Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

+72
da_beazt
Drake
Semiaz
nickstonecity
GIORGOS VFR
sotokan
Ledbyzeppelin
giannis78
babis
pab-lo
ΤΑΣΟΣ
sotosvfr
ELENA
Παναγιώτης Κ.
DoctorAbo
nikos-ex victor
Verbal Kint
strofakias
oσονοuπω
XLGeorge
polecat81
Rossifumi_46
chr1s_86
surveyor
VEFALIFT
MRS ELEVATOR
jkolits
gazoza
horrorshow_gr
KiloMeater
Dimitrisk12
mikemusic4
komo
Them1s xXx
SCORPIOS
vagelis78
demon
alextsouk
tomakos
Alarm
Π.Γ.Α
Seelenheil
posnightmist
Postman
Tinder
karapialis
dirty
Roberto
Arxiereas
'AGGEVI'
xapos_kil
Caracal
tragos
Bravo
mak
padelis
Vaggelis V4
macrozan
Δεληστέλιος
Vvag
FZMAN
Don John
anastasis
glystras
hornet
vasilakos
Fanrider
Leader
Ταξιδευτής
TAKIS-SOL
Ο φυσικός
Viking
76 posters
Go down
sotosvfr
sotosvfr
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-09-06
Mηνύματα : 481
Ηλικία : 54
Μοντέλο : vfr800 vtec 2003 silver
Κράνος : arai & shoei x spirit II

"Θαρσείν χρή ταχ' αύριον έσετ΄ άμεινον",

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 11 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

13/10/2013, 6:30 pm
da_beazt wrote:Το DUREX έχει 2 ειδών λιπαντικά: Water based και Silicone based.

Για χρήση σε γιαπωνέζικα μοτέρ θα πρότεινα το silicone based (που έχει τριπλάσια διάρκεια) και εγγυάται καλή λίπανση σε όλες τις συνθήκες.

Για τα ευρωπαϊκά μοτέρ θα πρότεινα το water based γιατί είναι οικονομικότερο και θα κάτσει καλύτερα αφού θα χρειαστεί να συμπληρώνουν (με βάση το motto: όλα τα καλά -μη γιαπωνέζικα- μοτέρ τσιμπάνε λάδι).

Περισσότερα επί του θέματος από κοντά στην πανελλήνια.
Think Σε factory δεν βγάζει ε?
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 11 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

13/10/2013, 6:31 pm
εγώ πάλι προτιμώ λάδι από την Καλαμάτα με λίγα λιπαρά οξέα ,τηγανίζει χωρίς να πετάγεται το λάδι και ότι μένει ανάβω και το τζάκι το χειμώνα.
avatar
Επισκέπτης
Guest

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 11 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

7/11/2013, 7:46 pm
VFR - HRC wrote:Εγώ στο CBF εβαζα 15W-40 , στο VFR βάζω 10W-30  και στο PCX βάζω 10W-30 (MB), παντα το λάδι της Honda.Thumbsup 
Think ειδα τα λιπαντικα της Liqui Moly τα οποια υπερκαλυπτουν τις προδιαγραφες και απαιτησεις της Honda. τι αποψη εχετε? λεω στην επομενη αλλαγη να βαλω το http://www.autopartscenter.gr/default.aspx?action=productDetails&pcat_id=13&productID=170 Thumbsup 
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 11 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

7/11/2013, 8:35 pm
Κυλία κυλία, να πετάξω και εγώ την μ@λ... εεε... την γνώμη μου; Shoot 


Λεπόν... στην τελευταία αλλαγή που έκανα έβαλα 10W-40 της motorex. Είμαι ευχαριστημένος θα έλεγα, αν και στην επόμενη αλλαγή λέω να δοκιμάσω 15W-50 της ίδιας εταιρίας. Επειδή πολλή συζήτηση έχει πέσει επί του θέματος, πρέπει να πω ότι στο service manual αναφέρει ρητά ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και το εν λόγω λάδι, αν οι θερμοκρασίες περιβάλλοντος κυμαίνονται μεταξύ 0 και 40+.
Επίσης σκέφτομαι και για 10W-50, πάντα της ίδιας εταιρίας, αλλά είναι συνθετικό (όχι ήμι-συνθετικό) και είναι πανάκριβο... Swear

Για τα 10W-30 που είδα να αναφέρονται, λέει το service manual ότι είναι για θερμοκρασίες περιβάλλοντος μέχρι 35 βαθμούς το πολύ. Είστε σίγουροι ότι κάνουν για το ελληνικό καλοκαίρι;

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 11 Dny2

anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 11 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

10/11/2013, 2:11 pm
Νίκος wrote:... στην τελευταία αλλαγή που έκανα έβαλα 10W-40 της motorex. Είμαι ευχαριστημένος θα έλεγα, αν και στην επόμενη αλλαγή λέω να δοκιμάσω 15W-50 της ίδιας εταιρίας.

Επίσης σκέφτομαι και για 10W-50,

10W-50, 15W-50, 20W-50 είναι περίπου το ίδιο λάδι όσον αφορά την ρευστότητα κατά την λειτουργία και αρκετά πιο χοντρό από τα 10W-40.

Επίσης, τα έχουμε ξαναπεί,

όσο αυξάνει το εύρος τόσο πιο ευπαθές είναι το λάδι καθώς περιέχει περισσότερα πρόσθετα,

το εύρος έχει σχέση μόνο με τα πρώτα δευτερόλεπτα λειτουργίας του κινητήρα.
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 11 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

10/11/2013, 6:19 pm
παντως εχω την εντυπωση οτι το 10-30ειναι ακαταληλο για το κλιμα της χωρας μας ιδιαιτερα της αττικης με τους ηπιους χειμωνες, τα ζεστα καλοκαιρια , την κυκλοφοριακη συμφορεση της Αθηνας,και ενος κινητηρα με πυρετο συνεχως. Ενα 10-40 η ακομη και 15-50 ειναι πιστευω πιο καλη επιλογη.
Χρησιμοποιω CASTROL ημισυνθετικο 15-50 εχω γλυκο σασμαν και η λιπανση σε εκκ/πους κλπ μερη της κεφαλης δειχνει απροβληματιστη, ενω γραφω τα περισσοτερα χιλμ/τρα εντος κυκλου πολης. με διαστηματα αλλαγων 3-4,000χλμ και οχι πανω απο 6μηνες

Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 11 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

10/11/2013, 11:35 pm
anastasis wrote:
Επίσης, τα έχουμε ξαναπεί,

όσο αυξάνει το εύρος τόσο πιο ευπαθές είναι το λάδι καθώς περιέχει περισσότερα πρόσθετα,

το εύρος έχει σχέση μόνο με τα πρώτα δευτερόλεπτα λειτουργίας του κινητήρα.
Ευχαριστώ anastasis! Very Happy 


Εντάξει, 25+ σελίδες θέμα ήταν αυτό, μπορεί να μου ξέφυγε! Μην μας μαλώνεις εμάς τους νέους! Blush 
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 11 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

11/11/2013, 12:45 am
Νίκος wrote:
Εντάξει, 25+ σελίδες θέμα ήταν αυτό, μπορεί να μου ξέφυγε! Μην μας μαλώνεις εμάς τους νέους! Blush 
Αν και ο ειδικός στα λάδια είναι ο Don John, εγώ απλώς επαναλαμβάνω. Very Happy 
avatar
Επισκέπτης
Guest

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 11 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

4/2/2014, 11:22 pm
da_beazt wrote:ENEOS 10w30 Japanese oil for japanese motorcycles (also suitable for other motorcycles). Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες λένε ότι και τα λάδια HONDA είναι ENEOS.

Ειναι οντως οπως τα λες γραφει το ταμπελακι απο τη πισω πλευρα του μπουκαλιου : Honda lubricants technology distributed by Honda europe nv, supplied by :JX NIPPON oil & energy europe limited (japan's No1 motor oil) αρα ENEOS
Δε το ειχα προσεξει.
teacher
teacher
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 590
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800 V-tec (2005)
Κράνος : SHOEI XR-1000 Diabolic, SHOEI XR-1100

Never ride faster than your angel can fly...
http://www.couchsurfing.com/profile.html?id=3HHTV5

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 11 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

14/6/2014, 12:48 am
Εγώ πάλι χρησιμοποιώ συνήθως φθηνό και δοκιμασμένο λαδάκι που πολλοί το βρίζουν.

Motul 10/40 και σήμερα πήρα το 4lit μόλις 28euro!! στη Θηβών... σαν τις παλιές καλές εποχές που τα λάδια ήταν σχετικά φθηνά Smile
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 11 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

14/6/2014, 1:12 am
teacher wrote:Εγώ πάλι χρησιμοποιώ συνήθως φθηνό και δοκιμασμένο λαδάκι που πολλοί το βρίζουν.

Motul 5100 10/40 και σήμερα πήρα το 4lit μόλις 28euro!! στη Θηβών... σαν τις παλιές καλές εποχές που τα λάδια ήταν σχετικά φθηνά Smile

+782  Wink  Και αλλαγη καθε 6500, οχι νωριτερα, με αλλαγη φιλτρου (γνησιο) καθε 2 αλλαγες λαδιων ή ~13000χμ.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 11 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

14/6/2014, 11:53 am
VFGeorge wrote:
teacher wrote:Εγώ πάλι χρησιμοποιώ συνήθως φθηνό και δοκιμασμένο λαδάκι που πολλοί το βρίζουν.

Motul 5100 10/40 και σήμερα πήρα το 4lit μόλις 28euro!! στη Θηβών... σαν τις παλιές καλές εποχές που τα λάδια ήταν σχετικά φθηνά Smile

+782  Wink  Και αλλαγη καθε 6500, οχι νωριτερα, με αλλαγη φιλτρου (γνησιο) καθε 2 αλλαγες λαδιων ή ~13000χμ.

Το ίδιο έβαζα κι εγώ για χρόνια μέχρι που ανακάλυψα το 10W30 και είδα το φως μου..!!!  Razz Razz Razz 
Ξεκίνησα με Motorrex και από την τελευταία φορά βάζω Honda. Το έχω ξαναπεί και παλιότερα, είδα τρομερή διαφορά στη λειτουργία του κινητήρα, δε μου' χει ξανατύχει με λάδι και το συστήνει η Honda (το 10W30) σε ΟΛΑ της τα μηχανάκια.

 cheers 
avatar
Επισκέπτης
Guest

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 11 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

14/6/2014, 12:37 pm
Vvag wrote:
VFGeorge wrote:
teacher wrote:Εγώ πάλι χρησιμοποιώ συνήθως φθηνό και δοκιμασμένο λαδάκι που πολλοί το βρίζουν.

Motul 5100 10/40 και σήμερα πήρα το 4lit μόλις 28euro!! στη Θηβών... σαν τις παλιές καλές εποχές που τα λάδια ήταν σχετικά φθηνά Smile

+782  Wink  Και αλλαγη καθε 6500, οχι νωριτερα, με αλλαγη φιλτρου (γνησιο) καθε 2 αλλαγες λαδιων ή ~13000χμ.

Το ίδιο έβαζα κι εγώ για χρόνια μέχρι που ανακάλυψα το 10W30 και είδα το φως μου..!!!  Razz Razz Razz 
Ξεκίνησα με Motorrex και από την τελευταία φορά βάζω Honda. Το έχω ξαναπεί και παλιότερα, είδα τρομερή διαφορά στη λειτουργία του κινητήρα, δε μου' χει ξανατύχει με λάδι και το συστήνει η Honda (το 10W30) σε ΟΛΑ της τα μηχανάκια.

 cheers 
Τα 10w30 είναι όντως πολύ καλά, εγώ βάζω το ίδιο λάδι της Eneos (της honda είναι λάδι της Eneos) και δε πληρώνεις το κατι παραπάνω που κοστίζει το μπουκάλι που γράφει honda.
Drake
Drake
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-10-08
Mηνύματα : 243
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800VTEC
Κράνος : Arai RX7 Gp

The Avenger

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 11 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

14/6/2014, 3:49 pm
Vvag wrote:
VFGeorge wrote:
teacher wrote:Εγώ πάλι χρησιμοποιώ συνήθως φθηνό και δοκιμασμένο λαδάκι που πολλοί το βρίζουν.

Motul 5100 10/40 και σήμερα πήρα το 4lit μόλις 28euro!! στη Θηβών... σαν τις παλιές καλές εποχές που τα λάδια ήταν σχετικά φθηνά Smile

+782  Wink  Και αλλαγη καθε 6500, οχι νωριτερα, με αλλαγη φιλτρου (γνησιο) καθε 2 αλλαγες λαδιων ή ~13000χμ.

Το ίδιο έβαζα κι εγώ για χρόνια μέχρι που ανακάλυψα το 10W30 και είδα το φως μου..!!!  Razz Razz Razz 
Ξεκίνησα με Motorrex και από την τελευταία φορά βάζω Honda. Το έχω ξαναπεί και παλιότερα, είδα τρομερή διαφορά στη λειτουργία του κινητήρα, δε μου' χει ξανατύχει με λάδι και το συστήνει η Honda (το 10W30) σε ΟΛΑ της τα μηχανάκια.

 cheers 

Για τις θερμοκρασιες καλοκαιριου στην Ελλαδα το 10w30 ειναι απλα ΑΚΑΤΑΛΗΛΟ.....

το συστηνει η Honda αλλα εχει ενα πινακακι διπλα με κατι θερμοκρασιες κτλ κτλ κτλ.....

αμα την μηχανη την κραταμε για 100.000 χλμ οτι και να μπει τζαμι θα ειναι μεχρι τοτε,τα προβληματα λογο λαδιου βγαινουν πολυ μετα,εκτος βεβαια αμα σου ψηθουν τα πηνια....που μπορει να συμβει ητε απο ψιλο ητε απο χονδρο λαδι Smile Smile Smile

το καλυτερο all around τα παντα ολα για Ελλαδα ειναι για μενα το 10w40 οτι μηχανακι και να εχει,να εχει περασει προδιαγραφες τελευταιας τεχνολογιας μονο και να εχει χαρακτηριστει MA2...

αυτα απο μενα,καλες βολτες
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας? - Page 11 Empty Re: Τι λάδια βάζετε στην κούκλα σας?

17/6/2014, 11:23 am
Vvag wrote:
VFGeorge wrote:
teacher wrote:Εγώ πάλι χρησιμοποιώ συνήθως φθηνό και δοκιμασμένο λαδάκι που πολλοί το βρίζουν.

Motul 5100 10/40 και σήμερα πήρα το 4lit μόλις 28euro!! στη Θηβών... σαν τις παλιές καλές εποχές που τα λάδια ήταν σχετικά φθηνά Smile

+782  Wink  Και αλλαγη καθε 6500, οχι νωριτερα, με αλλαγη φιλτρου (γνησιο) καθε 2 αλλαγες λαδιων ή ~13000χμ.

Το ίδιο έβαζα κι εγώ για χρόνια μέχρι που ανακάλυψα το 10W30 και είδα το φως μου..!!!  Razz Razz Razz 
Ξεκίνησα με Motorrex και από την τελευταία φορά βάζω Honda. Το έχω ξαναπεί και παλιότερα, είδα τρομερή διαφορά στη λειτουργία του κινητήρα, δε μου' χει ξανατύχει με λάδι και το συστήνει η Honda (το 10W30) σε ΟΛΑ της τα μηχανάκια.

Ββαγγελη, εχω δοκιμασει διαφορα λαδια στα μηχανακια μου παλιοτερα (οχι στο VFR) και δεν ειδα ποτε δραματικες διαφορες σε τιποτα, ισως μονο λιγο στην αισθηση του κιβωτιου. Εχω κανει "standardise" σε Motul 5100 εδω και χρονια καθως συντηρω 3 μηχανακια (1 VFR και 2 Τρανσαλπ) και βαζοντας ενα λαδι που βρισκω ευκολα παντου, ακομα και σε επαρχια, σε λογικη τιμη και το οποιο εμπιστευομαι για καλη λιπανση ειναι σημαντικο.

Να προσθεσω επισης οτι λογω απαιτητικης δουλειας, αλλων ασχολιων και πολυ συχνων ταξιδιων δεν εχω καιρο να "νταντευω" τα μηχανακια μου (ψαχνοντας τα τελεια λαδια μεταξυ αλλων) και αυτος ειναι ενας λογος που εχω γιαπωνεζικα και δη Χονδα  Wink  Αν και βεβαια το VFRακι αποδειχτηκε οτι θελει φροντιδα και προδερμ λογω ηλεκτρικων αλλα τουλαχιστο τοφτιαξα απο πηνιο/ανορθωτη/πλεξουδα και ελπιζω να μην ξανασχοληθω συντομα..
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum