιώνουν το παρακάτω συμπέρασμα!
Δηλαδή'' το οτι μπορούσε να βγάζει 150 αλλά δεν το έκανε γιατί δεν ήθελε''
Γιατί να μην το κάνει ;
Μήπως φοβόταν τον εσωτερικό ανταγωνισμό για το CBR 900 της;
Ισα-ισα που λόγω τιμής θα έιχε ένα επιπλέον λόγω να βγάζει τόσα!
Αρα γιατί;Γιατί πολύ φοβόταν οτι θα άρχιζε να σπάει με τόσα άλογα και τότε όλη η διαφήμιση θα γινόταν δυσφήμιση!(ακριβώς όπως τα πρώτα VF)!
Οσο για τα Μοτο της εποχής τα έιχα ξεκοκαλλίσει και από ότι θυμάμαι,ακριβώς γιατί μου έμεινε(τότε) η απορία :
α)Δεν την δυναμομέτρησαν ούτε στην Ελλάδα ,ούτε στην Ιταλία!
β)Την πήγαν στην πίστα,αλλά δεν έκαναν απευθείας αντιπαράθεση(δηλαδή χρονομετρημένοι γύροι με διαφορετικούς αναβάτες,διαγράμματα κλπ,όπως έκαναν στα Mega test της εποχής) με τα σουπερ σπόρ μοντέλα της εποχής !
Περισσότερο μια διαφημιστική παρουσιάση σε πίστα ήταν παρά εξαντλητικό τεστ στα όρια της!
Θα μου πεις γιατί κολλάς μόνο στα όβαλ έμβολα που θάφτηκαν στην συνέχεια.όλα τα άλλα δεν ήταν σημαντικά;
Ήταν αλλά αργά ή γρήγορα θα παρουσιάζονταν(όπως όλοι οι μηχανολόγοι ξέρετε αυτή είναι η εξέλιξη) σε κάποια άλλα μοντέλα!
Ο ντόρος όμως και η διαφήμιση που της έγινε πατούσε κυρίως σε συτό:
Στην ''εξω από τα ανθρώπινα όρια'΄ κατασκευή των εμβόλων και στην εξωφρενική γι αυτό βεβαίως(σωτά μέχρι εδώ) τιμή της!
Γιατί δεν συνέχισαν όμως την ''εξωφρενική'' σχεδίαση και εξελίξη του μοντέλου;
Είτε γιατί το ήξεραν ότι πέρα από την παράκαμψη συγκεκριμμένων κανονισμών τα όβαλ έμβολα δεν προσφέρουν τίποτα περισσότερο αλλά θέλησαν να εκμεταλλευτούν διαφημιστικά την τεχνογνωσία τους,(που απόκτησαν πανάκριβα,από την αγωνιστική τους εμπλοκή)εξυψώνοντας το στραπατσαρισμένο (πάνω στα οβάλ έμβολα) γόητρο τους επιπροσθέτως,πουλώντας ''μούρη'' και κατασκευάζοντας ''αυστηρά'' 700 κομμάτια!
Είτε γιατί δεν το ήξεραν και το ανακάλυψαν μετά την παρουσίαση του μοντέλου παραγωγής!
Το δεύτερο μου φαίνεται πολύ απίθανο για μια εταιρεία με τέτοιο R&D!
Το πρώτο πιο πιθανό σε μια εταιρεία που μέχρι τότε οι μηχανικοί είχαν τον πρώτο λόγο,αλλά τον έχασαν από τους δ/ντές μαρκετιγκ!


gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

17/4/2011, 10:57 pm
Ευρηκα!!!!

Κατεβαινωντας στο "Κωσταλεξι" μου για αλλη δουλεια,ψαχνοντας για κατι που ηθελα αναμεσα
στις θεορατες στοιβες απο 4Τ-ΠΤΗΣΗ-ΜΟΤΟ-Σ.Ι και αλλα,ο ματης μου επεσε σε ενα ΜOTO Exotica...


Eιχε ενα αρθρο για την αυθεντικη Honda NR 750 Racer του παλιου Π.Π.Endurance του 1987
του γνωστου Αlan Cathcart που την δοκιμασε τοτε μαζι με την RVF750(νικητη του Λε Μανς της
ιδιας χρονιας.)..

Η ΝR τοτε ηταν πρωτοεμφανιζομενο πρωτοτυπο με πρωτο αγωνα το Λεμανς οπου εγκατελειψε
νωρις νωρις απο μηχανικο προβλημα..

Τοτε λοιπον ο Takeo Fukui αρχηγος του HRC καλεσε τον Καθκαρτ να οδηγησει την νικητρια του
Λεμανς RVF 750 μαζι με το πρωτοτυπο NR στην πιστα του Πολ Ρικαρ...

Διαβαζοντας το αρθρο του Καθκαρτ για την NR,την συνεντευξη που πηρε απο τον αρχηγο Φουκουι
που αποκαλυπτει καποια μυστικα της διαδικασιας εξελιξης της...μενω αφωνος ποσο
μπροστα ηταν αυτο το μηχανακι.....

Εφτασε μεχρι 23.000 στρ/λεπτο μενοντας εκει για 10 λεπτα ( !!!!!!!! ) και εφτασε να βγαλει
μεχρι και 210-220 ιπους στο τροχο,με πανω απο 300 χλμ τελικης..Θεος φυλαξοι!!!!!


Στον αγωνα ειχε 150-160 ιππους στον τροχο για 158 κιλα...ελεοςςςςςςς
Σε καποια φαση εμπλεκεται και ο Γκαρντνερ στην κουβεντα και λεει και αυτος κατι απιστευτα..


Απιστευτο αρθρο...
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

17/4/2011, 11:00 pm
Ρε λες να το σκαναρω στον Cannon στα 600 dpi και να ανεβασω τις φωτο,να κοσμησουν το θρεντ;
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

18/4/2011, 12:40 am
Ριχτοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

18/4/2011, 4:52 pm
Caracal wrote:Ριχτοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο


Eγινεεεεεεεεεεε.....

Εχει μεσα,στην τεχνικη αναλυση,μονοκυλινδρο με οβαλ εμβολα,δικυλινδρο παραλληλο
με οβαλ εμβολα παντα και δυο πολυ μικρα τουρμπο,V-2 δαιταξης L παλι με δυο τουρμπο και οβαλ
στα 250 κυβικα για να χτυπαγανε τα διχρονα 500αρια......Μιλαμε για ενα χορταστικο αρθρο

Ετοιμαστειτε,ερχετε!!!!!


Για ανετο διαβασμα,δεξι κλικ save as στην επιφανεια εργασιας και μετα "προβολη ως παρουσιασης"....

Παμε..
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

18/4/2011, 4:54 pm

Ε-Ξ-Ω-Π-Ρ-Α-Γ-Μ-Α-Τ-Ι-ΚΟ ! ! ! ! ! ! ! ! ! !



Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_134418412_HondaNR750Racer_122_381lo Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_134421616_HondaNR750Racer0001_122_502lo Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_134427716_HondaNR750Racer0002_122_125lo
Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_134431431_HondaNR750Racer0003_122_193lo Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_134435471_HondaNR750Racer0004_122_256lo Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_134439378_HondaNR750Racer0005_122_97lo
Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_134446234_HondaNR750Racer0006_122_241lo
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

18/4/2011, 4:56 pm
Εσωτερικα Μυστικα


Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_134904244_1303134904_122_1122lo Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_134908240_1303134908_122_129lo Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_134913674_1303134913_122_110lo
Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_134918154_1303134918_122_255lo
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

18/4/2011, 4:58 pm
Η Ιστορια του NR Project


Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_313502110_1303135021_122_580lo Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_135028384_1303135028_122_7lo Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_135032104_1303135032_122_132lo
Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_135037868_1303135037_122_450lo
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

18/4/2011, 5:01 pm
Μιας και γουσταρουμε V μοτερια και δη Honda και μεχρι να διαβασετε το τεστ του NR και την Ιστορια του,θα θελατε

να σας σκαναρω και την δοκιμη του Honda RS 750R Racer;;;;


Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 1984_RS750R
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

18/4/2011, 5:17 pm
Που τα βρήσκεις όλα αυτά ρέι; Ρίξε, ρίξε!

Κάπου έχω κι εγώ αλλά είναι μεγάλα αρχεία, μισό να βρω τρόπο να μικρύνω
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

18/4/2011, 5:23 pm
HONDA RS750R Racer

Στον στοχο με την πρωτη!!!!!



Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_135958681_ONDARS750RRacer0001_122_163loHonda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_031359786_ONDARS750RRacer0002_122_60loHonda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_313600147_ONDARS750RRacer0003_122_432loHonda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_136021369_ONDARS750RRacer0004_122_70lo Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_136045901_ONDARS750RRacer0005_122_412loHonda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_136069806_ONDARS750RRacer0006_122_563loHonda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_136098104_ONDARS750RRacer0007_122_411lo Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_313612478_ONDARS750RRacer0008_122_338loHonda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_136152503_ONDARS750RRacer0009_122_356loHonda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_136177264_ONDARS750RRacer0010_122_28lo Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_136202163_ONDARS750RRacer0011_122_151loHonda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_136228462_ONDARS750RRacer0012_122_423loHonda NR 750 (RC-40) - Page 2 Th_136467933_ONDARS750RRacer_122_259lo
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

18/4/2011, 5:26 pm
Στο σετ για το RS750R,τελευταια φωτο ειναι η πρωτη του σετ...
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

18/4/2011, 5:34 pm
Και το συγκεκριμενο τευχος εχει και αλλες δυο ιστορικες μοτοσυκλετες

Την Honda RC 181 του Mike "the Bike" Hailwood

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 MIKE%20HAILWOOD%20HONDA%20RC181


και την μοναδικη,ιστορικη,διαστημικη Britten -Denco 1000 του πραγματικα μοναδικου
Νεοζηλανδου John Britten,επιστηθιου φιλου του δικου μας πραγματικα μοναδικου Θαναση Λεφα,
για οσους θυμουνται

Υπενθυμιζω οτι προκειται για την πρωτη προσπαθεια του ευφυους Μπριττεν

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 467045


Αμα καποιος θελει ,λεει...
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

18/4/2011, 5:40 pm
Ιδου και σχετική ιστορία των V4 κινητήρων, όπως ΚΑΠΟΤΕ μπορούσε να διαβάσει κανείς στο MOTO.

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Istoriav401.th



Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Istoriav402.th



Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Istoriav403.th



Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Istoriav404.th



Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Istoriav405.th



Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Istoriav406.th



Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Istoriav407.th



Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Istoriav408.th



Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Istoriav409.th



Για να διαβάζεται το κείμενο, θέλει να δείτε τις εικόνες σε actual size.





gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

18/4/2011, 5:59 pm
Κατεβηκαν ηδη!!!
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

18/4/2011, 11:47 pm
Μπάβο παίδες, ευχαριστούμε Thumbsup :_hi:
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Empty Re: Honda NR 750 (RC-40)

19/4/2011, 12:00 pm
Caracal wrote:Ιδου και σχετική ιστορία των V4 κινητήρων, όπως ΚΑΠΟΤΕ μπορούσε να διαβάσει κανείς στο MOTO.





Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Istoriav406.th






Για να διαβάζεται το κείμενο, θέλει να δείτε τις εικόνες σε actual size.






Thumbsup Thumbsup

οχι δηλαδη πειτε μου ολοι εσεις που........... (οσα δεν φτανει η αλεπου τα βλεπει κρεμασταρια Rolling Eyes )

αυτο το "πραγμα" δεν ειναι κ@υλ@ Blush Blush

Honda NR 750 (RC-40) - Page 2 Unledvfr


I love you Thumbsup
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum