Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

+72
da_beazt
Drake
Semiaz
nickstonecity
GIORGOS VFR
sotokan
Ledbyzeppelin
giannis78
babis
pab-lo
ΤΑΣΟΣ
sotosvfr
ELENA
Παναγιώτης Κ.
DoctorAbo
nikos-ex victor
Verbal Kint
strofakias
oσονοuπω
XLGeorge
polecat81
Rossifumi_46
chr1s_86
surveyor
VEFALIFT
MRS ELEVATOR
jkolits
gazoza
horrorshow_gr
KiloMeater
Dimitrisk12
mikemusic4
komo
Them1s xXx
SCORPIOS
vagelis78
demon
alextsouk
tomakos
Alarm
Π.Γ.Α
Seelenheil
posnightmist
Postman
Tinder
karapialis
dirty
Roberto
Arxiereas
'AGGEVI'
xapos_kil
Caracal
tragos
Bravo
mak
padelis
Vaggelis V4
macrozan
Δεληστέλιος
Vvag
FZMAN
Don John
anastasis
glystras
hornet
vasilakos
Fanrider
Leader
Ταξιδευτής
TAKIS-SOL
Ο φυσικός
Viking
76 posters
Go down
padelis
padelis
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 40
Μοντέλο : ήταν κάποτε VFR RC46
Κράνος : SHOEI XR 1000

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

10/4/2009, 7:33 pm
κι εγω δοκιμασα CASTROL (ενω για τα kawasaki που ειχα εκαναν σπουδαια δουλεια)στην vfa τιποτα!μετα πηγα στα ELF........και παλι τοποτα......μετα διαβασα το καλυτεροτερο και πιο ενημερωτικο site που υπαρχει για το vfr Razz και ο φιλος vaggelisv4 μου εδωσε την ιδεα με τα MOTOREX!!!και εγινε αλλο μηχανακι......... I love you
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

20/5/2009, 9:14 pm
Σχεδόν συμπλήρωσα τα πρώτα 1000 χιλιόμετρα με την VFR και έκλεισα για την Παρασκευή service όπου θα γίνει αλλαγή λαδιών-φίλτρου και ένας γενικός έλεγχος. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το συνεργείο με ενημέρωσε πως τα λάδια που βάζει είναι μάρκας Agip και πιθανότατα ημισυνθετικά οπότε σκέφτηκα πως θα ήταν καλύτερα να αγόραζα ένα λάδι υψηλότερων προδιαγραφών(βλ. συνθετικά). Πήγα λοιπόν στον Λαμπριανίδη να αγοράσω τα Castrol Power 1 Racing 4T (SAE 10W-40 - API SJ - JASO MA) αλλά δυστυχώς είχε τελειώσει το απόθεμα και αγόρασα ελαφρά τη καρδία τα Valvoline SynPower (SAE 10W-40 - API SG - JASO MA). Γυρίζοντας σπίτι παρατήρησα ότι η προδιαγραφή ποιότητας (API SG) των Valvoline είναι αρκετά παρωχημένη καθώς πλέον ακόμα και τα ημισυνθετικά έχουν ανώτερες προδιαγραφές(βλ.SJ). Το manual της VFR συστήνει απο API SG και πάνω.
Τα έχει δοκιμάσει κανείς από εδώ να μου πει καμιά γνώμη? Σκέφτομαι να μην τα βάλω στην VFR και να τα κρατήσω για το CB. Απο ότι έχω διαβάσει η μηχανή μας δεν είναι "αυστηρή" όσον αφορά την ποιότητα του λαδιού, αλλά απο την άλλη θέλω πάντα να τις βάζω τα καλύτερα και έχω καλώς ή κακώς ένα "κόλημα" με το θέμα λάδια. Λοιπόν τα έχει δοκιμάσει κανείς?

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Img0744y.th
Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Img0748.th
Bravo
Bravo
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-28
Mηνύματα : 123
Ηλικία : 46
Μοντέλο : vfr 800 vtec
Κράνος : SHOEI Xspirit

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

21/5/2009, 10:12 pm
Vaggelis V4 wrote:- castrol ημισυνθετικο : καλή αντοχή στα χιλιόμετρα αλλά λόγω του ότι το κιβώτιο ήταν σκληρό δεν μου άρεσαν...

- Motul 5100 : ακόμα χειρότερη λειτουργία κιβωτίου, σε κατεβάσματα σε γρήγορη οδήγηση έχανε τις ταχύτητες Shocked

- Τωρα χρησιμοποιώ τα Motorex full speed (15-50 συνθετικά) και είμαι αρκετα ευχαριστημένος Thumbsup

Και εγώ castrol 10-40 έβαζα και το κιβώτιο όντος ήταν σκληρό.Μετά απο κουβέντα με τον Ταξειδευτή δοκίμασα τα
motul 5100 παλι 10-40 και είμαι αρκετα ευχαριστιμένος.Το κιβώτιο έχει γλυκάνει παρά πολύ.Το μόνο που μένει είναι να τα δοκιμάσω σε βάθος χρόνου γιατί μέχρι τώρα έχω κανει μόνο 800χλμ !!!!
tragos
tragos
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-06
Mηνύματα : 122
Ηλικία : 34
Μοντέλο : VFR 800 vtec 2002
Κράνος : agv k3 sv

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

25/8/2009, 2:50 pm
εγω στο τετρακοσαρι μου και στο innova μου βαζω Motul 5100 10w40
ειμαι απολυτα ευχαριστημενος αλλα νομιζω πως το μοτερ μου ειναι αρκετα κουρασεμενο και σκεφτομαι να δοκιμασω το 15w50 γιατι τσιμπαει το λαδακι του!
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

25/8/2009, 5:48 pm
Ώπα! NC21; Ωραίιιιιοοοοοοοο tragos!
xapos_kil
xapos_kil
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 148
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 08
Κράνος : Shoei XR 1000

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

25/8/2009, 10:37 pm
Λοιπον την Βεφα την πηρα περσι απρηλιο. μετα τα 1000χλμ που αλλαξα λαδακια 10-30 της honda κ μετα στα 12000χλμ συνολο ξαναεβαλα τα 10-30 της honda. Eιναι καινουργια σε μαυρο δοχειο.

Τα λαδια μου ειναι μια χαρα τωρα που ελεγξα στα 20500χλμ ειναι ακομα οπως τα εβαλα.. Το κιβωτιο σιγουρα ειναι λιγο σκληρο στο ξεκινημα αλλα μετα απο 5λεπτα ι 5χλμ περιπου αναλογα κ τις θερμοκρασιες.. ουδεποτε με εκανε κατι να υποψιαστω.

Υποψιν οτι φαγαν περσι αυγουστο ταξιδακι τσεχια με καμια 5000χλμ συνολικα σε 12μερες..

Υποψιν 2 : Κυκλοφορω ολο το χρονο κ οταν πεφτουν οι θερμοκρασιες δουλευει πολυ καλυτερα..

Υποψιν 3 : Σας κουρασα αλλα καταλαβαινω οτι τωρα το καλοκαιρι ταλαιπωρειτε οτι κ να βαλουμε.. ειναι σαν να λεμε οτι με αερινο σορτσακι την παλευω μεσα στον ηλιο ενω με το βαμβακερο το νικε ειναι ετσι κ ετσι. .

Αν ειναι αυτα τα ανα 12000 χλμ αλλαγη βαση μανουαλ να μην το υπολογιζουμε..οκ Εγω παντος πιστευω οτι ειναι ποιο οικονομικη μηχανη απο την vstrom που ηθελε ανα 6.500χλμ λαδι βαση μανουαλ παλι.. κ 18000 μπουζι.. κ κ κ
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

26/8/2009, 3:42 pm
Προσωπικα χρησιμοποιω εδω και πολλα χρονια
τα ΕΧP 10W-40 της BEL-RAY.
Αλλαγη γινεται καθε 4.000χλμ η οποια συνοδευεται
παντα με νεο φιλτρο.


Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Futurearts
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

27/8/2009, 10:33 am
xapos_kil wrote:Λοιπον την Βεφα την πηρα περσι απρηλιο. μετα τα 1000χλμ που αλλαξα λαδακια 10-30 της honda κ μετα στα 12000χλμ συνολο ξαναεβαλα τα 10-30 της honda. Eιναι καινουργια σε μαυρο δοχειο.

Τα λαδια μου ειναι μια χαρα τωρα που ελεγξα στα 20500χλμ ειναι ακομα οπως τα εβαλα.. Το κιβωτιο σιγουρα ειναι λιγο σκληρο στο ξεκινημα αλλα μετα απο 5λεπτα ι 5χλμ περιπου αναλογα κ τις θερμοκρασιες.. ουδεποτε με εκανε κατι να υποψιαστω.

Υποψιν οτι φαγαν περσι αυγουστο ταξιδακι τσεχια με καμια 5000χλμ συνολικα σε 12μερες..

Υποψιν 2 : Κυκλοφορω ολο το χρονο κ οταν πεφτουν οι θερμοκρασιες δουλευει πολυ καλυτερα..

Υποψιν 3 : Σας κουρασα αλλα καταλαβαινω οτι τωρα το καλοκαιρι ταλαιπωρειτε οτι κ να βαλουμε.. ειναι σαν να λεμε οτι με αερινο σορτσακι την παλευω μεσα στον ηλιο ενω με το βαμβακερο το νικε ειναι ετσι κ ετσι. .

Αν ειναι αυτα τα ανα 12000 χλμ αλλαγη βαση μανουαλ να μην το υπολογιζουμε..οκ Εγω παντος πιστευω οτι ειναι ποιο οικονομικη μηχανη απο την vstrom που ηθελε ανα 6.500χλμ λαδι βαση μανουαλ παλι.. κ 18000 μπουζι.. κ κ κ
Ρε συ hapos καλό το 10W-30, αλλά αυτά που πουλάνε της honda είναι ορυκτά. Τα κρατάς και 12.000km? Στο είπαν από την αντιπροσωπία αυτό ή από μόνος σου?
Έχω πάθει πλάκα μ' αυτό που έγραψες γιατί εδώ στην αντιπροσωπία προτείνουν κάθε 3000 αλλαγή για τα λάδια αυτά.
xapos_kil
xapos_kil
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 148
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 08
Κράνος : Shoei XR 1000

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

27/8/2009, 5:28 pm
Λοιπον αυτα που λεω ειναι συνθετικα οχι φουλ , ειναι καινουργια παραλαβη γενικοτερα. Τωρα η αντιπροσωπια μου λεει καθε 6000 χλμ για αλλαγη αλλα..
Και τα καλυτερα λαδια να βαλεις το ιδιο λεει.. επομενος αφου το Σερβις μανουαλ λεει ανα 12.000 χλμ βαζω της χοντα προβλημα ουδεν μεχρι τωρα σε τιποτα.. γιατι οχι ;

Σημειωση : εχει γυρω στα 10-12ευρω το λιτρο δεν θυμαμε κ τελεια.. Θα ψαξω να δωσω λινκ να δειτε ποια λαδια λεω..
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

27/8/2009, 8:28 pm
Γιατί περιπλέκετε την ζωή σας.....
Το manual λέει 10-40 όποτε έχουμε αυτή την σταθερά. Από εδώ δεν πρέπει να αποκλίνουμε καθόλου.
Αν αλλάζουμε λάδια στο vfr από 4.000 χλμ και κάτω ότι και να του βάλουμε δεν θα έχει πρόβλημα αν αλλάζουμε κάθε 10.000-12.000 όπως λέει η Honda τότε καλό λάδι. Το λάδι της Honda θεωρείτε πάρα πολύ καλό λάδι Wink
xapos_kil
xapos_kil
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 148
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 08
Κράνος : Shoei XR 1000

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

27/8/2009, 10:41 pm
Λοιπον στο μανουαλ λεει απλα τους τυπους λαδιου 10-30W 10-40W αναλογα των θερμοκρασιων περιβαλοντος που κινηται η μηχανη. Εγω βαζω το 10-30W της Χοντα τα οποια ειναι παρα πολυ καλα λαδια γενικα. Aν ξερετε απο Spoon η οποια ειναι αγωνιστικη εταιρια που εξελισει χοντα αυτοκινητα σε συγκριση με αλλες εταιριες στο BestMotoring Γι'αυτους που ξερουν.. Ρωτοντας ειπαν οτι χρησημοποιουν λαδια της χοντα γιατι μετα απο μελετη δικια τους ειδαν οτι ηταν καλυτερα απο αλλα εμποριου.. Surprised

Επισης οταν λεει η χοντα 12000 ή 1 χρονος εμπιστευομαι . . Επομενως κοντευω ειμαι στα 20500 Razz
xapos_kil
xapos_kil
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 148
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 08
Κράνος : Shoei XR 1000

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

27/8/2009, 10:52 pm
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

28/8/2009, 12:35 am
Δεν αντιλέγω για το ιξώδες αλλά αυτά που έχω δει στην αντιπροσωπία είναι ορυκτά. Τσέκαρέ το όταν ξαναπας.
Πρώτη φορά πάντως ακούω μοτοσυκλετιστή να κρατάει τα χιλιόμετρα που λέει ο κατασκευαστής και να μην έχει πρόβλημα. Έχεις ακόμη καλή λειτουργία σασμάν-συμπλέκτη όταν φτάνεις στις 10-12000km?
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

28/8/2009, 10:12 pm
Από το service manual
[Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Oil

Και πιστεύω ότι σε μια ζεστή χώρα σαν την Ελλάδα το 10-30 είναι λίγο, μιας και είναι για χαμηλές θερμοκρασίες. Wink
xapos_kil
xapos_kil
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 148
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 08
Κράνος : Shoei XR 1000

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

28/8/2009, 10:35 pm
Πιστευω οτι αφου μηλαμε για μεση στο χρονο θερμοκρασια ειναι καλα το 10-30w αφου κυκλοφορω παντα κ καθημερινα με βροχη καταιγιδες κτλ.. μεχρι -4 ταξιδευω !! Συγουρα το 10-40w να ειναι καλυτερο για καλοκαιρινα ιδιως ταξιδια . .

Τωρα κοντευω στην αλλαγη 20500 στα 24000χλμ honda παλι 10-30w To μονο που μπορω να πω ειναι μεχρι να δουλεψει το σασμαν λιγο.. ειναι σκλιρες οι αλλαγες..αλλα μετα στρωνει..

Κανω επ'ακριβως οτι γραφει το μανουαλ πιστεψε με..με +- 100χλμ

Για να τα εχουν γραψει κατι σημαινει.. δεν μπορει.. ;
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

30/8/2009, 12:44 pm
Σωστός αλλά και να δοκιμάσεις μια φορά να βάλεις 10-40 δεν χάνεις τίποτα, να μας πεις και εντυπώσεις ( εννοείτε ότι θα αλλάξεις και φίλτρο λαδιού μαζί)
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

30/8/2009, 2:25 pm
Εδώ μπαίνει το ερώτημα τί θα πάθει το 30άρι το καλοκαίρι. Τα έβαλα με κάθε επιφύλαξη, έκανα συνολικά 2.500km μέσα στα οποία τα 600 με καύσωνα (σερί) και τα λάδια πάθαν.... ΤΙΠΟΤΑ! Η λογική λέει ότι θα εξαερωνόταν ή θα καιγόταν λόγο θερμοκρασίας. Ούτε σταγόνα δεν κατέβηκε.
Ο πίνακας με τις διαβαθμίσεις SAE λοιπόν απευθύνεται σε πρωτογενή λιπαντικά, τα ημισυνθετικά και τα 100% συνθετικά έχουν πολύ καλύτερες αντοχές.
Επίσης το γεγονός ότι έχουμε φτάσει (σε αυτοκίνητα) ιξώδη της τάξεως του 0-30, 0-40 κτλ δε σημαίνει ότι πάγωσε η υφήλιος αλλά ότι αφ' ενός η τεχνολογία των λιπαντικών εξελίσσεται και αφ' εταίρου το λάδι περνάει από σημεία διαμέτρου... κεφαλής καρφίτσας. Τέλος, άλλη άντληση έχει το ψιλό, άλλη το χοντρό. Με ό,τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό για την αντλία και τη σωστή λίπανση όλου του κινητήρα.
Το νου σας λοιπόν με τα χοντρά λαδάκια. Η χόντα χωρίς να έχει αλλάξει κάτι στον κινητήρα του vfr συστήνει πλέον 10W-30 (και στα cbr επίσης).
Γιατί δεν το σύστηνε νωρίτερα? Γιατί δεν υπήρχε λάδι moto 10-30. Αυτά προς σκέψη και προβληματισμό.
Smile

Hapo έτσι είναι, για να το λέει το manual υπάρχει λόγος:
Οι αποστειρωμένες συνθήκες δοκιμών (οβάλ πίστες, οδήγηση σε μεσαίες στροφές, θερμοκρασία 20-22C, ελάχιστη σκόνη, υγρασία κτλ.) Επειδή λοιπόν δεν οδηγάω σε τέτοιες συνθήκες, αν δω ότι δεν έχω σασμάν ή συμπλέκτη ή ότι ακούγονται περίεργοι ήχοι από το μοτέρ, έχουν πάρει δρόμο τα λάδια ασυζητητί. Συνήθως αυτό γίνεται πολύ πολύ νωρίτερα από τα χιλιόμετρα του κατασκευαστή...
Μετά την απίστευτη εμπειρία που είχα (και που δεν έχω ξαναδει σε μηχανάκι) να μην κάνουν κιχ οι βαλβιδούλες με θερμοκρασία 40 εξωτερική, ο παραμικρός ήχος φέρνει το λάδι στο εδώλειο.
Knupp
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

30/8/2009, 10:07 pm
Arxiereas
στό 30.08.09 14:25

Εδώ μπαίνει το ερώτημα τί θα πάθει το 30άρι το καλοκαίρι. Τα έβαλα με κάθε επιφύλαξη, έκανα συνολικά 2.500km μέσα στα οποία τα 600 με καύσωνα (σερί) και τα λάδια πάθαν.... ΤΙΠΟΤΑ!
Τα λαδια μπορει να μην παθαν τιποτα αλωστε και 2500χλμ ειναι λιγα και το μηχανακι σου καινουριο
ομως αμα μπορουσες να τα δεις ποσο αραιωμενα ειναι σαν νερο στους 100+ που δουλευουν τα vtec για πολες ωρες το καλοκαιρι θα αλαζες γνωμη δοκιμασετο να τα βγαλεις αρκετα ζεστα και θα δεις και θα καταλαβεις τι λιπανση προσφερουν.
Η Honda μπορει να λεει ετσι αλλα χωρις την παραμετρο των 38-40 βαθμων .Αμα κανει καποια χλμ η μηχανη καιαρχισουν να αλαζουν οι ανοχες στα κινουμενα μεταλα μην σου φανει περιεργο αμα αρχισει και τσιμπαει το λαδακι του.Βλεπε πιο κατω tragos

Επίσης το γεγονός ότι έχουμε φτάσει (σε αυτοκίνητα) ιξώδη της τάξεως του 0-30, 0-40 κτλ δε σημαίνει ότι πάγωσε η υφήλιος αλλά ότι αφ' ενός η τεχνολογία των λιπαντικών εξελίσσεται και αφ' εταίρου το λάδι περνάει από σημεία διαμέτρου... κεφαλής καρφίτσας.
Μη συγκρινετε τα αυτοκινητα με τις μηχανες, τα αυτοκινητα κινουντε μεχρι 5000στρ. και εχουν κοκκινο 6.5-7.που σπανια μπαινουν
ενω η μηχανες 13000και 14 κοκκινα.

Το νου σας λοιπόν με τα χοντρά λαδάκια. Η χόντα χωρίς να έχει αλλάξει κάτι στον κινητήρα του vfr συστήνει πλέον 10W-30 (και στα cbr επίσης).
Τα λαδια ειναι πολιτικες των εταιριων αμα δειτε δε προτεινουν μονο
ιξωδες αλλα και μαρκα συνηθως.

Γιατί δεν το σύστηνε νωρίτερα? Γιατί δεν υπήρχε λάδι moto 10-30.

Ελα μου ντε γιατι? Θα αγοραζε κανεις το ταδε λαδι απο μονος του αμα δεν το προτεινε η σοβαρη εταιρια π.χ. Honda πως θα γινει η διαφημηση για να πουλησουν οι εταιρειες λαδια.

Γιαυτο το νου σας λοιπόν με τα ψιλα λαδια μην επιταχηνετε τη φθορα :_hi:

Οσο για το CBR καιει λαδια απο καινουριο (εμπειρια απο φιλο με 08). Wink

cheers cheers

tragos wrote:εγω στο τετρακοσαρι μου και στο innova μου βαζω Motul 5100 10w40
ειμαι απολυτα ευχαριστημενος αλλα νομιζω πως το μοτερ μου ειναι αρκετα κουρασεμενο και σκεφτομαι να δοκιμασω το 15w50 γιατι τσιμπαει το λαδακι του!
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

31/8/2009, 12:15 pm
Φάνη το τελευταίο τείνει να λάβει διαστάσεις του μεγαλύτερου μύθου στα λιπαντικά. Δεν είναι λύση στο κάψιμο το πιο χοντρό λάδι και κανένα λάδι δεν επισκευάζει μηχανικές βλάβες ή φθορές. Κανένα μηχανάκι απ' όσα είχα που έκαιγε λάδια δεν έστρωσε με πιο χοντρό και δεν ξέρω και κανέναν που να το έσωσε έτσι. Το να σου καίει αντί για 0,5L, 0,4 δεν είναι θεραπεία. Τουναντίον μπορεί να κάνεις ζημιά σε μέρη που δεν έχουν πρόβλημα.
Στο θέμα του 10w-30, αν κυλάει νεράκι το καταλαβαίνεις γιατί τη θέση του κινητήρα την καταλαμβάνει μια κουδουνίστρα. Εκτός αυτού το σασμάν σου είναι να το βαράς με βαριά για να πάρει ταχύτητα. Επιπλέον η φθορά των λαδιών θα ήταν μη αναστρέψιμη. 3000km μετά όλα λειτουργούν το ίδιο καλά με τότε που ήταν φρέσκα τα λάδια. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί να αλοιωθούν σε μια εξωτερική 40C όταν μέσα στον κινητήρα κυκλοφορούν σε περιβάλλον 100-110C. Μην ξεχνάμε ότι έχει και ψυγείο λαδιού η βέφα. Ξαναλέω ότι ο πίνακας θερμοκρασιών SAE είναι απαρχαιωμένος και ότι τα συνθετικά λιπαντικά έχουν καλύτερη συμπεριφορά από τα ορυκτά στις ίδιες εξωτερικές θερμοκρασίες. Η σύγκριση με τα αυτοκίνητα είναι στο (κοινό) επίπεδο μηχανικής των ρευστών και όχι της τεχνολογίας των λιπαντικών.
Δε νομίζω η χοντα να ρισκαρε τους κινητήρες της για ένα καπρίτσιο. Είτε 10-30, είτε 10-40 βρίσκει λάδια να καλύψει τη γκάμα της. Το μαρκετινγκ ξεκινά στους εισαγωγείς που με συμφωνίες κάτω από το τραπέζι σου πετάνε ένα βιβλίο σερβις που γράφει.. "η χοντα συνιστά agip" αναγκάζοντας και τις κατα τόπους αντιπροσωπίες να δουλεύουν το συγκεκριμένο λάδι. Και φυσικά δεν παραλείπουν να το αναφέρουν σε κάθε διαφημιστική μπροσούρα τους.
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

31/8/2009, 10:03 pm
Πάτερ μου!

Ως , αν όχι ειδικός, τουλάχιστον σχετικός με το αντικείμενο, θέλω να σημειώσω ότι συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τα περισσότερα από όσα λες…… :_hi:

Ειδικά με το τελευταίο, δηλαδή το ότι: το τι λάδια θα προτείνει « η Εταιρία» είναι θέμα συμφωνιών μεταξύ εισαγωγέα και εμπόρου / κατασκευαστή λιπαντικών, θα συμφωνήσω απόλυτα!!

Παίδες ας μην γελιόμαστε. Το τι λάδι θα προτείνει – επιβάλει η HONDA, η YAMAHA, η SUZUKI, η BMW, η LADA και η HΥUNDAI είναι θέμα «συμφωνιών» και μιζών και ΜΟΝΟΝ.
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

30/9/2009, 11:35 am
CB1-FAN wrote:
Don John wrote:
CB1-FAN wrote:Σωστα αντελιβιν θα καταφερουμε τουλαχιστον το κυπελο?

μπα!!!! δεν το βλεπω Razz Razz
εκτος αν θελησουμε να σας το χαρισουμε Razz

Μπα δεν ήξερα ότι είσαστε και πονόψυχοι Razz

κρατα μικρο καλαθι καλου κακου Ιωαννη T

ΠΡΟΣΟΧΗ: Ακολουθει ξεχασμενο spam Razz Razz

Κρατησα λιγο μικροτερο οπως με συμβουλεψες και με δυσκολεψε αρκετα να χωσω μεσα τους 2 τιτλους :( :(

Το καταφερα ομως (για μια φορα ακομα) lol! lol! lol! lol! lol!
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

30/9/2009, 1:31 pm
Χρησιμοποιώ τα Bel-Ray EXS 10W-50 Full synthetic. Τα έβαλα γιατί το καλοκαίρι η μηχανή ηταν συνέχεια στην πόλη και έβραζε.
Πάντως το πρώτο πράγμα που παρατήρησα ήταν η πολύ καλή λειτουργία του κιβωτίου.
Προβληματίστηκα όμως με αυτά που γράφτηκαν περί semi-synthetic και 10W-40.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

30/9/2009, 1:34 pm
Σε μερικά χιλιόμετρα θα φτάσει η ώρα για αλλαγή λαδιών.
Σκέφτομαι να βάλω Motul που είχα βάλει προ καιρού και ήμουν ευχαριστημένος.

Να βάλω 10-40 καθώς μπαίνει χειμώνας; Η Motul έχει φυσικά 10-40 έτσι;
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

30/9/2009, 2:24 pm
Η motul έχει 10-40

Αλλά γιατί να αλλάξεις ιξώδες τώρα το χειμώνα
Σκέπαζε την με ένα καλό πάπλωμα, χουχούλιαζε την κάθε βραδύ και ποτέ μα ποτέ μην την πλένεις με κρύο νερό και θα καταφέρει να βγάλει τον ακραίο αθηναϊκό χειμώνα Shocked
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

30/9/2009, 2:47 pm
glystras wrote:Η motul έχει 10-40

Αλλά γιατί να αλλάξεις ιξώδες τώρα το χειμώνα
Σκέπαζε την με ένα καλό πάπλωμα, χουχούλιαζε την κάθε βραδύ και ποτέ μα ποτέ μην την πλένεις με κρύο νερό και θα καταφέρει να βγάλει τον ακραίο αθηναϊκό χειμώνα Shocked

Δλδ προτείνεις 15-50; Το 5100 δεν είναι αυτό;
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

30/9/2009, 2:51 pm
εννωειτε 10-40 για παντα και παντου ( για μενα )

ναι ημισυνθετικο 5100
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

30/9/2009, 3:08 pm
Γράφουμε εδώ όλοι μας και πολλές φορές συζητάμε για λάδια synthetic…….full synthetic………semi synthetic…..
Άραγε πόσοι από εμάς γνωρίζουμε (και παρακαλώ μην εκληφθεί αυτό ως υποτίμηση των γνώσεων κανενός) τι σημαίνει αυτό το «συνθετικό» που συνοδεύει την εμπορική ονομασία των λιπαντικών είτε αυτούσιο είτε ως ημι… είτε ως φουλ?

Και πόσοι γνωρίζουμε ότι πολλές φορές ΜΠΟΡΕΙ να βάζουμε στον κινητήρα μας κάποιο λιπαντικό που μόνο συνθετικό δεν είναι αγοράζοντας το και ακόμα χειρότερα πληρώνοντας το ως τέτοιο?

Η δικαστική διαμάχη που κράτησε κάπου 10 χρόνια ανάμεσα σε Castrol και τις άλλες κατασκευάστριες εταιρίες λιπαντικών, νομίζω λέει πολλά.

Πόσοι από εμάς έχουμε τις απαραίτητες γνώσεις και ακόμα περισσότερο την κατάλληλη πληροφόρηση ώστε να επιλεγουμε λιπαντικά από μόνοι μας?

Νομίζω ελάχιστοι……. Suspect

Βάσει των ανωτέρω το πιο υγιές θα ήταν να ακολουθούμε τις οδηγίες του κατασκευαστή (κανένας δεν θέλει να χαλάσει το όνομα του προτείνοντας λανθασμένα λιπαντικά ακόμα και αν τα επιλέγει ΚΑΙ με γνώμονα την μίζα), η ακούγοντας ίσως και κάποιους ειδικούς (πραγματικά ειδικούς όμως και όχι «ειδικούς») που τα έχουν δοκιμάσει και ξέρουν. Cool
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

30/9/2009, 3:15 pm
Όσοι διαβάσουν τον Don John εννοείτε ότι δεν τα λέει για μένα αυτά.
Δεν μπορεί να μου μιλήσει εμένα έτσι –γιατί τον πνιγώ στον ασβέστη κατευθείαν
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

30/9/2009, 3:17 pm
glystras wrote:Όσοι διαβάσουν τον Don John εννοείτε ότι δεν τα λέει για μένα αυτά.
Δεν μπορεί να μου μιλήσει εμένα έτσι –γιατί τον πνιγώ στον ασβέστη κατευθείαν

Smile Thumbsup
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 2 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

30/9/2009, 3:49 pm
Μια και παραπάνω έκανα ένα σχολιασμό για την δικαστική διαμάχη της Castrol με τις άλλες εταιρίες και μια και κάποιοι δεν θα το γνωρίζουν θέλω να σας πω τα εξής:

Το 1990, αν θυμάμαι καλά, η Castrol πρωτοέριξε στην αγορά κάποιο λιπαντικό κατηγορίας ΙΙΙ (το τι είναι η κατηγορία ΙΙΙ δεν θέλω να σας κουράσω εκτός εάν μου ζητηθεί Whistle ) το οποίο και ονόμασε SynTec Full Synthetic.
H Exxon Mobil, μήνυσε την Castrol, για την χρήση του όρου συνθετικό ως παραπλανητική διαφήμιση για το καταναλωτικό κοινό.
Η δικαστική διαμάχη (για την οποία μίλησα) κράτησε 9-10 χρόνια και τελικά η Mobil έχασε!!!!

Η απόφαση έλεγε ότι ο τύπος «συνθετικό» δεν αναφέρεται στην ομάδα βάσης από την οποία προέρχεται το λιπαντικό αλλά στα πρόσθετα και τις ιδιότητες (μηχανικές και χημικές) που έχει το λάδι. Surprised

Η Castrol λοιπόν μπορούσε ανενόχλητη να συνεχίσει να εμπορεύεται λάδια ονομάζοντας τα συνθετικά ενώ δεν ήταν τίποτα άλλο παρά ορυκτά λάδια κατηγορίας ΙΙΙ πολύ καλά «ραφιναρισμένα» .
Φυσικά όλοι οι άλλοι μεγάλοι κατασκευαστές λιπαντικών άρχισαν αυτόματα να κάνουν το ίδιο (σιγά που δεν θα το έκαναν)

Να γιατί σας λέω πως σήμερα είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να πει κανείς με βεβαιότητα ποιο λαδί είναι πραγματικά συνθετικό κοιτάζοντας μόνο την εμπορική του ετικέτα.
ΦΥΣΙΚΑ δεν λέω ούτε εγώ ούτε κανείς πως το λάδι που δεν είναι τελικά πραγματικά συνθετικό δεν είναι καλό και ίσως ισάξιο .
Η σημερινή τεχνολογία και εξέλιξη έχει κάνει λιπαντικά μη συνθετικά να συναγωνίζονται στα ίσα τα συνθετικά.


Ελπίζω να βοήθησα! :_hi:
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum