EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

+19
Redeemer28
Don John
mak
Roberto
Verbal Kint
VEFALIFT
ΠΑΝΕΑΣ
apostat
Dimitrisk12
ΗΛΙΑΣ
KiloMeater
DoctorAbo
mikemusic4
Them1s xXx
Ο φυσικός
Vvag
Caracal
SCORPIOS
Fanrider
23 posters
Go down
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

12/11/2011, 2:36 pm
Vvag wrote:

+1180. Και εγώ για το αισθητικό κομμάτι μίλησα. Όταν αγοράζεις μια μηχανή (ή μια... γυναίκα Razz ) το πρώτο που κοιτάς είναι αν είναι όμορφη, αν "σου μιλάει", αν τη βλέπεις και σκυρτάς. Μετά, κοιτάς και... τον εσωτερικό της κόσμο. Νομίζω οι περισσότεροι έτσι λειτουργούμε, δε θα λέγαμε "έχω πάθει πλάκα, έχει τεχνολογία, δεν καίει και τίποτα, νταξ μωρέ δε βλέπεται αλλά δεν πειράζει". Αυτό είναι που θίγω εγώ, πάει καιρός που η Honda έχει να βγάλει μηχανάκι να τ' ονειρεύομαι και να' θελα να τ' αποκτήσω.


Sorry αλλά αυτός είναι ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ τρόπος σκέψης. Οι γυναίκες κοιτάνε και κρίνουν πρώτα με την εμφάνιση.

Ο αντρικός τρόπος υποτίθεται πάει λίγο πιο βαθειά, στην ουσία, την λειτουργία, το ΓΙΑΤΙ είναι κάτι έτσι όπως είναι, όχι το ΠΩΣ-ΠΟΥ-ΠΟΤΕ-ΠΟΙΟΣ.

Μετά μην κράζετε τις γκόμενες για τον ελαφρύ τρόπο τους στα διάφορα Cosmopolitan, άμα είναι να ασπάζεστε ίδιο τρόπο σκέψης, ε;

Και η Honda δεν μας αρέσει, όχι γιατί δεν βγάζει πια ''μηχανάκια που τα ερωτεύεσαι με την εμφάνιση'' αλλά γιατί δεν βγάζει πια μηχανάκια που να ικανοποιούν τις υψηλές αρχές μηχανολογίας, τεχνολογίας και επιδόσεων της εταιρίας, άιντε και σε δεύτερο στάδιο, δεν μας αρέσουν σε εμφάνιση.

Σάμπως τα RC30, RC45,RC40, τα ερωτευτήκαμε για την ''εμφάνιση''; Όχι βέβαια... Ειδικά το 30 ήταν και τότε ακόμα σαν πεπόνι. Τα ερωτευτήκαμε για τον εξωτικό τους χαρακτήρα, τις εξαιρετικές μηχανολογικές λύσεις, την υπεροχή τους σαν κατασκευές συνολικά.

Επί του 700, μια χαρά μοτοσυκλέτες των καιρών μας είναι. Και με DCT το οποίο και είναι η πρώτη ίσως ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ αλλαγή από τα κιβώτια του 1907...αλλά αυτά δεν τα βλέπετε γιατί ''κρίνετε με την εμφάνιση''... Αλλά τι συζητάμε τώρα, εδώ υπάρχουν άτομα που αμφισβητούν την μηχανολογική υπεροχή του Cam Gear Train...

Ότι έγραψε ο mak παραπάνω.
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

12/11/2011, 2:45 pm
mak wrote:Η Honda το τελευταίο καιρό εφαρμόζει μία πολύ έξυπνη πολιτική με σκοπό να προσελκύσει νέους πελάτες στο κόσμο του δίκυκλου. Η χρονική στιγμή που το εφαρμόζει φαίνεται να’ναι σωστή. Είναι γεγονός ότι υπάρχει παγκόσμια τάση προς την μείωση του κόστους μετακίνησης (σε χρήμα και σε χρόνο). Η ανταπόκριση του αγοραστικού κοινού, θα δείξει, κατά πόσο η πολιτική αυτή ήρθε στην ώρα που έπρεπε.

Το NC700 λοιπόν δεν είναι τίποτα άλλο από μια μοτοσικλέτα entry level για οδηγούς που δεν έχουν ξανακαβαλήσει δίκυκλο ή για κατόχους σκούτερ που θα θελαν αλλά φοβούνται τη μετάβαση αυτή. Για αυτούς λοιπόν, ο χώρος για το κράνος, η χαμηλή σέλα, η χαμηλή κατανάλωση(3,6l/100km), το double-clutch κιβώτιο, το CBS-ABS, είναι στοιχεία που το καθένα από μόνο του θα μπορούσε να οδηγήσει στην αγορά της συγκεκριμένης μοτοσικλέτας. Φυσικά, τα 50 άλογα είναι υπεραρκετά για το συγκεκριμένο κοινό και αν μιλάμε για αστική χρήση ίσως είναι υπεραρκετά για τον οποιοδήποτε. Επιτέλους, θα πάψουμε να προτείνουμε σαν επιλογή μονόδρομο για τον νέο οδηγό, μηχανές (σχολεία) 20ετίας και 10ετίας όπως το SuperFour και το CBF500. Όσο για τις εκδόσεις C & X δεν νομίζω ότι μπορούν να μπερδέψουν κανέναν από το κοινό που απευθύνεται. Όσο πιθανόν είναι ο αγοραστής του C700X να πάει εντουράδα παρέα με CRF άλλο τόσο πιθανόν είναι και κάποιος με VW Crosspolo να πάει παρέα με Jimny για Trial στα Βαρδούσια.

Και μιας κυριαρχεί η εντύπωση(δικαίως ενίοτε) ότι η Honda πλέον δεν καινοτομεί δεν βλέπω να συζητιέται καθόλου η περίπτωση του Integra. Πολλοί αντιπαθούμε και δεν θα αγοράζαμε ποτέ scooter, διότι λόγω σχεδιασμού έχουν απ’τη φύση τους κάποια σοβαρά μειονεκτήματα (βλ. μειωμένη ακαμψία, κακή κατανομή βάρους, μικρούς τροχούς, CVT κλπ). Με το Integra η Honda έρχεται και προσφέρει όλα τα πλεονεκτήματα ενός scooter (προστασία από καιρικά φαινόμενα, ευκολία χρήσης, χώρους κλπ.) χωρίς κανένα από τα μειονεκτήματα που ανέφερα παραπάνω. Αλήθεια, αυτό δεν λέγεται πρωτοπορία?


Πάμε και στην περίπτωση του Crosstourer. Το αποτέλεσμα στο αισθητικό τομέα το βρίσκω ικανοποιητικότατο, δηλαδή μ’αρέσει. Σύγχρονο, εντυπωσιακό, επιβλητικό, είναι προσαρμοσμένο σε αυτό που ζητάει το μάτι του συγκεκριμένου target group αγοραστών. Το αν έχει ρύγχος που φέρνει σε GS δεν νομίζω ότι πρέπει να απασχολεί κανέναν, όπως δεν απασχόλησε και όταν το είδαμε στην GS, αφού το είχαμε πρωτοδεί στο DR 750S. Εξάλλου, δεν είδα και κανέναν με S1000RR να ντρέπεται που το μηχανάκι του θυμίζει πιο πολύ οποιοδήποτε αντίστοιχο ιαπωνικό παρά BMW. Ξεπερνώντας την εμφάνιση, από τεχνικά χαρακτηριστικά το βρίσκω άψογο. Από εξοπλισμό και προδιαγραφές έχει τα πάντα και δεν του λείπει τίποτα ουσιώδες σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Αντιθέτως έχει έναν V4 που το κάνει να ξεχωρίζει και στη θεωρία αλλά και στη πράξη, έχει τη μεγαλύτερη ροπή στη κατηγορία του, και τη δεύτερη μεγαλύτερη ισχύς(βλ. Tiger 1200 *Το Multistrada δεν το βάζω στην εξίσωση γιατί είναι τόσο ON-OFF όσο είναι και το C700X που λέγαμε πιο πάνω). Άλλό ένα στοιχείο που το κάνει ακόμα πιο ξεχωριστό είναι το DCT που πρωτοείδαμε στο VFR 1200 με τα πλεονεκτήματά του να αναλύονται επιγραμματικά στο παρακάτω topic. Όσον αφορά το κόστος, η πλειοψηφία των μοτοσικλετών της Honda (ειδικά στα high-end μοντέλα), ήταν και θα είναι πάντα τσιμπημένες τιμολογιακά. Προφανώς και δεν θα είναι φθηνό λοιπόν.

Και αφού αναφέρθηκα στο VFR, διάβασα πως εκτός από την προσθήκη Traction Control, προστέθηκε trip computer στα υπάρχοντα όργανα και μεγάλωσε η χωρητικότητα του ρεζερβουάρ. Η πληροφορία όμως προς το παρόν ελέγχεται.

Συμπερασματικά λοιπόν, η γνώμη μου είναι η παρακάτω. Η Honda είναι προφανές ότι σε αυτή τη χρονική συγκυρία κινείται επιφυλακτικά. Προσπαθεί να χτίσει ένα βιώσιμο οικονομικά μέλλον, ποντάροντας περισσότερο(όχι όμως ολοκληρωτικά) σε υπάρχουσες και νέες κατηγορίες (προσελκύοντας νέους αγοραστές) όπου υπάρχουν μεγάλες πωλήσεις, ακολουθώντας τις τάσεις της εποχής. Είναι γεγονός ότι έχει κάνει ορισμένα σοβαρά ατοπήματα που ενδεχομένως έπληξαν και θα πλήττουν για καιρό την αίγλη της φίρμας. Από εκεί και πέρα όμως, νομίζω ότι οι παραπάνω μοτοσικλέτες που συζητάμε είναι στο σωστό δρόμο.

cheers





Είσαι ΘΕΟΣ!!!!!!!
Razz Razz Razz Razz Razz
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

12/11/2011, 2:56 pm
Caracal wrote:Sorry αλλά αυτός είναι ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ τρόπος σκέψης. Οι γυναίκες κοιτάνε και κρίνουν πρώτα με την εμφάνιση.

Ο αντρικός τρόπος υποτίθεται πάει λίγο πιο βαθειά, στην ουσία, την λειτουργία, το ΓΙΑΤΙ είναι κάτι έτσι όπως είναι, όχι το ΠΩΣ-ΠΟΥ-ΠΟΤΕ-ΠΟΙΟΣ.

Δε νομίζω αν δεις μια πανάσχημη (ή έστω αδιάφορη) γυναίκα να πεις ξαφνικά "α, αυτή ίσως έχει καταπληκτικό χαρακτήρα, ας μπω στον κόπο ν' ασχοληθώ", εκτός πια αν ΠΡΩΤΑ τη γνωρίσεις και σου κάνει τέτοια εντύπωση που μετά πεις "ποιος τη χέζει την εμφάνιση, έχει καταπληκτικό χαρακτήρα" (στην περίπτωση της μοτοσυκλέτας να την οδηγήσεις και να πάθεις πλάκα με τη συμπεριφορά της). Καλώς ή κακώς, πρώτα βλέπουμε τη βιτρίνα και μετά μπαίνουμε στο μαγαζί, κι αν δε μας κάνει κλικ η βιτρίνα, δε μπαίνουμε. Έτσι λειτουργεί η πλειοψηφία των ανθρώπων κι είναι απόλυτα φυσιολογικό, δεν έχει να κάνει με άντρα ή γυναίκα... Αλλά αυτό είναι μεγάλη συζήτηση, εκτός θέματος.

Στο δια ταύτα. Σπάνια θ' αγόραζα μια μοτοσυκλέτα που να μην τη βλέπω και να ΓΟΥΣΤΑΡΩ. Εγώ έτσι λειτουργώ. Εσύ μπορεί να εντυπωσιάζεσαι από το ότι ο κινητήρας πχ λειτουργεί με γρανάζια ή έχει DCT ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο, που τον κάνει ξεχωριστό κι ας μην έλεγε ΤΙΠΟΤΑ εμφανισιακά, εγώ όμως θα επέλεγα αυτή που μου αρέσει περισσότερο (χωρίς όμως να αγνοώ το μηχανολογικό της μέρος προφανώς) ακόμα κι αν ήταν υποδεέστερη από μία άλλη "από μέσα".

Και υπενθυμίζω πως δεν έκρινα τα μηχανάκια της Honda και τα έβγαλα άχρηστα επειδή δε μ' αρέσουν οπτικά... έκρινα ΜΟΝΟ την εμφάνισή τους. Κατά τ' άλλα, συμφωνώ κι εγώ με το Μάκη.

cheers
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

12/11/2011, 3:38 pm
Dimitrisk12 wrote:Περίμενα πως και πως την EICMA γιατί ήταν μια καλή ευκαιρία να πάρω μια ιδέα για το ποια θα είναι η επόμενη μου μηχανή σε κανα δυο χρόνια Θεού θέλοντος ΔΝΤ επιτρέποντος!!!

Γενικά όλοι οι κατασκευαστές προτείνουν αρκετά και ωραία νέα μοντέλα. Μεγάλη μάχη εκτυλίσσεται στην κατηγορία των μεγάλων Adventure μοτοσυκλετών ή αλλιώς μαστόδοντων, κατηγορία η οποία με ενδιαφέρει μιας και η επόμενή μου μηχανή θα ήθελα να είναι όρθια με καλή κάλυψη από αέρα για πιο άνετα ταξίδια! Δυστυχώς η αντίστοιχη πρόταση της Honda, το Crosstourer, αναμένεται να είναι ιδιαιτέρως ακριβή και σε κτήση και σε συντήρηση και μάλλον θα απευθύνεται μόνο στους φανατικούς Hondaκιδες και πρώην Varaderαίους, μιας και σ' αυτά τα λεφτά (ίσως και πολύ λιγότερα) υπάρχουν λύσεις όπως το Multistrada 1200 (ορόσημο της κατηγορίας προς το παρόν) αλλά και το νέο Triumph Andventurer 1200, συν το Yamaha Grand Tenere και πάντα το παλιό καλό BMW GS. Ακόμη και η Kawasaki χτύπησε την κατηγορία με το νέο Versys 1000, το οποίο αναμένεται να έχει ιδιαίτερα χαμηλή τιμή, τόν κινητήρα του z1000 και το βασικότερο βάρος κάτω από 200 κιλά!!! και με πόλλά ηλεκτρονικά στο πακέτο...




Ωχχχ Ωχχχ
ΔΕΝ έβαλες το ΚΤΜ στην κατηγορία των μεγάλων adventure?
Είσαι τυχερός που δεν το είδε ο postman. Razz
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

12/11/2011, 3:51 pm
Fanrider wrote:
μηπως κανενα απο τα παρακατω μοτο εχει κατι το ιδιαιτερο που να σε προσελκυει ?


Z 1000 2012


Για εμενα , οτι πιο κακομουτσουνο και κακογουστο εχω δει ποτε Suspect
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

12/11/2011, 4:31 pm
Don John wrote:
Fanrider wrote:
μηπως κανενα απο τα παρακατω μοτο εχει κατι το ιδιαιτερο που να σε προσελκυει ?


Z 1000 2012


Για εμενα , οτι πιο κακομουτσουνο και κακογουστο εχω δει ποτε Suspect


Συμφωνώ...
Είναι κακάσχημο... Thumbdown
Redeemer28
Redeemer28
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-03
Mηνύματα : 342
Ηλικία : 42
Μοντέλο : Honda Crossrunner 800X
Κράνος : Shoei Xr-1100 El Capitan-Nolan N90s

https://www.facebook.com/profile.php?id=631104712

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

12/11/2011, 4:42 pm
Them1s xXx wrote:
Don John wrote:
Fanrider wrote:
μηπως κανενα απο τα παρακατω μοτο εχει κατι το ιδιαιτερο που να σε προσελκυει ?


Z 1000 2012


Για εμενα , οτι πιο κακομουτσουνο και κακογουστο εχω δει ποτε Suspect


Συμφωνώ...
Είναι κακάσχημο... Thumbdown

Εμένα πάντως μ'αρέσει!Και άποψή μου ότι δεν χρειάζεται να μοιάζουν όλα τα μηχανάκια μεταξύ τους,Επίσης έχω πάντα στο μυαλό μου το Civic που όταν το είχα πρωτοδεί μου φάνηκε άθλιο.Στην πορεία το έβλεπα και αναστέναζα γιατί δεν είχα τα φράγκα να το πάρω.Κάθε τι διαφορετικό θέλει τον καιρό του...Σαν την μόδα.
Επίσης μ 'αρέσει και το Versys 1000 Thumbsup
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

12/11/2011, 5:36 pm
μουτρο Triumph 1200 Thumbdown
EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 118k29d
Redeemer28
Redeemer28
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-03
Mηνύματα : 342
Ηλικία : 42
Μοντέλο : Honda Crossrunner 800X
Κράνος : Shoei Xr-1100 El Capitan-Nolan N90s

https://www.facebook.com/profile.php?id=631104712

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

12/11/2011, 5:40 pm
Fanrider wrote: μουτρο Triumph 1200 Thumbdown
EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 118k29d

Ρε συ,αυτός δεν είναι ο Megatron από τους Transformers??
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

12/11/2011, 5:42 pm
Κι επειδή μιλάμε για υποκειμενικότητα... εμένα μ' αρέσει... Whistle Whistle Whistle
Redeemer28
Redeemer28
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-03
Mηνύματα : 342
Ηλικία : 42
Μοντέλο : Honda Crossrunner 800X
Κράνος : Shoei Xr-1100 El Capitan-Nolan N90s

https://www.facebook.com/profile.php?id=631104712

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

12/11/2011, 5:46 pm
Vvag wrote:Κι επειδή μιλάμε για υποκειμενικότητα... εμένα μ' αρέσει... Whistle Whistle Whistle

Σε άλλες foto και μένα δεν μου φαινεται άσχημο.Έχει ένα μπλε που είναι ωραίο.Η συγκεκριμένη foto όμως μου φαίνεται αστεία lol!
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/88182.asp
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

12/11/2011, 5:54 pm
Vvag wrote:
Caracal wrote:Sorry αλλά αυτός είναι ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ τρόπος σκέψης. Οι γυναίκες κοιτάνε και κρίνουν πρώτα με την εμφάνιση.

Ο αντρικός τρόπος υποτίθεται πάει λίγο πιο βαθειά, στην ουσία, την λειτουργία, το ΓΙΑΤΙ είναι κάτι έτσι όπως είναι, όχι το ΠΩΣ-ΠΟΥ-ΠΟΤΕ-ΠΟΙΟΣ.

Δε νομίζω αν δεις μια πανάσχημη (ή έστω αδιάφορη) γυναίκα να πεις ξαφνικά "α, αυτή ίσως έχει καταπληκτικό χαρακτήρα, ας μπω στον κόπο ν' ασχοληθώ", εκτός πια αν ΠΡΩΤΑ τη γνωρίσεις και σου κάνει τέτοια εντύπωση που μετά πεις "ποιος τη χέζει την εμφάνιση, έχει καταπληκτικό χαρακτήρα" (στην περίπτωση της μοτοσυκλέτας να την οδηγήσεις και να πάθεις πλάκα με τη συμπεριφορά της). Καλώς ή κακώς, πρώτα βλέπουμε τη βιτρίνα και μετά μπαίνουμε στο μαγαζί, κι αν δε μας κάνει κλικ η βιτρίνα, δε μπαίνουμε. Έτσι λειτουργεί η πλειοψηφία των ανθρώπων κι είναι απόλυτα φυσιολογικό, δεν έχει να κάνει με άντρα ή γυναίκα... Αλλά αυτό είναι μεγάλη συζήτηση, εκτός θέματος.

Στο δια ταύτα. Σπάνια θ' αγόραζα μια μοτοσυκλέτα που να μην τη βλέπω και να ΓΟΥΣΤΑΡΩ. Εγώ έτσι λειτουργώ. Εσύ μπορεί να εντυπωσιάζεσαι από το ότι ο κινητήρας πχ λειτουργεί με γρανάζια ή έχει DCT ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο, που τον κάνει ξεχωριστό κι ας μην έλεγε ΤΙΠΟΤΑ εμφανισιακά, εγώ όμως θα επέλεγα αυτή που μου αρέσει περισσότερο (χωρίς όμως να αγνοώ το μηχανολογικό της μέρος προφανώς) ακόμα κι αν ήταν υποδεέστερη από μία άλλη "από μέσα".

Και υπενθυμίζω πως δεν έκρινα τα μηχανάκια της Honda και τα έβγαλα άχρηστα επειδή δε μ' αρέσουν οπτικά... έκρινα ΜΟΝΟ την εμφάνισή τους. Κατά τ' άλλα, συμφωνώ κι εγώ με το Μάκη.

cheers

Τώρα εκτός από γυναικείο τρόπο σκέψης, δείχνεις και κουτοπόνηρο τρόπο σκέψης.

Καταρχήν η έλξη για το αντίθετο φύλο και η έλξη για μια μοτοσυκλέτα ΔΕΝ είναι εντελώς ανάλογα παραδείγματα. Έχουν ουσιώσεις διαφορές σε νοήματα.

Αλλά ακόμα κι αν ήταν. Γιατί πιάνεις το παράδειγμα άσχημη και δεν μας νοιάζει ο χαρακτήρας αφού είναι άσχημη, και δεν πιάνεις το παράδειγμα, ωραία αλλά εντελώς ηλίθια, οπότε μας νοιάζει και μας παρανοιάζει που είναι ηλίθια και τελικά δεν φτουράει η ομορφιά απέξω γιατί δεν αντέχουμε την ηλιθιότητά της;

Είναι ή δεν είναι τα βαθύτερα χαρακτηριστικά τελικά ισχυρότερα;

Η κουτοπονηριά σου είναι που διάλεξες παράδειγμα που λέει την μισή αλήθεια, για να πεις με σοφιστεία αυτό που θέλεις. Δεν είναι έτσι όμως, όπως δείχνει το δικό μου παράδειγμα.

Και τέλος πάντων, αργά ή γρήγορα, ο ΣΩΦΡΩΝ άνθρωπος καταλήγει στην λειτουργία. Αν το μηχανάκι δεν δουλεύει, ή δουλεύει αλλά δεν είναι αυτό που χρειάζεται, τρώει ΤΕΛΙΚΑ σουτ και η αισθητική ΚΑΙ οι θεωρίες τύπου ''εγώ κρίνω με την εμφάνιση'' και το μηχανάκι καταλήγει κοψοχρονιά στο car.gr.

Όσο για το αν το θέμα αυτό είναι άσχετο, ίσα-ίσα είναι χαρακτηριστικό του τρόπου σκέψης των νεοελλήνων σε πολύ βαθύτερο επίπεδο από όσο νομίζεις. Διαλέγουμε σύντροφο με το αν ''μας έκανε κλικ'', διαλέγουμε κόμμα να ψηφίσουμε ανάλογα το ''πως μιλάει και βροντάει τα χέρια στο τραπέζι σαν άντρας'' ο υποψήφιος, διαλέγουμε πολιτικές και κινήσεις για το μέλλον μας ιδιωτικά και κοινωνικά με κριτήριο την εμφάνιση, ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ και δεν μας φτάνει για βαθύτερα.

Και αυτό μόνο ''ασχετο'' δεν είναι , και βεβαίως είναι ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ. Αλλά ντάξει μωρέ το 700 είναι άσχημο και κακό Honda, και το multistrada (που έχει πουλήσει 5 κομμάτια) είναι όμορφο και πρακτικό.

Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

12/11/2011, 6:24 pm
Caracal wrote:Γιατί πιάνεις το παράδειγμα άσχημη και δεν μας νοιάζει ο χαρακτήρας αφού είναι άσχημη, και δεν πιάνεις το παράδειγμα, ωραία αλλά εντελώς ηλίθια, οπότε μας νοιάζει και μας παρανοιάζει που είναι ηλίθια και τελικά δεν φτουράει η ομορφιά απέξω γιατί δεν αντέχουμε την ηλιθιότητά της;

Σ' αυτό συμφωνούμε. Συμφωνούμε όμως και στο ότι δεν πα' να 'ναι κούκλα μια μοτοσυκλέτα, αν δε μας αρέσει ο χαρακτήρας της δεν την παίρνουμε. Μην πιάνεις τα δύο άκρα, για όνομα, δεν είπα ότι, ότι είναι όμορφο γουστάρω να το έχω ΑΝΕΞΑΡΤΗΡΑ από το τι προσφέρει, τι χαρακτήρα έχει και το αν έχει μηχανολογική υπεροχή ή όχι. Ξεκόλλα επιτέλους.

Caracal wrote:Είναι ή δεν είναι τα βαθύτερα χαρακτηριστικά τελικά ισχυρότερα;

Όχι. Γιατί εκτός από τις όμορφες ηλίθιες υπάρχουν κι οι όμορφες που δεν είναι ηλίθιες απέναντι στις άσχημες που είναι τζίνιους. Δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο.

Συμφωνώ ότι μπορεί να χάσεις ευκαιριάρες κρίνοντας από την εμφάνιση. Αλλά έλα μου που αν δεν κάνει "κλικ" όταν το δεις πρώτη φορά, πρέπει να γίνει κάτι άλλο για να το κοιτάξεις και δεύτερη. Έτσι είναι κι αν θες να το χαρακτηρίσεις "γυναικείο" τρόπο σκέψης, δικαίωμά σου, θεωρώ όμως πως είναι ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ τρόπος σκέψης (που πάντα μπορεί να έχει τις εξαιρέσεις του φυσικά).

Caracal wrote:Η κουτοπονηριά σου είναι που διάλεξες παράδειγμα που λέει την μισή αλήθεια, για να πεις με σοφιστεία αυτό που θέλεις. Δεν είναι έτσι όμως, όπως δείχνει το δικό μου παράδειγμα.

Γαμώ, έγινα και κουτοπόνηρος. Δε σε πιάνω όμως. Ποια είναι η μισή αλήθεια; Αν εννοείς το παράδειγμα της όμορφης αλλά ηλίθιας, δεν είχα σκεφτεί να το αναφέρω και στο τεκμηρίωσα παραπάνω.

Caracal wrote:Και τέλος πάντων, αργά ή γρήγορα, ο ΣΩΦΡΩΝ άνθρωπος καταλήγει στην λειτουργία. Αν το μηχανάκι δεν δουλεύει, ή δουλεύει αλλά δεν είναι αυτό που χρειάζεται, τρώει ΤΕΛΙΚΑ σουτ και η αισθητική ΚΑΙ οι θεωρίες τύπου ''εγώ κρίνω με την εμφάνιση'' και το μηχανάκι καταλήγει κοψοχρονιά στο car.gr.

Πάμε πάλι. Δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο. Μπορεί να έχεις από τη μία ένα μηχανάκι ΤΕΡΑΣ τεχνολογίας και υπεροχής, ΤΕΡΑΣ και στην εμφάνιση. Από την άλλη να έχεις ένα πανέμορφο μηχανάκι, συμβατικό, απλό που όμως ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΩΣΤΑ, δουλεύει και σε κρατάει ευχαριστημένο. Πρέπει δηλαδή να υπάρχει μόνο η όμορφη ηλίθια και η άσχημη ιδιοφυία;

Caracal wrote:Όσο για το αν το θέμα αυτό είναι άσχετο, ίσα-ίσα είναι χαρακτηριστικό του τρόπου σκέψης των νεοελλήνων σε πολύ βαθύτερο επίπεδο από όσο νομίζεις. Διαλέγουμε σύντροφο με το αν ''μας έκανε κλικ'', διαλέγουμε κόμμα να ψηφίσουμε ανάλογα το ''πως μιλάει και βροντάει τα χέρια στο τραπέζι σαν άντρας'' ο υποψήφιος, διαλέγουμε πολιτικές και κινήσεις για το μέλλον μας ιδιωτικά και κοινωνικά με κριτήριο την εμφάνιση, ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ και δεν μας φτάνει για βαθύτερα.

Πιθανόν να είναι έτσι, γενικά. Το θέμα είναι όμως ότι απέχει πολύ απ' αυτό που λέω.

Caracal wrote:Και αυτό μόνο ''ασχετο'' δεν είναι , και βεβαίως είναι ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ. Αλλά ντάξει μωρέ το 700 είναι άσχημο και κακό Honda, και το multistrada (που έχει πουλήσει 5 κομμάτια) είναι όμορφο και πρακτικό.

Και εν τέλει μάθε να ΑΚΟΥΣ (να διαβάζεις στη συγκεκριμένη περίπτωση):

Vvag wrote:Και υπενθυμίζω πως δεν έκρινα τα μηχανάκια της Honda και τα έβγαλα άχρηστα επειδή δε μ' αρέσουν οπτικά... έκρινα ΜΟΝΟ την εμφάνισή τους. Κατά τ' άλλα, συμφωνώ κι εγώ με το Μάκη.

cheers
VEFALIFT
VEFALIFT
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-01
Mηνύματα : 1984
Ηλικία : 58
Μοντέλο : GSXR 750,TRANSALP 700, SYM 200 ST
Κράνος : SHOEI XR1100

Γρηγορότερος είναι αυτός που επιστρέφει . . .

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

12/11/2011, 7:23 pm
ΕΙΡΗΝΗ ΑΔΕΛΦΙΑ. ΣΥΝΙΣΤΩ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ Ο ΚΑΘ΄ΕΝΑΣ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΜΟΤΟ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ._
Redeemer28
Redeemer28
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-03
Mηνύματα : 342
Ηλικία : 42
Μοντέλο : Honda Crossrunner 800X
Κράνος : Shoei Xr-1100 El Capitan-Nolan N90s

https://www.facebook.com/profile.php?id=631104712

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

12/11/2011, 8:22 pm
VEFALIFT wrote:ΕΙΡΗΝΗ ΑΔΕΛΦΙΑ. ΣΥΝΙΣΤΩ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ Ο ΚΑΘ΄ΕΝΑΣ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΜΟΤΟ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ._

+1
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

12/11/2011, 8:50 pm
Ναι ρε, κουβέντα κάνουμε, απλά με... ιδιαίτερο τρόπο! Razz Razz Razz
Εννοείται πως ο καθένας φχαριστιέται τη μοτό του με τα δικά του κριτήρια!! (αλλά τι να φχαριστηθεί ο άνθρωπος, γρανάζι έχει)... T T T

cheers
easy rider
easy rider
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-29
Mηνύματα : 880
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS 2005 το καλό το κόκκινο
Κράνος : full face (carbon bmw)

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

13/11/2011, 2:43 am
Fanrider wrote:η εμφανιση ειναι υποκειμενικη λιγο πολυ περιπου ολοι οι κατασκευαστες κινουνται στα ιδια μοτιβα

Thumbsup Thumbsup Thumbsup

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 BMW_S1000RR_2012_02_01

Πιστευω πως απο κοντα θα ειναι θεμα !! Very Happy Very Happy

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Ducati_conferenza_stampa4

Δεν εχω λογια !! Ιταλοι + Desing = To κατι αλλο !! Κρυφος μου ποθος αλλα με τον ποθο θα μεινω.... EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 979951 EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 979951

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Honda-CBR1000RR-2012
EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 2012-honda-cbr1000rr-leak-25
Θα περιμενω να το δω απο κοντα αλλα απο μουτρο σκιζει.

GSXR 1000L2
Πιστευω πως δεν ξεφευγει και πολυ απο τις συνηθισμενες γραμμες των GSXR

Z 1000 2012

Το Ζ παντα ηταν διαφορετικο απο ολα τα αλλα σε θεματα γραμμων οποτε αναμενομενο κατ' εμέ

Για τα υπολοιπα μοντελα δεν εχω να πω κατι γιατι πολυ απλα ποτε δεν ειμουν του on-off και του αυτοματου.Οχι οτι δεν ειναι καλα σαν μηχανηματα-εργαλεια απλα δεν ειναι για μενα τουλαχιστον ακομα .
Θεωρω πως ολα τα μηχανακια και ολες οι μηχανες εχουν φτασει σε πολυ καλο επιπεδο αξιοπιστιας και πως ολα κανουν την δουλεια για την οποια τα εχουν φτιαξει αξιοπρεπεστατα και με τον καλυτερο τροπο.Τωρα αν το Χ supersport ειναι μισο ή ενα 10το πιο γρηγορο στην πιστα ε δεν θα πεθανω κιολας !!!
Αλλα ρε παιδια και κυριως ρε HΟΝDεοι το ονομα Integra το δωσατε σε αυτοματο ;;; Γιατι ;;
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

13/11/2011, 11:31 am
Caracal wrote:Sorry αλλά αυτός είναι ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ τρόπος σκέψης. Οι γυναίκες κοιτάνε και κρίνουν πρώτα με την εμφάνιση.
Και αυτός είναι φαλλοκρατικός τρόπος σκέψης. Οι φαλλοκράτες χρησιμοποιούν τον όρο "γυναικείος" σαν υποτιμητικό χαρακτηρισμό.

Στο θέμα μας: Η αισθητική είναι αδιάφορη όταν μιλάς για ένα τηγάνι ή μια κατσαρόλα (αν και έχει κάτι Alessi..)
Όταν μιλάς για μια μηχανή όμως, αναφαίρεσαι σε ένα άκρως συνειρμικό προϊόν με ελάχιστη πρακτική χρήση. Και αυτό είναι κάτι θεμελιώδες, αλλιώς δεν θα χλευάζανε όλοι τα πολύ πιο πρακτικά mega scooters.
Επιζητούμε μόνοι μας την μηχανή σαν κάτι μη λογικό, ακριβώς για να βάλουμε μια τέτοια παράμετρο στην ζωή μας που διέπεται από στυγνό ορθολογισμό. "Μη λογικό", είναι όμως και η ορθολογιστική διατύπωση του ελκτικού καθαρά λόγω αισθητικής, και όχι πρακτικότητας ή επιπέδου τεχνολογίας. Αυτό το τελευταίο είναι (τουλάχιστον ήταν) εγγυημένο από το όνομα Honda. Τώρα δεν προλαβαίνουμε να φτάσουμε όμως καν εκεί, επειδή σκοντάφτει το θέμα ήδη στην πρώτη εντύπωση. Η δεύτερη εξέταση ίσως βγάλει ένα αξιόπιστο τεχνολογικό διαμάντι. Θα είναι όμως καθαρά ορθολογιστική, κάτι που αντιβαίνει στην θεμελιώδη προσέγγιση στο θέμα μηχανή.

Ο ορθολογισμός είναι μεν το κυρίαρχο Zeitgeist λόγω χαμηλών spreads, δεν σημαίνει όμως ότι είναι σωστός.
Στα Ελληνικά η λέξη άγαλμα είναι κάτι που αγαλιάζει την ψυχή βλέποντάς το.
Στα Λατινικά η λέξη είναι statue. Κάτι που απλά κάθεται ακίνητο.

SCORPIOS wrote:
Ωχχχ Ωχχχ
ΔΕΝ έβαλες το ΚΤΜ στην κατηγορία των μεγάλων adventure?
Σωστός. Thumbsup
Το ΚΤΜ είναι το πιο adventure μηχανάκι που υπάρχει. Μετατρέπει σε Advendure ακόμα και μια βόλτα στο περίπτερο της γειτονιάς. Very Happy

Redeemer28 wrote:Κάθε τι διαφορετικό θέλει τον καιρό του...Σαν την μόδα.
Ισχύει. Αν κάτι ξεφεύγει από την πεπατημένη, θέλει χρόνο για να το συνηθήσεις. Στις περισσότερες περιπτώσεις μάλιστα, δημιουργεί σχολή για τα επόμενα μοντέλα. Εκτός από το Fiat Multipla. Αυτό παραμένει ακόμα (ευτυχώς χωρίς μιμητές) αχώνευτο. Wink
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

13/11/2011, 7:23 pm
Them1s xXx wrote:
Don John wrote:
Fanrider wrote:
μηπως κανενα απο τα παρακατω μοτο εχει κατι το ιδιαιτερο που να σε προσελκυει ?


Z 1000 2012


Για εμενα , οτι πιο κακομουτσουνο και κακογουστο εχω δει ποτε Suspect


Συμφωνώ...
Είναι κακάσχημο... Thumbdown

τωρα βλεπω πως ειχα "κρατησει" λαθος μηχανακι απο τα παραδειγματα του Φανη Blush

το χειροτερο ΟΛΩΝ ειναι νομιζω αυτο : KAWA VERSUS
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

13/11/2011, 10:41 pm
Vvag wrote:Ναι ρε, κουβέντα κάνουμε, απλά με... ιδιαίτερο τρόπο! Razz Razz Razz
Εννοείται πως ο καθένας φχαριστιέται τη μοτό του με τα δικά του κριτήρια!! (αλλά τι να φχαριστηθεί ο άνθρωπος θα μπορούσε να ευχαριστήσει παραπάνω τον άνθρωπο από το γρανάζι που έχει)...
cheers
Wink
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

13/11/2011, 10:50 pm
lol! lol! lol! Razz Thumbsup
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

13/11/2011, 10:57 pm
Διαστρευλώσεις... Razz Razz Razz
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

13/11/2011, 10:59 pm
Ανορθόγραφες μάλιστα! lol!
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

13/11/2011, 11:14 pm
Ο φυσικός wrote:Ανορθόγραφες μάλιστα! lol!

Γηατύ κίρυαι; Αίχης να ποις κάτη γυα τιν ωρθωγραφήα μου;!;!;! Knupp Knupp Knupp Knupp
Άνται, αίνα λάθως κάνις κη αμαίσος να σαι φάναι... naaa naaa naaa
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

14/11/2011, 12:16 am
mak wrote: Πάμε και στην περίπτωση του Crosstourer.....είναι προσαρμοσμένο σε αυτό που ζητάει το μάτι του συγκεκριμένου target group αγοραστών. Το αν έχει ρύγχος που φέρνει σε GS δεν νομίζω ότι πρέπει να απασχολεί κανέναν, όπως δεν απασχόλησε και όταν το είδαμε στην GS, αφού το είχαμε πρωτοδεί στο DR 750S. Εξάλλου, δεν είδα και κανέναν με S1000RR να ντρέπεται που το μηχανάκι του θυμίζει πιο πολύ οποιοδήποτε αντίστοιχο ιαπωνικό παρά BMW.

Είναι προσαρμοσμένο να μοιάσει στο BMW ξεκάθαρα. BMW δίζει σε σημείο που δεν αντέχεται. Το BMW είναι τόσα χρόνια στην αγορά και η Honda με αυτή τη κίνηση βγάζει κάτι φρέσκο που θα κεντρίσει ενδιαφέρον χωρίς να ξενίσει σε εμφάνιση. Σε αυτό το τομέα λοιπόν, μια μετριότητα.
Και η Yamaha έβγαλε το Tenere 1200 αλλά δεν αντέγραψε σε τέτοιο βαθμό. Αυτό το ρύγχος θα μπορούσαν να το είχαν αποφύγει. Έχεις δει κανένα Varadero με μύτη?

Γιατί πρέπει να ακολουθεί η Honda αυτά που έκαναν άλλοι?

Αν κάποιος έχει αγοράσει το S1000RR με τόσα χρήματα, λες να γυρίσει να πει ποτέ ότι "εντάξει μωρέ καλό είναι αλλά μοιάζει με γιαπωνέζικο"?
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

14/11/2011, 4:29 am
Βλέπω ότι για το S1000RR που μοιάζει με γιαπωνέζικο (περισσότερο απ’ ότι το Crosstourer σε GS) δεν έχεις ένσταση (που λογικά θα έπρεπε με βάση τη κριτική που κάνεις για το Honda) οπότε θα το χρησιμοποιήσω για να καταλάβεις πόσο λάθος είναι το σκεπτικό σου. Και αυτό όχι για να σου αποδείξω ότι το Crosstourer δεν μοιάζει στο GS - εξάλλου αν ξαναδιαβάσεις ότι έχω γράψει δεν ισχυρίστηκα πουθενά κάτι τέτοιο – αλλά για να δεις ότι έτσι λειτουργούν πολλές φορές οι εταιρείες και αυτό δεν συνιστά απαραίτητα ντροπή γι’αυτές.

Πάμε λοιπόν.

Roberto_Diavolo wrote:Γιατί πρέπει να ακολουθεί η Honda αυτά που έκαναν άλλοι?
Γιατί πρέπει να ακολουθεί η BMW αυτά που έκαναν άλλοι? (βλ. S1000RR)

H BMW λοιπόν θέλοντας να μπει με αξιώσεις στη κατηγορία των SS, έβαλε στην άκρη όλες αυτές τις λύσεις που την κάνουν να ξεχωρίζει (boxer, paralever, telelever κ.α), έκανε τον ορισμό της αντιγραφής (μηχανικά και εμφανισιακά) και άφησε μόνο δύο άσχημα ασύμμετρα μπροστινά φανάρια να θυμίζουν ότι αυτή η μοτοσικλέτα προέρχεται από το Βαυαρικό εργοστάσιο. Και όμως, αυτή η μοτοσικλέτα δεν θεωρήθηκε ντροπή για τη BMW, αντιθέτως, παρόλο τις ομοιότητες της με τον ιαπωνικό ανταγωνισμό έχει την αποδοχή όλων μας. Και ξέρεις γιατί? Γιατί σαν μοτοσικλέτα δεν ήταν μια απλή αντιγραφή ενός ιαπωνικού SS, ήταν μια συνέχεια, μια ανταγωνιστική εξέλιξη του προτύπου αυτού και ίσως η καλύτερη SS για πολλούς αυτή τη στιγμή. Η εμφανισιακές και τεχνολογικές ομοιότητες παρόλο προφανέστατες ξεχάστηκαν αμέσως γιατί η μηχανολογική αρτιότητα είναι τελικά αυτό που μετράει.

Roberto_Diavolo wrote:Αν κάποιος έχει αγοράσει το S1000RR με τόσα χρήματα, λες να γυρίσει να πει ποτέ ότι "εντάξει μωρέ καλό είναι αλλά μοιάζει με γιαπωνέζικο"?
Αν κάποιος έχει αγοράσει το Crosstourer με τόσα χρήματα, λες να γυρίσει να πει ποτέ ότι "εντάξει μωρέ καλό είναι αλλά μοιάζει με GS"?

Roberto_Diavolo wrote:Είναι προσαρμοσμένο να μοιάσει στο BMW ξεκάθαρα. BMW δίζει σε σημείο που δεν αντέχεται. Το BMW είναι τόσα χρόνια στην αγορά και η Honda με αυτή τη κίνηση βγάζει κάτι φρέσκο που θα κεντρίσει ενδιαφέρον χωρίς να ξενίσει σε εμφάνιση. Σε αυτό το τομέα λοιπόν, μια μετριότητα.
Και η Yamaha έβγαλε το Tenere 1200 αλλά δεν αντέγραψε σε τέτοιο βαθμό. Αυτό το ρύγχος θα μπορούσαν να το είχαν αποφύγει. Έχεις δει κανένα Varadero με μύτη?

Φαίνεται ότι δεν έχεις πιάσει καθόλου το συλλογισμό μου. Φυσικά και ακολουθεί το σχεδιαστικό πρότυπο της GS. Ήταν το πιθανότερο και πιο ασφαλές σενάριο για τη Honda αυτό. Γιατί? Γιατί αυτό ζητάει το μάτι του συγκεκριμένου target group αγοραστών που έγραφα παραπάνω. Αυτό εννοούσα. Καλώς ή κακώς η GS έθεσε το πρότυπο στην κατηγορία, του πως θα έπρεπε να είναι ένα μεγάλο ON-OFF και αυτό το σχέδιο δεν έχει ακόμα κουράσει για να ρισκάρει η Honda και να παρουσιάσει κάτι καινούργιο. Αυτό κάνουν λίγο ή πολύ και οι υπόλοιποι κατασκευαστές. Αν θες να κατηγορήσεις λοιπόν την Honda κατηγόρησε την γιατί αυτή δεν καθιέρωσε πρώτη αυτό το σχεδιαστικό πρότυπο όταν έβγαζε το Varadero και όχι γιατί ακολουθεί τις σημερινές τάσεις.

Αν λοιπόν το Crosstourer (θυμίζοντας το παραπάνω παράδειγμα με το S1000RR) είναι μηχανολογικά αρτιότερο και καλύτερο της GS αλλά και του ανταγωνισμού γιατί να θεωρείται ντροπή και αίσχος για τη Honda? Τι είναι τελικά αυτό που μετράει? Η εμφάνιση ή η ουσία? Και στην προκείμενη δεν μιλάμε ούτε καν για αντιγραφή! Αλλά για εξέλιξη ενός προτύπου. Αλήθεια τι περίμενες από τη Honda? Να επαναπροσδιορίσει την κατηγορία? Στην συγκεκριμένη περίοδο για τους λόγους που ανέφερα εδώ και στο προηγούμενο post αυτό ήταν μάλλον αδύνατο. Όσο για το ρημάδι το φτεράκι (που από ότι φαίνεται εκεί είναι το κυρίως θέμα για τους περισσότερους) νομίζω ότι του έχουμε δώσει πολύ αξία. Και να σου πω γιατί? Όσο θα έπρεπε να ντρέπεται η Honda άλλο τόσο θα έπρεπε να ντρέπεται και η BMW που το πήρε από το DR750S. Επίσης θα έπρεπε πριν από τη Honda να ντρέπεται και η Ducati, ρίξε μια ματιά στο μούτρο της Multistrada και θα καταλάβεις γιατί… Μήπως θα’πρεπε να ντρεπόμαστε και εμείς με τα V-tec που έχουμε τις εξατμίσεις στην ουρά ενώ πριν από εμάς τις είχε η Ducati 916, η μήπως επειδή ακόμη πιο πριν τις είχαν τα 300 NR που βγήκαν όλα κι όλα θα πρέπει να ντρέπεται η Ducati?

Σκόπιμα αποφεύγω να κάνω εμφανισιακές κρίσεις για μοτοσικλέτες, αυτοκίνητα και τέτοιου είδους αντικείμενα γιατί πάντα η συζήτηση είναι ατελέσφορη και υποκειμενική όπως φαίνεται και από την εξέλιξη του topic. Σε κάποιον λοιπόν μπορεί να αρέσει το Crosstourer και σε κάποιους όχι. Κάποιοι μπορεί να το θεωρούν αντιγραφή και κάποιοι άλλοι όχι. Εμένα μου αρκεί ένα «Μ’αρέσει» ή «Δε μ’αρέσει». Ο καθένας λοιπόν ότι νομίζει.



Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

14/11/2011, 10:45 am
mak wrote: Βλέπω ότι για το S1000RR που μοιάζει με γιαπωνέζικο (περισσότερο απ’ ότι το Crosstourer σε GS) δεν έχεις ένσταση (που λογικά θα έπρεπε με βάση τη κριτική που κάνεις για το Honda) οπότε θα το χρησιμοποιήσω για να καταλάβεις πόσο λάθος είναι το σκεπτικό σου.
Βρε Μάκη, πως το είδες αυτό? Δεν το υπονόησα πουθένα. Για το πάμε στο δία ταύτα, δεν θα το αγόραζα το S1000RR. Ξεκινάς λοιπόν με λάθος παραδοχή. Και τελικά, εγώ δεν έκανα κριτική στα γραφόμενα σου. Υπάρχουν πολλές απόψεις στο θέμα και σίγουρα εγώ δεν απέρριψα κάποια. Όπως έγραψες εσύ την άποψη σου, έτσι έγραψα και εγώ χωρίς να χαρακτηρίσω τη δική σου.

mak wrote: Και αυτό όχι για να σου αποδείξω ότι το Crosstourer δεν μοιάζει στο GS - εξάλλου αν ξαναδιαβάσεις ότι έχω γράψει δεν ισχυρίστηκα πουθενά κάτι τέτοιο – αλλά για να δεις ότι έτσι λειτουργούν πολλές φορές οι εταιρείες και αυτό δεν συνιστά απαραίτητα ντροπή γι’αυτές.
Δεν είπα ότι το έκανες. Το ισχυρίζομαι εγώ. Και για να δεις λοιπόν πως λειτουργούν οι εταιρείες όταν πρόκειται για παρουσίαση νέων προιόντων (NPD - New Product Development) που είναι η προέκταση των στρατηγικών για νέες επιχειρήσεις/προιόντα, αυτό που κάνει η Honda με το Crosstourer, όπως και με άλλα πολλά μοντέλα της τα τελευταία χρόνια, είναι να αντιγράφει βελτιώνοντας κάποια χαρακτηριστικά έναντι των άλλων, για να αποκτήσει ανταγωνιστικό πλεονέκτημα. Καλείται δημιουργική αντιγραφή, και χαρακτηριστικό έχει να ελαττώνει το ρίσκο της επένδυσης, μειώνοντας κατά κύριο λόγο τα κεφάλαια για R&D.

Από τη Honda λοιπόν, το παγκόσμιο ηγέτη, περιμένεις κάτι καλύτερο όταν πρόκειται για high-end μοντέλα, με premium τιμή.

mak wrote: Αν θες να κατηγορήσεις λοιπόν την Honda κατηγόρησε την γιατί αυτή δεν καθιέρωσε πρώτη αυτό το σχεδιαστικό πρότυπο όταν έβγαζε το Varadero και όχι γιατί ακολουθεί τις σημερινές τάσεις.
Αυτό είπα, ότι η Honda ακολουθεί και δεν πρωτοπορεί. Δεν υπάρχει λόγος να συμπληρώσεις κάτι. Ούτε είπα ότι πρέπει να ντρέπεται η Honda και ο εκάστοτε ιδιοκτήτης του Crosstourer. Για να το πάρει, κάτι τον τράβηξε. Στην τσέπη και στα γούστα, δεν έχεις να πεις κάτι.

Γενικά, το πλατιάζεις πολύ με τις άλλες εταιρείες, εδώ μιλάμε για τη Honda, τη στρατηγική της και τα προιόντα που παρουσιάζει.


mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

14/11/2011, 2:28 pm
Roberto_Diavolo wrote:Βρε Μάκη, πως το είδες αυτό? Δεν το υπονόησα πουθένα. Για το πάμε στο δία ταύτα, δεν θα το αγόραζα το S1000RR. Ξεκινάς λοιπόν με λάθος παραδοχή. Και τελικά, εγώ δεν έκανα κριτική στα γραφόμενα σου. Υπάρχουν πολλές απόψεις στο θέμα και σίγουρα εγώ δεν απέρριψα κάποια. Όπως έγραψες εσύ την άποψη σου, έτσι έγραψα και εγώ χωρίς να χαρακτηρίσω τη δική σου.

Μα είναι προφανές Παναγιώτη, γράφεις ότι ο ιδιοκτήτης ενός S1000RR δεν έχει λόγο να ασχολείται με τέτοια θέματα ομοιότητας (παρόλο τις κραυγαλέες ομοιότητες). Αυτό το έγραψες σε ένα post όπου αναγάγεις σε μείζον θέμα την όποια ομοιότητα του Crosstourer με το GS. Δηλαδή τι άλλο πρέπει να δω? Δεν απέρριψα καμία άποψη, απέρριψα το σκεπτικό που προέκυψε αυτή. Αυτή τη παραδοχή δεν θα την έκανα αν είχες βάλει το S1000RR στο ίδιο σακί με το Crosstourer. Το ότι δεν θα το αγόραζες δεν μου λέει κάτι, θα μου έλεγε όμως αν δεν το αγόραζες γιατί απλά και μόνο μοιάζει στα ιαπωνικά.


Roberto_Diavolo wrote:Δεν είπα ότι το έκανες. Το ισχυρίζομαι εγώ.

Όταν παραθέτεις κείμενο που έχω γράψει, τονίζοντάς μου ότι το Crosstourer BMWδίζει σε σημείο που δεν αντέχεται, αντιπαραβάλλοντας την περίπτωση του Tenere για να καταλήξεις με παραδείγματα στη σχεδιαστική μετριότητα του Crosstourer προφανώς σε κάτι διαφωνούσες. Διαφορετικά θα έγραφες την άποψή σου δίχως να κάνεις παράθεση τα γραφόμενά μου.


Roberto_Diavolo wrote:Και για να δεις λοιπόν πως λειτουργούν οι εταιρείες όταν πρόκειται για παρουσίαση νέων προιόντων (NPD - New Product Development) που είναι η προέκταση των στρατηγικών για νέες επιχειρήσεις/προιόντα, αυτό που κάνει η Honda με το Crosstourer, όπως και με άλλα πολλά μοντέλα της τα τελευταία χρόνια, είναι να αντιγράφει βελτιώνοντας κάποια χαρακτηριστικά έναντι των άλλων, για να αποκτήσει ανταγωνιστικό πλεονέκτημα. Καλείται δημιουργική αντιγραφή, και χαρακτηριστικό έχει να ελαττώνει το ρίσκο της επένδυσης, μειώνοντας κατά κύριο λόγο τα κεφάλαια για R&D.

Ενδιαφέρον, δεν γνώριζα αυτούς τους πιο δόκιμους όρους, σε γενικές γραμμές το ίδιο έχω γράψει και εγώ με πιο απλά λόγια.


Roberto_Diavolo wrote:Από τη Honda λοιπόν, το παγκόσμιο ηγέτη, περιμένεις κάτι καλύτερο όταν πρόκειται για high-end μοντέλα, με premium τιμή.

Προσωπικά σε ένα ήδη πολύ καλό πακέτο, αυτό το κάτι καλύτερο το βρίσκω στο DCT και τον V4.


Roberto_Diavolo wrote:Αυτό είπα, ότι η Honda ακολουθεί και δεν πρωτοπορεί. Δεν υπάρχει λόγος να συμπληρώσεις κάτι. Ούτε είπα ότι πρέπει να ντρέπεται η Honda και ο εκάστοτε ιδιοκτήτης του Crosstourer.

Αν έγραφες αυτό δεν θα γράφαμε τώρα Παναγιώτη. Αρχικά συμφώνησες ότι πρόκειται για «ύβρη»!?!?!


Roberto_Diavolo wrote:Γενικά, το πλατιάζεις πολύ με τις άλλες εταιρείες, εδώ μιλάμε για τη Honda, τη στρατηγική της και τα προιόντα που παρουσιάζει.

Πως αλλιώς θα κρίνεις μια εταιρεία αν δεν μιλήσεις για το περιβάλλον που κινείται? Όπως και να’χει όμως δεν είμαι εγώ αυτός που αναφέρθηκε πρώτος σε άλλους κατασκευαστές.
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

14/11/2011, 3:14 pm
mak wrote: Το ότι δεν θα το αγόραζες δεν μου λέει κάτι, θα μου έλεγε όμως αν δεν το αγόραζες γιατί απλά και μόνο μοιάζει στα ιαπωνικά.
Ωραία λοιπόν, στο δίνω έτοιμο, για να μην έχουμε παρεξηγήσεις. Εγώ δεν θα το έπιαρνα, γιατί αντιγράφει. Τελεία. Άλλος ας το πάρει και με γεια του, δεν θα εκφραστώ ποτέ αρνητικά για την επιλογή κάποιου.

mak wrote: Δεν απέρριψα καμία άποψη, απέρριψα το σκεπτικό που προέκυψε αυτή.
Το σκεπτικό έχει κάποια επιχειρήματα και σε αυτή τη φάση δεν είσαι σε θέση να απορρίψεις εσύ τα δικά μου και εγώ τα δικά σου, γιατί πολύ απλά δεν έχουμε μετρήσιμα μεγέθη, π.χ. νούμερα πωλήσεων ή έστω έρευνες αγοράς που προηγήθηκαν της παρουσίασης.

mak wrote: Διαφορετικά θα έγραφες την άποψή σου δίχως να κάνεις παράθεση τα γραφόμενά μου.
Δεν διαφώνησα μαζί σου, ούτε ακύρωσα το σκεπτικό σου, αντίθετα με εσένα. Είπα απλά την άποψη μου σε σχέση με τη επιλογή της εταιρίας.

mak wrote: Ενδιαφέρον, δεν γνώριζα αυτούς τους πιο δόκιμους όρους, σε γενικές γραμμές το ίδιο έχω γράψει και εγώ με πιο απλά λόγια.
Σου απαντάω στο ίδιο μήκος κύματος, επίσης μάθε τι απορρέει από τέτοιες επιλογές και τα συζητάμε πάλι.

mak wrote: Πως αλλιώς θα κρίνεις μια εταιρεία αν δεν μιλήσεις για το περιβάλλον που κινείται? Όπως και να’χει όμως δεν είμαι εγώ αυτός που αναφέρθηκε πρώτος σε άλλους κατασκευαστές.
Στο είπα για να οριοθετήσουμε λίγο τη κουβέντα, μην επεκταθούμε σε τάδε μοντέλα, με την τάδε εξάτμιση από το '70 και χρειάζεται να γράφουμε με τις ώρες....παρ'όλα αυτά ήταν μία ακόμη αφορμή να υπαινιχθείς αρνητικά...ότι τάχα δεν ξέρω ότι πρέπει να εξετάσω το ανταγωνισμό.
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012  - Page 2 Empty Re: EICMA 2011 , 10 νέα μοντέλα της Honda για το 2012

14/11/2011, 8:48 pm
SCORPIOS wrote:
Dimitrisk12 wrote:Περίμενα πως και πως την EICMA γιατί ήταν μια καλή ευκαιρία να πάρω μια ιδέα για το ποια θα είναι η επόμενη μου μηχανή σε κανα δυο χρόνια Θεού θέλοντος ΔΝΤ επιτρέποντος!!!

Γενικά όλοι οι κατασκευαστές προτείνουν αρκετά και ωραία νέα μοντέλα. Μεγάλη μάχη εκτυλίσσεται στην κατηγορία των μεγάλων Adventure μοτοσυκλετών ή αλλιώς μαστόδοντων, κατηγορία η οποία με ενδιαφέρει μιας και η επόμενή μου μηχανή θα ήθελα να είναι όρθια με καλή κάλυψη από αέρα για πιο άνετα ταξίδια! Δυστυχώς η αντίστοιχη πρόταση της Honda, το Crosstourer, αναμένεται να είναι ιδιαιτέρως ακριβή και σε κτήση και σε συντήρηση και μάλλον θα απευθύνεται μόνο στους φανατικούς Hondaκιδες και πρώην Varaderαίους, μιας και σ' αυτά τα λεφτά (ίσως και πολύ λιγότερα) υπάρχουν λύσεις όπως το Multistrada 1200 (ορόσημο της κατηγορίας προς το παρόν) αλλά και το νέο Triumph Andventurer 1200, συν το Yamaha Grand Tenere και πάντα το παλιό καλό BMW GS. Ακόμη και η Kawasaki χτύπησε την κατηγορία με το νέο Versys 1000, το οποίο αναμένεται να έχει ιδιαίτερα χαμηλή τιμή, τόν κινητήρα του z1000 και το βασικότερο βάρος κάτω από 200 κιλά!!! και με πόλλά ηλεκτρονικά στο πακέτο...




Ωχχχ Ωχχχ
ΔΕΝ έβαλες το ΚΤΜ στην κατηγορία των μεγάλων adventure?
Είσαι τυχερός που δεν το είδε ο postman. Razz


...kαι πολυ καλα εκανε.... Adventure εχει μονο η KTM !!!!!! Rock Rock
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum